سفرنوشت

سفرنامه بلغارستان، پایان سفر بالکان

سفر بالکان به آخرهاش نزدیکه شده بود و این سفر فوق العاده داشت تمام میشد. دیدن کشورهای منطقه بالکان از اسلوونی شروع شد و پس از دیدن کرواسی، بوسنی و هرزگوین، مونته نگرو، آلبانی، مقدونیه، کوزوو، صربستان و رومانی نهایتاً به کشور آخر یعنی بلغارستان رسیدم. اقامتم در بلغارستان کوتاه و در حد دو روز و دو شب بود. شاید اگر یک سفر فقط برای دیدن بلغارستان میرفتم حداقل یک هفته بهش اختصاص میدادم اما در سفر بالکان و در مقایسه با بقیه کشورها، سهم بلغارستان همین دو روز شد. در ادامه همراه من باشید تا در سفرنامه بلغارستان قصه این دو روز رو براتون تعریف کنم.

مختصری در مورد بلغارستان

جمهوری بلغارستان با مساحت ۱۱۱ هزار کیلومتر مربع کمی از استان اصفهان بزرگتر هست. همسایه های بلغارستان کشورهای ترکیه، یونان، مقدونیه شمالی، صربستان و رومانی هستند و از طریق سواحل دریای سیاه در شرق خودش به آب های آزاد راه داره. جمعیت بلغارستان حدود هفت میلیون نفر هست که هر سال کمتر هم میشه. بلغارستان یکی از سریع ترین نرخ های کاهش جمعیت در دنیا رو داره. بیشتر مردم بلغارستان مسیحی ارتدکس هستند و فقط ده درصد جمعیتش مسلمان هست.

نقشه بلغارستان

نقشه بلغارستان

پرچم سه رنگ بلغارستان که شبیه پرچم ایران هست فقط جای رنگ سبز و سفید عوض شده

پرچم سه رنگ بلغارستان که شبیه پرچم ایران هست فقط جای رنگ سبز و سفید عوض شده

امپراطوری بلغارها زمانی کل منطقه بالکان رو زیر سلطه خودش داشت اما با قدرت گرفتن عثمانی ها، حدود پانصد سال بخشی از امپراطوری عثمانی شد و در نیمه دوم قرن نوزدهم تونست برای خودش استقلال نصف و نیمه ای دست و پا کنه. از زمان استقلالش چندین جنگ شامل دو جنگ بالکان و دو جنگ جهانی رو تجربه کرد تا نهایتا به مرزهای کنونیش رسید. در سال آخر جنگ جهانی دوم بلغارستان توسط نیروهای شوروی اشغال شد که نتیجه ش روی کار آمدن یک دولت کمونیستی در پایان جنگ و پیوستن بلغارستان به بلوک شرق بود. نهایتا همزمان با فروپاشی شوروی، در بلغارستان هم انتخابات آزاد برگزار شد. بلغارستان در سال ۲۰۰۴ به پیمان نظامی ناتو پیوست و در سال ۲۰۰۷ هم بعنوان عضوی از اتحادیه اروپا پذیرفته شد.

اقتصاد بلغارستان بیشتر بر پایه کشاورزی هست و یکی از تولیدکنندگان بزرگ شراب اروپا محسوب میشه. روغن گل رز که برای ساخت عطر استفاده میشه بخش بزرگی از اقتصاد کشور رو تشکیل میده و حدود ۸۰ درصد عصاره گل رز دنیا از دره گل های رز کازانلاک بدست میاد.

زبان بلغاری از خانواده زبان های اسلاو هست و شباهت بسیار زیادی به زبان مقدونیه ای داره، در بلغارستان صحبت میشه و الفباشون هم سیرلیک هست. الفبای سیرلیک که در شرق اروپا رواج زیادی داره در قرن ۹ میلادی توسط دو راهب بلغار ابداع شد. یادگیری الفبای سیرلیک که حداکثر دو ساعت طول میکشه رو برای سفر به بلغارستان توصیه میکنم.

من زیاد فوتبال تماشا نمی کنم اما یکی از صحنه هایی که هرگز یادم نمیره ضربه سر لچکوف در یک چهارم نهایی جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا هست. گلی که لکچوف زد باعث حذف آلمان مدافع عنوان قهرمانی شد. بلغارستان نهایتاً توی اون جام جهانی چهارم شد.

بلغارستان یکی از اولین سکونتگاه های بشر در قاره اروپا بوده و از دوره های مختلف تاریخی آثاری رو داره. هفت اثر تاریخی بلغارستان در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده. از طرفی دو تا پارک ملی هم در لیست جهانی یونسکو داره که نشون دهنده طبیعت زیبا و خاصش هست. بیشتر مناطق بلغارستان کوهستانی و جنگلی هست و بلندترین قله منطقه بالکان به اسم موسالا در رشته کوه ریلا بلغارستان واقع شده و ۲۹۲۵ متر ارتفاع داره.

اخذ ویزای بلغارستان

با پاسپورت ایرانی نیاز به ویزای بلغارستان هست که از قبل باید تهیه بشه. آدرس سفارت بلغارستان در تهران ولیعصر، توانیر، خیابان نظامی گنجوی، پلاک ۴۰ و تلفنش ۰۲۱۸۸۷۷۵۰۳۷ هست.

با اینستاگرام در سفرها همراه من باشید. @safarnevesht

برای دریافت وقت سفارت بلغارستان به همین شماره تماس بگیرید و درخواست نوبت برای ویزای توریستی بلغارستان کنید.

کشور بلغارستان عضو اتحادیه اروپا هست ولی هنوز جز شینگن نیست و با ویزای بلغارستان نمیتونید وارد منطقه شینگن بشید.

از اونجایی که بلغارستان قصد داره به شینگن بپیونده، مدارک لازم برای اخذ ویزای بلغارستان هم شبیه کشورهای عضو پیمان شینگن هست: • فرم ویزا • شناسنامه • پاسپورت • مدارک شغلی • مدارک مالی • بیمه • رزرو هتل • انگشت نگاری • پرداخت هزینه ویزا

با مراجعه به وبسایت سفارت بلغارستان در ایران که حتی زبان فارسی هم داره، میتونید آخرین اطلاعات و مدارک رو بدست بیارید.

در صورتی که ویزای دوبار ورود یا چندبار ورود شینگن یا ویزای تایپ C از یکی از کشورهای رومانی، کرواسی و یا قبرس داشته باشید، میتونید بدون نیاز به ویزا به بلغارستان سفر کنید. من هم از همین قانون استفاده کردم.

بهترین زمان سفر به بلغارستان

اگر سلیقه شما به من نزدیک هست، بهترین زمان سفر به بلغارستان فصل بهار هست. هوا عالیه و هنوز فصل توریستی شروع نشده. برای طبیعت گردی زمان خوبی هست و بدون سرما و گرمای شدید، میشه از دیدن شهرها لذت برد.

اوایل پاییز هم زمان خوبی برای سفر به بلغارستان هست. زمستان های بلغارستان سرده و فقط اگر قصد اسکی و ورزش های زمستانی رو دارید به اونجا سفر کنید.

تابستان های بلغارستان هوا گرم میشه و و چون فصل پر گردشگر هست همه جا پر از توریسته و به نظرم فقط برای شنا در سواحل دریای سیاه و دیدن شهر وارنا مناسب هست.

بلیط پرواز به بلغارستان و مسیر دسترسی زمینی

از ایران به بلغارستان معمولا پروازهای مستقیمی در تابستان به شهرهای صوفیه و وارنا برقرار میشه ولی پروازهای مطمئن از مسیر استانبول هستند.

بلیط پرواز رفت و برگشت تهران به صوفیه از ۲۸۰ یورو شروع میشه. با مطالعه راهنمای جستجو و خرید بلیط ارزان میتونید بلیط مناسب برای سفر خودتون به بلغارستان پیدا کنید.

از استانبول به صوفیه قطارهای شب رو که حدود ۱۰ ساعت طول میکشند هست.

مسیر یک طرفه حدود ۳۵ یورو هست. اتوبوس های استانبول به صوفیه حدود ۹ ساعت طول میکشه و بلیط یک طرفه ۳۰ یورو هست.

روز اول، صوفیه پایتخت زیبای بلغارستان

اتوبوسی که ۷ صبح از بخارست پایتخت رومانی حرکت کرده بود ساعت ۸ به مرز رومانی و بلغارستان رسید. شهر مرزی گئورگی (Giurgiu) در شمال رودخانه دانوب و خاک رومانی و شهر بلغاری روسه (Ruse) در جنوب رودخانه دانوب قرار گرفته.

اتوبوس از روی پل دوستی عبور کرد و پروسه خروج از رومانی و ورود به بلغارستان هر دو در شهر روسه انجام شد. بدون هیچ دردسری و حتی نیاز به پیاده شدن از اتوبوس وارد آخرین مقصدم در شبه جزیره بالکان یعنی کشور بلغارستان شدم.

دشت های گل در کنار پل دوستی بلغارستان و رومانی

دشت های گل در کنار پل دوستی بلغارستان و رومانی

رودخانه دانوب در مرز بلغارستان و رومانی از روی پل دوستی

رودخانه دانوب در مرز بلغارستان و رومانی از روی پل دوستی

پل قدیمی در مسیر صوفیه

پل قدیمی در مسیر صوفیه

روستایی در بلغارستان

روستایی در بلغارستان

اتوبوس ساعت ۱۳ به صوفیه (Sofia) پایتخت بلغارستان رسید. ترمینال اتوبوس و ایستگاه راه آهن صوفیه هر دو کنار هم هستند.

سالن ایستگاه راه آهن شهر صوفیه

سالن ایستگاه راه آهن شهر صوفیه

از روی نقشه فاصله تا هاستلم رو چک کردم، کمتر از ۵ کیلومتر بود. این یعنی کرایه با تاکسیمتر که هر کیلومتر حدود ۰.۸ لوا بود، ۴ لوا میشد. من هم تصمیم گرفتم با تاکسی برم. مرکز شهر بدلیل عملیات عمرانی، شلوغ و پر ترافیک بود و نهایتا ۱۴ لوا کرایه من شد! واحد پول بلغارستان لِو یا لِف با علامت اختصاری BGN هست که جمعش میشه لِوا و هر لو در زمان سفر من معادل نیم یورو و حدود ۲۱۰۰ تومان میشد. شنبه بود رسیدم صوفیه و همه هاستل های خوب پر شده بود. تصمیم گرفتم به جای رفتن به یک هاستل با امتیاز پایین، یک اتاق تک نفره در هاستل مورتو و کافتو (Moreto & Caffeto Hostel) بگیرم. قیمت اتاق تک نفره با حمام و دستشویی مشترک ۱۵ یورو شد. هاستل تمیز و خوبی بود و برای این اتاق کوچولو ۱۵ یورو (۳۰ لوا) قیمت مناسبی بود. قیمت تخت در اتاق ۶ تخته هم ۹ یورو بود. نکته منفی این هاستل فاصلش با مرکز قدیم صوفیه هست که پیاده حدود ۲۵ دقیقه طول میکشه.

اتاق زیر شیروانی من در هاستل شهر صوفیه

اتاق زیر شیروانی من در هاستل شهر صوفیه

بلغارستان و صوفیه برای من یادآور خاطرات نوجوانی هم هست. پسر خاله من به همراه خانوادش بیست سال پیش به صوفیه رفتند و یک سالی در این شهر زندگی کردند.

وقتی به ایران برگشتند من بودم و داستان های مفصلی که پسرخاله م از اونجا برای من تعریف می کرد. اون داستان ها برای سال ها تصورات من از خارج رو تشکیل می داد. الان کنجکاو بودم اون شهری که برای من زمانی نماد خارج بود رو خودم از نزدیک ببینم.

بعد از کمی استراحت رفتم به سمت مرکز قدیمی صوفیه و بین جمعیتی که عصر روز شنبه برای گردش اومده بودند گم شدم.

صوفیه پایتخت بلغارستان

صوفیه پایتخت بلغارستان

پارک قصر فرهنگ در صوفیه پایتخت بلغارستان

پارک قصر فرهنگ در صوفیه پایتخت بلغارستان

واکینگ استریت شهر صوفیه و مجسمه ای که خیلی شبیه لنین بود

واکینگ استریت شهر صوفیه و مجسمه ای که خیلی شبیه لنین بود

عصر شنبه جمعیت زیادی در مرکز شهر صوفیه بود

عصر شنبه جمعیت زیادی در مرکز شهر صوفیه بود

کلیسای جامع اسوتا ندلیا Sveta Nedelya cathedral

کلیسای جامع اسوتا ندلیا Sveta Nedelya cathedral

بعد از کمی قدم زدن در مرکز شهر قدیم صوفیه و پارک های زیبای شهر، به مقابل کاخ دادگستری (Palace of Justice) رفتم، جایی که هر روز ۱۱ صبح و ۶ عصر تور شهرگردی صوفیه برگزار میشه. اسم سازمان غیر دولتی برگزار کننده صوفیا فری تور (Sofia Free Tour) هست. شرکت کنندگان تور عصر که همگی کنار مجسمه شیر جمع شده بودند به قدری زیاد بود که به ۳ تا گروه تقسیم شدیم با سه تا لیدر.

ساختمان دادگستری بلغارستان محل شروع تور شهرگردی

ساختمان دادگستری بلغارستان محل شروع تور شهرگردی

تور شهر گردی صوفیه پایتخت بلغارستان

تور شهر گردی صوفیه پایتخت بلغارستان

به جرات میتونم بگم بهترین تور شهرگردی بود که در سفر بالکان داشتم، راهنما خیلی خوب و با احساس تاریخ ۶۰۰۰ ساله صوفیه و همینطور بناهای زیبای شهر رو معرفی می کرد.

راهنمای گروه ما

راهنمای گروه ما

راهنما در مورد یک رسم جالب بلغاری برامون توضیح داد. بلغارها روز اول مارچ و به مناسبت تبریک رسیدن بهار، به دوستانشون، اعضای فامیل و همکارهاشون مارتِنیتسا (دستنبندهای سفید و قرمز) هدیه میدند. بستن این دستبند به دست خوش یمن محسوب میشه و بعد از دیدن اولین شکوفه بهاری، دستبند رو از دست باز می کنند و به درخت گره می زنند. برای مردم بلغارستان، مارتنیتسا نمادی از باروی هست. توی تصویر بالا مارتنیتساهای گره زده شده به درخت رو میبینید.

دقیقا همینجا بود که یک خانم مسن رهگذر به تندی با راهنمای ما صحبت کرد. راهنما به درخواست شرکت کنندگان حرف های اون خانم رو ترجمه کرد که خلاصش این میشد: یک دختر جوان وقتی همچین لباسی میپوشه نباید دستاش رو بالا ببره و زیر بغلش پیدا بشه.

صوفیا پایتخت کشور بلغارستان

صوفیا پایتخت کشور بلغارستان

عروس و داماد بلغاری

عروس و داماد بلغاری

سربازان گارد ملی در ورودی کاخ ریاست جمهوری بلغارستان. شیرهای بالای در نماد شهر صوفیه هستند

سربازان گارد ملی در ورودی کاخ ریاست جمهوری بلغارستان. شیرهای بالای در نماد شهر صوفیه هستند

کلیسای قدیمی گئورگی روتوندا George Rotunda church

کلیسای قدیمی گئورگی روتوندا George Rotunda church

تاتر ملی ایوان بازو در صوفیه

تاتر ملی ایوان بازو در صوفیه

تور حدود دو ساعت طول کشید و در مقابل کلیسای معروف و زیبای سنت الکساندر نوسکی، بزرگترین کلیسای جامع بلغارستان، تمام شد. علاوه بر بناهای تاریخی تعدادی از ساختمان های عظیم دوره کمونیست و تاریخچه مختصر کمونیست بلغارستان هم جزئی از تور شهرگردی بود. توی تور با یک ایرانی ساکن فرانکفورت آلمان به نام محسن آشنا شدم و کمی با هم گپ زدیم.

کلیسای جامع سنت الکساندر نوسکی Saint Alexandar Nevski Cathedral

کلیسای جامع سنت الکساندر نوسکی Saint Alexandar Nevski Cathedral

کلیسای جامع سنت الکساندر نوسکی که نماد صوفیه پایتخت بلغارستان هم هست

کلیسای جامع سنت الکساندر نوسکی که نماد صوفیه پایتخت بلغارستان هم هست

موزه کلیسای جامع سنت الکساندر نوسکی

موزه کلیسای جامع سنت الکساندر نوسکی

دختران بلغاری به زیبایی معروف هستند

دختران بلغاری به زیبایی معروف هستند

صومعه ای در صوفیا

صومعه ای در صوفیا

ساختمان های دولتی که در دوران کمونیست بلغارستان ساخته شدند

ساختمان های دولتی که در دوران کمونیست بلغارستان ساخته شدند

لذت بردن از آخر هفته

لذت بردن از آخر هفته

روزی که من صوفیه بودم روز موزه در بلغارستان بود و همه موزه ها مجانی بود.

صف طویلی جلوی همه موزه ها تشکیل شده بود و با اینکه ورودی موزه ها رایگان بود، فرصت رفتن به موزه نداشتم.

صف طویل موزه باستان شناسی صوفیه

صف طویل موزه باستان شناسی صوفیه

صوفیه از گذشته که رومن ها اینجا بودند بدلیل چشمه های آب معدنی و آب گرمش معروف بوده. همچنان تعداد بسیار زیادی از این چشمه های آب معدنی در صوفیه هست و جزو جاذبه های توریستی شهر محسوب میشه.

یکی از چشمه های آب گرم معروف صوفیه که الان موزه شده

یکی از چشمه های آب گرم معروف صوفیه که الان موزه شده

زیباترین صومعه بلغارستان به اسم صومعه ریلا (Rila monastery) در فاصله دو ساعتی صوفیه هست که در صورت داشتن یک روز اضافه حتما توصیه میکنم این صومعه رو ببینید. در مرکز شهر و جاهای توریستی پیدا کردن کسی که زبان انگلیسی بلد باشه کار سختی نبود، بویژه نسل جوان به خوبی میتونند انگلیسی صحبت کنند. فروشنده های بلیط در ایستگاه راه آهن هم انگلیسی بلد بودند ولی در ترمینال اتوبوس اوضاع زیاد خوب نبود.

عتیقه فروش

عتیقه فروش

مجسمه های عجیب در یکی از پارک های صوفیه

مجسمه های عجیب در یکی از پارک های صوفیه

کلیسای روسی در صوفیه

کلیسای روسی در صوفیه

بازمانده های امپراطوری رم در کنار مسجد دوران عثمانی در صوفیه پایتخت بلغارستان

بازمانده های امپراطوری رم در کنار مسجد دوران عثمانی در صوفیه پایتخت بلغارستان

عصر شنبه در صوفیه پایتخت بلغارستان

عصر شنبه در صوفیه پایتخت بلغارستان

شبکه گسترده ای از مترو، تراموا، اتوبوس و اتوبوس برقی نقاط مختلف شهر صوفیه رو به هم متصل می کنند. بلیط یک طرفه ۱.۶ لوا هست و میشه از راننده تراموا یا اتوبوس خریداری کرد.

کرایه تاکسی هم ۰.۷ لوا برای هر کیلومتر هست ولی با محاسبه زمان سفر و توقف ها این مبلغ خیلی بیشتر میشه.

تراموا وسیله اصلی حمل و نقل داخل شهری در صوفیه

تراموا وسیله اصلی حمل و نقل داخل شهری در صوفیه

روز دوم، شهر تاریخی پلوودیو

روز دوم سفرم به بلغارستان شهر صوفیه بارانی شده بود. حوالی ظهر از هاستل خارج شدم و با تراموای شماره یک به سمت ایستگاه راه آهن حرکت کردم.

بلیط ساعت ۱۳:۱۵ به مقصد پلوودیو (Plovdiv) رو به قیمت ۹ لوا خریدم و در حالیکه فقط ۶ دقیقه به حرکت قطار مونده بود به سختی تونستم سکوی حرکت قطارم رو پیدا کنم.

بلیط شماره واگن و کوپه و صندلی نداشت. یک صندلی خالی پیدا کردم و نشستم.

پدر و پسری که در کوپه من بودند بیشتر از ۵ دقیقه نتونستند جلوی کنجکاویشون رو بگیرند و پرسیدند اهل کجایی. وقتی گفتم ایران، پسر از اون بالا یک کیف دایره ای شکل آورد پایین و یک دف ازش خارج کرد. شروع کرد از ایران بگه و اینکه چقدر دوست داره به ایران سفر کنه. حس خیلی خوبی بهم دست داد، اینقدر خوب که تقریبا همه سه ساعت مسیر رو رفتم توی راهرو کنار پنجره ایستادم و منظره های بیرون رو تماشا کردم.

همسفر بلغاری که علاقه زیادی به دف و ایران داشت

همسفر بلغاری که علاقه زیادی به دف و ایران داشت

مسیر ریلی صوفیه به پلودیو

مسیر ریلی صوفیه به پلودیو

قطار صوفیه به پلوودیو

قطار صوفیه به پلوودیو

علاوه بر دشت های سرسبز و گل های شقایق، تعداد زیادی ساختمان های بزرگ و مخروبه که به نظر میومد کارخانه های متروک دوران کمونیستی هستند هم در مسیر دیده میشد.

روستاها و مزارع مسیر

روستاها و مزارع مسیر

بلغارستان - روستایی در مسیر صوفیه به پلوودیو

بلغارستان - روستایی در مسیر صوفیه به پلوودیو

قطار بسیار قدیمی مسیر صوفیه به پلودیو

قطار بسیار قدیمی مسیر صوفیه به پلودیو

وقتی به ایستگاه راه آهن شهر پلودیو رسیدم دنبال بخش امانات گشتم ولی خبری نبود.

رفتم به ترمینال اتوبوسرانی اما متاسفانه امانت اونجا فقط تا ساعت ۶ عصر یعنی کمتر از دو ساعت دیگه باز بود.

چاره ای نبود، با هر دو کوله پشتی و آهسته راه افتادم به سمت شهر قدیم پلودیو.

شهر پلوودیو بلغارستان

شهر پلوودیو بلغارستان

شهر پلوودیو بلغارستان

شهر پلوودیو بلغارستان

نمایش پینوکیو برای بچه ها

نمایش پینوکیو برای بچه ها

ساعت ۶ عصر در تور شهرگردی پلودیو شرکت کردم. این تور در بهار و تابستان هر روز ساعت ۱۱ و ۱۸ از مقابل ساختمان شهرداری (جلوی فواره) برگزار میشه.

با توجه به فرصت محدودم، این تور بهترین راه برای دیدن شهر پلودیو بود.

قبل از شروع تور راهنما با دیدن کوله های من بهم هشدار داد که مسیر تور سربالایی زیاد داره و اومدن با این کوله ها زیاد منطقی نیست. گفتم نگران نباش، حله 😁.

تور دو ساعت طول کشید و با اینکه به خوبی تور شهرگردی صوفیه نبود، قطعا ارزشش رو داشت.

راهنمای تور شهرگردی پلودیو

راهنمای تور شهرگردی پلودیو

کوله پشتی های من

کوله پشتی های من

ساختمان شهرداری شهر تاریخی پلودیو

ساختمان شهرداری شهر تاریخی پلودیو

پلودیو قدیمی ترین شهر اروپاست که از ۶۰۰۰ هزار سال پیش بطور پیوسته در اون سکونت وجود داشته.

در حال حاضر دومین شهر بزرگ بلغارستان هست و از هفت تا تپه تشکیل شده.

البته یکی از تپه ها در گذشته تخریب شد و با سنگ هاش بقیه شهر رو سنگفرش کردند.

آمفی تاتر رومی که همچنان برای برگزاری کنسرت استفاده میشه، استادیوم رومی که فقط قسمتیش کاوش شده و ظرفیت ۶۰ هزار نفر داشته، مسجد دوره عثمانی ها و تعداد زیادی خانه تاریخی که تعدادیش به موزه و هتل و رستوران تبدیل شده از جاذبه های اصلی پلودیو بلغارستان هستند.

مسجد دوران عثمانی در پلودیو بلغارستان

مسجد دوران عثمانی در پلودیو بلغارستان

ماکت استادیوم بزرگ دوره امپراطوری رم در بلغارستان

ماکت استادیوم بزرگ دوره امپراطوری رم در بلغارستان

پلودیو قدیمی ترین شهر بلغارستان و اروپا با ۶۰۰۰ سال سکونت مداوم

پلودیو قدیمی ترین شهر بلغارستان و اروپا با ۶۰۰۰ سال سکونت مداوم

شهر تاریخی پلوودیو

شهر تاریخی پلوودیو

آمفی تاتر تاریخی شهر پلودیو که هنوز در آن کنسرت برگزار میشه

آمفی تاتر تاریخی شهر پلودیو که هنوز در آن کنسرت برگزار میشه

بخشی از آمفی تاتر قدیمی پلودیو

بخشی از آمفی تاتر قدیمی پلودیو

شهر پلودیو پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹ خواهد بود و جشنواره های زیادی اینجا برگزار خواهد شد.

شهر پلودیو پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹

شهر پلودیو پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹

شهر پلودیو پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹

شهر پلودیو پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹

خانه های رنگی تاریخی دوران حکمرانی عثمانی ها در بلغارستان

خانه های رنگی تاریخی دوران حکمرانی عثمانی ها در بلغارستان

خانه قدیمی عثمانی که به موزه تبدیل شده

خانه قدیمی عثمانی که به موزه تبدیل شده

شهر تاریخی پلوودیو

شهر تاریخی پلوودیو

برای غروب آفتاب روی تپه قدیمی مرکز شهر رفتیم که منظره زیبایی از شهر پلودیو و سایر تپه ها داشت.

غروب آفتاب در شهر پلودیو بلغارستان

غروب آفتاب در شهر پلودیو بلغارستان

غروب آفتاب در شهر پلودیو بلغارستان

غروب آفتاب در شهر پلودیو بلغارستان

کلیسای جامع ارتودکس شهر پلوودیو

کلیسای جامع ارتودکس شهر پلوودیو

بخش کوچکی از استادیوم قدیمی شهر پلودیو

بخش کوچکی از استادیوم قدیمی شهر پلودیو

مسجد تاریخی شهر پلوودیو

مسجد تاریخی شهر پلوودیو

شب پیاده به سمت ایستگاه راه آهن برگشتم و منتظر قطار به مقصد استانبول شدم.

بلیط قطار پلودیو به استانبول رو از ایستگاه راه آهن صوفیه به قیمت ۴۸ لوا برای کوپه ۴ تخته خریده بودم.

بلیط های ۶ تخته ارزونتر و ۲ تخته ها گرونتر میشد. همین بلیط قطار از صوفیه تا استانبول ۶۵ الی ۷۰ لوا میشه. قطار ساعت ۹ شب از صوفیه حرکت میکنه و ۲۳:۲۰ به پلودیو میرسه.

قطار و کارکنانش اهل کشور ترکیه بودند و همه چیز تمیز و مرتب بود.

نه تنها کوپه بلکه واگنی که من توش بودم خالی بود. متصدی کوپه هم انگلیسیش در این حد بود که موارد لازم رو کاملا حفظ کرده بود و مدام من رو مستر خطاب می کرد.

کوپه من در قطار صوفیه-پلودیو-استانبول

کوپه من در قطار صوفیه-پلودیو-استانبول

قطار قدری تاخیر داشت و ۳ دقیقه بعد از رسیدن حرکت کرد. خوابیدم تا اینکه بعد از ۱ ساعت در یک ایستگاه دیگه پسر هلندی به اسم پیتر وارد کوپه من شد و نه با سر و صدا بلکه با بوی جوراباش بیدارم کرد!

دوباره خوابیدم تا ساعت ۲ بامداد قطار به مرز بلغارستان و ترکیه رسید.

متصدی واگن اومد پاسپورت ها رو جمع کرد و بعد از ۱۵ دقیقه با مهر خروج بلغارستان تحویل داد.

قطار ۵ دقیقه بعد حرکت کرد و وارد خاک ترکیه شد. اینبار همه باید از قطار پیاده میشدیم.

تقریبا اکثر افراد بدون مشکل مهر ورود به ترکیه توی پاسشون خورد. اما قضیه پیتر فرق داشت.

شهروندان هلند برای ورود به ترکیه نیاز به ویزا دارند و پیتر نمیدونست. باید ۲۵ یورو برای ویزا پرداخت می کرد ولی پیتر هیچ پول نقدی نداشت و اونجا هم خودپرداز نبود!

نهایتا یک مسافر ترک بهش لطف کرد و ۲۰ یورو بهش داد تا پیتر موقع رسیدن به استانبول بهش پس بده.

کلا نیم ساعتی در سمت ترکیه توقف داشتیم و قطار مجداد حرکت کرد.

مرزبانی ترکیه بلافاصله بعد از خروج قطار از بلغارستان

مرزبانی ترکیه بلافاصله بعد از خروج قطار از بلغارستان

ساعت ۷ صبح قطار به ایستگاه هالکالی (Halkali train station) در کنار دریاچه کوچوک چکمچه در غرب استانبول رسید. هالکالی حتی از فرودگاه آتاتورک هم به مرکز شهر دورتره. خارج از ایستگاه قطار اتوبوس رایگان برای بردن مسافرها به مرکز استانبول بود.

با پرواز شب به تهران سفر ۵۰ روزه من به کشورهای شبه جزیره بالکانپایان یافت.

هزینه های سفر من به بلغارستان

هزینه های سفر دو روزه من به بلغارستان ۸۵ لوا معادل ۴۳ یورو شد.

بلیط اتوبوس رومانی به بلغارستان ۲۷ یورو و بلیط قطار بلغارستان به ترکیه ۲۵ یورو شد.

با اینستاگرام در سفرها همراه من باشید. @safarnevesht

در زمان سفر قیمت یورو حدود ۴۱۵۰ تومان بود.

اسکناس های لوا بلغارستان

اسکناس های لوا بلغارستان

بلغارستان بیشتر برای سواحل دریای سیاه، شهر ساحلی وارنا (Varna) و سواحل شن های طلایی در ایران شناخته شده. از اونجایی که وقتم بسیار محدود بود و علاقه چندانی هم به ساحل تنها ندارم، وارنا در لیست بازدیدم در بلغارستان نبود.

تاریخ سفر: بهار ۱۳۹۶

احمد خانی

احمد خانی عاشق سفر و دیدن سرزمین های متفاوت

برای اطلاع از سفرنامه و ویزای کشور جدید، به روز رسانی مطالب قبلی و اطلاع از برنامه‌ سفرهای گروهی و تور عضو خبرنامه سفرنوشت بشوید

۵۷دیدگاه

دیدگاه را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
  • - گزینه های دیدگاه، نام و ایمیل حتما باید وارد شوند.
  • - ایمیل شما هیچگاه منتشر نخواهد شد. فقط برای اطلاع شما از پاسخ به دیدگاهتان استفاده می شود.
خ
خلیلی
بیشتر از ۱ سال قبل

سلام .بیان روان و کامل و دید بسیار خوب نسبت به بلغارستان.زنده باشید.

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۱ سال قبل

سلام و سپاس دوست عزیز

پاسخ
پاسخ
ش
شاهرخ نجفی
حدود ۲ سال قبل

بااینکه دوازده سال پیش به وارنا رفتم خیلی دوست دارم یه بار دیگه به بلغارستان برم. نمی دونم شرایط گرفتن ویزا رو دارم یا نه چون بازنشسته شدم میترسم سفارت سختگیری کنه بهم ویزا نده

پاسخ
پاسخ
ه
هلن
بیشتر از ۲ سال قبل

سلام اگر با موتور بخواهيم بريم به بلغارستان توريستي در اين مورد چطوري باي رفت و برگشت را توجيح كنيم ؟
ممنون

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۲ سال قبل

سلام
با ارائه برنامه سفر و سابقه سفرهای مشابه باید سفارت رو قانع کنید

پاسخ
پاسخ
م
مهدی حسینی
نزدیک ۳ سال قبل

احمدجان با اینکه بالای ۵ یا ۶ بار سفرنامه بلغارستان رو خونده بودم ولی باز خوندنش چون پست مربوط بهش رو تو اینستاگرام دیدم ک تکمیلش کردی و لذت بردم،به امید نوشتن سفرنامه های کشورهای زیادی که هنوز قصه شون رو باهامون به اشتراک نذاشتی (منتظریم احمد جان) موفق باشی ❤️🌹

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
نزدیک ۳ سال قبل

سلام مهدی جان
ممنون از لطفت. چشم سعی میکنم بیشتر بنویسم.

پاسخ
پاسخ
ح
حمیدرضا
بیشتر از ۳ سال قبل

سلام منتظر سفرنامه استانبول هستیما😉😂 ولی یه سوال دیگه داشتم چرا وارنا نرفتین به عنوان شهر خوبی تو مغزم حک شده چون اکثر مقاله های سفرنامه بلغارستان از وارنا تعریف کردن 👐

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۳ سال قبل

سلام
اکثر سفرنامه ها مال وارنا هست چون تقریبا همه تورهای ایرانی به وارنا میرند.

پاسخ
پاسخ
ا
اعظم
بیشتر از ۳ سال قبل

بسیار سپاسگزارم بابت مطالب بسیار آموزنده و مفید

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۳ سال قبل

سلام
خوشحالم براتون مفید بوده

پاسخ
پاسخ
ک
کیمیا
حدود ۴ سال قبل

سلام چه تجربه ی جذابی
با توجه به اینکه بلغارستان و ترکیه مرز زمینی دارند در صورتی که گواهینامه ی بین المللی و ماشین کابوتاژ شده داشته باشم و به خاطر اشتغال به تحصیل بتونیم ثابت کنیم دلیل کافی برای برگشت به ایران دارم می تونم ویزا ی شینگن مولتی بگیرم و با ماشین از این مرز عبور کنم؟
بعد از اون هم می تونم به کشور های دیگه برم ؟
یعنی از بلغارستان به رومانی و بعد مجارستان برم
من تجربه ی سفر ندارم
پیشاپیش با تشکر از پاسخگوییتان

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
نزدیک ۴ سال قبل

سلام دوست عزیز
بله با ویزای شینگن میتونید. البته بهتره سفر کوتاه به کشورهای اطراف برای آشنا شدن با این مدل سفر داشته باشید. مقاله شروع جهانگردی رو در وبسایت سفرنوشت رو بخونید.

پاسخ
پاسخ
ا
امیر
بیشتر از ۴ سال قبل

سلام من از یک صرافی در تهران پرسیدم به من گفتن که هر دلار رو ۵ لوا چنج می کنن ولی توی سایت ها که دیدم هر دلار ۱.۷۶ لوا چنج می شد این درسته ؟
مورد بعدی این که بهتر با خودم یورو ببرم یا دلار ؟
ممنونم

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۴ سال قبل

سلام
اون صرافی توی تهران باهاتون شوخی کرده.
یورو و دلار تفاوت چندانی نداره، در کل توی کشورهای اروپایی یورو بهتره

پاسخ
پاسخ
س
سعید
نزدیک ۵ سال قبل

من ویزای مالتی گرفتم. ورودم از استانبول به هلند خواهد بود. برای خروج میخوام زمینی تا بلغارستان برگردم و از اونجا هم به استانبول. اگه بلیط یکطرفه از استانبول به آمستردام بگیرم، در فرودگاه استانبول و در فرودگاه آمستردام مشکلی برام پیش نمیاد؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
نزدیک ۵ سال قبل

مشکل خواهید داشت. ده ها سوال از شما میپرسند که چرا بلیط برگشت ندارید و اگر زمینی میخواهید خارج بشید چرا اسم سایر کشورهایی که در محدوده شینگن سفر میکنید را اعلام نکردید و ...

پاسخ
پاسخ
س
سروش احمدی
نزدیک ۵ سال قبل

سلام
خیلی ممنون بابت زمانی که برای سفرنامه ها میزارید. من اگر ویزا از بلغارستان بگیرم با همون ویزا میتونم به کرواسی هم سفر کنم؟ویزا خاصی باید باشه؟تو درخواست ویزام باید کامل برنامه سفر رو بهشون بدم؟برنامه کامل سفر به بلغارستان و کرواسی

پاسخ
پاسخ
h
hamia
نزدیک ۵ سال قبل

سلام برای گرفتن ویزا بلیط هواپیما .رزرو هتل میخواد ولی ما میخوایم زمینی با دوچرخه بریم به ما ویزا میدن ، یا بعد از گرفتن ویزا میشه هتل و بلیط رو کنسل کرد

پاسخ
پاسخ
ف
فریباوثوقی
حدود ۵ سال قبل

سلام و درود برشما ..من میخوام از تهران با پرواز به استانبول برم و از استانبول به صوفیه با قطار برم میشه بفرمایید چگونه باید بلیط قطار استابول به صوفیه را تهیه کنم.متشکرم

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
حدود ۵ سال قبل

سلام
راحت ترین گزینه ایستگاه قطار در استانبول هست

پاسخ
پاسخ
ا
الهه
بیشتر از ۴ سال قبل

سلام منم میخام همینکار و کنم ولی ایا ب این شکل زمینب بلغارستان ویزا میدهد؟ یا که فقط باید بلیط هوایی داشته باشیم؟
سدال دیگه اینکه احتمال ریجکتی چقذره؟ اگر هست میشه رزرو کرد بلیط قطار و و پرداخت قطعی نکرد؟ ک اگر ریجکت شدیم پول بلیط قطار نپره. مرسی

پاسخ
پاسخ
آ
آزاده
بیشتر از ۵ سال قبل

سلام و همیشه به گشت
میشه بفرمایید صوفیه برای چند روز موندن هم مناسبه؟ من اهل پیاده روی های زیاد و طولانی هستم و میخوام ببینم صوفیه شهری هست که بشه چند روز واسه دیدن آثارش اونجا گذروند؟ درباره کافه ها هم اگر مطلبی هست بفرمائید؛ مخصوصا ازون کوچیک های گوشه خیابون های دنج... ممنون

پاسخ
پاسخ
م
میوه چیان
بیشتر از ۵ سال قبل

سلام. عرض ادب. بسیار بسیار جالب، خواندنی و مفید و اطلاعات سودمندی بود. با تشکر از شما .سلامت و موفق باشید. ارادتمند .میو ه چیان .سازمان فرهنگی هنری شهرداری

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۵ سال قبل

سلام و سپاس دوست عزیز

پاسخ
پاسخ
م
میوه چیان
بیشتر از ۵ سال قبل

سلام. چنانچه تصمیمی به برگزاری نمایشگاه عکس( با همکاری سفارت) داشتید در خدمتتان هستیم. سلامت و موفق باشید.

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۵ سال قبل

سلام
ممنونم
باهاتون تماس میگیرم

پاسخ
پاسخ
ز
زهرا
بیشتر از ۵ سال قبل

سلام
مطالب شما بسیار ارزشمند و مفید هست . آیا شما درباره اقامت یک یا چند ساله در بلغارستان یا رمانی هم اطلاعات دارید؟

پاسخ
پاسخ
س
سحر
نزدیک ۶ سال قبل

سلام
ممنون از توضيحات خوبتون
براي گرفتن ويزاي بلغار، بايد روز مصاحبه حتما بليط رفت و برگشت رو بخريم
يا چند روز قبلش رزرو كنيم ، كفايت ميكنه؟ و حتما بايد باهمون پرواز كه رزرو كرديم سفر كنيم؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
نزدیک ۶ سال قبل

سلام
رزرو چند روز قبل کافیه. نیازی به استفاده از اون پرواز نیست.

پاسخ
پاسخ
س
سحر
نزدیک ۶ سال قبل

ممنون
ميشه راهنمايي كنيد از كدوم سايت ها ميشه رزرو كرد؟ چون خيلي از سايت هارو كه چك ميكنم اصلا رزرو نداره و حتما بايد بليط رو خريد

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
نزدیک ۶ سال قبل

راهنمای بلیط رو مطالعه کنید. رزرو رو باید از آژانس بگیرید.

پاسخ
پاسخ
م
مسعود
نزدیک ۶ سال قبل

سلام روزتون به بخیروشادی،سپاس بابت نشر اطلاعات خوبتون که بسیارراهگشاست
من 4مرداد تا 6استانبول هستم و ویزای بلغارستان رو هم توسفارت بلغارستان گرفتم چطور میتونم از استانبول تا وارنارو زمینی برم حالا اتوبوس یا قطار... کدوم راه راحتره
بازم ممنون امیدوارم خوش بختی و موفقیت همیشه سمتش به سوی شما باشه

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
نزدیک ۶ سال قبل

سلام مسعودجان
اگر در روز سفر شما قطار برای این مسیر باشه گزینه بهتری هست چون میشه راحت خوابید.

پاسخ
پاسخ
س
سحر
نزدیک ۶ سال قبل

سلام
ببخشيد شما ويزاي بلغار رو از سفارت تهران گرفتيد ديگه؟ بدون بليط پرواز ؟ ميشه راهنمايي كنيد

پاسخ
پاسخ
ا
الهه
بیشتر از ۴ سال قبل

سلام. چطور ویزا گرفتید؟ بلیط هواپیما و هتل قطعی بردید یا اصلا نخواستن؟

پاسخ
پاسخ
ن
ندا
نزدیک ۶ سال قبل

سلام خسته نباشید
ممنون از مطالبتون.می خواستم بدونم اگه ویزای کرواسی داشته باشیم میشه به رومانی و بلغارستان و صربستان با همون ویزا سفر کنم؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
نزدیک ۶ سال قبل

سلام
با ویزای چندبار ورود بله میتونید
صربستان اصلا ویزا نمیخواد. سفرنامه صربستان رو ببینید.

پاسخ
پاسخ
م
محبوبه عسگری
نزدیک ۶ سال قبل

سلام ، مطالبتون عالیه و مدتهاست مطالبتون رو پیگیری می کنم. من چندین ویزای شینگن داشتم می خواستم بدونم سفر به کراواسی یا بلغارستان کدوم رو توصیه می کنید از نظر جاهای تاریخی و دیدنی و البته هزینه. می خوام ویزای این کشورها
از ایران بگیرم (نمیخوام با شینگن وارد بشم )و البته اصلن نمی خوام ریجکت بشم تو این شرایط .بازم ممنونم از مطالب خوبتون

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
نزدیک ۶ سال قبل

سلام دوست عزیز
من کرواسی رو بیشتر از بلغارستان پسندیدم

پاسخ
پاسخ
ع
عرفان محمودنژاد
حدود ۶ سال قبل

سلام. خسته نباشید. از تهران به پولودیو با قطار چند ساعته میشه رفت؟

پاسخ
پاسخ
ادامه...