سفرنوشت

سفرنامه نروژ؛ روز اول: راهنمای سفر، ویزای نروژ، کرایه ماشین و هزینه ها

نروژ

کشور پادشاهی نروژ در غرب شبه جزیره اسکاندیناوی و همینطور تعدادی جزیره در قطب شمال و جنوب مساحتی حدود ۳۸۵ هزار کیلومتر مربع یعنی یک چهارم ایران داره.

نکته جالب در مورد نروژ خط ساحلی اون هست که ۲۵۰۰۰ کیلومتره! با اینکه نروژ فقط از دو طرف به دریا راه داره و مساحتش هم کمه اما از نظر خط ساحلی هشتمین در دنیاست و با استرالیا برابره. علت این امر آبدره یا فیورد (Fjord) هایی هست که در اثر یخچال های طبیعی ایجاد شده و آب اقیانوس رو به داخل سرزمین اصلی آورده. هیچ کشوری در دنیا به اندازه نروژ اینقدر بریدگی در خطوط ساحلیش نداره.

جمعیت نروژ ۵ میلیون نفره و جزو مرفه ترین مردم دنیا هستند. نروژ جزو اتحادیه اروپا نیست و مردمش در دو همه پرسی برای پیوستن به اتحادیه اروپا نه گفتند. البته این کشور همکاری نزدیکی با اتحادیه اروپا داره و جزو اتحادیه شینگن و مرزهای باز هست.

در جنگ جهانی اول نروژ اصلا درگیر جنگ نبود و در جنگ جهانی دوم هم اعلام بی طرفی کرد ولی توسط آلمان به مدت ۵ سال اشغال شد.

نروژ کشور بسیار ثروتمندی هست و منابع نفت و گاز و آب و کانی هاش خیلی زیاده. از نظر درآمد سرانه ، چهارمین کشور دنیاست.

نروژ از شرق با سوئد همسایه هست و اون بالا در شمال شرق یکم با فنلاند و روسیه هم مرز زمینی داره. مرز زمینیش با روسیه در نزدیکی قطب جایی بود که مدتی پناهنده ها برای رفتن به اروپا استفاده می کردند.

پایتخت نروژ شهر اسلو (Oslo) هست. در کل اگر به نروژ میرید بیشتر دنبال طبیعت باشید تا شهرهاش. پایتختش آروم و زیباست. شهرهای زیبای دیگه ش، برگن (Bergen) و السوند (Alesund) هستند. اون قسمت از طبیعتش که من دیدم بیشتر سمت جنوب بود که در طول سفرنامه نشونتون میدم.

آبشار در مسیرمون به سمت غرب نروژ

آبشار در مسیرمون به سمت غرب نروژ

سفر یک هفته ای من به نروژ

یک دلیل اینکه نروژ جزو آخرین کشورهای اروپا بود که دیدمش گرون بودنش هست. دلیل دیگه اینکه شنیده بودم طبیعتش بسیار زیباست و جاهای طبیعی رو معمولا با حمل و نقل عمومی خوب نمیشه دید. این سری هم گفتم اگر همسفری پیدا شد که ماشین بگیریم، درست و حسابی میگردم و گرنه یکی دو روز فقط اسلو میرم.

دنبال همسفر گشتم و خوشبختانه دوستی که ۵ سالی بود میشناختم ولی موفق به دیدن هم نشده بودیم گفت که نزدیک تاریخ من میخواد بره سوئد. پیام، کلا به طبیعت و برنامه های ماجراجویی علاقه داره و اصلا اهل شهرگردی نیست. سلیقه هامون فرق داره ولی برای نروژ کمی نزدیک بود.

نظر من سفر دو هفته ای و دیدن جنوب و شمال نروژ بویژه جزایر لوفوتن (Lofoten) در شمال غرب بود ولی بدلیل محدودیت زمانی همسفر قرار شد برنامه حداکثر ده روز باشه و شمال هم حذف شد.

برنامه اولیه رو نوشتم و برای پیام فرستادم. بعدا توی سفر فهمیدم پیام برنامه رو کلا تغییر داده و تقریبا همه شهرها رو حذف کرده! البته که تغییراتش خوب بود. پیام قبل سفر گاهی پیشنهاد میداد که بیا با حمل و نقل عمومی خود نروژ بریم بگردیم که خدا رو شکر منصرف شد.

قرار شد سفر رو از استکهلم سوئد شروع کنیم. دلیل اول این بود که اگر نمیتونستیم با ویزا کارت من ماشین کرایه کنیم، پیام کسی رو داشت بیاد برامون ماشین بگیره. دلیل دوم ارزونتر بودن کرایه ماشین در سوئد نسبت به نروژ بود که هزینه سفر استکهلم به نروژ و برگشت رو جبران می کرد. دلیل سوم هم این بود که کلا رفتن زمینی با حمل و نقل عمومی به نروژ هم ارزون نبود.

مسیر سفر من در نروژ رو در نقشه زیر می تونید ببینید.

هزینه های سفر نروژ و واحد پولیش

بدلیل استانداردهای بالای زندگی و سطح درآمدی بالا، هزینه های نروژ بسیار بالاست و شاید گرونترین کشور دنیا برای توریست ها. یک نروژی سفر خارجی بره قطعا هزینه سفرش کمتر از یک سفر داخلی هست. واحد پول نروژ کرون نروژ هست. هر ۱۰ کرون نروژ حدود ۱ یورو میشه. هر کرون نروژ در زمان سفر من ۴۶۰ تومان بود.

ریز هزینه های سفرم که بیشترش البته ماشین و بنزین بود اینهاست:

 • کرایه ماشین برای هفت روز ۳۹۰۰ کرون نروژ
 • بنزین ۲۴۶۶ کرون نروژ برای مسافت ۳۳۰۰ کیلومتر
 • خرید مواد غذایی از سوپرمارکت ها ۶۸۰ کرون نروژ
 • ۴ سرویس اتوبوس دریایی ۱۳۲۳ کرون نروژ
 • پارکینگ ۳۰۰ کرون نروژ
 • دو بار دوش گرم ۴۰ کرون نروژ
 • عوارض جاده های نروژ ۶۶۰

کلیه هزینه ها ۹۳۶۹ کرون نروژ که میشه چهار میلیون و سیصد و ده هزار تومان برای دو نفر. هزینه هر نفر شد ۲۱۵۵۰۰۰ تومان.

پارک های ملی و کوهستان های نروژ ورودیه نداشتند ولی در عوض جاده هاش تا دلتون بخواد عوارض داشتند.

ویزای شینگن نروژ

کشور نروژ هم جزو ۲۶ تا کشور حوزه شینگن هست که با داشتن ویزای یکیشون میتونید به همه اونها سفر کنید. من خودم از نروژ ویزا نگرفتم. توضیحات مفصل در مورد اینکه اصلا شینگن چیه رو میتونید در قسمت ویزای هلند بخونید.

وبسایت اداره مهاجرت نروژ خیلی واضح گفته که بدلیل شرایط خاص کشور ایران، گرفتن ویزای نروژ برای ایرانی ها ساده نیست. همین یک جمله کافیه که بهتون توصیه کنم بدون دعوتنامه سمت سفارت نروژ نرید. البته بازم اوضاعش از دانمارک بهتره که گفته به هیچ عنوان ویزای توریستی به ایرانی ها نمیده!

نوبت ویزای نروژ

سفارت نروژ کلیه امور دریافت مدارک و انگشت نگاری رو سپرده به موسسه وی اف اس گلوبال VFS Global که شماره تلفنش ۰۲۱۸۸۶۲۲۳۶۶ هست. برای دریافت نوبت کافیه در فاصله سه ماه مونده به سفرتون یک ایمیل به appointmentnorway@vfshelpline.com بفرستید که موارد زیر به انگلیسی توش نوشته شده باشه:

 1. نام و نام خانوادگی
 2. شماره پاسپورت
 3. تاریخ تولد
 4. تاریخ انقضای پاسپورت
 5. ملیت
 6. تاریخ شروع سفر
 7. شماره تماس
 8. ایمیل متقاضی (نوبت شما به این ایمیل ارسال میشه).

نکته۱: تاریخی که به شما وقت داده میشه قابل کنسل کردن یا تغییر دادن نیست.

نکته ۲: روزی که به موسسه میرید تا مدارک رو تحویل بدید علاوه بر هزینه ویزا، ۲۸ یورو هم باید به موسسه وی اف اس گلوبال بدید.

مدارک لازم برای ویزای نروژ

 1. فرم ویزا: این فرم آنلاین هست. اول باید برید به پرتال سفارت نروژ و یک اکانت بسازید و شروع کنید به پر کردن اطلاعاتی که از شما میخواد (شبیه سفارت لهستان). بعد از پر کردن همه اطلاعات فرم رو پرینت بگیرید و امضا کنید. اطلاعات فرم رو پس از نهایی کردن نمیشه تغییر داد.

 2. کاور لتر Cover Letter: توی همون اکانتی که ساختید مرحله آخر این نامه هم تولید میشه که باید پرینتش رو بگیرید.

 3. اصل پاسپورت: پاسپورت باید امضا شده باشه، حداقل دو صفحه خالی داشته باشه و تا ۳ ماه بعد از پایان سفر درخواستی هم اعتبار داشته باشه. پاسپورت قبلیتون رو هم همراه داشته باشید. کپی از صفحات دارای ویزا و مهر ورود و خروج ها بگیرید.

 4. یک قطعه عکس رنگی ۳۵x۴۵ میلیمتر که در ۶ ماه گذشته گرفته شده باشه. عکس رو روی فرم بچسبونید. اطلاعات کامل در مورد مشخصات عکس رو اینجا ببینید.

 5. بیمه مسافرتی که برای تمامی کشورهای عضو شینگن معتبر باشه و ۳۰ هزار یورو رو پوشش بده.

 6. رزرو بلیط رفت و برگشت

 7. رزرو هتل: در صورت داشتن دعوتنامه نیازی به این مورد نیست.

 8. دعوتنامه: اگر دوست یا فامیلی دارید میتونه خودش یک نامه بنویسه به سفارت و با دادن مشخصات خودش و شما، شما رو دعوت کنه به نروژ. در صورتیکه شخص بخواد هزینه های شما در نروژ رو هم تقبل کنه باید بره اداره پلیس و یک فرم گارانتی رسمی هم از اداره پلیس نروژ بگیره و براتون بفرسته.

 9. گواهی اشتغال به کار: اگر کارمند نیستید، هر مدرکی که نشون بده شاغل هستید. فیش حقوقی سه ماهه آخر. در صورتی که دانشجو هستید گواهی اشتغال به تحصیل. اگر مدارکتون فارسی هست باید به انگلیسی ترجمه بشه.

 10. توان مالی: گواهی تمکن مالی انگلیسی از بانک و گردش مالی سه ماهه آخر حسابتون.

 11. رسید پرداخت پول: توی همون اکانتی که در سایت سفارت نروژ ساختید هزینه ویزا که ۶۰ یورو هست رو آنلاین (با ویزا کارت یا مستر کارت) باید پرداخت کنید. یک رسید الکترونیکی برای این پرداخت به شما میده که باید پرینتش کنید.

روز تحویل مدارک از شما انگشت نگاری میشه و در حالت عادی ۱۵ روز بعد جواب میدند.

خیلی سعی کردم کسی رو پیدا کنم که ویزای توریستی از نروژ گرفته باشه ولی موفق نشدم. به نظر میاد نروژ در دادن ویزا سختگیره و من این کشور رو برای ویزای شینگن پیشنهاد نمی کنم.

چند ویژگی جالب نروژ

 • ۹۷ درصد مردم با اینترنت کار می کنند.
 • بالاترین صندوق ذخیره دولت در جهان را دارد، حدود ۹۰۰ میلیارد دلار.
 • مردم نروژ چهارمین مردم خوشحال جهان بعد از دانمارک، سوئیس و ایسلند هستند.
 • هر ۹ دانش‌آموز یک معلم دارند.
 • طی ۲۰ سال گذشته، نرخ تورم حدود ۲ درصد بوده است.
 • طی ۳۵ سال گذشته، نرخ بیکاری حدود ۴ درصد بوده است.
 • با پنج میلیون جمعیت، ۳۴۵ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی دارد.
 • یکی از طولانی‌ترین تونل های جاده‌ای جهان را دارد: ۲۴.۵ کیلومتر.
 • ۳۳ درصد کشور جنگل است.
 • ششمین کشور در راحتی کسب و کار در میان ۱۸۹ کشور
 • ۶۸ درصد جامعه شاغل است. سن بازنشستگی بالاست.
 • در دموکراسی، بهداشت، آزادی بیان و کیفیت زندگی، رتبه اول جهانی را دارد.
 • با ۱۴۱۲ کشتی، ششمین ناوگان تجاری جهان را دارد.
 • اکثریت با نام کوچک یکدیگر را خطاب می‌کنند، بعضاً با اسم فامیل. افراد القاب ندارند.
 • قرار است تا سال ۲۰۲۵، مصرف بنزین برای خودروها به پایان برسد.
 • امید به زندگی: مردان ۸۱، زنان ۸۴ سال.
 • نرخ مالیات افراد ۴۷ درصد. نرخ مالیات شرکت‌ها: ۲۷ درصد. جزو بالاترین ها در دنیا.
 • کارآمدترین و با ثبات‌ترین کشور جهان با بالاترین نرخ عدالت اجتماعی.
 • در شاخص‌های توسعه انسانی طی ۱۵ سال گذشته: رتبه اول یا دوم.

سفرنامه روز اول نروژ

از بین همه کمپانی های کرایه ماشین در استکهلم که بررسی کرده بودیم کمپانی سیکست (Sixt) قیمتش از همه مناسب تر بود و اجازه بردن ماشین به نروژ رو هم میداد.

پیام روز قبل با دفترشون صحبت کرده بود و قرار بود یک ماشین مینی Mini برامون کنار بذارند (بدون پیش پرداخت). کلیه مراحل امضای قرارداد ۱۵ دقیقه هم نشد. کل قرارداد یک برگه پشت و رو بود، برخلاف استرالیا و نیوزلند که یک دفترچه امضا می کردم!

کرایه ماشین روزی ۵۵۵ کرون سوئد با بیمه کامل بود و بدلیل راننده دوم ۲۵ کرون بهش اضافه شد یعنی ۵۸۰ کرون سوئد روزانه.

ماشین دنده ای بود و در صورتی که ماشین دنده اتوماتیک می خواستیم روزی ۱۰۰ کرون اضافه تر باید میدادیم. کل مبلغ رو با ویزا کارتم که از نوع دبیت هست پرداخت کردم. به همون اندازه کرایه ماشین هم از توی کارتم به عنوان بیعانه برداشت کردند. بعضی از کمپانی های کرایه ماشین فقط کردیت کارت برای اجاره ماشین قبول می کنند ولی خوشبختانه این کمپانی سیکست سوئد کارت های دبیت هم قبول می کرد. ماشین تقریبا نو بود و کمتر از یکسال کار کرده بود. مصرف ماشین مینی برای ۱۰۰ کیلومتر ۶ لیتر بود. درسته ماشین کوچکی بود ولی برای ۲ نفر عالی بود و به نظرم ۴ نفر هم بدون مشکل میتونستند باهاش سفر کنند.

ماشین مینی

ماشین مینی

ساعت ۹ صبح از استکهلم حرکت کردیم. مقصدمون جایی در جنوب غربی نروژ بود. در شهر واستراس سوئد Vasteras از یک سوپر مارکت کلی خرید کردیم چون توی نروژ همه چیز گرونتره.

در نزدیک شهر کارلزتاد Karlstad و بالای دریاچه وانرن Vanern برای خوردن ناهار توقف کردیم. همونجایی که احتمالا من عینک آفتابیم رو روی سقف ماشین جا گذاشتم و از دستش دادم!

جاده های سوئد عالی بودند. عوارض هم نداشتند 👌

جاده های سوئد عالی بودند. عوارض هم نداشتند 👌

مزرعه های سوئدی

مزرعه های سوئدی

حدود ۵ عصر از مرز سوئد و نروژ عبور کردیم. هیچ خبری از کنترل مرزی نبود. از شهر مرزی اورجه Orje رد شدیم و به سمت شمال رفتیم. خیلی سعی کردیم از اسلو عبور نکنیم ولی چاره ای نبود. برای رفتن به غرب باید از اسلو پایتخت نروژ عبور می کردیم. چندین تا علامت عوارض جاده ای و دوربین هاش رو دیدیم که از ۱۵ کرون به بالا بود. سیستمش به اینصورته که از ماشین ها عکس میگیره و بعدا صورتحساب میفرسته برات. کمپانی سیکست هم برام یک ایمیل فرستاد و گفت باید ماشین رو به اسم خودم در یک وبسایت ثبت کنم و بعدا که صورتحساب به اسم من اومد پرداخت کنم. من هم حرف گوش کن بودم و اینکار رو کردم.

اسلو شهر بسیار آرومی به نظر میومد. دوست داشتم چند ساعتی ببینمش ولی پیام از برنامه حذفش کرده بود.

بیرون از شهر کنار یک مک دونالد توقف کردیم تا از اینترنتش استفاده کنیم. از یک مینی مارکت سون ایلون هم رفتم سیم کارت بخرم. قیمت سیم کارت مناسب بود و پلان ۱ گیگابایت اینترنت حدود ۱۰ یورو میشد. مشکل این بود که می گفت خودت باید تماس بگیری و اینترنتش رو فعال کنی. بی خیالش شدم. دوستم از آلمان یک سیم کارت برام گرفته بود که اینترنت در حد ارسال پیام متنی داشتم. کل سفر نروژ رو با همون سر کردم و کارم تا حدی راه افتاد.

از اسلو و تونل های طولانیش که رد شدیم به مرور منظره ها زیباتر میشد. دشت های سرسبز، جنگل های انبوه و مه گرفته، نم نم بارون که گاهی تند میشد، خانه های چوبی روستایی، رودخانه ها و آبشارهایی که بدون ادعا جاری بودند.

تونل های اسلو پایتخت نروژ

تونل های اسلو پایتخت نروژ

خانه های روستایی مسیر

خانه های روستایی مسیر

از شهرهایی که عبور کردیم میتونم به آسکر Asker ، درامن Drammen و نوتودن Notodden اشاره کنم. دریاچه و برکه هم که بیشمار بود.

باران و مه

باران و مه

مزارع نروژ

مزارع نروژ

ساعت ۱۰ شب کنار کلیسای شهر ایدسبورگ Eidsborg و قبرستانش توقف کردیم. سکوت و آرامش عجیبی اونجا بود و منظره دریاچه ایدسبورگ خیلی خوب بود. با اینکه ساعت ۱۰ شب بود و هوا ابری اما تاریک نبود. نروژ به قطب شمال نزدیکه و در تابستان خورشید دیر غروب میکنه و حتی ۱۲ نیمه شب هم هوا کاملا تاریک نمیشه.

دریاچه ایدسبورگ در نروژ

دریاچه ایدسبورگ در نروژ

قبرستان ایدسبورگ

قبرستان ایدسبورگ

دریاچه ایدسبورگ

دریاچه ایدسبورگ

توی جاده های کوهستانی پیچ در پیچ ادامه دادیم و دوباره کنار دریاچه بزرگ بانداک Bandak برای استراحت توقف کردیم. اون نزدیکی روستای دالن Dalen بود و یک کمپینگ بزرگ برای ماشین ها. موندن داخل اونجا ۲۵۰ کرون هزینه داشت برای یک شب و من و پیام نمیفهمیدیم در کشور نروژ که کمپ آزاد Free Camping هست برای چی این همه ماشین اومدند اونجا و پول دادند؟!

دریاچه بانداک نروژ ساعت ۱۱ شب

دریاچه بانداک نروژ ساعت ۱۱ شب

اسکله دریاچه بانداک

اسکله دریاچه بانداک

به سمت غرب ادامه دادیم و میخواستیم همون شب به شهر لیسه بوتن Lysebotn برسیم. اما یکجا جاده رو بسته بودند و کارگران مشغول کار بودند. توی پارکینگ یک پیست اسکی پارک کردیم که بخوابیم.

چادر رو برپا کردیم که بخوابیم و تازه پیام فهمید چادری که آورده یک چادر بهاره هست که روش توری بود و تازه لایه دوم چادر رو هم نیاورده بود! توی هوای ۱۰ درجه من که توی اون چادر نمیخوابیدم. نهایتا پیام توی چادر خوابید و منم مچاله شدم روی صندلی عقب ماشین مینی.

تاریخ سفر: ۲۰ تیر ۱۳۹۶

۳۲ دیدگاه

دیدگاه را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
 • - گزینه های دیدگاه، نام و ایمیل حتما باید وارد شوند.
 • - ایمیل شما هیچگاه منتشر نخواهد شد. فقط برای اطلاع شما از پاسخ به دیدگاهتان استفاده می شود.
ع
عطیه
۲ ماه پیش

سلام، راستش در حال برنامه ریزی برای سفر یک هفته ای به نروژ هستم. قصدمون اینه که از یک نفر توی گوتنبرگ بخواهیم که ماشین کرایه کنه برامون و مسیری مشابه مسیری که شما طی کردید رو طی کنیم. آیا پرداخت بنزین با پول نقد همه جا امکان پذیر است؟ طی مسیری که شما نوشتید در فاصله یک هفته ممکنه؟به نظر شما میشه اصلا alesund نرفت و قسمت ferryدر geirengerرو انجام داد؟ کاش سفرنامتون رو کامل میکردید. :)ممنون به خاطر سفرنامه هاتون و سال پر سفر و سلامتی داشته باشید.

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۲ ماه پیش

سلام دوست عزیز
تعداد محدودی از پمپ بنزین ها فقط کارت قبول می کردند.

پاسخ
پاسخ
ت
تهمينه
۳ ماه پیش

سلام ايا ميشه بعد سفر به نروژ درخواست اقامت دايم داد

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۳ ماه پیش

سلام
خیر

پاسخ
پاسخ
M
M
۳ ماه پیش

سلام، من تازه با سایت شما اشنا شدم.
من خیلی دلم میخواد برم نروژ زندگی کنم چون واقعا کشورشو دوست دارم
الان دانشجو پرستاری ام، به نظرتون امیدی هست که بتونم برم چون فکر میکنم زبان کشورشون نروژی هست یکم سخت باشه تا یاد بگیرم
اینکه نوشتید به ایرانی ها سخت میگیرن یعنی نمیشه امیدی برای مهاجرت به نروژ داشت؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۳ ماه پیش

سلام
نروژ در مورد ویزا دادن به ایرانی ها سختگیری میکنه. در مورد مهاجرت به نروژ اطلاعی ندارم.

پاسخ
پاسخ
ع
عادل
۴ ماه پیش

سلام واقعا عالیه خیلی جالبه سفرهای شما

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۴ ماه پیش

سلام
ممنون دوست عزیز

پاسخ
پاسخ
م
مهدی
۵ ماه پیش

سلام
من از موقعی که با سایت شما آشنا شدم کلا نظرم نسبت به سفر خارجی عوض شده. همونطور که خودتون قبلا گفته بودید برام مثل یک هفت خوان رستم بود سفر رفتن
اما الان خیلی خوب می تونم با جزئیات سفر آشنا بشم و حتی می تونم برنامه ریزی هم داشته باشم
واقعا از شما ممنونم
بهترین ها رو برای شما آرزو دارم

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۵ ماه پیش

سلام مهدی جان
خوشحالم برات مفید بوده

پاسخ
پاسخ
m
mariya
۶ ماه پیش

واووو چقدر جالب بود سفرنامتون تازه باهاتون آشنا شدم ، من آرزومه برم نروژ البته برای زندگی نمیدونم امکانش هست یا نه چجوری باید واسه ی ویزا و اینجور داستانا اقدام کنم ( البته الان فعلا در حد پرسش و پاسخه)

پاسخ
پاسخ
ر
روژان
۸ ماه پیش

با سلام و تشکر فراوان
مثل همیشه اطلاعات مفیدی در اختیارمون گذاشتی.ممنون از لطفت.میشه لطف کنید هر وقت فرصت کردین راجع به گرفتن وقت سفارت بلژیک راهنمایی کنید؟خیلی خیلی ممنون...

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۷ ماه پیش

سلام
اطلاعی ندارم. با سفارت تماس بگیرید و‌سوال بپرسید

پاسخ
پاسخ
س
سروش مطهر
۸ ماه پیش

درود بر شما . گزارش نویسی سفرهاتون فوق العاده اس .

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۷ ماه پیش

سپاسگزارم سروش‌جان

پاسخ
پاسخ
ش
شیما و علی
۸ ماه پیش

درود بر احمد عزیز که با همون سرعت سفرهای زیباش، وبلاگ و تلگرام و ... رو هم به روز می کنه.
مثل همیشه زیبا و کامل. تو همه کشورهای اسکاندیناوی نروژ رو بیشتر از بقیه دوست داشتیم. به خصوص شبه جزیره بیگ دوی که ایکاش می شد یکی از اون ویلاهای خوشگلش رو می داشتیم!
خلاصه خسته نباشی رفیق

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۷ ماه پیش

سلام دوستان عزیزم
نروژ به نظر من نه تنها توی اسکاندیناوی خاصه، شاید به زودی عنوان زیباترین کشوری که دیدم رو هم بهش بدم :-)
اون ویلا ها رو داشتید زمستون هم میرفتید اونجا؟ 😉

پاسخ
پاسخ
ع
علیرضا
۸ ماه پیش

آفرین به سخاوتی که در ارائه مطالب به خرج میدی
یه کاسه آب ،روشنایی همه سفرهات
تو سفر به آمریکا جنوبی خیلی یادت بودم
و سفرنامه موثر تو ره گشای سفرم بود
برات یک روز جبران میکنم

پاسخ
پاسخ
م
محمدعلي
۸ ماه پیش

سلام يه سفرم به اسرائيل يا كره شمالي بري بد نيست

پاسخ
پاسخ
ا
ایمان
۸ ماه پیش

عالی بود و کم هزینه

پاسخ
پاسخ
م
مشكين
۸ ماه پیش

درودبر شما
خيلي ساده و مفيد مينويسيد
ممنون از باشتراك گذاريتون
سالمو و موفق باشيد

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۸ ماه پیش

سپاس دوست عزیز

پاسخ
پاسخ
ن
نوشين
۸ ماه پیش

من چهارسال نروژ زندگى كردم،بيشترين جاذبه هاى طبيعى نروژ در غرب اين كشور واقع شده.متاسفانه من هم موفق نشدم همه را ببينم،مخصوصاً جاذبه هاى نزديك شهر استاونگر

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۸ ماه پیش

طبیعت نروژ فوق العاده هست.

پاسخ
پاسخ
ع
علیرضا
۸ ماه پیش

تشکر میکنم بابت وقتی که برای تهیه و نگارش این سفر نامه ها و مطالب خوب این سایت میکنید
خوشحال میشم از رفتار و عقاید و سنن مردمی که دیدید هم بنویسید
سفر فقط آشنایی با مکان نیست
ممنون

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۸ ماه پیش

سلام علی جان
ممنونم

پاسخ
پاسخ
ل
لیلا
۸ ماه پیش

سلام مثل همیشه عالی امیدوارم فرصت کنید سفرای قدیمی مثل روسیه تایلند و بقیه کشورای اروپایی که رفتین را هم روی وبسایت بذارین و سفرای بهتری هم در انتظارتون باشه

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۸ ماه پیش

سلام و سپاس از لطفتون
امیدوارم بتونم

پاسخ
پاسخ
ج
جاوید
۸ ماه پیش

خوش بگذره :)
یک درخواست داشتم اگر میشه لطفا یک مطلب هم در مورد هک های سفر بنویسید
ترفندها و نکاتی که باعث میشه سفر ارزون تر و بهتر در بیاد در قالب یک مطلب کامل
تجربه ها از برخورد با خارجی ها و نحوه تشخیص افراد کلاهبردار از انسان های خوب
یک مورد مهم در مورد اینکه تو سفر واسه لباس هامون و شستن اونها باید چکار کنیم ؟
من خیلی وسواس هستم و با خودم میگم رفتم سفر تیشرت را خواستم بشورم خودمون باید بشوریم یا هتل میشوره و ...
کلا خیلی دغدغه لباس دارم و میخوام تو سفر همه چیزم راحت اوکی بشه
ممنون از وبلاگ خیلی خوب شما

پاسخ
پاسخ
ع
علی
۹ ماه پیش

درود بر شما آقای خانی
اول اینکه ویزا کارت شما ازنوع کردیت هست یا دبیت و اینکه شما به چه طریقی کارت رو تهیه کردید وهمچنین شنیدم که با کارت دبیت یا نقدی امکان کرایه ماشین وجود نداره ببخشید اگه طولانی شد.

پاسخ
پاسخ
ح
حسان
۹ ماه پیش

مشتاقانه منتظرم به ایسلند سفر کنید و سفرنامه ی شما رو در سرزمین آتش و یخ مطالعه کنم ! بهترین وبسایت سفرنامه رو دارید و امیدوارم بعنوان یک گردشگر که هنوز در 22 سالگی هستم بتونم همانند شما سفرهای زیاد و سفرنامه های متعدد نگارش کنم. درود بر شما

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۹ ماه پیش

سپاسگزارم دوست عزیز

پاسخ
پاسخ
ادامه...