سفرنوشت

چگونه ویزای شینگن یونان گرفتم– تجربه شخصی

یونان

به روزرسانی در ۱۳۹۷/۳/۱۰: از اواخر سال ۱۳۹۶ سفارت یونان تحویل مدارک مربوط به ویزا رو برون سپاری کرده و برای دریافت نوبت ویزای شینگن یونان و تحویل مدارک باید به شرکت وی اف اس گلوبال مراجعه کنید.

پس از نوشتن مطلب ویزای شینگن هلند و استقبال زیادی که از اون مطلب شد، درخواست های زیادی برای ویزای شینگن یونان (Greece Schengen visa) داشتم.

خود من تجربه گرفتن ویزای یونان رو دارم ولی بدلیل بی نظمی وحشتناک و رفتار بد کارکنان سفارت یونان قصد نداشتم مطلبی در موردش بنویسم.

نهایتا بعد از دیدن افراد زیادی که وقت و پولشون رو برای ویزای شینگن یونان هدر دادند تصمیم گرفتم این مطلب رو بنویسم.

نمیدونم در حالی که صفحات اولیه گوگل برای ویزای یونان تنها و تنها تبلیغات هست، این مطلب به دست کسی میرسه یا نه. امیدوارم.

ابتدا سعی می کنم بطور مختصر مطالبی رو در مورد ویزای شینگن بنویسم. اگر که فکر می کنید آشنایی کامل با ویزای شینگن و انواعش و مزایاش دارید میتونید مستقیم به قسمت ویزای یونان برید.

ویزای شینگن چیست؟

سال ۱۹۸۵ شهر کوچکی به اسم شینگن در لوکزامبورگ میزبان سران ۵ کشور اروپایی بود که اولین قدم رو برای تحقق رویای اروپای بدون مرز برداشتند و معاهده ای که بعدها به معاهده شینگن معروف شد رو امضا کردند.

ده سال بعد معاهده شینگن با برداشته شدن نقاط کنترل مرزی بین ۷ کشور عملیاتی شد و تا امروز که این کشورهای بدون مرز به ۲۶ تا رسیده در حال گسترش هست.

در حقیقت مثل این میمونه که این ۲۶ کشور یکی هستند و فقط یک مرز بیرونی دارند.

معنی این بدون مرز بودن کشورها اینه که شما با ورود به یکی از این ۲۶ کشور، چون مرزی مابینشون نیست میتونید آزادانه به ۲۵ تای بقیه هم سفر کنید.

برای ورود به این کشورها که محدوده شینگن رو تشکیل میدند شما باید از یکیشون ویزا دریافت کنید، ویزایی که به ویزای شینگن معروفه.

کشورهای حوزه شینگن عبارتند از

 • اتریش (Austria)
 • بلژیک (Belgium)
 • جمهوری چک (Czech Republic)
 • دانمارک (Denmark)
 • استونی (Estonia)
 • فنلاند (Finland)
 • فرانسه (France)
 • آلمان (Germany)
 • یونان (Greece)
 • مجارستان (Hungary)
 • ایسلند (Iceland)
 • ایتالیا (Italy)
 • لتونی (Latvia)
 • لیتوانی (Lithuania)
 • لوکزامبورگ (Luxembourg)
 • مالت (Malta)
 • هلند (Netherlands)
 • نروژ (Norway)
 • لهستان (Poland)
 • پرتغال (Portugal)
 • اسلواکی (Slovakia)
 • اسلونی (Slovenia)
 • اسپانیا (Spain)
 • سوئد (Sweden)
 • سوئیس (Switzerland)
 • لیختن اشتاین (Liechtenstein)

کشورهای عضو پیمان شینگن رو می تونید در نقشه زیر ببینید.

نقشه کشورهای عضو پیمان شینگن

نقشه کشورهای عضو پیمان شینگن

از این بیست و شش کشور عضو شینگن هفده تاشون در ایران سفارت دارند که از هر کدومشون میشه برای ویزای شینگن اقدام کرد.

با داشتن ویزای شینگن میتونید به ۴ تا کشور کوچولوی اروپایی که عضو محدوده شینگن نیستند ولی بین کشورهای عضو شینگن گیر کردند هم سفر کنید:

در حقیقت چون در مرز این کشورها که مابین سایر کشورهای شینگن هستند هیچ کنترل مرزی وجود نداره، بدون مشکل میشه واردشون شد.

کشور سان مارینو

کشور سان مارینو

اگر ویزای شینگن شما دابل (دو بار ورود) یا مولتیپل (چند بار ورود) باشه علاوه بر ۳۰ کشور بالا میتونید به ۱۰ تا کشور اروپایی دیگه که عمدتا در منطقه بالکان هستند هم سفر کنید:

شرایط ورود به این کشورها با ویزای شینگن رو در پست اول یا آخر سفرنامه اون ها توضیح دادم.

کشور مقدونیه در شمال یونان که جزو شینگن نیست ولی من با ویزای شینگن بهش سفر کردم

کشور مقدونیه در شمال یونان که جزو شینگن نیست ولی من با ویزای شینگن بهش سفر کردم

کشورهای بدون مرز در منطقه شینگن چگونه است؟

قبل از سفرم به اروپا، تصور دقیق اینکه کشورهای بدون مرز چطوری میتونه باشه و اینکه با ویزای یک بار ورودم میتونم همه کشورها رو ببینم ممکن نبود.

وقتی مرز زمینی هلند و بلژیک رو رد کردم، واقعا هیچ نشانه فیزیکی و حتی تابلوی خوشامدگویی به کشور بلژیک هم وجود نداشت.

وضعیت مرزهای زمینی بین کشورهای حوزه شینگن تقریبا همه جا به همین صورت هست. تنها یک بار در مرز زمینی ایتالیا به سوئیس دیدم ویزای همه مسافرها چک شد.

کشور یونان در جنوب شبه جزیره بالکان که در این راهنما مفصل ازش خواهم نوشت و کشور جزیره ای مالتا مرز زمینی با بقیه کشورهای منطقه شینگن ندارند ولی با ویزای یک بار ورود شینگن میشه به این کشورها هم وارد شد چون مرزهای هوایی هم بین این کشورها حذف شده.

فرودگاه های حوزه شینگن به دو قسمت تقسیم شدند: پروازهای خارج از شینگن و پروازهای ورودی و خروجی مربوط به منطقه شینگن.

مثلا وقتی شما از آمستردام هلند به آتن یونان پرواز کنید مثل این میمونه که از آمستردام به آیندهون پرواز کردید. موقع خروج از هلند پلیس مرزی پاسپورت شما رو نه کنترل میکنه نه مهری زده میشه و همینطور موقع ورود به آتن کسی نه از شما پاسپورت و ویزا میخواد نه مهر ورودی در پاسپورتتون زده میشه. این مثال رو میشه به تمامی فرودگاه های حوزه شینگن بسط داد.

فرودگاه آتن بزرگترین فرودگاه کشور یونان

فرودگاه آتن بزرگترین فرودگاه کشور یونان

مثال آخر مربوط میشه به موردی که اکثر ما ممکنه اشتباه کنیم.

اگر یک پرواز تهران به هلند با هواپیمایی ایجین (هواپیمایی یونان) داشته باشید این پرواز یک توقف هم در یونان خواهد داشت.

وقتی قصد تعویض پرواز در فرودگاه آتن رو دارید چون پرواز شما از خارج منطقه شینگن اومده و الان قصد دارید یک پرواز داخل شینگن رو سوار بشید مجبور هستید از گیت پلیس مرزی در فرودگاه یونان عبور کنید و مهر ورود به یونان در پاسپورت شما خواهد خورد نه مهر ورود به کشور هلند.

انواع ویزای شینگن و نوع مناسب برای سفر توریستی

ویزای شینگن تایپ A

ویزای ترانزیت فرودگاهی (Airport Transit Visa) که فقط برای استفاده از سالن ترانزیت یک فرودگاه در محدوده شینگن برای عوض کردن پرواز و خروج از شینگن هست و مسافر حق خروج از فرودگاه رو نداره.

متاسفانه ایران جزو ۱۸ کشوری هست که این ویزا رو نیاز دارند و علت اصلیش هم میتونه درخواست پناهندگی زیاد ایرانیان در گذشته از این طریق باشه. هزینه این ویزا ۶۰ یورو هست.

ویزای شینگن تایپ B

برای ترانزیت بود، منسوخ شده و دیگه وجود نداره.

ویزای شینگن تایپ C

ویزای کوتاه مدت (Short-Stay Visa) که حداکثر اجازه اقامت ۹۰ روزه (پیوسته یا ناپیوسته) در یک بازه ۱۸۰ روزه رو میده.

همه ویزاهای توریستی، شرکت در نمایشگاه و دیدار دوستان و اقوام و … در این دسته قرار می گیره.

در مورد این ویزا خیلی نباید شاکی بود چون ۱۱۴ تا کشور دیگه هم مثل ما نیاز به دریافت این ویزا برای سفر به اروپا دارند.

هزینه این ویزا هم ثابت و ۶۰ یورو هست. اسم دیگه اون شینگن یونیفورم ویزا (Uniform Visa) هست.

ویزای شینگن تایپ C خودش به سه دسته یک بار ورود، دو بار ورود و چند بار ورود (مولتیپل) تقسیم میشه.

ویزای تایپ D

ویزای طولانی مدت که دیگه شینگن نیست و بهش ویزای ملی (National Visa) گفته میشه. برای تحصیل و کار از این ویزا استفاده میشه که من هم اطلاع چندانی ازش ندارم.

پارلمان یونان در شهر آتن

پارلمان یونان در شهر آتن

اولین قدم برای اخذ ویزای شینگن

اولین مرحله انتخاب یک کشور از بین ۲۶ تا کشور حوزه شینگن برای انجام مراحل ویزا هست.

قانونا شما باید از کشوری درخواست کنید که قصد سفر به اون رو دارید و اگر هدفتون سفر به بیش از یک کشور هست، سفارت اون کشوری رو انتخاب کنید که بیشترین مدت اقامت رو اونجا خواهید داشت.

از قانون که بگذریم منطقی اینه که از بین ۱۷ تا کشوری که توی ایران سفارت دارند انتخاب کنید. از بین اونها هم اگر کشوری هست که دوست یا فامیل دارید و میتونه براتون دعوتنامه بفرسته مسلما انتخاب بهتری هست.

من تجربه گرفتن ویزای شینگن از هلند (دو بار)، لهستان و یونان رو دارم که لهستان از همه ساده تر بوده.

بار دوم که از یونان اقدام کردم به قدری بی نظمی و شلختگی سفارت اذیتم کرد که قبل از گرفتن جواب رفتم و پاسپورتم رو گرفتم.

واقعا هیچ جوابی برای این سوال که کدوم سفارت اروپایی راحت شینگن میده و کدوم سختگیری بیشتره داره، ندارم.

فقط میتونم توصیه می کنم سعی کنید از آلمان و اتریش دوری کنید چون این دو کشور به سخت گیری معروف هستند.

از سفارت یونان که مفصل توضیح خواهم داد هم بدلیل بی نظمی و شلختگی وحشتناکش دوری کنید.

هر دو ویزای هلند با دعوتنامه دوستانم بوده و ویزای شینگن لهستان (ساده ترین ویزای شینگن من) و یونان بدون دعوتنامه. اینجا چون روی یونان تمرکز دارم جزئیات اونرو می نویسم.

آتن پایتخت یونان

آتن پایتخت یونان

چگونگی گرفتن وقت سفارت یونان

وبسایت سفارت یونان به صراحت گفته در صورتی برای ویزای شینگن توریستی یونان اقدام کنید که بیشترین زمان سفرتون در یونان باشه و ورود و خروج به منطقه شینگن هم باید از یونان باشه.

توی وبسایش تهدید کرده که اگر ویزا گرفتید و ورود یا خروجتون به محدوده شینگن از کشور دیگری باشه، دفعه بعد درخواست شما ریجکت خواهد شد.

برای گرفتن نوبت ابتدا باید یک ایمیل به شرکت وی اف اس گلوبال یونان به آدرس الکترونیکی appointmentgreece@vfshelpline.com ارسال کنید. این ایمیل باید شامل مشخصات خودتون و تاریخ سفر باشه. شکل کلی این ایمیل رو میتونید از این صفحه وی اف اس گلوبال ببینید. تا حداکثر ۲ روز کاری به ایمیل شما پاسخ داده میشه و یک تاریخ و ساعت مشخص برای تحویل مدارک بهتون اختصاص میدهند.

در مورد فروش وقت سفارت یونان، آژانس هایی که برای اینکار معتبر هستند و هزینه وقت سفارت من هیچ اطلاعی ندارم.

آتن پایتخت یونان

آتن پایتخت یونان

مدارک ویزای شینگن یونان

مدارکی که سفارت یونان و وی اف اس گلوبال درخواست میکنه تقریبا شبیه مدارک بقیه کشورهاست. بسته به اینکه قصد سفر توریستی دارید یا دیدار دوستان و فامیل (با دعوتنامه) برخی از مدارک زیر رو نیاز ندارید که جلوش نوشتم.

 1. پر کردن فرم درخواست ویزا سفارت یونان و امضای اون که میتونید از سایت وی اف اس گلوبال VFS یونان دانلود کنید.
 2. اصل پاسپورت که باید حداقل دو صفحه خالی و سه ماه پس از پایان سفر هم اعتبار داشه باشه. کپی صفحه اول و صفحاتی که ویزا و مهر ورود و خروج داره هم لازمه. کلیه کپی ها باید روی برگه A4 باشه. در صورت داشتن پاسپورت قدیمی که توش ویزا و مهر ورود خروج داره، اون رو هم به همراه کپیش ببرید.
 3. شناسنامه و ترجمه اون به زبان انگلیسی
 4. دو قطعه عکس رنگی جدید ۶×۴ سانتیمتر بدون روتوش با پس زمینه سفید.
 5. بلیط رفت و برگشت خریداری شده با هواپیمایی ایجین. وی اف اس یونان رزرو پرواز هم قبول میکنه اما باز هم بهتره رزرو پرواز ایجین باشه.
 6. دعوتنامه رسمی: اگر برای شرکت در کنفرانس یا همایش یا نمایشگاهی به یونان سفر می کنید، داشتن دعوتنامه از اون سازمان یونانی الزامیه. همینطور اگر دوست یا فامیلی دارید که میتونه براتون دعوتنامه یونان بفرسته خیلی خوبه. داشتن دعوتنامه برای سفر توریستی یونان الزامی نیست ولی شانستون رو برای گرفتن ویزای یونان بیشتر میکنه.
 7. رزرو هتل برای تمامی مدت اقامت. سفارت یونان رزرو هتل عادی رو قبول نداره و رزرو هتل هایی که هزینش پرداخت شده تقاضا میکنه. از وقتی جمع آوری مدارک به وی اف اس واگذار شده رزرو هتل عادی هم قبول می کنند ولی روی تصمیم سفارت تاثیر داره. اگر دعوتنامه از دوستان و فامیل دارید نیازی به مورد ۷ ندارید.
 8. مدرک شغلی: گواهی اشتغال به کار از شرکتی که براش کار می کنید یا قرارداد، مدارک شرکتی که صاحبش هستید، گواهی اشتغال به تحصیل، جواز کسب، سوابق بیمه ماه های اخیر و هر مدرکی که نشون بده شما در ایران به کاری مشغول هستید. توصیه میکنم شما هم هرکاری انجام میدید سعی کنید یک مدرکی براش تهیه کنید.
 9. مدرک مالی: گواهی تمکن مالی و گردش حساب سه ماه آخر حسابتون که همه بانک ها به زبان انگلیسی این دو تا مدرک رو بهتون میدند. اگر پول کافی ندارید میتونید مدارک حساب بانکی بستگان درجه یک رو ارائه کنید. اگر دعوتنامه ای دارید که شخص یا سازمان دعوت کننده هزینه های شما در طول سفر رو تقبل کرده نیازی به مورد ۹ ندارید.
 10. سند ملکی: سند ملکی و ترجمه اون میتونه نشون دهنده این باشه که به ایران برخواهید گشت. در صورت نداشتن هم اصلا نگران نباشید، من هم نداشتم.
 11. داشتن گواهی مرخصی از شرکت و سه تا فیش آخر حقوقی خودتون اجباری نیست ولی اگر داشتید ببرید.
 12. یک برنامه سفر خصوصا اگر توریستی و بدون دعوتنامه میرید به سفارت ارائه کنید. این برنامه سفر باید با رزرو هتل هاتون سازگار باشه.
 13. بیمه مسافرتی: داشتن بیمه ای که هزینه های درمانی و حادثه رو در طول سفر پوشش بده اجباریه. حداقل تعهدات این بیمه باید ۳۰ هزار یورو باشه. هزینه این بیمه برای یک سفر ۳۰ روزه از ۴۰ تا ۱۰۰ هزار تومان و بسته به شرکت بیمه گزار متفاوته. دقت کنید بیمه ای بگیرید که در صورت نگرفتن ویزا بتونید کنسلش کنید.
 14. هزینه ویزای شینگن یونان ۶۰ یورو هست. مبلغ ۲۷ یورو هم وی اف اس برای هزینه های خودش دریافت میکنه. وی اف اس یونان نوشته که معادل ریالی این ۸۷ یورو هم قبول میکنه ولی با توجه به نوسانات ارز خیلی روی این حرفشون حساب نکنید.

نکته اول

همه مدارک فارسی باید به انگلیسی ترجمه بشه. کلیه مدارک باید توسط دارالترجمه ترجمه بشه و مهر دادگستری و تایید وزارت امور خارجه ایران رو داشته باشه.

با اینستاگرام در سفرها همراه من باشید. @safarnevesht

نکته دوم

از همه مدارک یک کپی داشته باشید.

آکروپولیس یونان

آکروپولیس یونان

مرحله آخر انجام مصاحبه و انگشت نگاری

آدرس سفارت یونان تهران، خیابان آفریقا (جردن)، خیابان اسفندیار، پلاک ۴۳ هست. تلفن سفارت یونان که شانسش خیلی کمه جواب بدند هم ۰۲۱۲۲۰۵۳۷۸۴ هست. از اواخر سال 1396 که سفارت کارهاش رو به وی اف اس برون سپاری کرده دیگه نیازی به مراجعه به سفارت نیست.

برای تحویل مدارک در روز و ساعتی که به شما وقت دادند باید به شرکت وی اف اس گلوبال یونان VFS Global Greece و آدرس تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان شیخ بهایی شمالی، خیابان عرفی شیرازی، ساختمان شماره 49، طبقه 4 مراجعه کنید. تلفن وی اف اس یونان 27674000 هست و از ساعت 8 تا 17 بجز جمعه و شنبه و روزهای تعطیل، پاسخگوی سوالاتتون هستند.

معمولا موقع تحویل مدارک در وی اف اس و انگشت نگاری سوالی از شما پرسیده نمیشه. اگر احتمالا سوالی بپرسند هم شامل هدفتون از سفر، مکان هایی که قصد بازید دارید و اینکه چرا یونان رو انتخاب کردید میشه.

بعد از مصاحبه تحویل مدارک و انگشت نگاری، رسیدی به شما داده میشه که تاریخ جواب رو دو هفته بعد روش مینویسه. زمان دریافت جواب ۳ تا 5 بعدازظهر هست. با کدی که روی برگه هست هم میتونید آنلاین چک کنید جواب ویزای شما آماده شده با نه.

آتن پایتخت یونان

آتن پایتخت یونان

از اینجا به بعد دو تا تجربه متفاوتی که داشتم رو مینویسم:

تجربه اول ویزای شینگن توریستی یونان

اوایل شهریور ۱۳۹۴ بود که رفتم سفارت یونان. داخل سفارت شلوغ بود و بعد از ۲ ساعت مصاحبه شدم.

مصاحبه کننده ایرانی بود و تقریبا هیچ سوالی نپرسید. توی فرم درخواست ویزای شینگن ۳۰ روزه کرده بودم ولی شفاهی گفتم اگر ممکنه ویزای یک ساله بهم بدید.

مصاحبه کننده هم به شوخی گفت نمیشه، دلمون برات تنگ میشه، برای هر بار سفر بیا اینجا درخواست ویزا بده 🙂

زمان جواب رو زده بود دو هفته بعد ولی از اونجایی که دیدم تقریبا هیچ کدام از مراجعه کنندگان ویزاشون به موقع آماده نشده بود، سه هفته بعد برای دریافت جواب ویزا رفتم. بعد از ۱ ساعت معطلی پاسپورتم رو گرفتم بهمراه ویزای شینگن یونان یک بار ورود به مدت ۳۰ روز.

دوستم که به همراه خانوادش ۳ روز قبل از من برای ویزای یونان اقدام کرده بود تجربه متفاوتی داشت.

مسعود که زمان مرخصی خودش و همسرش محدود بود، دو هفته بعد به سفارت یونان مراجعه کرد. بهش گفتند با ویزات موافقت شده ولی باید بلیط رو با هواپیمایی ایجین خریداری کنی و همراه با رزرو هتل پرداخت شده بیاری سفارت تا ویزا صادر بشه.

مسعود با قدری چونه زدن موفق شد قسمت هتل پرداخت شده رو حذف کنه. بلیط خریداری شده ایجین رو برای سفارت برد و دو روز بعد موفق شد ویزای یونان رو دریافت کنه.

برنامه سفر مسعود که به سفارت یونان تحویل داد

برنامه سفر مسعود که به سفارت یونان تحویل داد

تجربه دوم ویزای شینگن یونان

وقت سفارتم ۲۰ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۰ بود. نیم ساعت زودتر رفتم و نهایتا ساعت ۱۶:۳۰ مصاحبه شدم.

مصاحبه کننده یونانی بود و هیچ سوالی نپرسید، فقط مدارک رو تحویل گرفت.

چون سال قبل انگشت نگاری شده بودم، انگشت نگاری هم نکرد. روی برگه ای که تحویلم داد تاریخ جواب رو ۱۴ روز بعد نوشته بود. جالبه با اینکه ۲۶۰ هزارتومان پول دادم روی رسید جواب مبلغ ۲۰۳ هزار تومان نوشته بود!

درخواستم مشابه دفعه اول بود، مدارک مشابه بود و چون ورود و خروجم از یونان بود انتظار داشتم خیلی زود ویزا رو بگیرم.

دو هفته بعد یک پیک فرستادم سفارت یونان ولی بعد از کلی معطلی بهش گفتند جواب ویزا آماده نیست.

سه هفته بعد از روز مصاحبه از سفارت یونان تماس گرفتند و گفتند با ویزای من موافقت شده ولی دو تا شرط داره.

اول باید بلیط خریداری شده رفت و برگشت با هواپیمایی ایجین ببرم براشون و دوم رزرو هتل من رو قبول ندارند و باید واچر هتل یونان پرداخت شده براشون ببرم.

اعتراض کردم که ویزای قبلی من رو ببینه، دفعه قبل من ورود و خروجم از یونان بوده و با شما صادق بودم، نباید برای من اینقدر سختگیری کنید.

کارمند سفارت کمی مکث کرد و گفت همینه که هست و گوشی رو قطع کرد!

با تمامی هتل هایی که رزرو کرده بودم تلفنی تماس گرفتم و ازشون خواستم با برداشت پول از ویزا کارتم، تایید پرداخت پول برای رزروم رو ایمیل کنند.

چند روزی طول کشید تا همه این تاییدیه ها رو تهیه کنم. بلیط رو هم خریداری کردم و همه مدارک رو توسط پیک برای سفارت ارسال کردم.

در یک ماه آینده سه بار پیک رو به سفارت فرستادم ولی هر بار گفتند جواب آماده نیست!

نهایتا وقتی فقط یک هفته به تاریخ سفر مونده بود خودم رفتم تهران و به سفارت یونان مراجعه کردم.

حدود ۶۰ نفری رو دیدم که از آماده نبودن جوابشون عصبانی بودند و نزدیک بود کار به درگیری فیزیکی با کارمندان سفارت بکشه.

تعدادی از این افراد تاریخ سفرشون یکی دو روز آینده بود و تعدادی هم تاریخ سفرشون گذشته بود.

حتی یک نفر کارمند آژانس مسافرتی دیدم که ویزاهای توری که سه روز آینده داشتند هنوز آماده نشده بود.

صبر کردم تا اوضاع آرام بشه و افراد عصبانی از سفارت خارج بشند. بعد از دو ساعت معطلی نهایتا یکی از کارمندان سفارت برگه من رو گرفت و بعد از ده دقیقه گفت جوابت آماده نیست.

من: هفته دیگه پروازم هست و باید تکلیفم رو بدونم.

کارمند سفارت یونان: یک هفته که خیلیه! ما فعلا مشغول بررسی اونهایی هستیم که فردا پروازشونه.

من: نزدیک دو ماهه که درخواست دادم و الان جواب میخوام.

کارمند سفارت: برو پس فردا بیا

من: از شهرستان اومدم و الان جواب میخوام

کارمند سفارت: مشکل من نیست از کجا اومدی، جوابت آماده نیست.

من: پاسپورت من رو بدید اصلا ویزا نمیخوام

کارمند سفارت: صبر کن خوب، با درخواست ویزات موافقت شده

من: پاسپورت من رو همین الان بدید.

نهایتا پس از گرفتن تعهد کتبی که خودم درخواست گرفتن پاسپورت و کنسل شدن پروسه درخواست ویزا رو داشتم و یک ساعت معطلی دیگه، پاسپورتم رو گرفتم و در حالیکه داشتم به استرالیا فکر می کردم از سفارت خارج شدم.

در سفر اولم به یونان تا قدری فهمیده بودم چرا صحبت از اخراج یونان از اتحادیه اروپا و حوزه یورو هست ولی با اتفاقات تابستان ۹۵ کاملا شیرفهم شدم.

من هر دو تجربم رو نوشتم که انصاف رو رعایت کرده باشم. ولی مورد من یک استثنا نبود، بیشتر یک رویه بود.

سفارت یونان در تهران بی نظم ترین سفارتیه که من نه تنها در ایران بلکه در بین کلیه سفارت خانه هایی که جاهای مختلف دنیا دیدم.

غروب دریای اژه در شهر آتن یونان

غروب دریای اژه در شهر آتن یونان

اگر فرصت کنم سفرنامه یونان که محدود به شهر آتن هست رو مینویسم.

آمارهای ویزای یونان

در سال ۲۰۱۵ حدود ۸۷۰ هزار نفر در سراسر دنیا درخواست ویزای شینگن یونان دادند که ۹۷ درصدشون موفق به گرفتن ویزا شدند.

از این تعداد بیش از ۴۷۰ هزار نفرشون ویزای شینگن مولتیپل یونان دریافت کردند. نتونستم آماری از ایرانی هایی که برای ویزای یونان درخواست دادند پیدا کنم.

با اینستاگرام در سفرها همراه من باشید. @safarnevesht

برای دیدن کلیه آمارهای ویزای شینگن به سایت Schengen Visa Information برید.

سوالات متداول در مورد ویزای یونان

اخذ ویزای تضمینی یونان چقدره؟

چیزی به اسم ویزای تضمینی وجود نداره. ممکنه آژانسی با سفارت یونان زد و بندی داشته باشه و بتونه با شانس بالایی ویزا رو دریافت کنه ولی اینکه صد در صد تضمینی باشه بعید میدونم. آژانس قابل اعتماد برای ویزای یونان هم نمیشناسم. از قیمت منطقی برای ویزای شینگن تضمینی هم اطلاع ندارم.

هزینه ویزای شینگن یونان چقدره؟

مثل بقیه کشورهای شینگن، هزینه برای ایرانی هایی که در ایران اقدام می کنند فقط و فقط ۶۰ یورو هست که سفارت یونان معادل ریالی اون رو دریافت میکنه.

خود سفارت اعلام کرده در صورتیکه اشخاص ثالث پول بیشتری برای ویزای یونان ازتون دریافت کردند اون رو به سفارت گزارش کنید تا ما پیگیری کنیم.

در صورت ریجکت شدن درخواستم چکار کنم؟

خود سفارت یونان نوشته در صورت ریجکت شدن درخواستتون میتونید درخواست بررسی دوباره مدارک رو به سفارت ارائه کنید.

البته وقتی دفعه اول هم درست جواب نمیدند بعید میدونم به درخواست بررسی مجدد اهمیتی بدند. توصیه من اینه که چند ماهی صبر کنید و از یک سفارت دیگه اقدام کنید.

در صورت گرفتن ویزا همه اقامتم در یونان باید باشه؟

اجباری برای این قضیه نیست ولی اگر برنامه سفری که به سفارت دادید همش در یونان باشه و موقع ورود به یونان نتونید مامور مرزی رو قانع کنید، احتمالش هست از ورود شما به شینگن جلوگیری بشه.

با توجه به اینکه تونستم راحت و فوری از یونان نوبت بگیرم، توصیه می کنید بقیه مراحل برای ویزای یونان رو ادامه بدهم؟

خیر، من به همه دوستانم توصیه می کنم وقت و پولشون رو برای یونان هدر ندهند.

اخذ ویزای یونان از ترکیه راحته؟

اگر اقامت ترکیه نداشته باشید و فقط بعنوان توریست در ترکیه باشید، شانس گرفتن ویزای شینگن یونان از ترکیه خیلی کمه. ضمنا هزینه ویزا از ترکیه هم بیشتر از ایران هست.

سفر به یونان بدون ویزا شدنیه؟

بله، بعضی از کشتی های کروز که از ترکیه به برخی جزایر یونان میرند این اجازه رو دارند که مسافرهاشون رو صبح در جزیره پیاده کنند و شب مجددا به کشتی برگردند.

ولی سفری که آزادانه به یونان باشه و بعدش بتونید به سایر کشورهای اروپایی برید بدون ویزا امکان پذیر نیست.

در آخر اگر شما هم تجربه ای در مورد ویزای یونان و سفارت یونان دارید لطفا با من و خوانندگان سفرنوشت از طریق فرم دیدگاه در پایین این مطلب در میان بزارید.

خرداد ۱۳۹۶

مطالب مرتبط

احمد خانی

احمد خانی عاشق سفر و دیدن سرزمین های متفاوت

برای اطلاع از سفرنامه و ویزای کشور جدید، به روز رسانی مطالب قبلی و اطلاع از برنامه‌ سفرهای گروهی و تور عضو خبرنامه سفرنوشت بشوید

۱۹۵دیدگاه

دیدگاه را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
 • - گزینه های دیدگاه، نام و ایمیل حتما باید وارد شوند.
 • - ایمیل شما هیچگاه منتشر نخواهد شد. فقط برای اطلاع شما از پاسخ به دیدگاهتان استفاده می شود.
e
ehsan
بیشتر از ۵ سال قبل

سلام من هم با کمک این سایت امروز تونستم مدارک رو با کلی دردسر و بهونه گیری به vfs بدم. چندتا نکته که هیچ جا ننوشته و مهمه که من رو دچار مشکل کرد: 1-اعتبار تمکن مالی فقط 7 روزه!!- 2-در گواهی شغلی حتما تاریخ استخدام و مدت قرارداد ذکر بشه ( به من بابت شماره پیوست نامه اشتغالم که خالی بود گیر دادن و من اصلاح کردم و شماره زدم!!؛ حتما تاریخ پایان قرارداد 3 ماه اعتبار از زمان خروج شما از یونان باشه!! من سر این به مشکل خوردم و رفع کردم.عکس شما با پاسپورت یکی نباشه و جدید بگیرین سر این به من گیر دادن و عوض کردن. تمام مدارک رو فقط با مهر دادگستری و وزارت خارجه می گیرن. اگه اسم شما و همسرتون در شناسنامه ثبت شده نیاز به ترجمه سند ازدواج نیست( الکی هزینه نکنین ) نمی گیرن. تقریبا تو چند ساعتی که اونجا بودن از 10 نفر 9 نفر نقص مدرک خوردن و رفتن ...!!!فکر کنم خیلی این نکات کمکتوت کنه ، موفق باشین

پاسخ
پاسخ
ر
رضا
نزدیک ۶ سال قبل

سلام دوستان
من خیلی متاسفم که این وبسایت رو قبل از درخواست ویزا برای یونان نخوندم. واقعا وقت و هزینه تون رو برای ویزای یونان حروم نکنید. من با خانومم و پسرم دو ماه پیش برای ویزا اقدام کردیم و همگی دعوتنامه کنفرانس داشتیم. حساب بانکی بالای صد میلیون، فیش حقوقی بالای بیست میلیون، مدارک مالکیت شرکت و مهمتر از همه کل خانواده قبلا ویزای مولتی شینگن از فرانسه داشتیم که مارچ امسال تموم شده بود. من خودم هم در 2 سال گذشته 3 تا ویزای شینگن داشتم. تقریبا مطمئن بودیم که ویزا رو میگیریم و فقط شک داشتیم که مولتی اقدام کنیم یا سینگل. متاسفانه بعد از یک ماه و یک هفته و فقط چند روز مونده به کنفرانس به دلیل عدم مشخص بودن قصد سفر ریجکت شدیم. خود اون کارمندهای وی اف اس هم که براشون توضیح دادم تعجب کرده بودن و میگفتن هفته پیش هم یکی دیگه با شرایط من رو ریجکت کرده بودن. این رو هم بگم که اون روزی که من رفتم برای گرفتن جواب به هیچکسی ویزا نداده بودن. در کل هم من 3 بار برای ارایه مدارک و پیگیری ویزا رفته بودم وی اف اس تقریبا هر دفعه میدیدم که مردم از دیرکرد و ویزا نگرفتن شاکی هستن و حتی یکبار شاهد دعوا و گلاویز شدن هم بودم. خلاصه این که اقدام ویزا برای یونان یکی از بزرگترین اشتباهاتی بود که انجام دادم.
این رو هم بگم که یکی از دوستای صمیمی من یکی دو سال پیش با پرداخت چند هزار دلار بدون هیچ ویزای شینگن قبلی تونست ویزای مولتی پنج ساله یونان بگیره و خوب این نشون میده وقتی که اینجوری ویزا میدن به هر حال باید یک سری ویزاهای درست و حسابی رو هم ریجکت کنن که کسی بهشون نگه شما به همه ویزا میدین!

پاسخ
پاسخ
Y
Yasi
بیشتر از ۳ سال قبل

سفارت ها کی باز میشه برای یونان و چه طور میتونم ویزا بگیرم؟
ویزای شینگن ندارم

پاسخ
پاسخ
ع
علیرضا
نزدیک ۵ سال قبل

سلام وقت بخیر ممنون از اطلاعات مفیدتون شما اطلاع دارین با کارت blue peper یکساله یونانومیشه به حوزه شنگن سفر کرد یا نه

پاسخ
پاسخ
D
Depression
حدود ۵ سال قبل

سلام ما يه خانواده سه نفره هستيم كه براي ويزا توريستي يونان اقدام كرديم بعد از ١١ روز جواب دختر ١٦ ساله ام اومد كه به دليل بند دو با ويزاش موافقت نشده
هنوز جواب منو همسرم هم نيامده . ايا اميدي هست كه با اعتراض ويزا بگيريم؟
گردش حساب بالاي ٤٠٠ ميليون ١٩ سال سابقه بيمه و مدارك كاري بالا ارائه داديم فقط مشكلشون از هدف سفر ما بوده

پاسخ
پاسخ
ن
نازنین
حدود ۵ سال قبل

سلام من به تازگی ازسفارت المان ریجکت شدم بااینکه سال قبل ازسفارت اسپانیاویزاگرفته بودم.مجردم و سندملکی ندارم.به نظرتون اگربخام برای یونان اقدام کنم کاردرستی هست ؟ نمیشه زودتراز۶ماه برای سفارت اقدام کرد؟

پاسخ
پاسخ
آ
آرزو
حدود ۵ سال قبل

سلام ... من دو روز دیگه نوبت سفارت یونان دلرم، ولی نمیتونم برم . میشه یکی بگه چطوری میتونم کنسلش کنم؟

پاسخ
پاسخ
س
ساسان صدیق
حدود ۵ سال قبل

برعکس شما، من و همسرم تجربه خوبی داریم از سفارت یونان. یه پسر خوشتیپی به نام اَلِکس مسئول انگشت نگاری بود که کلی سَرِ مسافرتامون مخصوصا کشورهای آفریقایی باهامون گَپ زد و کلی خاطره گفتیم و خندیدیم

پاسخ
پاسخ
m
mahtab
بیشتر از ۵ سال قبل

سلام وقت بخير من يك سوال داشتم ، من ويزاي مالتي سه ماهه ي شنگن valid از كشور فرانسه دارم كه تا خرداد ماه اعتبار داره . ميتونم باهاش عيد يه هفته برم يونان يا قبرس ؟ يابايد دوباره براي گرفتن ويزاي خود اين كشورا اقدام كنم ؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۵ سال قبل

سلام
اگر تا حالا از ویزاتون استفاده نکرده باشید، ممکنه موقع ورود به این دو کشور بهتون اجازه ندهند.

پاسخ
پاسخ
M
Mahya
بیشتر از ۵ سال قبل

سلام
بسیار ممنونم از اطلاعات جامع شما. من چند سوال داشتم.
1. برای دو هفته ویزای یونان چقدر باید تو حساب بانکی باشه؟
2. چه بانکهایی در حال حاضر مورد قبول سفارت هستن با توجه به تحریمها؟

پاسخ
پاسخ
م
مریم
بیشتر از ۵ سال قبل

سلام من میخواستم ویزای یونان بگیرم و وقتی اونجا هستم به ایتالیا یا المان هم سفر کنم مطالب رو که میخوندم نوشته بودند از گیت یونان بخوای رد بشی باز چک میکنن خب من باید چه اقداماتی انجام‌بدم که بتونم کشورهای دیگه هم برم از یونان

پاسخ
پاسخ
ن
نادر
بیشتر از ۵ سال قبل

سلام. متاسفانه درخواست ويزاي من كه ويزاي گروهي و براي دوره آموزشي راهنمايان گردشگري بود و از طريق آژانس س. پرواز كه برخورد خيلي بدي هم داشتن و انجمن صوفي راهنمايان ارائه شده بود ريجكت شد و گفتن دليل كافي براي برگشت نداري. اين درحالي بود كه همسفرهاي ديگه شرايط مشابهي داشتن و مدارك مالي من كافي بود و جالب اينكه من راهنماي تورهاي خارجط هستم و چند كشور ديگه هم رفتم.متاسفانه بدليل سفر نتونستم بعد از يك ماه اعتراض كنم. آيا الان بعد از گذشت ٨ ماه ميتونم اعتراض كنم يا از سفارت ديگه اي درخواست ويزا داشته باشم؟ شنيدم زير دو سال اگر درخواست مجدد بديم دوباره ريجكت ميشه😔

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۵ سال قبل

سلام دوست عزیز
فکر نکنم اعتراض به سفارت یونان نتیجه ای داشته باشه. بعد از 6 ماه میتونید به سفارت دیگری مراجعه کنید

پاسخ
پاسخ
ن
نشاط
بیشتر از ۵ سال قبل

من هم برای پدر مادر خودم و پدر مادر همسرم درخواست ویزای یونان دادیم که خدا رو شکر یکی بعد از ۲۹ روز و یکی هم ۱۱ روز جواب مثبت بود. همه شون قبلا ویزای شینگن و امریکا داشتن که شاید موثر بوده.

پاسخ
پاسخ
س
سعید
بیشتر از ۵ سال قبل

با سلام . یکی از دوستان نوشته که اگه ویزای شیگن یونان هم داشته باشی بعد از ورود به یونان برای خارج شدن و رفتن به یک کشور دیگه ی محدوده شیگن باز هم چک و بازرسی میشی و باید ثابت کنی که چرا خارج میشی . از ادمین محترم خواهش میکنم با توجه به اینکه شما نوشتید که محدویتی نداره توضیح بدید که فرمایش این دوستمون چقدر درسته . خیلی ضروریه لطف توضیح بدید . متشکرم

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۵ سال قبل

سلام
عبور از مرزهای شینگن آزادانه هست ولی از وقتی پناهجوها هجوم بردند به اروپا به صورت موردی مرزهای زمینی و هوایی شینگن رو کنترل میکنند. در صورت نداشتن دلیل قانع کننده برای سفر، ممکنه از سفر جلوگیری بشه

پاسخ
پاسخ
م
مریم
بیشتر از ۵ سال قبل

میشه بگید چه دلیل قانع کننده ای میشه اورد یعنی چه اقدامی باید اینجا انجام بدیم که وقتی دوشب موندیم یونان بتونیم جاهای دیکه اروپا رو هم بریم حالا یکی دو کشور دیگه

پاسخ
پاسخ
ا
امیر
بیشتر از ۵ سال قبل

سلام دقیقا بعد از یک ماه جواب ویزای ما رو دادن و خداروشکر مثبت بود

پاسخ
پاسخ
y
yahya
بیشتر از ۵ سال قبل

سلام
چقدر خوشحال کننده است شما پاسخ همه رو میدید
واسه 28 فوریه در کنفرانسی در المان شرکت کردم 32 سالمه دانشجوی دکتری ام 60 میلیون الباقی و ده میلیون گردش حسابمو اکی کردم مجردم و سند ملکی ندارم از جهت شغلم یه نامه از سازمان بهزیستی گرفتم (بدون درج حقوق)که تایید کرده در یه کلنیک مددکاری خصوصی وابسته به اون سازمان فعال هستم بنظرتون واسه نوبت ثبت نام کنم یا ریجکت میشم البته از نظر اینکه بموقع بهم ویزا میدن هم خودش سوالی لطفا پاسخ بدید ؟
با تشکر

پاسخ
پاسخ
س
ساینا
نزدیک ۶ سال قبل

سلام من همراه شوهر ودخترم ۱۱مرداد مدارک تحویل دادیم مدارکمونم خیلی قوی وکامل بود حالا امروز بعد سی ودو روز جواب اومده با ویزاتون موافقت نشده وکیلمون میگه ریجکت نیست یه نامه نگاری میکنم شاید درست شه به نظرتون چیکارکنیم

پاسخ
پاسخ
ف
فرهاد
نزدیک ۶ سال قبل

عالی بود مرسی از اینکه تجربه خودت به اشتراک گذاشتی

پاسخ
پاسخ
ج
جمال
نزدیک ۶ سال قبل

سلام و وقت بهیر. ببخشید چند تا سوال داشتم.
برادرم و خانومش و فرزندش به همراه خانوم من و دخترم میخوان ویزای توریستی شینگن یونان بگیرن. بدای بار اول هم هست که میخوان از کشور خارج بشن.
حالا یه سوال.آیا میشه ویزای توریستی شینگن گرفت و انگشت نگاری کرد.ولی بجای رفتن به یونان به آلمان یا اتریش پرواز کرد.
یا میشه به یونان برن و بعدش از اونجا توی فرودگاه به آلمان یا اتریش برن؟
ممنون میشم ج بدید.

پاسخ
پاسخ
ر
رادمهر
نزدیک ۶ سال قبل

درمورد سوال اولتون پیشنهاد میدم اصلا اینکارو نکنید

پاسخ
پاسخ
ج
جمال
نزدیک ۶ سال قبل

خب میشه ویزای توریستی لهستان رو بگیرن و بعدش از ترکیه به آلمان پرواز کنند؟

پاسخ
پاسخ
ر
رادمهر
نزدیک ۶ سال قبل

کلا ویزای هر کشوری رو که بگیرن ورود از همون کشور باشه. در غیر اینصورت اگر خوشبینانه بتونن از سد افسر مرزی رد بشن برای دفعات بعد ممکنه گرفتن ویزا براشون دشوار بشه

پاسخ
پاسخ
A
Amir kingss
نزدیک ۶ سال قبل

با سلام‌دوست عزیز من
من تجربه‌دو‌ ویزای شینگن از یونان دارم
شما حتی بعد از ورود به یونان بخواین وارد یه کشور محدوده شینگن مثل المان بشین دوباره چک میشین و اگر نتونین اثبات کنید که چرا از یونان ویزا گرفتین‌و به المان اومدین حتی بعد از ورود یک روزه به‌یونان ممکنه برتون گردونن به کشوری‌خارج از محدوده‌شینگن پس دقت کنید سفرتون خراب نشه
شاد باشید

پاسخ
پاسخ
س
سارایی
نزدیک ۶ سال قبل

سلام
ما درخواست ویزا برای یونان از وی اف اس دادیم و ریجکت شدیم.
دقیقا یکماه زمان برد تا جوابمون رو بدن.دوشنبه ۲۵ تیر ۹۷ درخواست دادیم،دوشنبه ۲۲ مرداد پیام دادن که جواب شما آماده ست.
همسر بنده ۶ شهریور کنفرانس داشت در یونان.مدارک اشتغال به کار،نامه مرخصی از محل کار ،تمکن مالی به مبلغ ۵۰ میلیون تومان،گردش حساب ماهه،دعوتنامه از کنفرانس و برنامه سفر و هتل و پرواز با هواپیمای ایجین داشت .
بنده هم جواز کسب و فرم اشتغال به تحصیل و گردش حساب سه ماهه و تمکن مالی به مبلغ ۱۲ میلیون تومان ارائه دادم.
اما در نهایت شماره دو در فرم داخل پاکت زده شده بود به این معنا که هدف شما از سفر گفته نشده چیست ،یه دلیل کاملا مسخره .
گفتن حق اعتراض دارین و ما داریم تیری در تاریکی میزنیم.من که امیدی ندارم.
در ضمن هیچ مهری داخل پاس زده نشده.و خانمی که کارمند وی اف اس بودن گفتن نیازی به صبر نیست و میتونید برای کشور دیگه از همین فرا اقدام کنید،هرچند که من بازهم امیدی ندارم.در ضمن ما ویزا اولی بودیم.

پاسخ
پاسخ
ر
رادمهر
نزدیک ۶ سال قبل

نمیشه قضاوت کرد. ولی بعضا سلیقه ایی عمل میکنن. من و همکارم دقیقا مدارک مشابه به سفارت ایتالیا دادیم. با این توضیح که همکارم درامد بیشتر,سند ملکی قویتر,سابقه سفر اسیایی بیشتر از من داشت. من ویزا گرفتم اما ایشون نگرفت!

پاسخ
پاسخ
ادامه...