سفرنوشت

کوچ سرفینگ، کاناپه گردی یا اقامت رایگان در خانه میزبان‌های محلی

راهنمای سفر

یکی از جاذبه‌های سفر کردن ارتباط مستقیم و بدون واسطه با مردم بومی همان منطقه‌ای هست که می‌ریم. میزان این ارتباط و اهمیتش بستگی به مسافر داره، یکی الویت اولش دیدن جاذبه‌های تاریخی و طبیعی هست و برای شخص دیگه ارتباط با مردم بومی خیلی اهمیت داره. پروژه‌های زیادی توی دنیا برای ایجاد این ارتباط بین مسافر و جامعه بومی مقصد تعریف و اجرا شده که بعضی از اونها هزینه دارن و تعدادی هم رایگان هستن. از بین همه این پروژه‌ها به نظر من کوچ سرفینگ (CouchSurfing) تا به امروز از همه موفق‌تر بوده چون تونسته اقامت رایگان را با ارتباط بین افراد ترکیب کنه. شاید برای همه پیش اومده باشه (یا حداقل داستان دوستی را در این مورد شنیده باشیم) که موقع سفر داخلی مشکلی پیش اومده و ناخواسته مجبور شدیم در یک شهر یا روستا که مقصد نهایی ما نبوده اقامت کنیم و مردم اون شهر یا روستا چقدر به کمکمون اومدند و حتی به خونه شون دعوتمون کردند. اساس و مبنای پروژه کوچ سرفینگ بر همین علاقه مردم به مهمان‌نوازی گذاشته شده. شاید باورش سخت باشه که تصور کنیم همه جای دنیا همچین آدم‌هایی پیدا بشند که اینقدر علاقه به مهمان‌نوازی داشته باشند. کم و زیاد داره ولی خوشبختانه همه جای این دنیای صنعتی هم میشه اینجور آدم‌ها رو پیدا کرد.

ترجمه ساده ی  اصطلاح کوچ سرفینگ میشه کاناپه‌گردی. یعنی اگه شما فقط یک عدد کاناپه واسه پیشنهاد دادن به یک توریست داری بیا شروع کن. این پروژه خیلی اصرار داره که بعنوان ابزاری برای تبادل فرهنگی ازش استفاده بشه و محل اقامت رایگان در درجه بعدی قرار داره اما هر چقدر هم تبلیغ این مطلب را بکنه باز هم وزن اقامت رایگان خیلی زیاده. مثل اکثر شبکه‌های اجتماعی عضویت توی کوچ سرفینگ خیلی ساده و راحته. شما میتونید انتخاب کنید میزبان باشید، مهمان و یا هر دو. هرچقدر پروفایلتون رو کامل‌تر کنید شانس خودتون رو برای دریافت جواب مثبت از میزبان و یا انتخاب شدن بعنوان میزبان افزایش می‌دهید. این مطلب بویژه وقتی توی شهرهای بزرگ و توریستی قصد پیدا کردن میزبان را دارید خیلی اهمیت پیدا می‌کنه.

 کوچ سرفینگ - محل خواب من در 3 شب اقامتم توی میلان

کوچ سرفینگ - محل خواب من در 3 شب اقامتم توی میلان

کوچ‌سرفینگ امن است؟

وقتی از هتل استفاده می‌کنیم تقریبا مطمئن هستیم که مسوولین اون شهر روی اون مجموعه نظارت دارند و اگر اتفاقی بیفته پاسخگو هستند. توی کوچ سرفینگ فرض بر این قرار گرفته همه افرادی که توی پروژه عضو میشند افراد قابل اعتمادی هستند مگر اینکه خلافش ثابت بشه. البته یک سری پارامتر هم برای سنجش میزان این اعتماد وجود داره. همه اعضا یک قسمت references یا توصیه‌نامه توی پروفایلشون دارند. اگر شخصی قبلا میزبان یا مهمان این عضو شده باشه میتونه بیاد و اینجا براش یک توصیه‌نامه بنویسه. هرچه تعداد توصیه‌نامه‌های مثبت یک عضو بیشتر باشه، قابل اعتمادتره. یک روش دیگه واسه بالا بردن ایمنی تایید هویت و آدرس افراد توسط خود سایت کوچ سرفینگ هست. هر شخص میتونه مبلغ ۲۰ دلار رو به حساب سایت واریز کنه و سایت هم از این طریق میتونه هویت واقعی شخص و آدرسش رو تایید بکنه. افرادی که به این شیوه تایید یا به اصطلاح verified میشند یک تیک سبز رنگ کنار پروفایلشون قرار میگیره. هیچ اجباری برای این کار وجود نداره و من کسی را از ایران ندیدم این مبلغ رو واریز کرده باشه اما گزینه خوبیه که بتونیم میزبانمون رو از بین اعضای verified شده انتخاب کنیم.

 دوست برزیلی من با 363 توصیه نامه! همچین افرادی واقعا نادر هستند و معمولل عضوی که بیش از 10 تا توصیه نامه داشته باشه فعاله

دوست برزیلی من با 363 توصیه نامه! همچین افرادی واقعا نادر هستند و معمولل عضوی که بیش از 10 تا توصیه نامه داشته باشه فعاله

مورد دیگری که خود سایت هم بهش اشاره میکنه احساس درونیه. اگر از عکس پروفایل یک شخص خوشتون نیومد، داخل خانه شخصی رفتید و احساس نا امنی کردید و یا با شخصی ملاقات داشتید و از بودن توی اون مکان حس ناخوشایندی بهتون دست داد، بدون تردید به حس دورونیتون اطمینان داشته باشید و اون مکان رو ترک کنید. این امر مستلزم اینه که همیشه یک برنامه شماره ۲ داشته باشید، یعنی این احتمال را درنظر بگیرید که اگر نتونستید به اون محلی که برنامه‌ریزی کردید برید، نزدیکترین محل اقامت با قیمت مناسب کجا میتونه باشه.

برای بعضی از کشورها به احتیاط بیشتری نیاز هست. یك دختر فرانسوی كه بیش از نصف كشورهای دنیا را با كوله‌پشتی و اكثرا كوچ‌سرفینگ رفته بود بهم می‌گفت در کشور … وقتی یك دختر و پسر داخل یك خانه تنها هستند پیش‌فرض پسر اینه كه اون دختر اجازه همه كاری را بهش داده! خوب مسلمه كه استفاده از کوچ سرفینگ توی این كشورها باید با احتیاط خیلی بیشتری انجام بشه و بهتره از یك خانواده برای اقامت تقاضا كرد.

پیدا کردن میزبان در کوچ سرفینگ

برای پیدا کردن میزبان Host مناسب بعد از وارد شدن به حساب کاربری توی سایت کوچ سرفینگ، اسم شهر مقصد رو جستجو می‌کنید و می‌تونید افرادی که توی اون شهر آماده میزبانی یا هاست شدن هستند رو ببینید. معمولا این تعداد بسیار زیاده (مثلا شهر رم ایتالیا بیش از ۳۰ هزار عضو داره) و بهتره از فیلترهای سایت برای محدود کردن جستجو استفاده کنید. بهترین فیلتر هم آخرین زمان ورود به سایت هست. قبل از اینکه به کسی درخواستی بفرستید بهتره وقت بزارید و پروفایلش رو بخوانید. قسمت مشخصات خانه میزبان را حتما با دقت بخوانید. این که میزبان شما چه محلی در اختیار شما خواهد گذاشت میتونه از یک اتاق لوکس و مستقل با حریم خصوصی صد درصد باشه تا یک تشک وسط سالن پذیرایی. کلا توی این پروژه همه چیز بر اساس سادگی گذاشته شده و میزبانی هم با اون چیزی که توی ذهن ما از مهمان‌نوازی هست فرق داره. میزبان شما هیچ تعهدی نداره که برای شما غذا تهیه کنه، حوله در اختیارتون قرار بده و یا از کار و زندگیش بزنه و با شما بیاد شهرگردی. اینکه میزبانتان چطور از شما پذیرایی خواهد کرد رو میتونید با خواندن کامل پروفایلش و توصیه‌نامه (رفرنس) دیگران در مورد اون فرد بخصوص متوجه بشوید. باز هم اگر ابهامی داشتید بهتره توی پیام‌هایی که رد و بدل می‌کنید سوال خودتون رو بپرسید.

 سویا جنوب اسپانیا - اتاق محل اقامتم در یک آپارتمان قدیمی زمان ژنرال فرانکو

سویا جنوب اسپانیا - اتاق محل اقامتم در یک آپارتمان قدیمی زمان ژنرال فرانکو

بطور متوسط ۲۰ الی ۳۰ درصد افرادی که بهشون پیام می‌فرستید و ازشون درخواست میزبانی می‌کنید هیچوقت جواب نمیدن. درصد بیشتری هم قطعا جواب منفی خواهند داد. بنابراین اگر قصد پیدا کردن میزبان را دارید باید تعداد زیادی درخواست ارسال کنید. این تعداد میتونه بین ۱۰ تا ۳۰ درخواست باشه و بعد از چند روز با توجه به بازخوردی که می‌گیرید تصمیم بگیرید بازهم درخواست ارسال کنید یا نه. اگر بیش از یک جواب مثبت گرفتید حتما یک میزبان که شرایطش برای شما مناسبتره را انتخاب کنید و بقیه را محترمانه کنسل کنید. اگر کسی منتظر شما باشه و به منزلش نرفتید نه تنها یک خاطره بد از ایرانی‌ها توی ذهن اون میزبان ثبت کردید، بلکه شانس خودتون برای دریافت یک توصیه‌نامه منفی رو بشدت افزایش دادید.

نحوه نوشتن درخواست هم خیلی اهمیت داره. یک عضو کوچ سرفینگ توی پاریس یا لندن به احتمال زیاد روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ درخواست از توریست‌هایی که قصد رفتن به اونجا رو دارند دریافت میکنه. مسلما یک نفر نمیتونه همه این درخواست‌ها رو بخونه و بهشون حتی یک جواب دو خطی بده. بنابراین سعی کنید با یک درخواست خوب و سطحی از زبان انگلیسی که قابل قبول باشه شانس خودتون رو برای گرفتن جواب افزایش بدین. یک درخواست معمولا با توضیحات مختصر در مورد خودتون شروع میشه، با ذکر دلیلتون برای انتخاب اون شهر بعنوان مقصد سفر ادامه پیدا میکنه و از همه مهمتر با ذکر دلیلتون برای انتخاب اون شخص بعنوان میزبان به پایان میرسه. برای مورد آخر سعی کنید توی پروفایل میزبانتون موردهایی رو پیدا کنید که هر دو بهش علاقه‌مند هستید، بعنوان مثال ورزش تنیس، نوع خاصی از موسیقی و … .

آشنایی کلی با فرهنگ کشور میزبان میتونه به لذت‌بخش تر شدن سفرتون کمک زیادی بکنه. مواردی مثل نحوه احوال‌پرسی، آداب غذا خوردن، زمان خواب، حیوانات خانگی را هم میشه از توی اینترنت پیدا کرد و یا بطور مستقیم از میزبان پرسید. مورد حیوان خانگی برای خود من اهمیت زیادی داره و اگر چندین جواب مثبت بگیرم سعی میکنم میزبانی را انتخاب کنم که سگ و گربه داخل منزل نگهداری نکنه. البته مشکلی با این دو تا حیوان ندارم و واسه بازی کردن خیلی دستشون دارم ولی خانه‌هایی که حیوان خانگی دارند معمولا تمیز نیستند.

یکی از مواردی که من حتما از میزبانم میپرسم فاصله خانه تا مرکز شهره و اینکه با استفاده از حمل و نقل عمومی میشه این مسیر را رفت یا نه. شما برای صرفه‌جویی در هزینه‌هاتون از سیستم کوچ سرفینگ استفاده می‌کنید ولی اگر فاصله تا مرکز شهر زیاد باشه این امکان وجود داره که هزینه حمل و نقل و زمانی که توی راه هستید ارزشش را نداشته باشه و رزرو یک هتل در مرکز شهر مقرون به صرفه‌تر باشه.

با توجه به صحبت‌های قبلی مشخصه که برای پیدا کردن یک میزبان مناسب باید وقت بگذاریم و جستجوی خوبی انجام بدیم. بنابراین شاید واژه اقامت ارزان مناسبتر از اقامت رایگان باشه. توی دنیای امروز وقت و زمان هم هزینه ی کمی نیست ولی خوبیش به اینه که اینکار را قبل از سفر میتونیم انجام بدیم. بهترین زمان واسه درخواست مهمان شدن یک ماه تا یک هفته قبل از سفره. اگر ۳ ماه قبل از سفر درخواست بفرستین احتمال اینکه پاسخ منفی بگیرید خیلی زیاده چون معمولا کسی برای مهمان دعوت کردن به خونه ش اینقدر زود برنامه‌ریزی نمی کنه. پروژه کوچ سرفینگ تقاضای پول برای میزبانی را ممنوع کرده ولی توصیه شخصی من اینه که دست خالی به خانه کسی نرید که قراره شب را اونجا بگذرونید و از قبل هیچ دوستی ای باهاش ندارید. یک صنایع دستی کوچک، یک بسته شیرینی سنتی ایرانی و یا حتی پختن یک وعده غذای ایرانی برای میزبانتون میتونه یک هدیه بسیار مناسب باشه و خاطره خوبی از شما و ایران توی ذهن میزبان شما بگذاره.

نکته آخر برای پیدا کردن میزبان استفاده کردن از یک گزینه خیلی ساده و راحته. اگر فرصت جستجو برای میزبان رو ندارید خود سایت به شما این امکان را داده که توی صفحه شهر مقصدتون زمان سفرتون رو به همراه یک توضیح مختصر از خودتون اعلام کنید. کلیه اعضای کوچ سرفینگ توی اون شهر میتونن این درخواست عمومی شما را ببیند و اگه تمایال داشتند شما رو به منزلشون دعوت کنند. البته شانس پیدا کردن میزبان در این شرایط خیلی زیاد نیست. تنها زمانی که خوش‌شانس بودم و از این روش تونستم میزبان پیدا کنم شهر وین پایتخت اتریش بود. باورش سخت بود تنها در عرض ۱۰ ساعت از گذاشتن درخواست عمومی، ۳ نفر پیام فرستادن که میتونم برم خونشون!

میزبان شدن در کوچ سرفینگ

با میزبانی فردی از یك فرهنگ و كشور متفاوت میشه بدون صرف هزینه زیاد بخشی از لذت سفر كردن را به خانه خودمون بیاریم. این انگیزه اصلی بسیاری از هزران نفری هست كه سراسر دنیا توی این پروژه عضو شدند و از انجام این كار لذت می‌برند. شاید به نظر كار ساده‌ای بیاد اما باید به همان اندازه مهمان شدن و حتی شاید بیشتر وسواس بخرج داد و از قبول هر فردی به خونمون خودداری كنیم. خواندن توصیه‌نامه‌های دیگران در مورد مهان و همچنین تایید شدن (Verified) شدن توسط خود سایت کوچ سرفینگ میتونه كمك زیادی به تصمیم‌گیری برای رد یا قبول درخواست بكنه. با توجه به اینكه تفاوت فرهنگی ما با كشورهای غربی (كه معمولا درصد بسیار بالایی از توریست‌ها را تشكیل می‌دهند) زیاده، بهتره قبل از پذیرفتن مهمان شرایط منزل را كامل براشون توضیح بدهیم كه مشكلی پیش نیاد. با درنظر گرفتن اینكه اكثر خانواده‌های ایرانی چند نفره هستند و مجردی زندگی كردن هنوز خیلی رایج نشده من فكر می‌كنم بهترین گزینه برای انتخاب مهمان مسافرهایی هستند كه بصورت خانوادگی سفر می‌كنند. یادتون باشه میزبانی و مهمان‌نوازی در کوچ سرفینگ با چیزی كه توی فرهنگ ما تعریف شده قدری متفاوته. هیچ لزومی نداره از صبح تا شب برای همراهی و گشت و گذار با مهمانمون وقت بگذاریم و واسه هر وعده غذایی چندین مدل غذا بپزیم. حتی تعارف بیش از اندازه و یا اصرار برای خوردن انواع غذاها میتونه یه جور آزار و اذیت تلقی بشه.

 آرتیوم و مادربزرگش میزبان من در مسکو از معدود میزبان هایی که به سبک ایرانی مهمان نوازی میکردند. اگر غذا کم می خوردم مادربزرگ ناراحت می شد. اولین باری که رفتن ظرف بشورم مادربزرگ چنان تشری بهم زد که دیگه برای آب خوردن هم جرات نداشتم اون سمت برم :)

آرتیوم و مادربزرگش میزبان من در مسکو از معدود میزبان هایی که به سبک ایرانی مهمان نوازی میکردند. اگر غذا کم می خوردم مادربزرگ ناراحت می شد. اولین باری که رفتن ظرف بشورم مادربزرگ چنان تشری بهم زد که دیگه برای آب خوردن هم جرات نداشتم اون سمت برم :)

قانونی قدیمی كه فكر كنم مال قبل از انقلاب باشه و هنوز تغییر نكرده میگه آوردن هرگونه اتباع خارجی به منزل تنها در صورتی مجازه كه از مراجع ذیصلاح مجوز لازم كسب شده باشه. اینكه این مجوز را چطوری و از كجا باید گرفت اطلاعی ندارم اما قابل حدسه كه كاغذ بازی زیادی باید داشته باشه. سایت كوچ سرفینگ مدت كوتاهی داخل ایران فیلتر بود ولی الان نیست و این میتونه نشانه‌ای باشه كه احتمالا سخت‌گیری روی این قانون هم زیاد نباشه. ولی بهرحال شاید بهتر باشه حداقل از كشورهایی كه دولت‌هاشون رابطه زیاد خوبی با ما ندارند مهمان قبول نكنیم.

کوچ سرفینگ بعنوان راهنمای محلی

علاوه بر میزبان شدن یا مهمان بودن گزینه سومی هم برای استفاده كردن از این پروژه وجود داره. احتمالا تعدادی از كسانی كه شما درخواست اقامت براشون ارسال می‌كنید بعد از پاسخ منفی اعلام می‌كنند كه علاقه‌مند هستند برای نوشیدن قهوه و قدم زدن شما را ملاقات كنند. این فرصت خوبیه كه علاوه بر پیدا كردن دوست جدید بتونیم شهر مقصدمون را از نگاه یك فرد محلی ساكن همون شهر ببینیم. نوشیدن قهوه توی یك كافه دنج، دیدن كوچه پس كوچه‌های محله‌های مختلف یك شهر، رفتن به یك دانشگاه و حتی خوابگاه دانشجویی و دیدن شور و هیجان دانشجوها و خیلی چیزهای دیگه رو من بعید میدونم حتی با هزینه كردن و داشتن یك راهنمای تمام وقت هم بشه تجربه كرد. شاید شما میزبانی داشته باشید كه خیلی وقت آزاد برای بیرون آمدن با شما نداشته باشه و یا اینكه اصلا تمایل داشته باشید توی هتل اقامت كنید، ولی میتونید از این گزینه استفاده كنید و با ارسال پیام به عضوهای ساکن یك شهر درخواست كنید قسمتی از وقتشون را برای ملاقات با شما و نشون دادن شهرشون اختصاص بدهند. اگر خیلی به زبان انگلیسی خودتون اطمینان ندارید و دوست دارید قدری اعتماد به نفستون در حرف زدن با یك خارجی را افزایش بدین ، این مورد گزینه بسیار خوبی هست. ?

 آلدرین میزبان دوست داشتنی من در سنگاپور اصرار زیادی داشت من رو با غذاهای جدید و جاهای دنج سنگاپور آشنا کنه

آلدرین میزبان دوست داشتنی من در سنگاپور اصرار زیادی داشت من رو با غذاهای جدید و جاهای دنج سنگاپور آشنا کنه

در آخر باید اشاره كنم که موارد بالا همش تجربه شخصی خود من بوده. هیچ الزامی به رعایت همه این موارد ندارید. شما میتونید با شیوه خودتون و از هر بخشی كه بیشتر با شرایطتون سازگار بود استفاده كنید. یادم میاد دوستی كه کوچ سرفینگ رو به من معرفی كرد قبل از سفر به آفریقا بهم گفت که این برای اونجا مناسب نیست و دورش یك خط قرمز بكش. من به توصیه دوستم گوش نكردم و تجربه‌های بسیار خوبی از کوچ سرفینگ توی اون سفر داشتم. تنها اصلی كه هیچوقت فراموش نكنید اینه كه استفاده صحیح و هم راستا با مواردی كه خود پروژه بر اون اساس بنیان نهاده شده میتونه به خوشنام شدن ایران و ایرانی كمك كنه، و البته برعكسش هم صادقه!

۹۲ دیدگاه

دیدگاه را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
  • - گزینه های دیدگاه، نام و ایمیل حتما باید وارد شوند.
  • - ایمیل شما هیچگاه منتشر نخواهد شد. فقط برای اطلاع شما از پاسخ به دیدگاهتان استفاده می شود.
ر
روح الله مالکی
۹ روز پیش

من علاقه زیادی دارم به جهانگردی و این مطلب رو که خوندم راجع به کوچ سرفینگ خیلی جالب بود نمی دونستم همچین شرایطی هم وجود داره کارمند هستم و نوازنده ساز نی نی نواز می خواستم ببینم میشه دل به دریا زد و سفری رو دور دنیا شروع کرد بدون پشتوانه مالی فقط با سه چهار میلیون تومان و یک کوله پشتی و 2 3 تا نی

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۹ روز پیش

سلام دوست عزیز
لطفا مطلب شروع جهانگردی رو که توی منوی وبسایت هست مطالعه کنید.

پاسخ
پاسخ
م
مهين
۲۴ روز پیش

عالى بود كامل و جامع

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۲۱ روز پیش

امیدوارم تجربه خوبی در کوچ سرفینگ داشته باشید

پاسخ
پاسخ
و
ودیعه
۲۵ روز پیش

سلام خیلی ممنونم از توضیحات خوب
آیا سایتی هست که خانواده ها اطاق شون را اجاره بدن کم هزینه ولی با امنیت و مجوز بین المللی باشه
یک سوال دیگه
آیا شما پول نقد با خودتون می برید ؟
چه روشی برای حمل پول امن برای یک ایرانی وجود داره ؟

خصوصاً برای خانم ایرانی امن باشه

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۲۱ روز پیش

سلام
بله پروژه ایر بی ان بی همین کار رو انجام میده

پاسخ
پاسخ
ف
فراهانی
۱ ماه پیش

با سلام
بسیار عالی بود تقریبا همه چی رو توضیح. دادید مسئله همیشگی ما آدما. اعتماده... اگه بشه حلش کرد سفر کردن هم آسون میشه... من خودم میزبانی رو هم خیلی دوست دارم ولی باز هم سخت میتونم اعتماد کنم شاید چون یک خانوم هستم نمی دونم.....

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱ ماه پیش

سلام دوست عزیز
بله ما ایرانی ها سخت اعتماد می کنیم

پاسخ
پاسخ
س
سپهر
۱ ماه پیش

سلام ببخشین من عضو کوچ سرفینگم وریفای هم شده حسابم . اما یه مشکل دارم اونم اینه که چطور باید پیامهای قدیمیم رو پاک کنم همش میزنه آرشیو اونجا هم باز جلو چشام هستن . هم با نسخه اندروید امتحان کردم هم با دسکتاپ . خیلی واجبه یه پیامی رو بپاکم . اما دلت هم نمیخوام بکنم حساب کاربریمو . ممنون

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱ ماه پیش

سلام
قبلا در نسخه دسکتاپ میشد پیام رو کامل پاک کرد ولی ظاهرا این امکان دیگه نیست.

پاسخ
پاسخ
پ
پرواز
۳ ماه پیش

ممنون از این همه راهنمایی وانتقال حس لذت بخش سفر

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۲ ماه پیش

موفق باشید دوست عزیز

پاسخ
پاسخ
س
سارا
۵ ماه پیش

سلام
ممنون از اطلاعات مفیدتون
میخواستم بپرسم که آیا میشه که در سایتcouchsurfing خونه مون رو مجانی در اختیار مسافران خارجی قرار بدیم اما در ازای نشون دادن شهر و غذای خونگی ازشون پول بگیریم؟

پاسخ
پاسخ
ج
جواد
۳ ماه پیش

سلام . سایت cs کلا برای اقامت هزینه ای رو در نظر نمیگیره. یعنی شما اجازه دریافت اجاره رو ندارید. مگر اینکه بخواهید خدماتی بیشتر از اقامت به میهمانتون بدید که اونم باید بسیار محترمانه و به صورت پیشنهاد باشه.و بهتره توضیح کامل خدمات و هزینش رو به میهمانتون بگین

پاسخ
پاسخ
r
reza
۶ ماه پیش

سلام
یه سوالی برام پیش اومده اینه که، اگه من به سبک کوچ سرفینگ سفر برم، برا رزرو هتل که سفارت ازم میخواد باید چیکار کنم؟!
آیا در صورت کنسلی هزینه ام بر می گرده؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۶ ماه پیش

سلام رضا جان
بستگی به رزروتون داره، اگر هتل فری کنسلیشن رزرو کنید، نه هزینه ای نداره

پاسخ
پاسخ
م
مجید
۶ ماه پیش

کوچ سرفینگ پیام میده که تعداد درخواست هایی که می تونم ارسال کنم رو به پایانه و حتما باید حسابم را با پرداخت ۵۰ دلار ! وریفای کنم ! به نظرتون لازمه حتما ؟ چطوری باید انجامش بدم ؟ فقط پرداخت پوله یا مراحل دیگه ای هم داره ؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۶ ماه پیش

سلام
نه نیازی نیست. تعداد درخواست ها در یک هفته محدود هست. بعد از یک هفته دوباره میتونید درخواست بدید.

پاسخ
پاسخ
ع
علي
۷ ماه پیش

سلام
من علي هستم
استكهلم زندگي ميكنم
خيلي دوست دارم ببينمت
پيام بده لطفن
ممنون

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۷ ماه پیش

سلام علی جان
ممنون از لطفت
در طول سفر معمولا فرصت دیدن همه پیام های وبسایت رو ندارم. ایشالا سفر بعدی

پاسخ
پاسخ
ا
امن
۷ ماه پیش

سلام شما همسفر نمیخواین؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۷ ماه پیش

سلام دوست عزیز
من معمولا تنهایی سفر می کنم

پاسخ
پاسخ
ف
فرشاد
۷ ماه پیش

سلام ممنون از مطالب جامع و خوبتون
یه سوالی که توی ذهنم همیشه هست اینه که شما برای رفتن به کشورهای دیگه که ویزا میخوان و ویزا رو هم بدون داشتن بلیط و رزرو هتل براتون صادر نمیکنن،چطوری با کوچ سرفینگ به این کشورها سفر می کنید؟ مثلا برای سفر به روسیه ؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۷ ماه پیش

سلام فرشاد جان
هر کشوری شرایط خودش رو داره. مثلا در مورد روسیه کلیه مراحل اخذ ویزا و تهیه وچر هتل صوری توسط آژانس انجام میشه.

پاسخ
پاسخ
ش
شیما
۷ ماه پیش

این سوال منم هست .. حتما جواب بدین لطفا 😊

پاسخ
پاسخ
a
ali
۷ ماه پیش

سلام وقت خوش . در رابطه با کوچ سرفینگ باتوجه به اینکه شما تجربه اش را داشتید ، میخواستم ببینم چه در ایران وقتی که مامیزبانیم و چه در کشورهای دیگه که مهمانیم وقتی با فردخارجی رستوران میریم (محصوصا در ایران) چه کسی حساب میکند ؟ هر فرد برای خودش؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۷ ماه پیش

سلام
هر فرد غذای خودش رو حساب میکنه

پاسخ
پاسخ
ا
امیرحسام
۸ ماه پیش

سلام، مرسی از اینکه خیلی ساده و کامل در رابطه با کوچ سرفینگ توضیح دادی و راهنمایی های خوبت خیلی به اطلاعات من کمک کرد .

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۸ ماه پیش

سلام امیر جان
خوشحالم برات مفید بوده، ایشالا سفرهای بسیار خوبی داشته باشی 👌

پاسخ
پاسخ
ب
بارلی
۸ ماه پیش

سلااااممممم....واقعاااااااا عالی بود توضیحاتتون...من میخوام یه رمان بنویسم که واقعا باید با چند تا کشور مختلف اشنا بشم...فکر میکنم شما که به چند کشور رفتید بتونید کمکم کنید....میشه با ایمیلم در ارتباط باشید؟؟؟واقعا به کسی که به چند تا کشور مسافرت کرده احتیاج زیادی دارم...درهرصورت ممنون♥

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۷ ماه پیش

سلام دوست عزیز
باید جالب باشه ولی در حال حاضر فرصتش رو ندارم

پاسخ
پاسخ
ا
افشین
۸ ماه پیش

سلام
من زمینی 3بار به ترکیه
1بار به ارمنستان
و الانم میخوام به آذربایجان برم
خیلی جالب و خوب بود تجربیاتم
اگه چیزی خواهستین در خدمتم

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۸ ماه پیش

سلام دوست عزیز
ممنونم. امیدوارم سفرهاتون ادامه داشته باشه

پاسخ
پاسخ
F
Farhad
۹ ماه پیش

سلام، خیلی ممنون بابت اطلاعات مفید و جامع در اختیار ماها قرار میدین خیلی خوب بود.
یک مسئله مهم که ذهن من رو درگیر کرده اینه که، اگر ما از airbnb ، هاستل بگیریم، اگر انفرای سفر کنیم، چگونه اعتماد کنیم پول رو در هاستل بزاریم؟ چون برای بیرون رفتن نمیتوانیم همه پول رو با خودمون ببریم. خوبی هتل اینه که سیف باکس داره و خیالمون راحته، خواستم از تجربه شما استفاده کنم تو این موارد شما چیکار میکردین، ضمن اینکه پاسپورت همیشه با خودمون ببریم یا بزاریم تو هاستل؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۸ ماه پیش

سلام فرهاد جان
من معمولا از هاستل استفاده می کنم و پول نقد و ویزا کارت همیشه همراهم هست، مگر مواردی که هاستل کمد شخصی داشته باشه که در اینصورت هم بخشی از پول رو داخل اون میزام و بخشی همراهم.
همراه داشتن مدرک شناسایی که برای ما پاسپورت هست در خیلی از کشورها اجباری هست. من همیشه پاسپورتم رو همراه می برم.

پاسخ
پاسخ
م
مهدی
۹ ماه پیش

سلام ۳ روزه حساب کاربری من معلق شده ، نمیدونم چرا؟ و باید چیکار کنم؟! حتی به خود سایت ایمیل دادم که هنوز جوابی ندادن .؟!!

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۹ ماه پیش

سلام دوست عزیز
امیدوارم مشکلت خل بشه. تنها کسی که میتونه کمک کنه همون پشتیبانی سایت کوچ سرفینگ هست.

پاسخ
پاسخ
ن
نسرین
۱۰ ماه پیش

سلام دست شما و همه دوستانی که سفر میرن و ما رو تو تجربیات و هیجانات سفر شریک میکنن درد نکنه.کارتون عالیه.
میگم کوچ سرفینگ فیلتر هست؟ برای من باز نمیشه لینکش

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۹ ماه پیش

سلام دوست عزیز
بله این وبسایت در حال حاضر توی ایران مسدود شده

پاسخ
پاسخ
ف
فروغ
۱۰ ماه پیش

بسيار عالي بود ممنونم كه اطلاعات و تجربه هاتون رو اينجا با ما به اشتراك گذاشتين خيلي مشتاقم كه بتونم منم از كوچ سرفينگ بهره خوب رو ببرم در موردش شنيده بودم حتي در سايت يه جور نصفه نيمه عضو شده بودم اما اين اطلاعات خيلي كمكم كرد

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۹ ماه پیش

سپاس دوست عزیز
موفق و پیروز باشید

پاسخ
پاسخ
م
مجتبی
۱۰ ماه پیش

سلام آقا احمد..شما بینظیری واقعا...تو ایران مثل شما نداریم که اینقدر شیرین و شیوا جزئیات رو توضیح بده..همیشه به سفر و سفرهاتون بی خطر

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱۰ ماه پیش

سلام مجتبی عزیز
شما لطف داری🙏🏻🌹
خوشبختانه دوستانی که خوب سفرنامه مینویسند تعدادشون کم نیست 👌👍

پاسخ
پاسخ
م
میس شریفی
۱۰ ماه پیش

سلام وقتتون بخیر.خسته نباشید.مطلب بسیار جامعی بود.دو تا سوال یک اینکه سایت کوچ سرفینگ فیلتر شده باز.دو اینکه توی همین سایت باید هاست داخلی پیدا کنیم؟واسه سفرای داخلی

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱۰ ماه پیش

سلام دوست عزیز
جواب سوال اول رو که خودتون دادید. جواب سوال دوم هم آرى هست ولى با توجه به اینکه وبسایت توى ایران فعلا مسدود شده توصیه مى کنم داخل ایران ازش استفاده نکنید.

پاسخ
پاسخ
ا
امیرحسین
۱ سال پیش

ممنون از وقتی که گذاشتید انتقال تجربیات ارزشمندتون .خیلی از مطالبتون رو خوندم و استفاده کردم. خدا سفراتونو زیادتر کنه ایشالله:)

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱ سال پیش

ممنون امیرجان از دعای خوبت :-)
امیدوارم شما هم پر سفر باشی

پاسخ
پاسخ
ف
فرزانه و آرش
۱ سال پیش

سلام، ممنون از وقتی ک صرف کردید و تجربیاتتونو با ما ب اشتراک گذاشتید، منم چند وقتیه ک توی این سایت عضو هستم، هربار ب قسمت درخواست های عمومی مربوط ب اقامت شهرم میرفتم و پروفایل مسافرا رو بررسی میکردم و آخر سر از اینکه نکنه مشکلی پیش بیاد منصرف میشدم، در همین حین چندتا جهانگرد ک خیلی برام جالب بودن رو دعوت نکردم و بعد پشیمون شدم. این بار سعی کردم ک این وسواس رو کنار بگذارم و این منجر ب دعوت از یه آقای لهستانی شد ک با اینکه کشورهای زیادی رفته بود و سایکل توریست بود و... اما هیچ رفرنسی نداشت وverified هم نشده بود ، من با توجه به اطلاعاتی ک از خودش داده بود مشتاق ب دعوتش شدم، اون هنوز نیومده و من یکم میترسم ک نکنه مشکلی داشته ک رفرنسی نداره، از طرفی ما هم رفرنسی نداریم هنوز و این مستلزم یه اعتماد دو طرفه است، اینکه بخام عکس پاسپورت یا کارت شناساییشو برام بفرسته اشکالی نداره؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱ سال پیش

سلام دوست عزیز
کاملا درست گفتید، اعتماد دو طرفه هست ولی در هر صورت جوانب احتیاط رو همیشه رعایت کنید. درخواست کارت نشان دادن کارت شناسایی قبل سفر یا در بدو ورود با اینکه روش مرسومی در کوچ سرفینگ نیست ولی میتونه منطقی باشه (با توجه به اینکه اون شخص رفرنسی هم نداره).
امیدوارم تجربه بسیار خوبی داشته باشید.

پاسخ
پاسخ
ز
زهره
۱ سال پیش

سلام خیلی عالی توضیح دادین، توی سفرنامم تو اینستاگرام در مورد استفادم از کوچ سرفینگ در کانادا نوشته بودم دنبال یه تعریف خوب و جامع از کوچ سرف میگشتم که برای خواننده ها بذارم که دیدم اینجا شما کامل و جامع گذاشتید با اجازه با لینک شیر میکنم.

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱ سال پیش

سلام دوست عزیز
ممنون از بازنشر این مطلب 🙏☺
خوشحالم از نظر شما خوب و کامل بوده ✔

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱ سال پیش

ممنون از سایت عالیتون و یه زحمت دیگه اگه میشه نحوه گرفتن ویزا و همینطور مسافرت بین کشورها( هواپیما دوچرخه قطار و ... ) رو هم برامون بگید ممنون از لطف تون

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱ سال پیش

نحوه دقیق ارسال درخواست در یک کشور تو یه تاریخ رو میتونید بگید ممنون
من تاحالا میزبان بودم اما مهمان نه

پاسخ
پاسخ
H
Hadi
۱ سال پیش

سلام کانال تلگرام ندارید

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱ سال پیش

سلام
این آدرسش: https://telegram.me/safarnevesht
پایین سایت هم لینکش هست

پاسخ
پاسخ
ج
جواد
۱ سال پیش

درووووووود احــمــــد جــان

سـپــــــــااااااااس بـرای به اشــتـــــراک گذاشتن تــجـــــــــــــــربـــه هــای ارزشــــمـــــنـــــــــــدتـون :)

پ.ن : سایتت ساده خوب و راحتـه ...... ولــی من با فـــــونـــتــــــش راحـت نـــیــــســـــتــــــم!

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱ سال پیش

درود جوادجان
چرا؟ خوانا نيست؟

پاسخ
پاسخ
م
مهندس
۴ ماه پیش

من هم احساس کردم. البته شاید چون من خودم طراح وب هستم زیاد سخت‌گیرم. پیشنهادم استفاده از فونت «ایران سنس»ه، هرچند رایگان نیست و باید یه مقدار کم براش پول بدی

پاسخ
پاسخ
م
ملیحه
۱ سال پیش

مرحله به مرحله برید جلو تا یاد بگریم چه طوری میشه با این برنامه کار کرد

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱ سال پیش

سایت کوچ سرفینگ سادست و پیچیدگی خاصی نداره. پروفایلتون رو تا جایی که میتونید کامل کنید
ضمنا از نرم افزار استفاده نکنید چون امکاناتش ناقصه. حتما توی لپ تاپ یا کامپیوتر سایت رو باز کنید و قسمت پروفایلتون رو پر کنید

پاسخ
پاسخ
گ
گل ناز
۱ سال پیش

سلاممم...مطلبتون فوق العاده بود.....
من این روزا دارم پلن سفر رو در داخل کشور می ریزم.....
یک سوال داشتم ازتون
ایا مشابه سایت کوچ سرفینگ ایرانیش هم هست؟ اخه من هر چی سرچ زدم اکثرا وبلاگ های تک و توک بودند و متاسفانه چیز جامعی پیدا نکردم.....
شما پیشنهادی دارید؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱ سال پیش

سلام دوست عزیز. سپاسگزارم.
برای داخل کشور میتونید از سایت کوچ سرفینگ استفاده کنید. توی شهرهای بزرگ ایران خیلی از افراد عضو کوچ سرفینگ هستند که میتونید درخواست مهمان شدن براشون ارسال کنید. من از کوچ سرفینگ داخل ایران استفاده نکردم ولی میدونم خیلی از افراد استفاده می کنند 👍👌

پاسخ
پاسخ
ن
ندا
۱ سال پیش

سلام وقت بخیر
با تشکر از اطلاعات مفیدتون
چطور میتونم به این سایت دسترسی داشته باشم

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱ سال پیش

سلام و روز بخیر
اول متن نوشتش رو لینک کردم. روش دیگه تایپ کردن آدرس هست: www.couchsurfing.com

پاسخ
پاسخ
م
مهرگان
۱ سال پیش

سلام
خیلی عالی و کامل و جامع توضیح دادین، ممنونم.....
الان دارم پی میبرم که دونستن زبان انگلیسی چقد مهمه تواین قضیه......

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱ سال پیش

سلام
بله اهمیت داره. ولی نیاز نیست زبانتون عالی باشه. اینقدر که مکالمه های روزمره رو بتونید انجام بدهید میتونید بدون مشکل سفر برید

پاسخ
پاسخ
ک
کهزاد رستمی نژاد
۲ سال پیش

سلام
واقعا ممنونم
من یه متن لاتین برای ترجمه بهم داده بودن که این واژه ی کوچ سورفینگ توش بود و در حین ترجمه و گشت در اینترنت با دنیای جدیدی به نام کاناپه گردی آشنا شدم که برام یه تجربه جدید بود و مرا به رویای شیرینی فرو برد!

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۲ سال پیش

سلام دوست عزیز
خوشحالم براتون جالب و مفید بود
امیدوارم با تجربه کردنش لذت بیشتری ببرید

پاسخ
پاسخ
ع
عماد
۲ سال پیش

<a / rel="nofollow">خوب

پاسخ
پاسخ
غ
غلامعلی کشانی
۲ سال پیش

سلام. مخلص شما غلامعلی کشانی هستم، عضو سی اس
از کانال تون در تلگرام لعنتی، به این جای ساکت و محترم و ارزشمند رسیدم.
هم کانال تون عالی و
هم سایت تون!

و معرفی ای هم که از کاوچ سرفینگ کرده اید، بی نقص به نظرم رسید.
اگر وقت کنم، دقیق می خونمش و نکته ای اگر برای تکمیل اش لازم شد براتون می فرستم.
اما همین الان هم، یکی از منابع معدود ماست برای معرفی ی سایت خوب سی اس.

من دو تا نوشته دارم تووی سایت خودم برای معرفی ی سی اس، که حتما باید ادیت دوباره بشه.

(دو شب با خیام و کاوچ سرفینگ چیست و...)
اما با اجازه تون از متن شما (با ذکر ماخذ) برای معرفی ی سی اس استفاده خواهم کرد.


آقای محمد نادری هم، تلاش می کنه که سی اس رو معرفی کنه.
هم در تلگرام و هم در خود سایت.

دست هر دو ی شما مریزاد!

با احترام،
کمترین، کشانی

WWw.ghkeshani.com

Www.couchsurfing.com/keshani

@ghahferestghkeshani

پاسخ
پاسخ
ا
امین
۲ سال پیش

سلام
آقا احمد خدایی یبار مارو با خودت ببر 😀, کارت خیلی درسته عاشق جسارتتم👍. آقا ما بی صبرانه منتظر توضیحات تکمیلی شما در خصوص پروازهای ارزون قیمت و گرفتن ویزا هستیم

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۲ سال پیش

سلام
تلاشم اینه که بگم اونقدرها کار سختی نیست و همه میتونن :)
حتما، سفرنامه چین به زودی تموم میشه و بعدش اون مطالبی که قولش رو دادم شروع می کنم 👍

پاسخ
پاسخ
ش
شهناز
۲ سال پیش

سلام
ممنونم از مطالبت مفیدتون
من یه سوال داشتم، اینکه این داخل سایت کوچ سرفینگ ، میزبان خدمات رایگان به مهمان میده، آیا سایتی هم هست که شبیه کوچ سرفینگ باشه محیطش ، ولی رایگان نباشه خدمات؟
من یه اقامتگاه توی روستا دارم که خیلی محل خوبی برا توریست ها هست و ازاین روش میخوام درآمدزایی کنم براخودم و خانواده م.
میشه لطف کنید راهنمایی کنید؟ ممنون میشم

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۲ سال پیش

سلام
خوشحالم براتون مفید بوده.
یک سایت بین المللی هست به اسم ایر بی ان بی www.airbnb.com
اما ظاهرا هنوز توی ایران فعال نشده. یکبار توی خبری خوندم که داره کارهای لازم برای گرفتن مجوز رو انجام میده. این به کوچ سرفینگ شباهت داره ولی رایگان نیست.
فکر می کنم پروژه های ایرانی هم برای منظور شما موجود باشه ولی من اطلاعی ندارم

پاسخ
پاسخ
ن
ندا
۲ سال پیش

واقعا عالی بود.لذت بردم
بنظرم یکی ازبهترین حس های زندگی رو تجریه میکنی و یجورایی این حسو ب اشتراک میذاری.
ممنون

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۲ سال پیش

ممنونم دوست عزیز
بله سفر و تعامل با انسان هایی از فرهنگ های متفاوت واقعا حس خوبیه. امیدوارم همه بتونن تجربش کنند 😊👌

پاسخ
پاسخ
H
Hamed Sgp
۲ سال پیش

سلام
ممنون از مطالب خوبتون
اتفاقا من هم به شرق آفريقا سفر كردم و از كوچ سرف استفاده كردم كه خيلي هم تجربه ناب و خوبي بود! هرچند ساعت ها و ساعت ها براي پيدا كردن هاست مناسب وقت گذاشتم و نهايتا هم بعضي شهرها هتل يا مسافرخونه گرفتيم.

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۲ سال پیش

مرسی حامد جان
به نظر میاد تجربه مشابهی داشتیم. توی اون منطقه هاست خوب کم پیدا میشه ولی اونهایی هم که هاست می کنند فوق العاده هستند. در کل کوچ سرفینگ اگه درست ازش استفاده بشه سفر رو خیلی لذت بخش تر میکنه ☺
همیشه به سفر

پاسخ
پاسخ
s
sonia
۱ سال پیش

سلام خسته نباشید

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱ سال پیش

سلامت باشيد

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۲ سال پیش

احمد جان عزیز
من از مطالبتون خیلی استفاده کردم

منتها همونطور که میدونید ۱ بحث خیلی مهم تو سفر ، بحث هزینه بلیط هستش که قیمت و هزینش از هتل وخیلی تفریحات و دیدنیها و .... خیلی بیشتره و برا افراد که قصد سفر دارن و مخصوصا افراد ماجراجو مثل ما تاثیر گذار و تعیین کنندست/

البته شما خودتون استادید ولی من بعنوان مثال عرض میکنم ، مثلا بلیط بانکوک ۱۷۰۰ با هواپیما و ایرلاین ایرانی و... هست در ایام غیر پیک حتی

در صورتی که تو پاتایا یا حتی پوکت با شبی ۶۰-۷۰ هزارتومان ۱ جای خوب و هتل و اقامتگاه خوبی رو رزو کنیم با پارکینگ استخر و wifi رایگان و...

منظورم اینکه اگه ممکنه ۱ لطفی کنید مقاله برای ترفندهای بین مسیری پروازی یا چارتری و آژانس های چارتر کننده و... برای کاهش هزینه و کم کردن هزینه پرواز بنوسید یا حداقل تو چند خط توضیح بدید
فکر میکنم خیلی موثر و کاربندازه بقول خودمون و بدرد خیلی هموطن های عزیزمون الخصوص ماجراجوها میخره.

ممنونم

روز خوش

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۲ سال پیش

دس مریضار واقعا

خیلی استفاده بردیم

جای همچین سایتی واقعا خالی بود

پیگیر سایتتون هستیم

ممنونم

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۲ سال پیش

ممنونم محمد عزیز. امیدوارم با استفاده مناسب از کوچ سرفینگ هم از مزایاش استفاده کنیم هم بتونیم کشور خودمون رو به خوبی معرفی کنیم. سپاس از همراهیتون

پاسخ
پاسخ
m
madi
۲ سال پیش

همیشه کمبود یه همچین سایتی که بتونه به علاقه مندای ایرانی سفرهای ارزان یا همون بکپکرای ایرانی کمک کنه احساس میشد. خیلی ممنونم ازت که با راه اندازی این سایت عالی و دقیق داری کمک میکنی به اشاعه فرهنگ این نوع سفر.تجربیاتت از سفرها خیلی میتونه کمک کنه به کسایی که قصد سفرهای بکپکر دارن. امیدوارم با قدرت و پشتکار بیشتر به کارت ادامه بدی و تو راهت موفق باشی.پیشنهاد میکنم یه فروم هم راه اندازی کنی تا بتونیم از تجربیات و راهنمایی های دیگر دوستان بکپکر نیز استفاده کنیم ...

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۲ سال پیش

ممنون دوست عزیز. امیدوارم بتونم هم کمک کوچکی به بکپکرها و سایر مسافرهای ایرانی بکنم و هم اینکه کشوری رو که میبینم از دید یک ایرانی به بقیه هموطنام معرفی کنم.
از پیشنهادت هم ممنون، بهش فکر می کنم. باید ببینم از نظر تکنیکی در توان من هست یا نه.
منتظر نظرات بعدیت هستم

پاسخ
پاسخ
م
مجید
۲ سال پیش

واقعا که دست مریزاد. کار خیلی خوبی رو شروع کردی، من واقعا لذت بردم هم از تجربیاتت هم از سبک نوشتارت.
یه روشی که میتونه گزینه ای مابین هتل و کوچ سرفینگ رو در اختیار بزاره، اجاره خانه یا اتاق از اشخاص هست. مشابه همونکاری که در شمال ایران میکنیم. به نظر من روش ایمن تری هست چون وبسایت نقل و انتقالات مالی رو کنترل میکنه و موجر هم از نظر سوء پیشینه کنترل میشه (یا حداقل برداشت من این هست)
AIRBNB رو چک کن شاید به دردت بخوره.
موفق باشی

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۲ سال پیش

خیلی ممنون از لطفت مجیدجان
Airbnb رو خود من بجز یک مورد تجربه زیادی ندارم. افراد زیادی رو دیدم که استفاده کردند و خیلی هم راضی بودند. از معدود موارد ناراضی بودن مربوط به دوستیه که ساعت ۱۱ شب با همسر و فرزندش رسید بارسلونا و یک اس ام اس کنسلی از صاحبخانه دریافت کرد.
تا جایی که من اطلاع دارم وبسایت Airbnb نقل و انتقالات مالی رو کنترل میکنه ولی تضمینی در مورد صاحبخانه نمیده. اونجا هم بهترین روش انتخاب مرور کامنت ها و review های سایر افراد استفاده کننده از اون خانه به نظر میاد.
مرسی از پیشنهادت

پاسخ
پاسخ
ج
جواد
۲ سال پیش

احمد جان واقعا لذت بردم از وب سایتت و چقدر کار خوبی کردی که تجربه سفرهاتو اینجا نوشتی .. میخواستم یه کم راجع به ویزا گرفتن هم توضیحاتی بدی .. آیا واقعا به ایرانیا برا سفر براحتی ویزا میدن؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۲ سال پیش

سلام جوادجان. خوشحالم دوست داشتی.
اکثر کشورها به راحتی ویزا نمیدن. ولی خیلی هاشون گرفتن ویزاشون با قدری تلاش امکانپذیره. تعداد کمی هستند که گرفتن ویزاشون خیلی سخته. یک مطلب میخوام آماده کنم در مورد نحوه ویزا گرفتن و چون به رزرو هتل و پرواز هم مربوطه یکم طول میکشه آماده کردنش.

پاسخ
پاسخ
م
ملیحه
۱ سال پیش

من این برنامه را نصب کردم فقط نمیدونم چطوریه

پاسخ
پاسخ
ع
عمو مهران
۲ سال پیش

خیلی لذت بردم..واقعا یکی از بهترین راه ها برای شناخت مردم جهان هست

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۲ سال پیش

بله عمو، واقعا راه خوبیه. امیدوارم از بقیه قسمت ها هم لذت ببری

پاسخ
پاسخ