سفرنوشت

راهنمای اخذ ویزای کشورها با پاسپورت ایرانی – قاره اروپا

راهنمای سفر

به روزرسانی در ۱۳۹۷/۷/۱۸

هرچند با پاسپورت ایرانی توی آسیا نسبتا خوب میشه سفر رفت، اما در اروپا بجز چند کشور همسایه، اوضاع چندان تعریفی نداره. البته بر خلاف تصور عمومی همه راه ها به شینگن ختم نمیشه و کشورهایی هستند که ویزای خودشون رو دارند و سختگیری کمتر از شینگن دارند.

با اینستاگرام در سفرها همراه من باشید. @safarnevesht

لیست زیر ممکنه صد درصد درست نباشه ولی سعی کردم با استفاده از منابع انگلیسی و اطلاعات سفارت خانه ها تا جایی که میتونم بدون اشتباه باشه. ضمنا لیست این کشورها ممکنه هر از گاهی و با مرور زمان تغییر کنه، تلاشم رو می کنم هر تغییری دیدم اینجا اعمال کنم. در آخر هم دوباره روشی که خودتون بتونید آخرین شرایط نیاز داشتن یا نداشتن ویزا برای یک کشور رو چک کنید نوشتم.

کشورهای اروپایی بدون ویزا برای دارندگان پاسپورت ایرانی

۱. ترکیه ( Turkey )

کشور زیبای همسایمون که هم زمینی میشه بهش سفر کرد، هم پروازهای لحظه آخری ارزونی از ایران به استانبول و آنتالیا پیدا میشه، به ایرانی ها اجازه سفر بدون ویزا به مدت ۹۰ روز رو میده. ترکیه برای یک گردشگر هیچ چیز کم نداره: غذاهای خوشمزه حلال، طبیعت زیبا از سواحل شنی دریای سیاه تا سواحل ماسه ای دریای مدیترانه، آثار تاریخی، شهرهای دوست داشتنی و استانبول فوق العاده زیبا که از نظر من اولین یا دومین شهر زیبای دنیاست و در آخر گستره وسیعی از اقامت گاه های بسیار ارزان تا هتل های سوپرلوکس.

تنها مساله اینه که ترکیه در حال حاضر کمی از نظر امنیتی مشکل داره و باید در سفر به مناطق شرقی اون و همچین شهر های نزدیک سوریه بسیار مراقب بود.

ترکیه در تقسیم بندی های سیاسی جزو اروپاست ولی از نظر جغرافیایی در هر دو قاره اروپا و آسیا قرار گرفته.

صومعه سوملا در دل کوه های شمال شرق ترکیه جا خوش کرده

صومعه سوملا در دل کوه های شمال شرق ترکیه جا خوش کرده

۲. ارمنستان ( Armenia )

کشور ارمنستان در مرزهای شمالی ایران برای سالیان دراز به راحتی در بدو ورود ویزای ۱۰ دلاری برای ایرانی ها صادر می کرد. به تازگی همون رو هم حذف کرده و دارندگان پاسپورت ایرانی می تونند به مدت ۹۰ روز بدون ویزا به ارمنستان سفر کنند.

مردم این کشور به زبان ارمنی صحبت می کنند ولی دانستن کمی زبان روسی میتونه توی سفر به ارمنستان خیلی راهگشا باشه، خصوصا که زبان انگلیسی اونجا خیلی خریدار نداره. علاوه بر پایتخت زیباش ایروان، طبیعت این کشور خیلی حرف برای زدن داره و به دریاچه سوان و منطقه دلیجان هم خلاصه نمیشه.

ارمنستان در تقسیم بندی های سیاسی جزو اروپاست ولی از نظر جغرافیایی بخشی از آسیا حساب میشه.

کوهستان های مه آلود منطقه دلیجان ارمنستان

کوهستان های مه آلود منطقه دلیجان ارمنستان

۳. گرجستان ( Georgia )

این کشور اروپایی که از نظر من بیشتر به آسیا میخوره مدام نظرش رو در مورد اجازه ورود بدون روادید به ایرانی ها عوض میکنه. در حال حاضر با پاسپورت ایرانی میشه ۴۵ روز بدون ویزا به گرجستان سفر کرد. شهر تفلیس پایتختش اونقدر زیبا هست که بعد از چندین بار سفر به اونجا هنوز ازش خسته نشدم. شهر ساحلی باتومی ( Batumi ) در سواحل دریای سیاه که زمانی تفرجگاه اصلی مردم شوروی بود، تاکستان های شرق کشور و طبیعت زیبای منطقه کازبگی ( Kazbegi ) در شمال و غذاهای لذیذ گرجی همگی نوید یک سفر متفاوت به گرجستان رو به شما میده.

در گرجستان هم مثل ارمنستان دانستن کمی زبان روسی خیلی کاربردی تر از دانش انگلیسی هست.

گرجستان هم در تقسیم بندی های سیاسی جزو اروپاست ولی از نظر جغرافیایی در هر دو قاره اروپا و آسیا قرار گرفته.

روستای لوپوتا در منطقه تلاوی گرجستان با قلعه قدیمی و تاکستان های زیباش

روستای لوپوتا در منطقه تلاوی گرجستان با قلعه قدیمی و تاکستان های زیباش

۴. قبرس شمالی ( Northern Cyprus )

سرزمین شمالی جزیره قبرس در آب های مدیترانه که فقط توسط ترکیه استقلالش به رسمیت شناخته میشه. شرایطش مشابه ترکیه هست و ایرانی ها می تونند بدون ویزا به مدت ۹۰ روز به قبرس شمالی سفر کنند. پول این کشور هم لیره ترکیه هست. بعضی وقت ها تورهای بسیار ارزانی از ایران به مقصد قبرس شمالی و شهر نیکوزیا ( Nicosia ) میشه پیدا کرد.

۵. آندورا ( Andorra )

کشور کوچک و کوهستانی آندورا بین فرانسه و اسپانیا قرار گرفته و نه تنها ایرانی ها بلکه شهروندان هیچ کشوری برای ورود به آندورا نیاز به ویزا ندارند. البته از اونجایی که دسترسی به این کشور فقط زمینی و از طریق فرانسه و اسپانیا میسره، قاعدتا بدون ویزای شینگن نمیتونیم به این کشور بدون ویزا بریم.

آندورا کشوری کوهستانی با طبیعت بسیار زیباست که حتی توی تابستان هم کمی سرد بود.

آندورا کشوری کوهستانی با طبیعت بسیار زیباست که حتی توی تابستان هم کمی سرد بود.

کشورهای اروپایی با شرایط ویزا در بدو ورود یا ویزای فرودگاهی برای ایرانیان

۱. نخجوان ( Nakhchivan )

جمهوری خودمختار نخجوان کشور نیست و در حقیقت بخشی جدا افتاده از کشور آذربایجان و هم مرز با ایران هست. ایرانی ها فقط برای سفر به این قسمت از آذربایجان می تونند در بدو ورود ویزا به قیمت ۱۰ یورو و مدت ۱۵ روز دریافت کنند که مسلما با این ویزا به سرزمین اصلی آذربایجان و باکو نمیشه رفت.

کشورهای اروپایی که ویزای اون ها سخت و پیچیده نیست

۱. آذربایجان ( Azerbaijan )

کشور شمالی ایران که در تقسیم بندی های سیاسی جزو اروپاست ولی از نظر جغرافیایی جزو هر دو قاره اروپا و آسیا هست، توی ایران سفارت داره و خیلی راحت میشه از طریق مراجعه به سفارت یا آژانس ویزاش رو تهیه کرد. آذربایجان ویزای الکترونیکی هم برای ایرانی ها صادر میکنه و با مراجعه به وبسایت evisa.gov.az/en پر کردن فرم ها و پرداخت ۲۰ دلار، به راحتی و در عرض ۳ روز کاری میشه ویزای ۳۰ روزه آذربایجان رو دریافت کرد.

۲. قزاقستان ( Kazakhstan )

سفارت قزاقستان در تهران نه وبسیات داره نه به تلفن جواب میده ولی آژانس ها مراحل دریافت ویزای قزاقستان رو به راحتی و البته گرون انجام میدند. قزاقستان هم جزو اون کشورهایی هست که در هر دو قاره آسیا و اروپا قرار گرفته ولی از نظر سیاسی جزو اروپا هست.

۳. روسیه ( Russia )

این کشور اینقدر بزرگه که بخش اعظمی از آسیا و اروپا رو به خودش اختصاص داده و از نظر سیاسی جزو اروپا هست. مراجعه به سفارت روسیه برای دریافت ویزا دردسر داره ولی از طریق آژانس مسافرتی راحت میشه ویزای روسیه رو دریافت کرد. یکی دو سال هست که شایعات لغو ویزای روسیه برای ایرانی ها سر زبون ها هست ولی تا الان که فقط حرف بوده.

یادتون باشه زبان انگلیسی در شهرهای بزرگی مثل مسکو و سنت پترزبورگ هم به کارتون نمیاد چه برسه به شهرهای کوچکتر و مناطق روستایی. یادگیری الفبای سیریلیک که کمتر از ۱ ساعت طول میکشه رو شدیدا توصیه می کنم. چند ساعت وقت گذاشتن و یک سری لغات و جملات اولیه روسی رو یاد گرفتن میتونه خیلی توی سفر کمکتون کنه.

کلیسای جامع مسیح منجی در کرانه رودخانه مسکو

کلیسای جامع مسیح منجی در کرانه رودخانه مسکو

سایر کشورهای اروپایی

به روز رسانی در ۱۳۹۷/۷/۱۸: متاسفانه از امروز دولت صربستان معافیت ویزا برای مسافرت ایرانی ها به این کشور رو که از تاریخ ۱۱ شهریور ۹۶ اعمال کرده بود، لغو نمود و از این به بعد برای سفر به صربستان باید از قبل به سفارت صربستان در تهران مراجعه و درخواست ویزا کنیم.

صربستان باقیمانده کشور بزرگ و قدرتمند یوگسلاوی هست.برای ویزای صربستان باید به سفارت صربستان در تهران شهرک قدس، خیابان فلامک شمالی کوچه چهارم پلاک ۳ مراجعه کنید. وبسایت سفارت صربستان در تهران هم اطلاعات به روز و همینطور تلفن های سفارت رو داره.

در بهار سال ۹۶ سفری داشتم به بلگراد پایتخت صربستان که خاطرات زیادی از جنگ های گذشته رو در دل خودش داره.

قلعه شهر بلگراد یا کاله میدان

قلعه شهر بلگراد یا کاله میدان

۲۶ تا کشور اروپایی جزو معاهده شینگن هستند که با داشتن ویزای یکی از اونها میتونید به راحتی به ۲۵ تا کشور دیگه هم سفر کنید. این ۲۶ تا خیلی هاشون توی ایران سفارت دارند و با کمی سختگیری (بعضی هاشون هم زیادی سختگیری می کنند) برای ایرانی ها ویزا صادر می کنند. چهارتا راهنمای مفصل برای ویزای شینگن کشورهای هلند، فرانسه، یونان و لهستان توی وبسایت سفرنوشت هست.

کراکف لهستان - لهستان به سختگیری در ویزا معروف شده ولی برای من راحت ترین ویزای شینگن بود

کراکف لهستان - لهستان به سختگیری در ویزا معروف شده ولی برای من راحت ترین ویزای شینگن بود

چهار کشور کرواسی، قبرس، رومانی و بلغارستان همگی در ایران سفارت دارند و جزو شینگن هم نیستند، چون قصد پیوستن به محدوده شینگن رو دارند متاسفانه سختگیری هاشون رو زیاد کردند. با داشتن ویزای یکی از این چهار تا یا نوع خاصی از ویزای شینگن میشه به سه تای دیگه هم سفر کرد. سفارت قبرس و سفارت بلغارستان وبسایت هم دارند که اطلاعات لازم برای ویزا رو نوشته.

کشور بوسنی و هرزگوین که در منطقه بالکان هست توی تهران سفارت داره و من موفق نشدم کسی رو پیدا کنم که از این کشور ویزا گرفته ولی میدونم که بسیار سخت به ایرانی ها ویزا میده. آدرس سفارت بوسنی و هرزگوین شهرک قدس، خیابان ایران زمین، خیابان هفتم، شماره ۴ و تلفن سفارت ۰۲۱۸۸۰۸۶۹۲۹ هست.

این کشور جزو محدوده شینگن نیست ولی با ویزای شینگن میشه بهش سفر کرد که در سفرنامه بوسنی و هرزگوین در موردش نوشتم.

یک کافه باحال در سارایوو پایتخت بوسنی و هرزگوین

یک کافه باحال در سارایوو پایتخت بوسنی و هرزگوین

کشورهای بلاروس و اوکراین توی ایران سفارت دارند ولی گرفتن ویزا از طریق سفارت بلاروس و سفارت اوکراین کار ساده ای نیست. آژانس های مسافرتی مراحل دریافت ویزای بلاروس و اوکراین رو انجام میدند، البته با قیمت های بسیار زیاد! حدود ۳۵۰ دلار برای هر کدام.

انگلستان هم که راه خودش رو میره و فقط گرفتن نوبت سفارت انگلستان در تهران کلی دردسر داره چه برسه به ویزای انگلستان.

اگر قصد دارید خودتون اطلاعات به روز از ویزا و ملزومات پزشکی کشوری که قصد سفر دارید به دست بیارید، وبسایت یاتا ( IATA ) یا همون انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی، بهترینه که قاعدتا هرچند ساعت باید اطلاعاتش به روز رسانی بشه. فقط کافیه به قسمت پاسپورت و ویزای سایت یاتا برید، مقصدتون، اطلاعات پاسپورت و یک سری مشخصات دیگه رو وارد کنید و اون بهتون میگه برای سفر به ویزا نیاز دارید یا در فرودگاه میتونید اون رو دریافت کنید یا نه.

با پر کردن اطلاعات این فرم آنلاین میتونید از شرایط ویزا برای کشور مقصد مطلع بشید

با پر کردن اطلاعات این فرم آنلاین میتونید از شرایط ویزا برای کشور مقصد مطلع بشید

با اینستاگرام در سفرها همراه من باشید. @safarnevesht

شما هم اگر تجربه ای در زمینه کشورهای بالا یا بقیه کشورهای اروپایی دارید با من و مخاطبان سفرنوشت از طریق کامنت های پایین صفحه به اشتراک بزارید.

اسفند ۱۳۹۵

مطالب مرتبط

احمد خانی

احمد خانی عاشق سفر و دیدن سرزمین های متفاوت

برای اطلاع از سفرنامه و ویزای کشور جدید، به روز رسانی مطالب قبلی و اطلاع از برنامه‌ سفرهای گروهی و تور عضو خبرنامه سفرنوشت بشوید

۸۲دیدگاه

دیدگاه را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
  • - گزینه های دیدگاه، نام و ایمیل حتما باید وارد شوند.
  • - ایمیل شما هیچگاه منتشر نخواهد شد. فقط برای اطلاع شما از پاسخ به دیدگاهتان استفاده می شود.
g
gilda
بیشتر از ۱ سال قبل

سلام

سپاس بابت اطلاعات خوبی که در اختیارقرار می دهید من امسال میخاهم برای شنگن اقدام کنم . کدام کشور سختگیری کمتری دارد فرانسه یا ایتالیا؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۱ سال قبل

سلام
هر دو در یک سطح

پاسخ
پاسخ
N
Narjes
حدود ۲ سال قبل

آیا با ویزای شنگن میشه به صربستان سفر کرد؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
حدود ۲ سال قبل

سفرنامه صربستان رو مطالعه کنید.

پاسخ
پاسخ
ح
حجت الله نادری
بیشتر از ۲ سال قبل

احمدجان سلام
کیف کردم بهترازاین نمیشه توصیف کردعااااااااالی

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۲ سال قبل

سلام
سپاس از لطفتون

پاسخ
پاسخ
م
مرتضی
بیشتر از ۳ سال قبل

سلام
با ویزای توریستی روسیه میشه بلاروس هم رفت؟
و کلا درمورد شرایط ویزای توریستی بلاروس اطلاعاتی دارین؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۳ سال قبل

سلام
نمیشه
ویزای بلاروس شبیه ویزای اکراین هست که توضیحش رو نوشتم

پاسخ
پاسخ
م
مرتضی
بیشتر از ۳ سال قبل

سلام برای ویزای بلاروس و اکراین کدوم آژانس ارزونتره اگه اطلاع دارین لطفا راهنمایی کنین ممنون

پاسخ
پاسخ
س
سیاوش رامجردزاده
حدود ۴ سال قبل

وقت بخیر. ضمن سپاس از مطالب مفیدتون در خصوص گردشگری، میخواستم ببینم آیا بعنوان یک تبعه ایرانی میشه صرفاً به قصد گردشگری و عبور از کشورهای مختلف اقدام به دریافت ویزای عبور (G) کرد؟ یعنی یه ایرانی بخواد کشورها رو بعنوان یه گردشگر تور کنه اصلاً شانسی داره؟ پیشاپیش ممنونم

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
حدود ۴ سال قبل

سلام دوست عزیز
ویزای عبوری تعریفش مشخصه، برای عبور هست و مدت زمانش معمولا کوتاهه. جواب کلی نداره و هر کشور رو باید مورد به مورد بررسی کرد. ویزای ترانزیت کشورهایی اروپایی برای ایرانی ها معمولا سخت هست

پاسخ
پاسخ
ا
امیر
حدود ۴ سال قبل

سلام احمد جان
ممنون از مطلب کاربردی و وقتی ک میزارین
فقط این ک جز لیست کشورهای اروپایی حرفی از ویزای مونته نگرو،کوزوو،آلبانی و مقدونیه نزدید
و اینکه میتونید اطلاعی راجب ویزای جزایر فارو بدید؟

پاسخ
پاسخ
م
مهسا
بیشتر از ۴ سال قبل

سلام آقای خانی، سفرنامه ترکیه و گرجستان، ارمنستان و آذربایجان رو توی سایت ندارید؟چون الان دیدم نوشته بودید سفر کردید بهشون ولی من سفرنامشو پیدا نکردم و اینکه قوانین ویزا در مورد این چهار کشور هنوز همونه که توی سایت نوشتید یا تغییر کرده؟

پاسخ
پاسخ
ا
الناز
نزدیک ۵ سال قبل

سلام
وقت به بخیر
من می خوام برم جنوب شرق اروپا و برای اینکه نخوام از تک تک کشورهای اونور ویزا بگیرم می خوام از اسلوونی ویزای مولتیپل بگیرم. خودم سابقه سفرم خوبه و یک شینگن و ویزای توریستی کانادا هم دارم اما دوستم جز سه سفر ترکیه، دبی و مالزی سفر دیگه ای نداشته به نظرتون اسلوونی انتخاب منطقی است؟

پاسخ
پاسخ
م
مریم
حدود ۵ سال قبل

سلام.ممنون بابت مطالبتون.میشه راهنمایی کنید کدام کشور اروپایی برای سفر ارزونتر و با دردسر کمتری برای ویزا گرفتن است؟

پاسخ
پاسخ
ف
فرجام
حدود ۵ سال قبل

جا داره ازتون تشكر كنم بابت مطالب بسيار بسيار مفيد كه قطعا برامون كارايي داره

پاسخ
پاسخ
م
مهدی
حدود ۵ سال قبل

سپاس از سایت خوبتون

پاسخ
پاسخ
ا
امین
حدود ۵ سال قبل

سلام. لغو روادید با صربستان، کنسل شده. دیگه باید ویزا بگیریم. اصلاح بفرمایید

پاسخ
پاسخ
h
hasanf
بیشتر از ۵ سال قبل

سلام میخواستم ازتون بابت روسه اطلاعات بگیرم من برای رفتن به روسیه برای کار بایستی چطور ویزا بگیرم یا روسیه هم نیاز به ویزا نداره

پاسخ
پاسخ
ف
فرهاد بهرامی
بیشتر از ۵ سال قبل

سلام
من ویزای ۴ ساله امریکا رو دارم چگونه می‌توانم از ایران برای ایالت میشیگان بلیت تهیه کنم برم مادرمو ببینم خواشا جواب بدین خیلی طول کشید تا تونستم ویزا تهیه کنم با این ممنوعیت صدور برای ایرانیان دیگه تقریبا صاف شدم

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۵ سال قبل

سلام
راهنمای خرید بلیط رو مطالعه کنید

پاسخ
پاسخ
ش
شیرکو
بیشتر از ۵ سال قبل

سلام آقا احمد عزیز.من به کمک شما تونستم چند ماه پیش ویزای هلند رو بگیرم و الان میخوام ویزای انگلیس بگیرم ولی متاسفانه سایت جامعی مثل سفرنوشت شمارو پیدا نکردم.ممنون میشم تو این مورد هم مطالب بزارید و راهنمایی کنید

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۵ سال قبل

سلام دوست عزیز
برای ویزای انگلیس اقدام نکردم. شما بعد از اقدام و دریافت ویزای انگلیس مراحلش رو بنویسید تا بقیه هموطنان استفاده کنند.

پاسخ
پاسخ
آ
آریا
بیشتر از ۵ سال قبل

مدارک انگلیس عین شنگنه فقط خیلی دقیق و حساس هستند. مثلا گردش حساب ها رو خط به خط چک میکنن و اگه چیزی مبهم باشه یا حتی یه صفحه از گردش ها نباشه یا مبلغ زیادی وارد حساب شده باشه و دلیلش رو نگین ریجکت میکنن. حتی اگه بانک بیست هزار تومن اشتباهی برداشته باشه و دوباره واریز کرده باشه باید بگید 😃😂
موفق باشید

پاسخ
پاسخ
م
مرضیه
بیشتر از ۵ سال قبل

سلام
سایت بسیار خوب و مفیدی دارید... حس کردم با توجه به اینکه سفرهای بسیاری داشتید شاید بتونید به سوال من پاسخ بدید...
من الان در ایتالیا هستم و ویزای شش ماهه دارم. می خواستم در این بازه ی شش ماهه برای کشور دیگه ای از حوزه شینگن اقدام کنم و با یه دعوت نامه سه ماهه ویزای سه ماهه کشور ثالث رو بگیرم. و بعد از پایان اقامت شش ماهه در ایتالیا به کشور ثالث برم.
آیا شما اطلاع دارید که بدون پرمسو (اجازه اقامت موقت ایتالیا) می تونم ویزای کشور ثالث رو از ایتالیا دریافت کنم؟

ممنون میشم اگر اطلاعاتی دارید در اختیار بنده قرار بدید.

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۵ سال قبل

سلام
از داخل محدوده شینگن نمیتونید برای ویزای شینگن اقدام کنید. تا پایان اعتبار ویزای شینگن نمیتونید برای ویزای شینگن اقدام کنید.

پاسخ
پاسخ
م
محمد
بیشتر از ۵ سال قبل

سلام من درنروژ زندگی میکنم با پاسپورت نروژی چگونە میتوانم ویزا ارمنستان بگیرم ،پاسپرت من هنوزدایمی نشدە

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۵ سال قبل

سلام
در رابطه با پاسپورت شما اطلاعی ندارم ولی پاسپورت نروژی میتونه بدون ویزا تا 180 روز به ارمنستان سفر کنه

پاسخ
پاسخ
P
Parisa
نزدیک ۶ سال قبل

اگر دعوتنامه ای از طرف یک دوست (نه فامیل) داریم که خودش اهل همون کشور هست (نه ایرانی مقیم اون کشور)، نوع ویزایی که باید درخواست کنیم ویزای دیدار دوستان و بستگان باید باشه یا ویزای توریستی؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
نزدیک ۶ سال قبل

سلام
دیدار دوستان

پاسخ
پاسخ
ن
نرگس
نزدیک ۶ سال قبل

سلام من ویزای شینگن دو بار ورود دارم. ویزام از لهستان هست. میخوام اول برم اوکراین و چند روز اوکراین باشم و از اونجا زمینی برم لهستان. آیا با این نوع از شینگن امکانش و دارم؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
نزدیک ۶ سال قبل

سلام
خیر باید برای ویزای اوکراین جداگانه اقدام کنید

پاسخ
پاسخ
ن
ناصر
نزدیک ۶ سال قبل

سلام ببخشید من می‌خوام زمینی برم صربستان می‌خواستم ببینم به چه صورت ویزا ترانزیت رفت وبرگشت بلغارستان بگیرم

پاسخ
پاسخ
ادامه...