سفرنوشت

چگونه ویزای شینگن یونان گرفتم– تجربه شخصی

یونان

به روزرسانی در ۱۳۹۷/۳/۱۰: از اواخر سال ۱۳۹۶ سفارت یونان تحویل مدارک مربوط به ویزا رو برون سپاری کرده و برای دریافت نوبت ویزای شینگن یونان و تحویل مدارک باید به شرکت وی اف اس گلوبال مراجعه کنید.

پس از نوشتن مطلب ویزای شینگن هلند و استقبال زیادی که از اون مطلب شد، درخواست های زیادی برای ویزای شینگن یونان (Greece Schengen visa) داشتم.

خود من تجربه گرفتن ویزای یونان رو دارم ولی بدلیل بی نظمی وحشتناک و رفتار بد کارکنان سفارت یونان قصد نداشتم مطلبی در موردش بنویسم.

نهایتا بعد از دیدن افراد زیادی که وقت و پولشون رو برای ویزای شینگن یونان هدر دادند تصمیم گرفتم این مطلب رو بنویسم.

نمیدونم در حالی که صفحات اولیه گوگل برای ویزای یونان تنها و تنها تبلیغات هست، این مطلب به دست کسی میرسه یا نه. امیدوارم.

ابتدا سعی می کنم بطور مختصر مطالبی رو در مورد ویزای شینگن بنویسم. اگر که فکر می کنید آشنایی کامل با ویزای شینگن و انواعش و مزایاش دارید میتونید مستقیم به قسمت ویزای یونان برید.

ویزای شینگن چیست؟

سال ۱۹۸۵ شهر کوچکی به اسم شینگن در لوکزامبورگ میزبان سران ۵ کشور اروپایی بود که اولین قدم رو برای تحقق رویای اروپای بدون مرز برداشتند و معاهده ای که بعدها به معاهده شینگن معروف شد رو امضا کردند.

ده سال بعد معاهده شینگن با برداشته شدن نقاط کنترل مرزی بین ۷ کشور عملیاتی شد و تا امروز که این کشورهای بدون مرز به ۲۶ تا رسیده در حال گسترش هست.

در حقیقت مثل این میمونه که این ۲۶ کشور یکی هستند و فقط یک مرز بیرونی دارند.

معنی این بدون مرز بودن کشورها اینه که شما با ورود به یکی از این ۲۶ کشور، چون مرزی مابینشون نیست میتونید آزادانه به ۲۵ تای بقیه هم سفر کنید.

برای ورود به این کشورها که محدوده شینگن رو تشکیل میدند شما باید از یکیشون ویزا دریافت کنید، ویزایی که به ویزای شینگن معروفه.

کشورهای حوزه شینگن عبارتند از

 • اتریش (Austria)
 • بلژیک (Belgium)
 • جمهوری چک (Czech Republic)
 • دانمارک (Denmark)
 • استونی (Estonia)
 • فنلاند (Finland)
 • فرانسه (France)
 • آلمان (Germany)
 • یونان (Greece)
 • مجارستان (Hungary)
 • ایسلند (Iceland)
 • ایتالیا (Italy)
 • لتونی (Latvia)
 • لیتوانی (Lithuania)
 • لوکزامبورگ (Luxembourg)
 • مالت (Malta)
 • هلند (Netherlands)
 • نروژ (Norway)
 • لهستان (Poland)
 • پرتغال (Portugal)
 • اسلواکی (Slovakia)
 • اسلونی (Slovenia)
 • اسپانیا (Spain)
 • سوئد (Sweden)
 • سوئیس (Switzerland)
 • لیختن اشتاین (Liechtenstein)

کشورهای عضو پیمان شینگن رو می تونید در نقشه زیر ببینید.

نقشه کشورهای عضو پیمان شینگن

نقشه کشورهای عضو پیمان شینگن

از این بیست و شش کشور عضو شینگن هفده تاشون در ایران سفارت دارند که از هر کدومشون میشه برای ویزای شینگن اقدام کرد.

با داشتن ویزای شینگن میتونید به ۴ تا کشور کوچولوی اروپایی که عضو محدوده شینگن نیستند ولی بین کشورهای عضو شینگن گیر کردند هم سفر کنید:

در حقیقت چون در مرز این کشورها که مابین سایر کشورهای شینگن هستند هیچ کنترل مرزی وجود نداره، بدون مشکل میشه واردشون شد.

کشور سان مارینو

کشور سان مارینو

اگر ویزای شینگن شما دابل (دو بار ورود) یا مولتیپل (چند بار ورود) باشه علاوه بر ۳۰ کشور بالا میتونید به ۱۰ تا کشور اروپایی دیگه که عمدتا در منطقه بالکان هستند هم سفر کنید:

شرایط ورود به این کشورها با ویزای شینگن رو در پست اول یا آخر سفرنامه اون ها توضیح دادم.

کشور مقدونیه در شمال یونان که جزو شینگن نیست ولی من با ویزای شینگن بهش سفر کردم

کشور مقدونیه در شمال یونان که جزو شینگن نیست ولی من با ویزای شینگن بهش سفر کردم

کشورهای بدون مرز در منطقه شینگن چگونه است؟

قبل از سفرم به اروپا، تصور دقیق اینکه کشورهای بدون مرز چطوری میتونه باشه و اینکه با ویزای یک بار ورودم میتونم همه کشورها رو ببینم ممکن نبود.

وقتی مرز زمینی هلند و بلژیک رو رد کردم، واقعا هیچ نشانه فیزیکی و حتی تابلوی خوشامدگویی به کشور بلژیک هم وجود نداشت.

وضعیت مرزهای زمینی بین کشورهای حوزه شینگن تقریبا همه جا به همین صورت هست. تنها یک بار در مرز زمینی ایتالیا به سوئیس دیدم ویزای همه مسافرها چک شد.

کشور یونان در جنوب شبه جزیره بالکان که در این راهنما مفصل ازش خواهم نوشت و کشور جزیره ای مالتا مرز زمینی با بقیه کشورهای منطقه شینگن ندارند ولی با ویزای یک بار ورود شینگن میشه به این کشورها هم وارد شد چون مرزهای هوایی هم بین این کشورها حذف شده.

فرودگاه های حوزه شینگن به دو قسمت تقسیم شدند: پروازهای خارج از شینگن و پروازهای ورودی و خروجی مربوط به منطقه شینگن.

مثلا وقتی شما از آمستردام هلند به آتن یونان پرواز کنید مثل این میمونه که از آمستردام به آیندهون پرواز کردید. موقع خروج از هلند پلیس مرزی پاسپورت شما رو نه کنترل میکنه نه مهری زده میشه و همینطور موقع ورود به آتن کسی نه از شما پاسپورت و ویزا میخواد نه مهر ورودی در پاسپورتتون زده میشه. این مثال رو میشه به تمامی فرودگاه های حوزه شینگن بسط داد.

فرودگاه آتن بزرگترین فرودگاه کشور یونان

فرودگاه آتن بزرگترین فرودگاه کشور یونان

مثال آخر مربوط میشه به موردی که اکثر ما ممکنه اشتباه کنیم.

اگر یک پرواز تهران به هلند با هواپیمایی ایجین (هواپیمایی یونان) داشته باشید این پرواز یک توقف هم در یونان خواهد داشت.

وقتی قصد تعویض پرواز در فرودگاه آتن رو دارید چون پرواز شما از خارج منطقه شینگن اومده و الان قصد دارید یک پرواز داخل شینگن رو سوار بشید مجبور هستید از گیت پلیس مرزی در فرودگاه یونان عبور کنید و مهر ورود به یونان در پاسپورت شما خواهد خورد نه مهر ورود به کشور هلند.

انواع ویزای شینگن و نوع مناسب برای سفر توریستی

ویزای شینگن تایپ A

ویزای ترانزیت فرودگاهی (Airport Transit Visa) که فقط برای استفاده از سالن ترانزیت یک فرودگاه در محدوده شینگن برای عوض کردن پرواز و خروج از شینگن هست و مسافر حق خروج از فرودگاه رو نداره.

متاسفانه ایران جزو ۱۸ کشوری هست که این ویزا رو نیاز دارند و علت اصلیش هم میتونه درخواست پناهندگی زیاد ایرانیان در گذشته از این طریق باشه. هزینه این ویزا ۶۰ یورو هست.

ویزای شینگن تایپ B

برای ترانزیت بود، منسوخ شده و دیگه وجود نداره.

ویزای شینگن تایپ C

ویزای کوتاه مدت (Short-Stay Visa) که حداکثر اجازه اقامت ۹۰ روزه (پیوسته یا ناپیوسته) در یک بازه ۱۸۰ روزه رو میده.

همه ویزاهای توریستی، شرکت در نمایشگاه و دیدار دوستان و اقوام و … در این دسته قرار می گیره.

در مورد این ویزا خیلی نباید شاکی بود چون ۱۱۴ تا کشور دیگه هم مثل ما نیاز به دریافت این ویزا برای سفر به اروپا دارند.

هزینه این ویزا هم ثابت و ۶۰ یورو هست. اسم دیگه اون شینگن یونیفورم ویزا (Uniform Visa) هست.

ویزای شینگن تایپ C خودش به سه دسته یک بار ورود، دو بار ورود و چند بار ورود (مولتیپل) تقسیم میشه.

ویزای تایپ D

ویزای طولانی مدت که دیگه شینگن نیست و بهش ویزای ملی (National Visa) گفته میشه. برای تحصیل و کار از این ویزا استفاده میشه که من هم اطلاع چندانی ازش ندارم.

پارلمان یونان در شهر آتن

پارلمان یونان در شهر آتن

اولین قدم برای اخذ ویزای شینگن

اولین مرحله انتخاب یک کشور از بین ۲۶ تا کشور حوزه شینگن برای انجام مراحل ویزا هست.

قانونا شما باید از کشوری درخواست کنید که قصد سفر به اون رو دارید و اگر هدفتون سفر به بیش از یک کشور هست، سفارت اون کشوری رو انتخاب کنید که بیشترین مدت اقامت رو اونجا خواهید داشت.

از قانون که بگذریم منطقی اینه که از بین ۱۷ تا کشوری که توی ایران سفارت دارند انتخاب کنید. از بین اونها هم اگر کشوری هست که دوست یا فامیل دارید و میتونه براتون دعوتنامه بفرسته مسلما انتخاب بهتری هست.

من تجربه گرفتن ویزای شینگن از هلند (دو بار)، لهستان و یونان رو دارم که لهستان از همه ساده تر بوده.

بار دوم که از یونان اقدام کردم به قدری بی نظمی و شلختگی سفارت اذیتم کرد که قبل از گرفتن جواب رفتم و پاسپورتم رو گرفتم.

واقعا هیچ جوابی برای این سوال که کدوم سفارت اروپایی راحت شینگن میده و کدوم سختگیری بیشتره داره، ندارم.

فقط میتونم توصیه می کنم سعی کنید از آلمان و اتریش دوری کنید چون این دو کشور به سخت گیری معروف هستند.

از سفارت یونان که مفصل توضیح خواهم داد هم بدلیل بی نظمی و شلختگی وحشتناکش دوری کنید.

هر دو ویزای هلند با دعوتنامه دوستانم بوده و ویزای شینگن لهستان (ساده ترین ویزای شینگن من) و یونان بدون دعوتنامه. اینجا چون روی یونان تمرکز دارم جزئیات اونرو می نویسم.

آتن پایتخت یونان

آتن پایتخت یونان

چگونگی گرفتن وقت سفارت یونان

وبسایت سفارت یونان به صراحت گفته در صورتی برای ویزای شینگن توریستی یونان اقدام کنید که بیشترین زمان سفرتون در یونان باشه و ورود و خروج به منطقه شینگن هم باید از یونان باشه.

توی وبسایش تهدید کرده که اگر ویزا گرفتید و ورود یا خروجتون به محدوده شینگن از کشور دیگری باشه، دفعه بعد درخواست شما ریجکت خواهد شد.

برای گرفتن نوبت ابتدا باید یک ایمیل به شرکت وی اف اس گلوبال یونان به آدرس الکترونیکی appointmentgreece@vfshelpline.com ارسال کنید. این ایمیل باید شامل مشخصات خودتون و تاریخ سفر باشه. شکل کلی این ایمیل رو میتونید از این صفحه وی اف اس گلوبال ببینید. تا حداکثر ۲ روز کاری به ایمیل شما پاسخ داده میشه و یک تاریخ و ساعت مشخص برای تحویل مدارک بهتون اختصاص میدهند.

در مورد فروش وقت سفارت یونان، آژانس هایی که برای اینکار معتبر هستند و هزینه وقت سفارت من هیچ اطلاعی ندارم.

آتن پایتخت یونان

آتن پایتخت یونان

مدارک ویزای شینگن یونان

مدارکی که سفارت یونان و وی اف اس گلوبال درخواست میکنه تقریبا شبیه مدارک بقیه کشورهاست. بسته به اینکه قصد سفر توریستی دارید یا دیدار دوستان و فامیل (با دعوتنامه) برخی از مدارک زیر رو نیاز ندارید که جلوش نوشتم.

 1. پر کردن فرم درخواست ویزا سفارت یونان و امضای اون که میتونید از سایت وی اف اس گلوبال VFS یونان دانلود کنید.
 2. اصل پاسپورت که باید حداقل دو صفحه خالی و سه ماه پس از پایان سفر هم اعتبار داشه باشه. کپی صفحه اول و صفحاتی که ویزا و مهر ورود و خروج داره هم لازمه. کلیه کپی ها باید روی برگه A4 باشه. در صورت داشتن پاسپورت قدیمی که توش ویزا و مهر ورود خروج داره، اون رو هم به همراه کپیش ببرید.
 3. شناسنامه و ترجمه اون به زبان انگلیسی
 4. دو قطعه عکس رنگی جدید ۶×۴ سانتیمتر بدون روتوش با پس زمینه سفید.
 5. بلیط رفت و برگشت خریداری شده با هواپیمایی ایجین.
 6. دعوتنامه رسمی: اگر برای شرکت در کنفرانس یا همایش یا نمایشگاهی به یونان سفر می کنید، داشتن دعوتنامه از اون سازمان یونانی الزامیه. همینطور اگر دوست یا فامیلی دارید که میتونه براتون دعوتنامه یونان بفرسته خیلی خوبه. داشتن دعوتنامه برای سفر توریستی یونان الزامی نیست ولی شانستون رو برای گرفتن ویزای یونان بیشتر میکنه.
 7. رزرو هتل برای تمامی مدت اقامت. سفارت یونان رزرو هتل عادی رو قبول نداره و رزرو هتل هایی که هزینش پرداخت شده تقاضا میکنه. اگر دعوتنامه از دوستان و فامیل دارید نیازی به مورد ۷ ندارید.
 8. مدرک شغلی: گواهی اشتغال به کار از شرکتی که براش کار می کنید یا قرارداد، مدارک شرکتی که صاحبش هستید، گواهی اشتغال به تحصیل، جواز کسب، سوابق بیمه ماه های اخیر و هر مدرکی که نشون بده شما در ایران به کاری مشغول هستید. توصیه میکنم شما هم هرکاری انجام میدید سعی کنید یک مدرکی براش تهیه کنید.
 9. مدرک مالی: گواهی تمکن مالی و گردش حساب سه ماه آخر حسابتون که همه بانک ها به زبان انگلیسی این دو تا مدرک رو بهتون میدند. اگر پول کافی ندارید میتونید مدارک حساب بانکی بستگان درجه یک رو ارائه کنید. اگر دعوتنامه ای دارید که شخص یا سازمان دعوت کننده هزینه های شما در طول سفر رو تقبل کرده نیازی به مورد ۹ ندارید.
 10. سند ملکی: سند ملکی و ترجمه اون میتونه نشون دهنده این باشه که به ایران برخواهید گشت. در صورت نداشتن هم اصلا نگران نباشید، من هم نداشتم.
 11. داشتن گواهی مرخصی از شرکت و سه تا فیش آخر حقوقی خودتون اجباری نیست ولی اگر داشتید ببرید.
 12. یک برنامه سفر خصوصا اگر توریستی و بدون دعوتنامه میرید به سفارت ارائه کنید. این برنامه سفر باید با رزرو هتل هاتون سازگار باشه.
 13. بیمه مسافرتی: داشتن بیمه ای که هزینه های درمانی و حادثه رو در طول سفر پوشش بده اجباریه. حداقل تعهدات این بیمه باید ۳۰ هزار یورو باشه. هزینه این بیمه برای یک سفر ۳۰ روزه از ۴۰ تا ۱۰۰ هزار تومان و بسته به شرکت بیمه گزار متفاوته. دقت کنید بیمه ای بگیرید که در صورت نگرفتن ویزا بتونید کنسلش کنید.
 14. هزینه ویزای شینگن یونان ۶۰ یورو هست. مبلغ ۲۷ یورو هم وی اف اس برای هزینه های خودش دریافت میکنه. وی اف اس یونان نوشته که معادل ریالی این ۸۷ یورو هم قبول میکنه ولی با توجه به نوسانات ارز خیلی روی این حرفشون حساب نکنید.

نکته اول

همه مدارک فارسی باید به انگلیسی ترجمه بشه. کلیه مدارک باید توسط دارالترجمه ترجمه بشه و مهر دادگستری و تایید وزارت امور خارجه ایران رو داشته باشه.

نکته دوم

از همه مدارک یک کپی داشته باشید.

آکروپولیس یونان

آکروپولیس یونان

مرحله آخر انجام مصاحبه و انگشت نگاری

آدرس سفارت یونان تهران، خیابان آفریقا (جردن)، خیابان اسفندیار، پلاک ۴۳ هست. تلفن سفارت یونان که شانسش خیلی کمه جواب بدند هم ۰۲۱۲۲۰۵۳۷۸۴ هست. از اواخر سال 1396 که سفارت کارهاش رو به وی اف اس برون سپاری کرده دیگه نیازی به مراجعه به سفارت نیست.

برای تحویل مدارک در روز و ساعتی که به شما وقت دادند باید به شرکت وی اف اس گلوبال یونان VFS Global Greece و آدرس تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان شیخ بهایی شمالی، خیابان عرفی شیرازی، ساختمان شماره 49، طبقه 4 مراجعه کنید. تلفن وی اف اس یونان 27674000 هست و از ساعت 8 تا 17 بجز جمعه و شنبه و روزهای تعطیل، پاسخگوی سوالاتتون هستند.

معمولا موقع تحویل مدارک در وی اف اس و انگشت نگاری سوالی از شما پرسیده نمیشه. اگر احتمالا سوالی بپرسند هم شامل هدفتون از سفر، مکان هایی که قصد بازید دارید و اینکه چرا یونان رو انتخاب کردید میشه.

بعد از مصاحبه تحویل مدارک و انگشت نگاری، رسیدی به شما داده میشه که تاریخ جواب رو دو هفته بعد روش مینویسه. زمان دریافت جواب ۳ تا 5 بعدازظهر هست. با کدی که روی برگه هست هم میتونید آنلاین چک کنید جواب ویزای شما آماده شده با نه.

آتن پایتخت یونان

آتن پایتخت یونان

از اینجا به بعد دو تا تجربه متفاوتی که داشتم رو مینویسم:

تجربه اول ویزای شینگن توریستی یونان

اوایل شهریور ۱۳۹۴ بود که رفتم سفارت یونان. داخل سفارت شلوغ بود و بعد از ۲ ساعت مصاحبه شدم.

مصاحبه کننده ایرانی بود و تقریبا هیچ سوالی نپرسید. توی فرم درخواست ویزای شینگن ۳۰ روزه کرده بودم ولی شفاهی گفتم اگر ممکنه ویزای یک ساله بهم بدید.

مصاحبه کننده هم به شوخی گفت نمیشه، دلمون برات تنگ میشه، برای هر بار سفر بیا اینجا درخواست ویزا بده 🙂

زمان جواب رو زده بود دو هفته بعد ولی از اونجایی که دیدم تقریبا هیچ کدام از مراجعه کنندگان ویزاشون به موقع آماده نشده بود، سه هفته بعد برای دریافت جواب ویزا رفتم. بعد از ۱ ساعت معطلی پاسپورتم رو گرفتم بهمراه ویزای شینگن یونان یک بار ورود به مدت ۳۰ روز.

دوستم که به همراه خانوادش ۳ روز قبل از من برای ویزای یونان اقدام کرده بود تجربه متفاوتی داشت.

مسعود که زمان مرخصی خودش و همسرش محدود بود، دو هفته بعد به سفارت یونان مراجعه کرد. بهش گفتند با ویزات موافقت شده ولی باید بلیط رو با هواپیمایی ایجین خریداری کنی و همراه با رزرو هتل پرداخت شده بیاری سفارت تا ویزا صادر بشه.

مسعود با قدری چونه زدن موفق شد قسمت هتل پرداخت شده رو حذف کنه. بلیط خریداری شده ایجین رو برای سفارت برد و دو روز بعد موفق شد ویزای یونان رو دریافت کنه.

برنامه سفر مسعود که به سفارت یونان تحویل داد

برنامه سفر مسعود که به سفارت یونان تحویل داد

تجربه دوم ویزای شینگن یونان

وقت سفارتم ۲۰ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۰ بود. نیم ساعت زودتر رفتم و نهایتا ساعت ۱۶:۳۰ مصاحبه شدم.

مصاحبه کننده یونانی بود و هیچ سوالی نپرسید، فقط مدارک رو تحویل گرفت.

چون سال قبل انگشت نگاری شده بودم، انگشت نگاری هم نکرد. روی برگه ای که تحویلم داد تاریخ جواب رو ۱۴ روز بعد نوشته بود. جالبه با اینکه ۲۶۰ هزارتومان پول دادم روی رسید جواب مبلغ ۲۰۳ هزار تومان نوشته بود!

درخواستم مشابه دفعه اول بود، مدارک مشابه بود و چون ورود و خروجم از یونان بود انتظار داشتم خیلی زود ویزا رو بگیرم.

دو هفته بعد یک پیک فرستادم سفارت یونان ولی بعد از کلی معطلی بهش گفتند جواب ویزا آماده نیست.

سه هفته بعد از روز مصاحبه از سفارت یونان تماس گرفتند و گفتند با ویزای من موافقت شده ولی دو تا شرط داره.

اول باید بلیط خریداری شده رفت و برگشت با هواپیمایی ایجین ببرم براشون و دوم رزرو هتل من رو قبول ندارند و باید واچر هتل یونان پرداخت شده براشون ببرم.

اعتراض کردم که ویزای قبلی من رو ببینه، دفعه قبل من ورود و خروجم از یونان بوده و با شما صادق بودم، نباید برای من اینقدر سختگیری کنید.

کارمند سفارت کمی مکث کرد و گفت همینه که هست و گوشی رو قطع کرد!

با تمامی هتل هایی که رزرو کرده بودم تلفنی تماس گرفتم و ازشون خواستم با برداشت پول از ویزا کارتم، تایید پرداخت پول برای رزروم رو ایمیل کنند.

چند روزی طول کشید تا همه این تاییدیه ها رو تهیه کنم. بلیط رو هم خریداری کردم و همه مدارک رو توسط پیک برای سفارت ارسال کردم.

در یک ماه آینده سه بار پیک رو به سفارت فرستادم ولی هر بار گفتند جواب آماده نیست!

نهایتا وقتی فقط یک هفته به تاریخ سفر مونده بود خودم رفتم تهران و به سفارت یونان مراجعه کردم.

حدود ۶۰ نفری رو دیدم که از آماده نبودن جوابشون عصبانی بودند و نزدیک بود کار به درگیری فیزیکی با کارمندان سفارت بکشه.

تعدادی از این افراد تاریخ سفرشون یکی دو روز آینده بود و تعدادی هم تاریخ سفرشون گذشته بود.

حتی یک نفر کارمند آژانس مسافرتی دیدم که ویزاهای توری که سه روز آینده داشتند هنوز آماده نشده بود.

صبر کردم تا اوضاع آرام بشه و افراد عصبانی از سفارت خارج بشند. بعد از دو ساعت معطلی نهایتا یکی از کارمندان سفارت برگه من رو گرفت و بعد از ده دقیقه گفت جوابت آماده نیست.

من: هفته دیگه پروازم هست و باید تکلیفم رو بدونم.

کارمند سفارت یونان: یک هفته که خیلیه! ما فعلا مشغول بررسی اونهایی هستیم که فردا پروازشونه.

من: نزدیک دو ماهه که درخواست دادم و الان جواب میخوام.

کارمند سفارت: برو پس فردا بیا

من: از شهرستان اومدم و الان جواب میخوام

کارمند سفارت: مشکل من نیست از کجا اومدی، جوابت آماده نیست.

من: پاسپورت من رو بدید اصلا ویزا نمیخوام

کارمند سفارت: صبر کن خوب، با درخواست ویزات موافقت شده

من: پاسپورت من رو همین الان بدید.

نهایتا پس از گرفتن تعهد کتبی که خودم درخواست گرفتن پاسپورت و کنسل شدن پروسه درخواست ویزا رو داشتم و یک ساعت معطلی دیگه، پاسپورتم رو گرفتم و در حالیکه داشتم به استرالیا فکر می کردم از سفارت خارج شدم.

در سفر اولم به یونان تا قدری فهمیده بودم چرا صحبت از اخراج یونان از اتحادیه اروپا و حوزه یورو هست ولی با اتفاقات تابستان ۹۵ کاملا شیرفهم شدم.

من هر دو تجربم رو نوشتم که انصاف رو رعایت کرده باشم. ولی مورد من یک استثنا نبود، بیشتر یک رویه بود.

سفارت یونان در تهران بی نظم ترین سفارتیه که من نه تنها در ایران بلکه در بین کلیه سفارت خانه هایی که جاهای مختلف دنیا دیدم.

غروب دریای اژه در شهر آتن یونان

غروب دریای اژه در شهر آتن یونان

اگر فرصت کنم سفرنامه یونان که محدود به شهر آتن هست رو مینویسم.

آمارهای ویزای یونان

در سال ۲۰۱۵ حدود ۸۷۰ هزار نفر در سراسر دنیا درخواست ویزای شینگن یونان دادند که ۹۷ درصدشون موفق به گرفتن ویزا شدند.

از این تعداد بیش از ۴۷۰ هزار نفرشون ویزای شینگن مولتیپل یونان دریافت کردند. نتونستم آماری از ایرانی هایی که برای ویزای یونان درخواست دادند پیدا کنم.

برای دیدن کلیه آمارهای ویزای شینگن به سایت Schengen Visa Information برید.

سوالات متداول در مورد ویزای یونان

اخذ ویزای تضمینی یونان چقدره؟

چیزی به اسم ویزای تضمینی وجود نداره. ممکنه آژانسی با سفارت یونان زد و بندی داشته باشه و بتونه با شانس بالایی ویزا رو دریافت کنه ولی اینکه صد در صد تضمینی باشه بعید میدونم. آژانس قابل اعتماد برای ویزای یونان هم نمیشناسم. از قیمت منطقی برای ویزای شینگن تضمینی هم اطلاع ندارم.

هزینه ویزای شینگن یونان چقدره؟

مثل بقیه کشورهای شینگن، هزینه برای ایرانی هایی که در ایران اقدام می کنند فقط و فقط ۶۰ یورو هست که سفارت یونان معادل ریالی اون رو دریافت میکنه.

خود سفارت اعلام کرده در صورتیکه اشخاص ثالث پول بیشتری برای ویزای یونان ازتون دریافت کردند اون رو به سفارت گزارش کنید تا ما پیگیری کنیم.

در صورت ریجکت شدن درخواستم چکار کنم؟

خود سفارت یونان نوشته در صورت ریجکت شدن درخواستتون میتونید درخواست بررسی دوباره مدارک رو به سفارت ارائه کنید.

البته وقتی دفعه اول هم درست جواب نمیدند بعید میدونم به درخواست بررسی مجدد اهمیتی بدند. توصیه من اینه که چند ماهی صبر کنید و از یک سفارت دیگه اقدام کنید.

در صورت گرفتن ویزا همه اقامتم در یونان باید باشه؟

اجباری برای این قضیه نیست ولی اگر برنامه سفری که به سفارت دادید همش در یونان باشه و موقع ورود به یونان نتونید مامور مرزی رو قانع کنید، احتمالش هست از ورود شما به شینگن جلوگیری بشه.

با توجه به اینکه تونستم راحت و فوری از یونان نوبت بگیرم، توصیه می کنید بقیه مراحل برای ویزای یونان رو ادامه بدهم؟

خیر، من به همه دوستانم توصیه می کنم وقت و پولشون رو برای یونان هدر ندهند.

اخذ ویزای یونان از ترکیه راحته؟

اگر اقامت ترکیه نداشته باشید و فقط بعنوان توریست در ترکیه باشید، شانس گرفتن ویزای شینگن یونان از ترکیه خیلی کمه. ضمنا هزینه ویزا از ترکیه هم بیشتر از ایران هست.

سفر به یونان بدون ویزا شدنیه؟

بله، بعضی از کشتی های کروز که از ترکیه به برخی جزایر یونان میرند این اجازه رو دارند که مسافرهاشون رو صبح در جزیره پیاده کنند و شب مجددا به کشتی برگردند.

ولی سفری که آزادانه به یونان باشه و بعدش بتونید به سایر کشورهای اروپایی برید بدون ویزا امکان پذیر نیست.

در آخر اگر شما هم تجربه ای در مورد ویزای یونان و سفارت یونان دارید لطفا با من و خوانندگان سفرنوشت از طریق فرم دیدگاه در پایین این مطلب در میان بزارید.

خرداد ۱۳۹۶

مطالب مرتبط

۱۳۵ دیدگاه

دیدگاه را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
 • - گزینه های دیدگاه، نام و ایمیل حتما باید وارد شوند.
 • - ایمیل شما هیچگاه منتشر نخواهد شد. فقط برای اطلاع شما از پاسخ به دیدگاهتان استفاده می شود.
ن
ناهید
۴ روز پیش

ما هم سال قبل ویزای شنگن از سوییس گرفته بودیم و این بار چون میخواستیم سفر دریایی هم داشته باشیم از یونان اقدام کردیم. مدارک رو در vas تحویل گرفتن، اول هم دم در سوال میکنن که یک میلیون تومن پول نقد همراهتون هست! اگر نداشتین باید برین از سر خیابون بگیرین چون کارتخوان هم ندارن! و یورو هم قبول نمیکنن و ضمنا باید مدارک ترجمه شده همه تایید وزارت خارجه داشته باشه.
رزرو هتل برای تمام روزهای اقامت و همینطور رزرو پروازهای داخلی رو خواستن که آماده کردیم و تحویل دادیم ولی در نهایت ویزای مارو ریجکت کردن!! من تماس گرفتم و از سفارت پرسیدم که علت ریجکت چیه و چه نقص مدرکی بوده که گفتن هیچ جوابی داده نمیشه!!! و اعتراض هم شانس اینکه پذیرفته بشه کمتر از ۱٪ هست!!! و تنها راه اینه که مجدد درخواست بدین!!! (و البته یک تومن دیگه نقدی بدیم به این دزدهای سر گردنه) من بهشون گفتم با این نحوه جواب دادنتون دوباره اقدام نمیکنم که ایشون ادعا کردن اگر از یک کشور شنگن ویزاتون ریجکت بشه از کشورهای دیگه نمیتونین اقدام کنین! به نظرم حرف خیلی مسخره ای هست، چون برنامه سفر ما به هم خورده و دیگه تمایلی به سفر به یونان نداریم!
دوستانی که تجربه دارن چقدر حرف ایشون ممکنه درست باشه؟ یعنی من نمیتونم مثلا سال دیگه با دعوت نامه فامیلهام از یک کشور دیگه تقاضای شنگن کنم؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۳ روز پیش

سلام
اگر هیج مهری توی پاسپورتتون نزدند، 6 ماه دیگه از هر سفارت دیگری خواستید اقدام کنید.

پاسخ
پاسخ
آ
آناهيتا
۶ روز پیش

سلام، من ٢٦ ارديبهشت رفتم وي اف اس براي يونان و هنوز جوابمونو ندادن، در حالي كه دو روز ديگه بايد پرواز داشته باشم، امروزم رفتم هم خود سفارت تو جردن هم وي اف اس تو ملاصدرا و يكم جروبحث كردم اونجا، حالا ميخواستم بدونم با اين وضعيت احتمال ريجكت شدنم بالا ميره؟ چون هي خودشون تهديد مي كردن كه اگر زياد پيگير بشيد سفارت ريجكت مي كنه. البته چند تا ويزاي شنگن از المان داشتم قبلا.

پاسخ
پاسخ
H
Haleh
۱۰ روز پیش

سلام، ۱۰ تا ۱۸ شهریور برای مراسم عروسی دعوت شدم یونان. آژانس وقت مصاحبه برای ۲۲ مرداد گرفته برام! احتمالش چقدره که به موقع ویزا بدن؟ بایدچکار کنم الان؟؟

پاسخ
پاسخ
S
Soheil
۱۵ روز پیش

سلام به دوستان
ممنون از اطلاع رسانيتون، من قصد دارم برأي تير ماه به همراه همسرم و پسرم به حوزه شينگن بريم ، و أين أقدام اولين ويزاي ما هست ! راستش بين يونان و فرانسه موندم، چون شنيدم كه يونان به ويزاي توريستي رو خيلي بد اكسپت ميكنه ، از طرف ديگه هم الآن متوجه شدم كه يونان هم رفته vfs, دوستان راهنمايي كنيد كه آيا يونان واقعا سخت ويزا ميده يا نه
همچنین در خصوص نحوه دريافت وقت سفارت يونان از vfs هم راهنمايي كنيد

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱۴ روز پیش

سلام
سفارت یونان از هیچ استانداردی تابعیت نمی کنه !
سخت ترین جا رو انتخاب کردید ، البته عکس این موضوع هم وجود داره ، هفته گذشته یکی از دوستان تعریف می کرد با هیچ ویزا 45 روزه از سفارت یونان گرفته ...

پاسخ
پاسخ
S
Soheil
۱۲ روز پیش

خب با توجه به اينكه اولين ويزاي ما هست شما كدوم كشور رو پيشنهااد ميكنيد كه راحت تر ويزا بشيم

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱۱ روز پیش

سلام وقت بخیر
هلند یا فرانسه

پاسخ
پاسخ
ح
حمیدرضا
۱۲ روز پیش

سلام،ما امروز وقت سفارت یونان داشتیم،از اونجایی که سفارت یونان هم به vfs انتقال داده شده،روند تحویل مدارک و بایومتریک و ... خیلی خیلی مرتب و منظم پیش میره و اگه مدارک کاملی داشته باشید کمتر از یک ساعت کارتون یه اتمام میرسه
اما نکته ای که هست اینه که مدارک شما از vfs به خود سفارت ارسال میشه و اونجا مورد بررسی قرار میگیره و متاسفانه مثلا مثل هلند نیست که به کشور دیگه ای فرستاده بشه و‌ اونجا بررسی بشه که من خودم امروز از این موضوع یکم ترسیدم.

پاسخ
پاسخ
ح
حسین شمس
۶ روز پیش

ولی هم چنان در دادن ویزا غیر اصولی عمل میکنه و دل به خواه

پاسخ
پاسخ
H
Hamid
۱ ماه پیش

حتما عکس خوبی ارئه بدید چون هزینه عکس برداری در انجا ۵۴.۰۰۰ تومان میشه و نیاز به هیچ کپی از مدارک، جز کپی صفحه اول و شنگن فقط در ۳ سال اخیر پاسپورت، بلیط و رزرو هتل برای هر نفر به صورت جداگانه نیست.

پاسخ
پاسخ
H
Hamid
۱ ماه پیش

با سلام
شرکت VFS دقیقا ۱۰ دقیقه قبل از زمان مشخص ما را به داخل راهنمایی کرد، کارکنان مودبی داشت و همه چیز نظم خاص خودش را داشت. فقط خیلی ها را به دلیل فقدان مدارک در همان ابتدا قبول نمیکرد. مهمترین نکته مدارک کامل و مهر دادگستری برای تمامی مدارک مراجعه کنندگان است و با هزینه ۷۴.۰۰۰ تومان پاسپورت ها را درب منزل پست می کنند.

پاسخ
پاسخ
س
سمیه
۱ ماه پیش

سلام
متاسفانه ما تجربه بدی از سفارت یونان داشتیم. کلی خرج کردیم و برنامه ریزی. امیدوار بودیم که با وی اف اس گلوبال، اوضاع سفارت منظم باشه. بلاتکلیف میذارن ادمها رو. هیچ تضمینی وجود نداره. اصلا به تاریخ بلیط و فوریت و سوابق ویزاهای قبلی کار ندارن. اگر میتونید کشوری دیگر سفر کنید یا اینکه از کشوری دیگه ویزای شنگن بگیرین.

پاسخ
پاسخ
ن
نرگس
۱ ماه پیش

سلام. با توجه به اين كه گفتين بليط ها حتما از هراپيمايى ايجين باشه، اگه اون تاريخى كه واسه وقت سفارت به عنوان تاريخ سفر زديم هواپيمايى اجين از تهران به آتن پرواز نداشته باشه، مشكلى پيش مياد از مثلا هواپيمايى تركيش بليط بخريم؟ و اين كه بليط ها رو خريدارى بايد كرد ديگه؟ رزرو قبول نميكنن؟

پاسخ
پاسخ
G
GOLI
۱ ماه پیش

سلام، ممنون از سایت عالیتون. یه سوال داشتم:
آیا بعد از هر ریجکتی باید حداقل 3 ماه صبر کرد و بعد اقدام کرد؟

همچنین دوست داشتم تجربمو بنویسم شاید به درد کسی بخوره:
متاسفانه آژانس ها از بی اطلاعی آدم خیلی سوء استفاده می کنن... به دلیل نداشتن تجربه ترجیح دادم از طریق یه آژانس برای پدر و مادرم ویزای شنگن از طریق یونان بگیرم و بعد چند روز تاخیر، آژانس جواب ریجکت رو داد و با کلی بحث، نفری 1.2 میلیون هم گرفت.
روی صحبتم با کساییه که ریجکت شدن، که ناامید نشن. همه ما رو واسه اقدام بعدی خیلی ترسوندن. همه آژانس ها می گفتن 3 ماه تا 2 سال اقدام نکنیم. با کلی ترس، بعد 6 ماه از طریق هلند و با دعوتنامه دوست و مدارک قوی تر اقدام کردیم. خدا رو شکر ویزا شدن
البته کسایی رو هم می شناسم که گروهی از یونان ویزا گرفتن...

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱ ماه پیش

سلام دوست عزیز
بهتره 6 ماه بعد از ریجکت شدن صبر کرد و دوباره اقدام کرد.
خوشحالم نهایتا موفق به گرفتن ویزا شدید

پاسخ
پاسخ
ن
نرگس
۲ ماه پیش

سلام.
ببخشيد با توجه به اين كه ممكنه ويزا صادر نشه و اگه بليط ها و هتل رو كامل هزينه اش رو پرداخت كرده باشيم ضرر زيادى ميكنيم، همين طور گفتين كه رزرو عادى رو قبول ندارن و بايد همه رو كامل خريدارى كنيم! چاره چيه؟ موقع رفتن به سفارت همه بليط هواپيما و هتل رو كامل بخرم و هزينه اش رو كامل بدم يا راه ديگه اى داره؟

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۲ ماه پیش

سلام وقت بخير
با كرديت كارت خريد خودتون رو انجام دهيد تا بتوانيذداز مزاياي كنسل كردن بهره ببريد

پاسخ
پاسخ
G
Glory
۲ ماه پیش

با توجه به اینکه نوشته اعتراض باید به زبان یونانی باشه و درخواستهای ارسالی از طریق پست قابل قبول نیست آیا ارزش داره هزینه ترجمه اعتراض را به یونانی را بدم و آیا رسیدگی میکنن؟

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۲ ماه پیش

سلام
پيشنهاد من به شما اينست از خير ويزاي اين كشور بگذريد
هيچ حساب كتابي ندارند
بي نظم و .....

پاسخ
پاسخ
G
Glory
۲ ماه پیش

با توجه به این ریجکتی که در سوابقم ثبت شد و احتمال گرفتن ویزاهای بعدی را کم میکنه میخواستم اعتراض کنم شاید نتیجه داشته باشه. برای اقدام بعدی سفارت کدوم کشور را پیشنهاد میکنید؟

پاسخ
پاسخ
G
Glory
۲ ماه پیش

سلام. ممنون از توضیحات کاملتون. من 15 فروردین واسه انگشت نگاری سفارت یونان بودم. گروهی اقدام کرده بودیم و جالب اینجاست به کسانی که حتی تا الان 1 بار هم از ایران خارج نشده بودند و حساب بانکیشون کمتر بود ویزا داد ولی 13 نفرمون ریجکت شدیم. میخواستم راجع به اعتراض راهنمایی کنید که چطوری اقدام کنم؟ دلیل ریجکتی ویزا را مورد 2 زده یعنی توجیه واسه هدف و شرایط اقامت ارائه نشده.

پاسخ
پاسخ
t
touska
۲ ماه پیش

سلااام
اقا احمد هستين واسه جواب دادن؟
من اسفند ماه ب سفارت يونان رفتم و ريجكت شدم
اونم با مدارك عالي
من اعتراض كذاشتم ك هنوز جوابش نيومده
ميشه بگيد تا چ حد ميتونم اميدوار باشم؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۲ ماه پیش

سلام
سفارت یونان نظم خاصی نداره

پاسخ
پاسخ
ا
اناهيتا
۲ ماه پیش

سلام
ببخشيد كسي ك ريجكت شده اگه اعتراض بزاره امكان داره بهش ويزا بدن؟
لطفا جواب بدين ممنونم🙏🏻

پاسخ
پاسخ
م
محمود
۲ ماه پیش

سلام ممنون بابت مطالب مفیدتون.سوالم اینه که میتونم با ویزای یونان توریستی یونان برم بلژیک و بیشتر رو اونجا بمونم؟

پاسخ
پاسخ
ر
رامین
۳ ماه پیش

سلام برادر اینجانب در کشور ترکیه دانشجو هستش و جهت تکمیل پایاننامه به توصیه استاد راهنما نیاز به شرکت در کنفرانس در یونان را دارد لذا جهت اخذ ویزا مدارک والدین ( تمکن مالی و سند مالکیت) در کشور محل تولد جهت تایید نیاز به مراجعه به سفارت را دارم خواهشا راهنمایی کنید که جهت اقدام از کجا باید شروع کرد.

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۳ ماه پیش

سلام
خوب مدارک رو ببرید سفارت یونان تایید کنند. قبلش ازشون بپرسید چه ساعاتی این کار رو انجام میدند.

پاسخ
پاسخ
ف
فرهاد
۳ ماه پیش

سلام و عرض ادب و احترام
سال نو مبارک
من سه فرزند دارم که دختر بزرگم 18 ساله و دانشجو هست
در قالب ویزای شینگن خانوادگی میتونم اقدام کنم یا بایستی برای دخترم جدا تقاضانامه پرکنم کنم و مدارک ببرم
در ضمن برای سفر با خودرو شخصی برنامه ریزی کردم

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۳ ماه پیش

سلام دوست عزیز
چیزی به اسم ویزای شینگن خانوادگی وجود ندارد. باید برای هر شخص فرم ویزای جداگانه پر کنید. ولی درخواست وقت بهتره همه با هم باشه

پاسخ
پاسخ
ا
افسانه
۳ ماه پیش

سلام اقاي احمد
ممنون از اينكه نظريات و تجربيات خود را براي ديگران هم بازگو مي كنيد.
اسفند 96 از طريق اژانس اقدام به گرفتن شينگن كردم. از طريق سفارت فرانسه. براي يك سفر يك هفته ايي. (فرانسه و اتريش)مراحل همين بود كه دوستان بيان كردن . ولي متاسفانه پايان اسفندماه جوابش مشخص شد و ريجكت شدم با وجود اينكه مداركم كامل بود . و اينكه قرار بود تنها سفر كنم (براي تعطيلات نوروز) و مجرد هستم.
حالا سوالم اينه كه چند وقت ديگه دوباره اقدام بكنم با وجود ريجكتي ويزا شينگن كه براي بار اول بود. و اينكه دوباره از طريق اژانس اقدام بكنم يا خودم جدااقدام بكنم.
ممنون ميشم پاسخ بديد.

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۳ ماه پیش

سلام دوست عزیز
بهتره 6 ماه صبر کنید.

پاسخ
پاسخ
ي
ياسمن
۳ ماه پیش

سلااام
احمد جان يه سوال داشتم من خواهرم دو هفته بعد از من وقت سفارتش بود و متاسفانه ريجكت شد :(
بنظرت دليلش چي بوده؟
خواهرم متاهله همراه با بچه هاش اقدام كرده بود
مداركش هم عالي بود

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۳ ماه پیش

سلام یاسمن جان
یونان که خیلی حساب کتابی نداره ولی قاعدتا توی برگه ای که بهتون میدن باید دلیل ریجکت شدن ویزا رو مشخص کنند.

پاسخ
پاسخ
ي
ياسمن
۳ ماه پیش

ببخشيد احمد جان ك بازم سوال دارم جز شما كسي نيست بپرسم🙏🏻
توي دليل ريجكتي نوشته ك مدارك كافي واسه برگشت نبوده
خواهرم اگه اعتراض بزاره اميدي هست؟

پاسخ
پاسخ
M
Mehdi
۳ ماه پیش

سلام
من تو دو سال گذشته از آلمان و سوئيس ويزا دارم الان هم از فرانسه مالتيپل سه ماهه گرفتم ، براى عيد سال بعد از يونان راحت ميتونم يكبار ورود يا مالتيپل بگيرم ؟

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۳ ماه پیش

سلام
بله شما مشکلی برای اخذ ویزا ندارید اگر مستندات کامل ارایه دهید مشکلی نیست .

پاسخ
پاسخ
ادامه...