سفرنوشت

نیوزلند، صخره مقدس

نیوزلند

مقصد امروزمون شمال بود. نه شمال معمولی، شمالی ترین نقطه نیوزلند!

ساعت یازده ناهارمون رو کنار یک استخر شنا که اجاق گاز هم داشت درست کردیم. استخر با دوش آب داغ خوبی که داشت و اجاقش برای هر نفر سه دلار بود، بسیار ارزان با استانداردهای نیوزلند.

ادامه مسیرمون به سمت شمال در امتداد ساحل ناینتی مایل یا نود مایل بود. البته این نامگذاری اشتباهه و طول واقعیش نود کیلومتر هست که باز هم جزو طولانی ترین ساحل های دنیا محسوب میشه.

ساحل عجیبی بود و رابین به گفته خودش مثل بچه هایی که دفعه اول دریا میبینند دنبال موج ها میدوید.موج های ریز ادامه دار به مدت یک دقیقه آب رو تا کمر بالا میاوردند و بعد یک دقیقه موج های پس رونده غالب میشد و آب به سمت دریا عقب نشینی میکرد.

در ادامه مسیر دماغه شمالی باریک و باریک تر میشد و گاهی ساحل شرقی رو میدیدیم، گاهی ناینتی مایل بیچ در غرب.

صخره مقدس

صخره مقدس

ساعت هفت عصر به آخرین جایی که میشد با ماشین رفت رسیدیم. از اونجا تا فانوس دریایی رینگا فقط بیست دقیقه پیاده روی بود. اما فانوس توی شمالی ترین نقطه نیوزلند نبود. ما قدری ماجراجویی کردیم و تصمیم گرفتیم برسیم به شمالی ترین صخره نیوزلند. بعد از چهل دقیقه کوهپیمایی رسیدیم به جایی که باید صخره نوردی میکردیم. کار ما نبودو به فاصله دویست متری نوک نیوزلند رضایت دادیم و سعی کردیم قبل از اینکه هوا تاریک بشه برگردیم بالا و خودمون رو به فانوس دریایی برسونیم.

وقتی رسیدم بالا و نوشته های اطراف فانوس رو خوندم تازه فهمیدم چرا کس دیگه ای به اون سمت نرفته. اون صخره در حقیقت جدا کننده دریای تاسمان در غرب و اقیانوس آرام در شرق نیوزلند هست. محل تلاقی دو دریا همیشه مواج و خروشانه و مائوری ها این خروش رو به لحظه رسیدن زن و مرد به هم و نمادی از زایش تشبیه کردند. یکی از دریاها در زبان مائوری اسم زنانه و اون یکی اسم مردانه داره. این صخره برای مائوری ها بسیار مقدسه، روی صخره رفتن و حتی نزدیک شدن بهش گناه بزرگیه!

تاریخ سفر: پاییز ۱۳۹۵

احمد خانی

احمد خانی عاشق سفر و دیدن سرزمین های متفاوت

۲دیدگاه

دیدگاه را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
  • - گزینه های دیدگاه، نام و ایمیل حتما باید وارد شوند.
  • - ایمیل شما هیچگاه منتشر نخواهد شد. فقط برای اطلاع شما از پاسخ به دیدگاهتان استفاده می شود.
ا
امیرخانکی
۶ ماه پیش

سلام ودرود
ضمن تشکر از اینکه تجارب تون را با علاقه مندان در میان گذاشته اید،می خواستم بدونم در قالب کتاب یا فیلم ومستند ،آیا سفرنامه های مربوط به نیوزیلند رامی شود از جایی تهیه کرد....

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۶ ماه پیش

سلام امیرجان
هنوز فرصت نکردم سفرنامه کامل نیوزلند رو بنویسم

پاسخ
پاسخ
ادامه...