سفرنوشت

ونزوئلا؛ کشوری که بک پکر ها لاکچری سفر می کنند

ونزوئلا

نوشتن از ونزوئلا (Venezuela) خیلی سخته. سفری دو هفته ای با هزینه بسیار کم که همراه بود با دیدن طبیعت بسیار زیبا در کنار مردمانی مهربان و مهمان نواز. روی دیگه سکه کشوری بود که نزولش رو حتی توی اون مدت کم میشد دید. نا امنی، ارز دولتی و بازار سیاه، تغییر هر ساعت قیمت دلار، هجوم مردم به سوپرمارکت های خالی، فساد اداری، احساس بدبختی مردم، نبود امید به آینده، چاپ پول توسط دولت و دادن اون به هواداراش، ارز دولتی و مسافرتی… همه مشاهدات من و البته بعضیش گفته های مردمی که جزو هوادارهای چاوز و جانشینش نبودند. چاوز و دار و دستش حدود ۱۶ سال قدرت رو در اختیار داشته و دارند و اوضاع اینی شده بود که من میدیدم.

چاوز

سفر به ونزوئلای قرن ۲۱ بدون شناختن چاوز ممکن نیست چون هنوز بعد از مرگش صحبت از چاوز و مکتب چاوزمو توی هر کوی و برزنی هست. چاوز از سال ۱۹۹۸ که به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد تا سال ۲۰۱۳ که فوت کرد تغییراتی در ونزوئلا ایجاد کرد که اثراتش شاید تا سال ها پا برجا بمونه. با تغییراتی که در قانون اساسی ایجاد کرد اسم کشور رو به جمهوری بولیواری ونزوئلا تغییر داد. بسیاری از کارخانه ها و صنایع بزرگ رو ملی کرد. به لطف قیمت بالای نفت و همچنین ایجاد بدهی برای دولت سعی کرد خانه، درمان، غذا و تحصیل مجانی رو برای همه مردم ونزوئلا به ارمغان بیاره.

برخلاف تصور ما ایرانی ها که فکر می کنیم مشکلات بعد از مرگ هوگو چاوز ایجاد شد، این مشکلات در سه-چهار سال آخر عمر چاوز هم خودشون رو نشون داده بودند.

کنترل شدید و دستوری قیمت ها و واردات بی رویه از اواخر سال ۲۰۱۰ اثرات جدیش رو نشون داد. تعداد فقرا و افراد بیکار شروع به افزایش کرد، فساد دولتی و نا امنی اجتماعی و آمار بالای جرم و جنایت و کمبود مواد غذایی داشت خودش رو به حرف های قشنگی که چاوز تحویل مردم میداد تحمیل می کرد. کشور سرسبز و حاصلخیز ونزوئلا مدت ها بود محصول کشاورزی تولید نمی کرد و کاملا به واردات وابسته شده بود. قانون کاری که ۱۰۰ درصد به نفع کارگر بود باعث شده بود کسی جرات استخدام کارگر رو نداشته باشه چون به محض امضای قرارداد کارگر دیگه کار نمی کرد و کارفرما باید حقوقش رو آخر ماه میداد. بعد از مرگ چاوز معاونش که راننده اتوبوسی بود که در مکتب چاوزیسم پرورش یافته بود راه اون و سیاست های پوپولیستیش رو ادامه داد و نتیجه شده این ونزوئلایی که امروز می بینیم با تورم بیش از ۱۰۰۰ درصد در سال! به رغم این وضعیت، میراث داران چاوز هنوز هم با چاپ پول و دادن اون به افراد وفادار به سیستم تونسته برای خودش هوادار نگه داره.

چاوز که دوست دار مردم فقیر و طبقه کارگر بود تمام تلاشش رو کرد تا وضعیت رفاهی این طبقه رو بهبود بده (حداقل ادعاش این بود)، ولی نه تنها باعث بدتر شدن وضعیت این طبقه از اجتماع شد بلکه طبقه متوسط رو هم نابود کرد.

همیشه سعی می کنم در سفرها بیشتر مشاهدات خودم رو بنویسم و از تحلیل دوری کنم. ولی باید اعتراف کنم صحبت هایی که با مردم اونجا در مدت سفر کوتاهم به ونزوئلا کردم با مشاهداتم ترکیب شد و دلم نیومد برای شما ننویسم.

همه جای ونزوئلا میشد تصاویر چاوز رو دید

همه جای ونزوئلا میشد تصاویر چاوز رو دید

تاریخچه و زیبایی های ونزوئلا

ونزوئلا از وقتی که ۵۰۰ سال پیش توسط کریستف کلمب کشف شد تا اوایل قرن ۱۹ مستعمره اسپانیا بود. وقتی هم مستقل شد بمدت ۱۲ سال به همراه اکوادور، پاناما و کلمبیای امروزی جزوی از کشور کلمبیای بزرگ بود تا در سال ۱۸۲۱ نهایتا مستقل شد. جالبه بدونید نوارهای رنگی پرچم ونزوئلا، کلمبیا و اکوادور دقیقا مثل همه.

کشور ونزوئلا ۳۰ میلیون جمعیت داره و در شمالی ترین قسمت آمریکای جنوبی و جنوب دریای کارائیب (Caribbean Sea) واقع شده. همسایه های ونزوئلا کشورهای برزیل، کلمبیا و گویان هستند. کشورهای کمی در دنیا هستند که این همه زیبایی رو با هم داشته باشند: کوهستان های آند، جنگل های آمازون، سواحل کارائیب، جزایر زیبایی مثل مارگاریتا (Margarita Island) و لوس روکس (Los Roques Islands) بلندترین آبشار دنیا یعنی آبشار آنجل (Angel falls)، دشت ها و چمنزارهای جنوب کشور و منطقه کوهستانی مریدا (Merida) در غرب و صدها رودخانه خروشان.

در راه آبشار آنجل

در راه آبشار آنجل

مسیر من در ونزوئلا

بعد از اکوادور قصد داشتم برم کلمبیا و از اونجا زمینی وارد ونزوئلا بشم. ولی از اونجایی که نتونستم ویزای کلمبیا رو بگیرم برنامه عوض شد. بلیط هواپیما از اکوادور به ونزوئلا هم گرون بود. زمینی از اکوادور به پیورا شمال پرو برگشتم و از اونجا یک بلیط رفت و برگشت به کاراکاس خریدم.

در مدت ۱۴ روز از مرز هوایی کاراکاس وارد ونزوئلا شدم و از مرز زمینی ونزوئلا و برزیل خارج شدم: کاراکاس (Caracas)، پورتو لاکروز (Puerto La Cruz)، جزیره مارگاریتا، کومانا (Cumana)، سیوداد بولیوار (Ciudad Bolivar)، کانایما یا کانائیما (Canaima)، آبشار آنجل (Angel falls)، پورتو اورداز (Puerto Ordaz)، سانتا النا (Santa Elena) مکان ها و شهرهایی بود که دیدم.

امنیت در ونزوئلا

ونزوئلا پایین ترین امنیت رو برای توریست ها و مردم خودش در کل آمریکای جنوبی داره. سرقت مسلحانه و زورگیری بویژه در شهرهای بزرگ خیلی زیاد اتفاق میافته. این به این معنی نیست که نباید به ونزوئلا سفر کرد ولی اگر سفر کردید حتما موارد احتیاطی رو بیش از حد معمول باید رعایت کنید. سفرهای درون شهری تا جای که امکان داره باید کم بشه خصوصا در فاولاها و مناطق فقیر. تردد درشب توصیه نمیشه و بهتر وضع ظاهریتون طوری نباشه که داد بزنه من توریستم. داشتن تجهیزات گرانقیمت هم خطرناکه. مثلا من توی شهرها سعی می کردم از موبایل هم استفاده نکنم، برای همین عکس زیادی ازشون ندارم.

هزینه های سفر ونزوئلا

واحد پول ونزوئلا بولیوار هست. کلا این سیمون بولیوار که در استقلال کشورهای آمریکای جنوبی نقش پر رنگی داشته خیلی الهام بخش مردم آمریکای جنوبی و بویژه هوگو چاوز بوده و اسمش روی خیلی چیزا هست. روزی که من در آذر ۱۳۹۳ رسیدم به ونزوئلا نرخ برابری دلار و بولیوار ونزوئلا بطور رسمی ۶.۵ بود ولی در بازار سیاه هر دلار حدود ۸۵ الی ۹۰ بولیوار معامله میشد! ۱۴ روز بعد وقتی از ونزوئلا خارج شدم این عدد رسیده بود به ۲۰۰ الی ۲۲۰! امروز در فروردین ۱۳۹۶ یک دلار آمریکا ۴۳۰۰ بولیوار در بازار سیاه خرید و فروش میشه در حالیکه نرخ مصوب دولتی ۱۰ بولیوار در ازای هر یک دلار هست! واضحه که برای سفر به ونزوئلا باید دلار نقد با خودتون ببرید و گرنه نرخ تبدیل خودپردازها و کارت خوان ها همون نرخ دولتیه و کلاه بسیار گشادی سرتون میره.

اسکناس های ونزوئلا

اسکناس های ونزوئلا

با اوضاعی که الان ونزوئلا داره برای همه مقصد بسیار ارزونی محسوب میشه و حتی بک پکرها و کوله گردها میتونند لاکچری سفر کنند. غذای بسیار ارزون میشه تهیه کرد و قیمت هتل ها برای توریستی که با خودش دلار میبره و در بازار آزاد بولیوار میخره خیلی ارزونه. البته قیمت محصولات وارداتی که دولت بهش ارز دولتی نمیده مثل لباس های مارک، اتومبیل، گوشی موبایل و تجهیزات الکترونیکی، فست فودهای زنجیره ای خارجی و … به هیچ وجه ارزون نیست و قیمت بین المللی خودش رو داره.

هزینه های من در سفر ۱۴ روزه به ونزوئلا شامل موارد زیر شد:

  • حمل و نقل بین شهری و دریایی و داخل شهری: ۵۶۷۰ بولیوار
  • غذا و خوراکی و آشامیدنی: ۱۹۵۰ بولیوار
  • چهار شب اقامت هتل: ۴۹۰۰ بولیوار
  • تور آبشار آنجل: ۲۳۵۰۰ بولیوار
  • تور جزیره مارگاریتا: ۱۵۰۰

میانگین تبدیل دلار به بولیوار: هر دلار ۱۰۰ بولیوار

قیمت دلار در زمان سفر: ۳۱۰۰ تومان

کل هزینه من ۳۷۵۲۰ بولیوار یا ۳۷۵ دلار و یا ۱،۱۶۲،۰۰۰ تومان شد.

مشخصه که اگر دو هفته دیرتر به ونزوئلا می رسیدم با توجه به اینکه ارزش بولیوار نصف شده بود هزینه سفر من هم نصف می شد!

این هزینه بدون بلیط رفت و برگشت به ونزوئلا هست.

اسکناس های ونزوئلا از زاویه دیگر

اسکناس های ونزوئلا از زاویه دیگر

قیمت بلیط پرواز ایران به ونزوئلا

در زمان های قدیم یک پرواز مستقیم از تهران به کاراکاس بود که البته چون دلایلش سیاسی بود و اقتصادی نبود خیلی زود بساطش برچیده شد. الان ارزونترین پروازها رو از تهران به کاراکاس ایرفرانس با قیمت حدود ۱۱۰۰ دلار داره ولی مستلزم ویزای ترانزیت شینگن و دردسرهاش هست. ترکیش ایرلاین هم پرواز از تهران به کاراکاس داره که قیمت هاش از ۱۸۰۰ دلار شروع میشه.

ولی مسیر من فرق داشت. چون از اکوادور قصد رفتن به ونزوئلا رو داشتم ارزونترین پروازی که پیدا کردم یک بلیط رفت و برگشت از پیورا در شمال پرو به کاراکاس (با توقف در لیما) با هواپیمایی لَن (Lan Airline) به قیمت ۳۹۱ دلار بود.

حمل و نقل و قیمت بنزین در ونزوئلا

اول از همه قیمت بنزین رو بگم که تقریبا مجانیه! سال ۱۳۹۳ که اونجا بودم یک لیتر بنزین ۰.۰۸ بولیوار بود یعنی به پول ما میشد ۲۵ ریال برای هر لیتر! کلا قیمت بنزین لیتری حساب نمیشد، همه یک باک پر می کردند و یک اسکناس ۱۰ بولیواری میدادند بقیش هم انعام بچه ها. موتور سیکلت ها هم که اصلا پول بنزین نمی دادند. بالاخره ونزوئلا بعد از ۲۰ سال در سال ۱۳۹۴ قیمت بنزین رو ۱۳۰۰ درصد گرون کرد و شد لیتری ۱ بولیوار. البته این افزایش در برابر سوپر تورم ونزوئلا عددی نبود و الان که در اوایل سال ۱۳۹۶ دارم این مطلب رو می نویسم قیمت بنزین به ازای هر لیتر به پول ما میشه ۹ ریال!

حمل و نقل عمومی درون شهری تقریبا مجانیه! قیمت های حمل و نقل بین شهری معمولیه، دست بخش خصوصی هست ولی دولت بشدت قیمت ها رو کنترل میکنه. البته خرید بلیط اتوبوس هم راحت نیست و دردسرهای خودش رو داره. تاکسی هم با استانداردهای ونزوئلا گرون محسوب میشه چون ماشین تبدیل به کالای سرمایه ای شده و قیمتش بالاست.

قیمت پروازها از همه چی خنده دار تره. چون دولت اجازه افزایش قیمت پروازها رو نمیده قیمت همه پروازها زیر ۱۰ دلار هست. ولی برای خریدش باید از چندین ماه قبل اون هم از داخل ونزوئلا اقدام کرد چون پر میشه.

سواحل دریای کارائیب در جزیره مارگاریتا

سواحل دریای کارائیب در جزیره مارگاریتا

ویزای ونزوئلا

خوشبختانه دارندگان پاسپورت ایرانی میتونند تا ۱۵ روز بدون ویزا به ونزوئلا سفر کنند. در خود ونزوئلا میشه این مدت رو تمدید کرد ولی با توجه به پیچیدگی ها و فساد اداری گسترده در سیستم دولتی ونزوئلا بهتره ویزای طولانی مدت در ایران اخذ بشه.

آدرس سفارت ونزوئلا تهران، کامرانیه، خیابان بازدار، خیابان تاجیکی شماره ۱۷ و تلفن سفارت هم ۲۲۲۸۴۴۵۰ هست. مدارکی که سفارت برای دادن ویزای توریستی می خواد شامل موارد عادی مثل ۲ قطعه عکس، گواهی اشتغال به کار، رزرو بلیط، رزرو هتل، گردش ۳ ماه حساب بانکی هست. دو مورد گواهی پزشکی و مصاحبه که فقط در روزهای سه شنبه انجام میشه هم اضافه کنید. هزینه ویزای ونزوئلا هم ۳۰ دلار هست.

یک دلیل دیگه هم باعث میشه برای ویزای ونزوئلا اقدام کنید: اگر با ایرفرانس قصد رفتن به ونزوئلا رو دارید ممکنه برای دادن ویزای ترانزیت شینگن از شما درخواست ویزای مقصد رو بکنند.

وقتی اکوادور بودم و مطمئن نبودم میتونم بدون ویزا به ونزوئلا سفر کنم یا نه رفتم سفارت ونزوئلا در کیتو و سوال پرسیدم. بعد از ۱۵ دقیقه جواب دادند که بله شما به ویزا احتیاج دارید و برای گرفتن ویزا باید به سفارتمون در تهران مراجعه کنید! یعنی اطلاعات اشتباه و جواب سربالا دادند. جالبه دوست ویتنامی من که به سفارت ونزوئلا در لاپاز بولیوی مراجعه کرده بود هم جواب شنیده بود برای گرفتن ویزا باید بره ویتنام اقدام کنه! من موندم هیچ کدوم از شهروندای آمریکای جنوبی برای رفتن به ونزوئلا نیاز به ویزا ندارند، این سفارت های ونزوئلا برای کی ویزا صادر می کنند؟!

آماده باشید

در آخر خودتون رو برای دیدن مردمی که در عین فقر و بی پولی مهمان نواز و آماده کمک به توریست هستند آماده کنید. درسته که آمار جرم و جنایت و خلاف و دزدی بالاست ولی اکثریت مردم ونزوئلا بسیار مهمان نواز و دوست داشتنی هستند.

برای سرعت کم اینترنت، قطعی برق و آب و تاخیر پروازها و اتوبوس ها و همچنین ترافیک پایتخت هم آماده باشید. راستی زبان رسمی مردم ونزوئلا هم اسپانیایی هست و خیلی جاها افراد حتی یک کلمه انگلیسی هم نمی دونند!

جالبه در کشوری که حقوق یک فرد متخصص ۵۰ دلار در ماه و کارگر ساده رستوران ۲۵ دلار در ماهه من گدا ندیدم.

در ادامه همراه باشید با سفرنامه و عکس های نه چندن زیاد ولی داستان های جالب من از ونزوئلا.

تاریخ سفر: آبان ۱۳۹۳

تاریخ نوشتن سفرنامه: فروردین ۱۳۹۶

احمد خانی

احمد خانی عاشق سفر و دیدن سرزمین های متفاوت

۴۸دیدگاه

دیدگاه را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
  • - گزینه های دیدگاه، نام و ایمیل حتما باید وارد شوند.
  • - ایمیل شما هیچگاه منتشر نخواهد شد. فقط برای اطلاع شما از پاسخ به دیدگاهتان استفاده می شود.
A
Amir
۴ ماه پیش

داداش چرا از وضعیت کلاب و عخش و حالش نگفتی. مهم ترین بخش سفر!😃🔥

پاسخ
پاسخ
ح
حميد زمانى
۵ ماه پیش

احمد جان سلام؛ من با دوتا بچه كوچيك و همسرم ميخواهيم تابستون بريم ونزوئلا؛ خبر دارين اوضاع امنه يا نه؟

پاسخ
پاسخ
ح
حسین اصغری
۵ ماه پیش

سلاممم ممنون از وبلاگ مفیدتون . راستش من یه مقدار بولیوار میخواستم منتها نمیدونم از کجا تهیه کنم اگه من و راهنمایی کنین خیلی ممنون میشم

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۵ ماه پیش

سلام
کدوم اسکناس هاش؟

پاسخ
پاسخ
ن
نادر
۶ ماه پیش

سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون، آیا شهروندان اتحادیه اروپا برای سفر به ونزوئلا نیاز به دریافت ویزا دارند؟

پاسخ
پاسخ
ر
روناك عنايتي
۱۰ ماه پیش

سلام درود بر شما .. براي رفتن به بارابادوس بايد از ونزولا رفت؟؟؟ اطلاعي داريد شما

پاسخ
پاسخ
m
minachichak
۱۰ ماه پیش

سلام
به نظرتون الان اواخر اذر ماه 97
بهترین ومناسبترین قیمتی که میشه بلیط ونزوئلا رو تهیه کرد چی هست؟ واینکه برای زیر 15 روز اقامت نیازی به ویزا نداریم؟ در بدو ورود از نظر ویزا مشکلی با پلیسش نداریم؟ ممنونم

پاسخ
پاسخ
س
سعید
۱ سال پیش

سلام و درود و سپاس.....
توضیحات شما کوتاه اما جامع وکامل بود.
شاید سفری به ونزوئلا انجام بدهم.....

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱ سال پیش

سلام سعید جان
اگر راهی شدید خیلی مراقب باشید و تجربیاتتون رو از اوضاع کنونی ونزوئلا با ما شریک بشید

پاسخ
پاسخ
م
مریم
۱ سال پیش

سلام
چه خوب نوشتین
دیدن آبشار آنجل از آرزوهامه. با اوضاع دلار الان، سفرو پیشنهاد می کنین? چه فصولی بهتره?
🙏🙏🙏

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱ سال پیش

سلام
بدلیل اوضاع کشور ونزوئلا سفر به این کشور رو توصیه نمیکنم

پاسخ
پاسخ
م
محمد طهماسبی
۱ سال پیش

با درود و سپاس از اطلاعات ارزشمندتون , چرا الان سفر به این کشور خوب نیست؟؟؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱ سال پیش

سلام
امنیت بسیار پایینه، خصوصا برای خارجی ها

پاسخ
پاسخ
م
مهدی
۱ سال پیش

به نظر شما آینده ایران هم مثل ونزویلا میشه؟ اگه جوابتون خیر هست ،علت و تفاوت وضعیت ایران الان و ونزویلای چند سال قبل رو بفرمایید.تشکر

پاسخ
پاسخ
س
سهراب
۱ سال پیش

سلام،پروازهای ونزوئلا چند توقفه،یا اسپانیا،فرانکفورت،یا میامی،ویزای اون کشورهایی که توقف پرواز داره هم لازمه،چجوری باید بگیربم.ممنون

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱ سال پیش

سلام سهراب جان
برای کشورهای اروپایی باید ویزای ترانزیت شینگن بگیرید که دردسرش کمتر از شینگن نیست.
برای امریکا هم نیاز به ویزای ترانزیت C-1 دارید که با شرایط کنونی بعید میدونم به ایرانی ها بدند.

پاسخ
پاسخ
م
محبوبه
۱ سال پیش

سلام این کشور برای کار چطوره؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱ سال پیش

سلام
در حال حاضر از ونزوئلا دوری کنید

پاسخ
پاسخ
ع
علی
۱ سال پیش

امریکا تمام تلاشش را کرد تا کارهای چاوز ثمر ندهد چاوز را ترور بیولوژیک کرد و اینک تحریم وفشارهای اقتصادی وسیاسی.

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱ سال پیش

به نظر من مشکلات داخلی و انتصاب افراد بی لیاقت، تاثیرش در اوضاع ونزوئلا بسیار بیشتر از تحریم های امریکاست.

پاسخ
پاسخ
و
وحيد خراساني
۱ سال پیش

سلام دوست عزيز
ممنون از توضيحات دقيقتون
ميخواستم بپرسم در حال حاضر براي يك سفر خوب و اينكه خيلي پر هزينه نباشه چه كشوري از امريكاي جنوبي رو توصيه ميكنيد؟
ايا رو كوبا نظري داريد؟

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۱ سال پیش

سلام.چرا در حال حاضر نبایدسفر کرد؟گرفتن ویزاش کار مشکلیه؟؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱ سال پیش

سلام
خیر. برای سفر به ونزوئلا نیاز به ویزا نداریم.
بدلیل هرج و مرج و نا امنی که الان توی ونزوئلا حاکم هست بهتره الان سفر نکنیم

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۱ سال پیش

کشورهای اطراف رفتم برای تابستون نمیدونم چ مقصدی رو انتخاب کنم.راهنمایی کنی ممنون میشم

پاسخ
پاسخ
ا
امیر
۱ سال پیش

سلام
ممنون از اطلاعات عالی شما
آیا در حال حاضر سفر به ونزوئلا رو توصیه می کنید
متشکرم

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱ سال پیش

سلام امیرجان
الان زمان مناسبی برای سفر به ونزوئلا نیست

پاسخ
پاسخ
م
مینا
۱ سال پیش

سلام ما یک خانواده هستیم(دو فرزند)رفتن بهونزوئلا رو توصیه می کنید
البته عادت به سفرهای ناشناخته با بچه ها داریم

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱ سال پیش

سلام میناجان
نه سفر به ونزوئلا رو در حال حاضر به کسی توصیه نمی کنم

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۲ سال پیش

سلام و عرض ادب خدمت شما دوست گرامی(مارکوپولو قرن ۲۱) خواهش میکنم اگه اطلاعی جهت راحت ویزا گرفتن و خصوصا خرید بلیط پرواز جهت رفتن به بلیز در امریکای مرکزی رو به ایمیل من ارایه بدید ممنون میشم با سپاس قراوان

پاسخ
پاسخ
ح
حمید
۲ سال پیش

سلام. حتما باید خودمون اقدام کنیم از کشور های آمریکای جنوبی؟؟ یعنی هیچ آژانسی تور ونزوئلا برگزار نمیکنه ؟؟؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۲ سال پیش

سلام
در حال حاضر توری برای ونزوئلا وجود نداره

پاسخ
پاسخ
آ
آريا
۲ سال پیش

بسيار عالي.خيلي وبسايت جالبي داريد.كاش سفرنامه اكوادور رو هم بنويسيد

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۲ سال پیش

سلام دوست عزیز
به خودم قول داده بودم سال 96 سفرنامه اکوادور رو بنویسم که نشد، ایشالا سال 97

پاسخ
پاسخ
پ
پروین
۲ سال پیش

وای چقدر شباهت!!!!! کی می خواهیم از دنیا درس بگیریم؟!

پاسخ
پاسخ
ادامه...