سفرنوشت

راهنمای اخذ ویزای شینگن هلند - تجربه شخصی

هلند

به روز رسانی در تاریخ ۱۳۹۷/۵/۲۶: آدرس شرکت وی اف اس هلند تغییر پیدا کرده و به میدان هروی منتقل شده.

به روز رسانی در ۱۳۹۷/۳/۲۴: اگر وی اف اس به شما پیام داد که زودترین زمانی که وقت داره هفته چهارم سپتامبر هست این یعنی باید تاریخ سفر رو به هفته سوم نوامبر به بعد تغییر بدید و دوباره ایمیل درخواست وقت به وی اف اس بفرستید. هفته چهارم سپتامبر نوبت شما نیست! تا وقتی که یک روز و ساعت مشخص به شما اعلام نشه هیچ وقتی ندارید. ایمیل های وی اف اس خیلی واضح هست. یک دوست که دانش انگلیسی در سطح متوسط داره خیلی میتونه به شما کمک کنه.

به روزرسانی در ۱۳۹۷/۳/۷: از ابتدای سال ۱۳۹۷ تقاضای ویزا برای وی اف اس بسیار زیاد شده و احتمالا چندین بار وی اف اس به ایمیل شما پاسخ میده که زمان سفرتون رو عقب بیاندازید. به این ایمیل ها فوری پاسخ بدید تا نهایتا یک وقت تحویل مدارک به شما اختصاص داده بشه. به همین دلیل تقاضای زیاد سفارت هم معمولا نمیتونه در بازه ۱۴ روزه پرونده ها رو بررسی کنه و حتی تا ۳۰ روز هم شده که جواب دادن طول کشیده.

به روزرسانی در ۱۳۹۷/۱/۲۱

به روزرسانی در ۱۳۹۶/۱۰/۱۳: با توجه به این که کامنت های این پست داشت به ۱۰۰۰ تا می رسید، از امروز حذف کامنت هایی که برای دیگران مفید نبود رو شروع کردم تا استفاده از این مطلب و نظراتش برای مراجعه کنندگان ساده تر باشه. این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

به روزرسانی در ۱۳۹۶/۵/۱۶: سیستم ویزای کوتاه مدت هلند به شرکت وی اف اس گلوبال VFS Global واگذار شد که توضیحاتش رو در قسمت هایی که تغییرات ایجاد شده اضافه کردم.

به روزرسانی در ۱۳۹۶/۵/۱۱: توضیحات بیشتر به قسمت وقت مصاحبه و نوبت سفارت هلند اضافه کردم.

به روزرسانی در ۱۳۹۶/۳/۲۱: قسمت سوالات متداول در مورد ویزای هلند رو به مطلب اضافه کردم.

به روزرسانی در ۱۳۹۶/۱/۲۹: در آوریل ۲۰۱۷ وبسایت تمامی سفارت های هلند در دنیا تغییر یافت و اطلاعات به صورت یکپارچه در یک سایت ارائه می شود. لینک هایی که در این مطلب به سایت سفارت بود به روزرسانی شد و لینک به لیست شرکت های بیمه مورد قبول سفارت هلند، به دلیل اینکه در سایت جدید این لیست ارائه نشده، حذف شد.

اگر عبارت ویزای شینگن (Schengen Visa) رو سرچ کنید چند صفحه اول گوگل فقط آژانس هایی هستند که با دریافت مبالغ زیادی این کار رو انجام میدند. شاید برای همینه که تصور بر این شده تنها راه برای دریافت ویزای شینگن صرف مبالغ زیاد و مراجعه به این آژانس هاست. یک دلیل دیگرش هم شاید این باور غلط باشه که اکثر درخواست های ویزای شینگن ریجکت میشند که البته این هم درست نیست و در آخر این نوشته آمار جالبی رو بهتون میگم.

توی این مطلب سعی می کنم تجربه شخصی خودم و هرچی که راجع به این ویزای شینگن هست و مراحل لازم برای دریافتش رو با شما به اشتراک بگذارم.

ویزای شینگن چیست و چه مزایایی داره

سال ۱۹۸۵ شهر کوچکی به اسم شینگن در لوکزامبورگ میزبان سران ۵ کشور اروپایی بود که اولین قدم رو برای تحقق رویای اروپای بدون مرز برداشتند و معاهده ای که بعدها به معاهده شینگن معروف شد رو امضا کردند. ده سال بعد معاهده شینگن با برداشته شدن نقاط کنترل مرزی بین ۷ کشور عملیاتی شد و تا امروز که این کشورهای بدون مرز به ۲۶ تا رسیده در حال گسترش هست. در حقیقت مثل این میمونه که این ۲۶ کشور یکی هستند و فقط یک مرز بیرونی دارند.

معنی این بدون مرز بودن کشورها اینه که شما با ورود به یکی از این ۲۶ کشور، چون مرزی مابینشون نیست میتونید آزادانه به ۲۵ تای بقیه هم سفر کنید. برای ورود به این کشورها که محدوده شینگن رو تشکیل میدند شما باید از یکیشون ویزا دریافت کنید، ویزایی که به ویزای شینگن معروفه.

کشورهای حوزه شینگن عبارتند از

 • اتریش (Austria)
 • بلژیک (Belgium)
 • جمهوری چک (Czech Republic)
 • دانمارک (Denmark)
 • استونی (Estonia)
 • فنلاند (Finland)
 • فرانسه (France)
 • آلمان (Germany)
 • یونان (Greece)
 • مجارستان (Hungary)
 • ایسلند (Iceland)
 • ایتالیا (Italy)
 • لتونی (Latvia)
 • لیتوانی (Lithuania)
 • لوکزامبورگ (Luxembourg)
 • مالت (Malta)
 • هلند (Netherlands)
 • نروژ (Norway)
 • لهستان (Poland)
 • پرتغال (Portugal)
 • اسلواکی (Slovakia)
 • اسلونی (Slovenia)
 • اسپانیا (Spain)
 • سوئد (Sweden)
 • سوئیس (Switzerland)
 • لیختن اشتاین (Liechtenstein)

کشورهای عضو پیمان شینگن رو می تونید در نقشه زیر ببینید.

نقشه کشورهای عضو پیمان شینگن

نقشه کشورهای عضو پیمان شینگن

استونی یک کشور کوچک عضو شینگن با پایتخت بسیار زیبا

استونی یک کشور کوچک عضو شینگن با پایتخت بسیار زیبا

از این ۲۶ تا کشور ۱۷ تاشون در ایران سفارت دارند که از هر کدومشون میشه برای ویزای شینگن اقدام کرد.

با داشتن ویزای شینگن میتونید به ۴ تا کشور کوچولوی اروپایی که عضو محدوده شینگن نیستند ولی بین کشورهای عضو شینگن گیر کردند هم سفر کنید:

واتیکان، کوچکترین کشور اروپا در قلب رم

واتیکان، کوچکترین کشور اروپا در قلب رم

اگر ویزای شینگن شما دابل (دو بار ورود) یا مولتیپل (چند بار ورود) باشه علاوه بر ۳۰ کشور بالا میتونید به ۱۰ تا کشور اروپایی دیگه که عمدتا در منطقه بالکان هستند هم سفر کنید:

فقط باید حواستون باشه بعضی از این کشورها در صورتی اجازه ورود به شما میدند که ویزاتون دارای اعتبار باشه و یکبار هم ازش استفاده کرده باشید. شرایط هر کدوم رو جداگانه در کشور مربوطه خواهم نوشت.

علاوه بر کشورهای اروپایی، با داشتن ویزای شینگن میشه به چند تا کشور دیگه هم در آمریکای مرکزی سفر کرد که در قسمت خودش شرایط و جزییاتش رو می نویسم.

خوب حالا که دیدید با یک ویزا میشه به ۴۰ تا کشور اروپایی سفر کرد بریم مرحله بعد.

توضیح کشورهای بدون مرز در منطقه شینگن با چند مثال

قبل از اینکه برم اروپا، تصور دقیقی از اینکه کشورهای بدون مرز چطوری میتونه باشه و اینکه با ویزای یک بار ورودم میتونم همه کشورها رو ببینم ممکن نبود. اولین بار مرز زمینی هلند و بلژیک رو با ماشین دوستم رد کردیم و فقط از طریق جی پی اس ماشین که یک خط چین روی نقشه نشون میداد فهمیدم از مرز رد شدیم، واقعا هیچ نشانه فیزیکی و حتی تابلوی خوشامدگویی به بلژیک هم وجود نداشت. وضعیت مرزهای زمینی بین کشورهای حوزه شینگن تقریبا همه جا اینجوریه به جز برخی جاها که اتاقک های مخروبه کنترل مرزی از گذشته مونده. تنها یک بار در مرز زمینی ایتالیا به سوئیس ویزای همه مسافرها چک شد. این هم مربوط به سال ۲۰۱۵ و اوج مهاجرهای غیرقانونی از کشورهای جنگ زده بود.

کشور های یونان و مالتا مرز زمینی با بقیه کشورهای منطقه شینگن ندارند ولی با ویزای یک بار ورود میشه به این کشورها هم وارد شد چون مرزهای هوایی هم بین این کشورها حذف شده. فرودگاه های حوزه شینگن به دو قسمت تقسیم شدند، پروازهایی که خارج از شینگن به اون فرودگاه وارد و خارج میشند و پروازهای ورودی و خروجی مربوط به منطقه شینگن. مثلا وقتی شما از برلین آلمان به بارسلون اسپانیا پرواز کنید مثل این میمونه که از مادرید به بارسلون پرواز کردید. موقع خروج از آلمان و برلین پلیس مرزی پاسپورت شما رو نه کنترل میکنه نه مهری زده میشه (ممکنه بعضی از ایرلاین ها داشتن ویزای معتبر رو چک کنند) و همینطور موقع ورود به بارسلون کسی نه از شما پاسپورت و ویزا میخواد نه مهر ورودی در پاسپورتتون زده میشه. این مثال رو میشه به تمامی فرودگاه های حوزه شینگن بسط داد.

مثال آخر مربوط میشه به موردی که اکثر ما ممکنه اشتباه کنیم. اگر یک پرواز از تهران به پاریس با هواپیمایی آلیتالیا (هواپیمایی ایتالیا) داشته باشید این پرواز یک توقف هم در ایتالیا خواهد داشت. وقتی قصد تعویض پرواز در فرودگاه رم رو دارید چون پرواز شما از خارج منطقه شینگن اومده و الان قصد دارید یک پرواز داخل شینگن رو سوار بشید مجبور هستید از گیت پلیس مرزی در فرودگاه رم عبور کنید و مهر ورود به ایتالیا در پاسپورت شما خواهد خورد نه مهر فرانسه.

انواع ویزای شینگن و نوع مناسب برای سفر توریستی

ویزای شینگن تایپ A

ویزای ترانزیت فرودگاهی (Airport Transit Visa) که فقط برای استفاده از سالن ترانزیت یک فرودگاه در محدوده شینگن برای عوض کردن پرواز و خروج از شینگن هست و مسافر حق خروج از فرودگاه رو نداره. متاسفانه ایران جزو ۱۸ کشوری هست که این ویزا رو نیاز دارند و علت اصلیش هم میتونه درخواست پناهندگی در گذشته از این طریق باشه. هزینه این ویزا ثابت و ۶۰ یورو هست.

ویزای شینگن تایپ B

برای ترانزیت بود. منسوخ شده و دیگه وجود نداره.

ویزای شینگن تایپ C

ویزای کوتاه مدت (Short-stay Visa) که حداکثر اجازه اقامت ۹۰ روزه (پیوسته یا ناپیوسته) در یک بازه ۱۸۰ روزه رو میده. همه ویزاهای توریستی، شرکت در نمایشگاه و دیدار دوستان و اقوام و … در این دسته قرار می گیره. در مورد این ویزا خیلی نباید شاکی بود چون ۱۱۴ تا کشور دیگه هم مثل ما نیاز به دریافت این ویزا برای سفر به اروپا دارند. هزینه این ویزا هم ثابت و ۶۰ یورو هست. اسم دیگه این ویزا یونیفورم (Uniform Visa) هست.

ویزای تایپ C خودش به سه دسته یک بار ورود، دو بار ورود و چند بار ورود (مولتیپل) تقسیم میشه.

ویزای تایپ D

ویزای طولانی مدت که دیگه شینگن نیست و بهش ویزای ملی (National Visa) گفته میشه. برای تحصیل و کار از این ویزا استفاده میشه که من هم اطلاع چندانی ازش ندارم.

خانه های مکعبی عجیب و جالب شهر روتردام هلند

خانه های مکعبی عجیب و جالب شهر روتردام هلند

شروع اقدام برای ویزای شینگن

اولین مرحله انتخاب یک کشور از بین ۲۶ تا کشور حوزه شینگن برای انجام مراحل ویزا هست. قانونا شما باید از کشوری درخواست کنید که قصد سفر به اون رو دارید و اگر هدفتون سفر به بیش از یک کشور هست، سفارت اون کشوری رو انتخاب کنید که بیشترین مدت اقامت رو دارید.

از قانون که بگذریم منطقی اینه که از بین ۱۷ تا کشوری که توی ایران سفارت دارند انتخاب کنید. از بین اونها هم اگر کشوری هست که دوست یا فامیل دارید و میتونه براتون دعوتنامه بفرسته مسلما انتخاب بهتری هست.

من تجربه گرفتن ویزای شینگن از هلند (دو بار)، لهستان و یونان رو داشتم که لهستان از همه ساده تر بوده. بار دوم که از یونان اقدام کردم به قدری بی نظمی و شلختگی سفارت اذیتم کرد که قبل از گرفتن جواب رفتم و پاسپورتم رو گرفتم.

واقعا هیچ جوابی برای این سوال که کدوم سفارت اروپایی راحت شینگن میده و کدوم سختگیری بیشتره داره نیست، چون مورد به مورد فرق داره. من توصیه می کنم از آلمان و اتریش دوری کنید چون دوستانم تجربه های خوبی نداشتند. از سفارت یونان هم بدلیل بی نظمی و شلختگی وحشتناکش دوری کنید.

هر دو ویزای هلند با دعوتنامه دوستانم بوده و ویزای شینگن لهستان (ساده ترین ویزای شینگن من) و یونان بدون دعوتنامه. اینجا چون روی هلند تمرکز دارم جزئیات اونرو می نویسم.

دادگاه لاهه جایی که مصدق از حق ایران دفاع کرد.

دادگاه لاهه جایی که مصدق از حق ایران دفاع کرد.

وقت مصاحبه و تحویل مدارک سفارت هلند

به روزرسانی در ۱۳۹۶/۵/۱۶

بعضی از سفارت های اروپایی (مثلا ایتالیا) گرفتن نوبتشون هم دردسریه و بازار سیاه برای خرید و فروش نوبت به راه افتاده. خوشبختانه سفارت هلند این مشکل رو نداره و پروسه خیلی ساده هست. در سیستم جدید اصلا نیاز به ایمیل به سفارت هلند هم نیست. چون هلند هم مثل فرانسه و اتریش و انگلستان و … از تاریخ ۵ مرداد ۱۳۹۶ سیستم ویزای کوتاه مدتش رو برون سپاری کرد و به شرکت وی اف اس گلوبال VFS Global واگذار کرد.

برای دریافت نوبت دیگه به سفارت هلند ایمیل نمیزنید و به ایمیل مرکز وی اف اس گلوبال به آدرس appt.netherlands@vfshelpline.com مشخصات خودتون رو دقیقا به فرمت زیر و انگلیسی می فرستید:

 • Full Name
 • Passport Number
 • Date of Birth
 • Passport Expiry Date
 • Nationality
 • Gender
 • Date of Departure
 • Contact Number - Mobile Number
 • Email Address - for appointment confirmation

فوری یک ایمیل اتوماتیک میاد که بهتون میگه باید چه اطلاعاتی رو بفرستید. اگر اطلاعاتتون رو درست فرستادید اون ایمیل رو فراموش کنید. بین ۱ تا ۷ روز یک ایمیل دیگه که تاریخ تحویل مدارک تعیین شده برای شما ارسال میشه. این ایمیل رو باید پرینت بگیرید و روز تحویل مدارک همراه داشته باشید.

در صفحه تعیین وقت در سایت وی اف اس گلوبال به این دو نکته اشاره شده:

 1. تنها در صورتی برای شما وقت تعیین میشه که تمام اطلاعات بالا رو در ایمیل خود نوشته باشید. در غیر این صورت بدون هیچ جوابی به شما درخواست تعیین وقت شما رد میشه.

 2. زمانی که تعیین وقت انجام شد امکان کنسل یا تغییر تاریخ وجود نداره و در صورتی که در تاریخ وقت خود مراجعه نکردید باید درخواست تعیین وقت جدید بدید.

اگر بصورت گروهی و یا خانوادگی سفر می کنید مشخصات همه افراد رو در یک ایمیل بنویسید. اینجوری توی یک روز به همتون نوبت میدند.

اگر برای ویزای طولانی مدت تایپ D اقدام می کنید باید به خود سفارت هلند و ایمیل به teh-app@minbuza.nl درخواستتون رو بفرستید.

روستای خیتورن هلند جایی که وسیله حمل و نقل اصلی قایق هست.

روستای خیتورن هلند جایی که وسیله حمل و نقل اصلی قایق هست.

مدارک لازم برای ویزای شینگن هلند

مدارکی که سفارت هلند درخواست میکنه شبیه مدارک بقیه کشورهاست، همون هایی که توی راهنمای کلی ویزا هم نوشتم. بسته به اینکه قصد سفر توریستی دارید یا دیدار دوستان و فامیل (با دعوتنامه) برخی از مدارک زیر رو نیاز ندارید که جلوش نوشتم.

 1. فرم کامل شده و امضا شده ویزای شینگن فرم ویزای هلند رو از سایت شرکت وی اف اس گلوبال هلند دانلود کنید.

 2. پاسپورت: پاسپورت باید حداقل دو صفحه خالی و سه ماه پس از پایان سفر هم اعتبار داشه باشه. کپی صفحه اول و صفحاتی که ویزا داره هم ببرید. در صورت داشتن پاسپورت قدیمی که توش ویزا و مهر ورود خروج داره، اون رو هم ببرید.

 3. شناسنامه و ترجمه اون به زبان انگلیسی: ترجمه توسط دارالترجمه رسمی کافیه و نیازی به مهرهای دادگستری و وزارت امور خارجه نیست.

 4. یک قطعه عکس رنگی جدید ۳.۵ × ۴: عکس باید بدون روتوش باشه. این رو دست کم نگیرید، افراد زیادی رو دیدم که بدلیل اینکه عکسشون شبیه عکس پاسپورت بود یا روتوش داشت، مورد تایید سفارت قرار نگرفت و مجبور شدند دوباره عکس بگیرند. من چون این رو شنیده بودم برای محکم کاری همون پیراهنی که موقع عکس گرفتن پوشیده بودم روز مصاحبه هم پوشیدم. الان که تحویل مدارک به شرکت وی اف اس گلوبال شده، در اتاق انتظار امکان عکس پرسنلی البته با پرداخت هزینه هست. پیراهنی که موقع عکس گرفتن پوشیده بودم روز مصاحبه هم پوشیدم.

 5. رزرو بلیط رفت و برگشت: این رزرو رو رایگان از همه آژانس های مسافرتی میتونید بگیرید و هیچ لزومی هم نداره بلیط نهاییتون پس از گرفتن ویزا همین باشه.

 6. دعوتنامه رسمی: دوست یا فامیل شما در هلند باید بره شهرداری و یک فرم دعوتنامه برای شما پر بکنه. هزینه این کار ۲۰ یورو هست. کپی این دعوتنامه رو هم به سفارت بدید قبول می کنند و نیازی به پست کردن اصلش نیست. به همراه این دعوتنامه کپی پاسپورت شخص دعوت کننده (و در صورت ایرانی بودن پاسپورتش کپی ویزای طولانی مدتش) رو هم باید به سفارت بدید. اگر دوستتون هزینه های شما در طول سفر رو هم تقبل بکنه باید کپی سه تا فیش آخر حقوقیش رو هم ببرید سفارت هلند. اگر هم کسی ندارید که براتون دعوتنامه بفرسته میتونید کنفرانس علمی، کارگاه آموزشی و یا دوره های آموزشی کوتاه مدت برای ثبت نام کردن پیدا کنید و ازشون درخواست کنید براتون دعوتنامه ارسال کنند. داشتن دعوتنامه به هیچ وجه اجباری نیست ولی شانستون رو برای گرفتن ویزا بیشتر میکنه.

 7. رزرو هتل برای تمامی مدت اقامت: رزرو رو خودتون میتونید از سایت بوکینگ و انتخاب هتل هایی که بدون کردیت کارت هم میشه رزرو کرد انجام بدید ولی اگر یک ویزا کارت یا مستر کارت داشته باشید و هتل هایی که میشه بعدا مجانی کنسل کرد انتخاب کنید، اعتبار رزروتون خیلی بیشتره. اگر دعوتنامه از دوستان و فامیل دارید نیازی به رزرو هتل ندارید.

 8. مدرک شغلی: گواهی اشتغال به کار از شرکتی که براش کار می کنید یا قرارداد، مدارک شرکتی که صاحبش هستید، گواهی اشتغال به تحصیل، جواز کسب، سوابق بیمه ماه های اخیر و هر مدرکی که نشون بده شما در ایران به کاری مشغول هستید. داشتن کار خیال سفارت رو تا حدی راحت میکنه که مسافر بعد از سفر برمیگرده به کشور خودش. دوست هنرمندی دارم که از مدیر گالری که آخرین نمایشگاه نقاشیش رو اونجا برگزار کرده بود یک نامه گرفت و به عنوان مدرک شغلی تحویل سفارت فرانسه داد. شما هم هر کاری انجام میدید سعی کنید یک مدرکی براش تهیه کنید.

 9. مدرک مالی: گواهی تمکن مالی و گردش حساب سه ماه آخر حسابتون که همه بانک ها به زبان انگلیسی این دو تا مدرک رو بهتون میدند. اینکه توی حسابتون چقدر باید باشه هیچکس نمیدونه و بعضا توصیه شده زیر ۲۰ میلیون تومان نباشه، البته هرچه بیشتر بهتر. اگر پول کافی ندارید میتونید مدارک حساب بانکی بستگان درجه یک رو ارائه کنید. اگر خانوادگی سفر می کنید داشتن مدارک مالی برای یک از اعضای خانواده کافیه. ابتکاری که من زدم این بود که برگه چند تا سهامی که داشتم ترجمه کردم و به سفارت دادم. هم از نظر مالی ارزش داشت هم نشون میداد علاوه بر کار اولم به کار دیگه ای هم در ایران مشغولم. البته مبلغش چیزی نمیشد ولی تعدادش زیاد بود 🙂. اگر دعوتنامه ای دارید که شخص دعوت کننده هزینه های شما در طول سفر رو تقبل کرده نیازی به مورد ۹ ندارید.

 10. سند ملکی: سند ملکی و ترجمه اون میتونه نشون دهنده این باشه که به ایران برخواهید گشت. در صورت نداشتن هم اصلا نگران نباشید، من هم نداشتم.

 11. گواهی مرخصی: داشتن گواهی مرخصی از شرکت و سه تا فیش آخر حقوقی خودتون اجباری نیست ولی اگر داشتید ببرید.

 12. برنامه سفر: یک برنامه سفر خصوصا اگر توریستی و بدون دعوتنامه میرید به سفارت ارائه کنید. حواستون باشه این برنامه سفر با رزرو هتل هاتون همخوانی داشته باشه.

 13. بیمه مسافرتی: داشتن بیمه ای که هزینه های درمانی و حادثه رو در طول سفر پوشش بده اجباریه. حداقل تعهدات این بیمه باید ۳۰ هزار یورو باشه. هزینه این بیمه برای یک سفر ۳۰ روزه از ۴۰ تا ۱۰۰ هزار تومان و بسته به شرکت بیمه گزار متفاوته. حواستون باشه بیمه ای بگیرید که در صورت نگرفتن ویزا بتونید کنسلش کنید.

 14. حدود ۹۰ یورو پول نقد: هزینه ویزای شینگن ۶۰ یورو هست و شرکت وی اف اس گلوبال هم کارمزد خودش ۲۸ یورو هست. ویزای شما چه سه روز باشه چه سه ماه هزینش همین هست.

نکته ۱

همه مدارک فارسی باید به انگلیسی ترجمه بشه. ترجمه مدارک توسط دارالترجمه رسمی برای سفارت هلند کافیه و نیازی به مهر دادگستری و تایید وزارت امور خارجه ایران نیست. سفارت خانه ها در این مورد قوانینشون با هم فرق داره.

نکته ۲

از همه مدارک یک کپی داشته باشید.

مرحله آخر انجام مصاحبه و انگشت نگاری

به نظر میاد پروسه مصاحبه کلا حذف شده و مرکز وی اف اس گلوبال فقط مدارک رو جمع آوری و به سفارت ارسال میکنه.

البته درسته که مصاحبه نداره ولی ممکنه کارمندان مرکز از شما بخواند دلیلتون واسه سفر رو بطور واضح بگید. خود مرکز وی اف اس گفته که کارمندانش هیچ توصیه ای به شما نمی کنند و جواب این سوال که ویزا میگیرید یا نه رو نخواهند داد.

روزی که به مرکز وی اف اس گلوبال برای تحویل مدارکتون رفتید حتما ایمیلی که بهتون وقت داده رو پرینت گرفته باشید، با نشون دادن اون از قسمت بازرسی رد میشید و وارد اتاق انتظار میشید. وقتی نوبتتون شد مدارک رو به کارمند مرکز تحویل میدید. کارمندهای اونجا هیچ تصمیمی برای ویزای شما نمیگیرند و فقط تحویل گیرنده مدارک هستند.

بعد از پرداخت هزینه ویزا و کارمزد شرکت وی اف اس گلوبال، انگشت نگاری انجام میشه و باید صبر کنید تا جواب ویزا با ایمیل براتون فرستاده بشه.

آدرس مرکز وی اف اس گلوبال هلند تهران، خیابان موسوی (گلستان پنجم)، میدان هروی، طبقع ۴ مرکز هروی، مرکز ویزای هلند. تلفن مرکز هم ۰۲۱۸۲۸۰۵۹۱۴ هست. برای سوال پرسیدن و راهنمایی در مورد ویزای هلند میتونید از ۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر، همه روزه بجز جمعه و شنبه و روزهای تعطیل تماس بگیرید.

اگر ویزای طولانی مدت هلند درخواست دادید روز مصاحبه باید به سفارت هلند به آدرس فرمانیه، دیباجی شمالی، ارغوان غربی، پلاک ۸ که بیشتر شبیه یک دژ نظامی میمونه تا سفارت مراجعه کنید. امیدوارم حداقل گاردهای فلزیش رو رنگ کنند تا اینقدر ترسناک به نظر نیاد 🙂

از اونجایی که تابلوهای عکس ممنوع اطراف سفارت خیلی واضح بود من هم از کوچه بغلش عکس گرفتم 😁 برای رفتن به سفارت از میدان تجریش میتونید از اتوبوس یا تاکسی استفاده کنید. اگر مثل من نوبتتون بیفته یک روز برفی قضیه فرق میکنه

از اونجایی که تابلوهای عکس ممنوع اطراف سفارت خیلی واضح بود من هم از کوچه بغلش عکس گرفتم 😁 برای رفتن به سفارت از میدان تجریش میتونید از اتوبوس یا تاکسی استفاده کنید. اگر مثل من نوبتتون بیفته یک روز برفی قضیه فرق میکنه

درسته که مرحله استرس دار مصاحبه برای ویزای کوتاه مدت تایپ C حذف شده ولی تجربه خودم رو برای کسانی که به هر دلیلی نیاز به مصاحبه داشتند مینویسم.

خیلی مهمه که اعتماد به نفس و راجع سفرتون اطلاعات دقیقی داشته باشید. به نظر من مهمترین قسمت مصاحبه همین اعتماد به نفسه. یعنی به راحتی بتونید توضیح بدید هدفتون از ویزا گرفتن چیه.

یادم میاد مصاحبه کننده از یک نفر پرسید چرا از بین این همه کشور هلند رو انتخاب کردی؟ اون شخص هم جواب داد چون طبیعتش سرسبزه و خیلی زیباست. خانم مصاحبه کننده هم گفت خوب برو شمال، چه کاریه این همه میخوای هزینه کنی بری هلند 😆

درسته جواب ویزا رو معمولا دو هفته ای میدند ولی من خیلی خوش شانس نبودم و دفعه اول که برای ویزای هلند اقدام کردم دو ماه طول کشید تا بهم جواب داده بشه! البته روز مصاحبه بهم گفتند که مورد شما رو می فرستیم هلند راجع بهش تصمیم گیری بشه و بیشتر از ۲ هفته طول میکشه ولی نگفتند ۲ ماه! حدودا دو ماه بعد از روز مصاحبه از سفارت هلند تماس گرفتند و گفتند با ویزات موافقت شده و میتونی برای دریافت ویزا بیایی سفارت.

ان شاالله بعد از اینکه جواب مثبت ویزا رو گرفتید حتما به شرایطش و مدت اعتبار اون توجه کنید.

به مشخصات و تاریخ ویزای شینگنتون دقت کنید

به مشخصات و تاریخ ویزای شینگنتون دقت کنید

برای من تاریخ صدور ویزا رو ۶ اکتبر ۲۰۱۳ زده. تاریخ اعتبار ویزای من از ۱۰ اکتبر تا ۲۴ نوامبر هست یعنی یک بازه ۴۴ روزه. من توی این بازه زمانی باید وارد محدوده شینگن میشدم و تا قبل از ۲۴ نوامبر هم باید خارج می شدم. مدت زمان اقامت من رو هم زده ۳۰ روز، یعنی درسته که ویزا در یک بازه ۴۴ روزه اعتبار داره ولی حداکثر اجازه ۳۰ روز موندن در حوزه شینگن رو داشتم. تعداد ورود رو هم یک بار نوشته، یعنی اگر مثلا بعد از ۲۰ روز از حوزه شینگن خارج می شدم حتی با اینکه هنوز ۱۰ روز دیگه مجوز اقامت داشتم ولی اجازه ورود مجدد به من داده نمی شد.

اون پایین هم دو تا جمله نوشته. اولیش Report back to embassy معنیش اینه که وقتی از سفر برگشتم کپی ویزا و صفحات دارای مهر ورود و خروج ایران و حوزه شینگن رو ببرم تحویل سفارت بدم. ایمیل اسکن اون صفحات رو هم قبول کردند. جمله دوم Report to police Eindhoven within 72 hrs یعنی از وقتی وارد هلند شدم ۷۲ ساعت فرصت داشتم که برم اداره پلیس آیندهوون (شهری که دعوتنامه از شهرداری اونجا برای من فرستاده شده بود) و یک فرم پر کنم. پلیس آیندهوون هم یک برچسب توی پاسپورتم زد و موقع برگشت به ایران اسکنش رو فرستادم برای سفارت. این دو مورد برای افراد کمی نوشته میشه ولی ظاهرا مورد من خاص بوده 🙂

اگر خدایی نکرده درخواست ویزای شینگن شما ریجکت شد دنیا به آخر نرسیده. چند ماهی صبر کنید و ترجیحا از یک سفارتخانه دیگه اقدام کنید. اگر بدلیل کسری مدارک ویزاتون ریجکت شده باشه خیلی راحت میتونید بگید که برای درخواست قبلی مدارک کامل نداشتم و الان با مدارک کامل اومدم اقدام کنم.

مزرعه گل هاى لاله در لیسه هلند

مزرعه گل هاى لاله در لیسه هلند

چند توصیه برای ویزای شینگن هلند

 • سعی کنید ورودتون از هلند باشه، هم از این جهت که اگر از کشور دیگری وارد شینگن بشید ممکنه اجازه ورود بهتون داده نشه و هم دفعه بعد که برای ویزای هلند اقدام کنید احتمالا سختگیری بیشتری بشه.
 • اگر بار اولتون هست که قصد گرفتن ویزای شینگن رو دارید درخواست ویزای طولانی و مولتیپل ندید.
 • قبل از دریافت جواب قطعی ویزا هیچ بلیط قطار، هواپیما و رزرو هتلی رو قطعی نکنید.
 • سفارت هیچ پولی به عنوان ضمانت برگشت از شما دریافت نمیکنه. اگر از طریق آژانس اقدام کنید ممکنه اون آژانس از شما بخواد علاوه بر هزینه ای که برای ویزا دریافت میکنه پولی هم به عنوان ضمانت برگشت ازتون درخواست کنه. این پول رو میگیره تا مطمئن بشه شما برمی گردید و اعتبار آژانس که شما رو به سفارت معرفی کرده خدشه دار نمیشه.
 • هزینه ویزای شینگن فقط و فقط ۶۰ یورو هست بعلاوه ۲۸ یورو کارمزد شرکت وی اف اس گلوبال و هزینه ترجمه مدارک. اگر دانش زبان انگلیسی در حد متوسط دارید، فرم ها رو میتونید خودتون پرکنید و فرصت جستجو در سایت های رزرو هتل رو دارید، سراغ آژانس هایی که پول های کلانی دریافت می کنند نرید.
 • پادشاهی هلند تعدادی جزیره در دریای کارائیب داره که فقط با ویزای شینگن مولتیپل اجازه ورود به اون جزایر رو دارید.

در آخر اینکه از اونجایی که تصمیم گیرنده برای دادن ویزا شخص هست نه ماشینو روبات، این احتمال وجود داره که دو نفر مدارک شبیه به هم ارائه بدهند ولی جواب های متفاوتی بگیرند. موارد بالا تجربه شخصی من بوده و ممکنه دفعه بعد که به سفارت مراجعه کنم نحوه مراحل کار فرق کرده باشه و حتی جواب متفاوتی دریافت کنم.

آمارهای جالب از ویزای شینگن

در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۹۰ هزار ایرانی درخواست ویزای شینگن کردند که فقط ۱۴ درصد جواب منفی دریافت کردند و ویزاشون ریجکت شده. من خودم فکر می کردم جواب های منفی خیلی بیشتر از این باشه. ضمن اینکه آمار ایران به کشورهای تونس، مصر، لبنان و مراکش خیلی نزدیکه. از همسایمون پاکستان با ۳۴ درصد جواب منفی خیلی اوضاعمون بهتره. افغانستان هم با ۴۲ درصد ریجکت شدن ویزای شینگن شهروندانش بدترین آمار رو داره.

یک آمار جالبه دیگه در مورد دارندگان پاسپورت روسیه هست. بیشترین متقاضیان درخواست ویزای شینگن در سال ۲۰۱۵ شهروندان روسیه بودند و تعداد ریجکت شدن هاشون هم جزو کمترین ها و فقط ۱.۳ درصد بوده.

برای دیدن کلیه آمارهای ویزای شینگن به سایت Schengen Visa Information برید.

سوالات متداول در مورد ویزای هلند

کدوم آژانس اخذ ویزای تضمینی هلند انجام میده؟

چیزی به اسم ویزای تضمینی برای هلند وجود نداره. آژانس که هیچ، بعید میدونم کارمندان سفارت هلند در تهران هم بتونند همچین تضمینی به کسی بدهند چون تصمیم در مورد ویزای ایرانیان در سفارت هلند در امان پایتخت اردن گرفته میشه. بنابراین هرگونه ادعایی در مورد ویزای شینگن تضمینی هلند به نظر من بی پایه و اساس هست.

هزینه ویزای هلند چقدره؟

مثل بقیه کشورهای شینگن، هزینه برای ایرانی هایی که در ایران اقدام می کنند فقط و فقط ۶۰ یورو هست. اگر آژانس یا شخصی برای پر کردن فرم ها و تهیه مدارک لازم ویزا به شما کمک کنه و پولی دریافت کنه بحثش متفاوته، سفارت هلند فقط ۶۰ یورو برای ویزا دریافت میکنه که غیر قابل بازگشت هم هست. ۲۸ یورو هم کارمزد شرکت وی اف اس گلوبال هست.

در زمان عادی وی اف اس کل هزینه رو به ریال هم دریافت میکنه ولی در شرایطی که نرخ ارز کمی نوسان داشته باشه فقط یورو قبول میکنه. توصیه می کنم یورو ببرید.

نحوه اعتراض به ریجکت شدن ویزای هلند چطوریه؟

اگر درخواست ویزای شما توسط سفارت هلند ریجکت بشه، یک نامه به شما داده میشه که در اون دلایل ریجکت شدن رو نوشته. در انتهای اون نامه هم نحوه اعتراض به این نتیجه به شما اعلام میشه. شما باید دلایل اعتراضتون رو بنویسید و اون رو به آدرسی که سفارت میگه پست کنید. تصمیم نهایی در این مورد رو وزارت دادگستری هلند میگیره.

در صورت گرفتن ویزا همه اقامتم در هلند باید باشه؟

اجباری برای این قضیه نیست ولی اگر برنامه سفری که به سفارت دادید همش در هلند باشه و موقع ورود به هلند نتونید مامور مرزی رو قانع کنید، احتمالش هست از ورود شما به شینگن جلوگیری بشه. من ترجیح میدم همیشه صداقت داشته باشم.

اخذ ویزای هلند از ترکیه یا کشور دیگری رو توصیه می کنید؟

خیر. اگر اقامت ترکیه نداشته باشید و فقط بعنوان توریست در ترکیه باشید، شانس گرفتن ویزای هلند خیلی کم میشه.

ما یک خانواده – گروه هستیم که با هم سفر می کنیم، به سفارت اعلام کنیم؟

بله. اگر شما نگید و سفارت خودش متوجه بشه به احتمال زیاد بدلیل پنهان کردن حقیقت به شما بی اعتماد و درخواستتون ریجکت میشه.

امکانش هست یک برنامه سفر برای من بنویسید؟

خیر، ای کاش وقتش رو داشتم بتونم برای همه برنامه سفر بنویسم ولی ندارم. برنامه سفر هر شخص متناسب با سفر خودش و همچنین رزرو هتلش باید نوشته بشه. برنامه سفر پیچیده نیست. به انگلیسی بنویسید هر روز سفرتون چه جاهایی رو میخواهید ببینید.

شانس من برای گرفتن ویزای شینگن چقدره؟

شانس دریافت ویزا قابل محاسبه نیست. هرچه مدارکتون قوی تر باشه و نشون دهنده بازگشتتون به ایران باشه، شانستون برای گرفتن ویزا بیشتر میشه. حتی امکان داره دو نفر با شرایط کاملا مشابه جواب های متفاوتی بگیرند چون تصمیم گیرنده شخص هست نه ربات.

با عرض معذرت کامنت هایی که در مورد شانس دریافت ویزا و موارد مشابه سوال پرسیده باشند منتشر نخواهند شد.

چرا سوال من منتشر نمیشه؟

چون جوابتون توی متن مقاله یا سایر کامنت ها هست. بدلیل زیاد بودن کامنت های این مقاله سعی می کنم کامنت ها زیاد نشه تا برای همه قابل استفاده باشه.

یک دلیل دیگه سوال پرسیدن در مورد شانس دریافت ویزا و اقدام کردن و نکردن برای ویزا هست. این تصمیمی هست که خود شما باید بگیرید.

دلیل دیگه منتشر نشدن کامنت، سوال پرسیدن در مورد روش های غیرقانونی و خلاف برای دریافت ویزا هست.

در پایان از همه دوستانی که کامنتشون منتشر نمیشه عذرخواهی می کنم.

خوشحال میشم نظرتون رو بدونم و از اون خوشحال تر اگر تجربه ای دارید و میتونید به این نوشته اضافه کنید. به خصوص اگر برای ویزا اقدام کردید، مدارک ارائه شده به وی اف اس و همینطور نتیجه ویزای شینگن رو برای استفاده سایر دوستان کامنت کنید.

به این امید که این ۱۴ درصد ریجکتی هر سال کمتر بشه.

اسفند ۱۳۹۵

مطالب مرتبط

۱۲۵۳دیدگاه

دیدگاه را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
 • - گزینه های دیدگاه، نام و ایمیل حتما باید وارد شوند.
 • - ایمیل شما هیچگاه منتشر نخواهد شد. فقط برای اطلاع شما از پاسخ به دیدگاهتان استفاده می شود.
ن
نفس
۳ روز پیش

من ۷ اذر مدارکم رو دادم vfs الان ۲۲ هستش نگرانم هیچ پاسخی از نیومده من باید چه کار کنم چقدر دیگه باید منتظر بمونم

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱ روز پیش

سلام وقت بخير
مراجعه كرديد به شركت ؟
حتما به شركت مراجعه كنيد

پاسخ
پاسخ
ر
رضا
۲ روز پیش

حتما اطلاع رسانی کن نتیجه رو

پاسخ
پاسخ
ن
نفس
۱ روز پیش

چشم

پاسخ
پاسخ
R
REZA
۴ روز پیش

سلام دوست عزیز ممنونم بابت اطلاعات مفیدی که دادین. من دو هفته دیگه نوبت vfs هلند دارم یه سوالی ذهنم رو درگیر کرده من ویزا اولی هستم تا به حال تجربه سفارت رو نداشتم میخواستم بدونم با چه نوع پوششی باید برم ویزام نمایشگاهی هست بعضیا گفته بودن باید با لباس رسمی باید رفت نه اسپورت و اینا ممنون میشم اگه بگین واسه vfs به چه صورته اسپورتِ مرتب میشه رفت رسمی یا.... ض

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱ روز پیش

سلام وقت بخير
خيلي راحت چون تاثيري نداره نوع پوشش شما وارد يك شركت خصوصي مي شويد

پاسخ
پاسخ
ح
حامد ش
۴ روز پیش

سلام دوست عزیز
یه پوشش معمولی روزانه که خودت داری خوبه، حالا اسپورت هم بود هیچ ایرادی نداره، فقط مهم اینه که غیر متعارف نباشه.

پاسخ
پاسخ
م
محمد ساعی
۴ روز پیش

درود بر شما
از زمانی که گزینه مصاحبه حذف شد و تحویل مدارک از سفارت به vfs واگذار شد دیگه نوع پوشش رسمی یا اسپرت شما هیچ تاثیری در روند گرفتن ویزاتون نداره

پاسخ
پاسخ
س
سمیه
۴ روز پیش

با سلام و سپاس بابت توضیحات ارزنده جنابعالی، سوالی داشتم من زمان سفری که مد نظر دارم اواخر ماه می یا اوله خرداد سال 98هست به صورت توریستی ورودم به هلند و احتمالا نظرم اینه یک یا دو کشور حوزه شینگن رو هم برم ولی قطعا ورودم می خوام هلند باشه، بار اوله که می خوام برای ویزای شینگن اقدام کنم و می خوام خودم این کارو بکنم اولین سوالم اینه که من چه زمانی برای وقت سفارت ایمیل بزنم مناسبه (از چند ماه قبل؟) بعد شایدم اصلا کشور دوم رو برم شایدم نرم توی فرم درخواست ویزا قید کنم یا خیر؟ اگر قید نکنم بعد از گرفتن ویزا دیگه نمی تونم به کشور دوم برم؟ من توی پاسپورت های قبلیم سفر به دوبی و ترکیه داشتم ایا حتما لازمه اونارو ببرم یا خیر ؟ قضیه ارائه برنامه سفر هم خیلی استرس اوره اگه بتونید بیشتر راهنمایی کنید ممنون می شم ممنون از لطف و محبت شما

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱ روز پیش

سلام وقت بخير
در مورد زمان همين الان اقدام كنيد چون وقت ماه مارچ هم كامل پر شده
يك برنامه سفر جدا از اپليكيشن به سفارت تحويل دهيد

پاسخ
پاسخ
ح
حامد ش
۴ روز پیش

شما یک ماهه دیگه برای نوبت اقدام کنی زمان مناسبی هست.
نیاز به اعلام مابقی کشورها که میخوای بری نیست فقط هلند رو بگو.
تمامی سفرهایی که داشتی اگر چند سال اخیر بوده بگو، ضرری نداره.

پاسخ
پاسخ
م
محمد ساعی
۴ روز پیش

درود بر شما
در حالت عادی حدودا سه ماه و نیم بعد به شما قرار ملاقات داده میشه، شما یک ماه رو هم برای گرفتن جواب در نظر بگیرید که جمعا میشه در حدود ۵ ماه قبل از تاریخ سفرتون، شما اواسط دی ماه اقدام به گرفتن وقت کنید، تو فرم درخواست ویزا لزومی نداره که بازدیدتون از کشورهای دیگه رو عنوان کنید، شما اگر هم عنوان نکنید بازهم بعد از ورودتون به هلند میتونید به دیگر کشورهای عضو شینگن ورود کنید فقط بهتره که ورود اولیتون و خروج آخرتون از هلند باشه، سفر به کشورهای آسیایی و عربی و غیر از اتحادیه شینگن هیچ روند مثبتی در گرفتن ویزاتون نخواهد داشت و اصلا ازتون قبول نمیکنن، در مورد برنامه سفر هم میتونید از سایت http://www.inspirock.com
استفاده کنید

پاسخ
پاسخ
م
مریم
۱۳ روز پیش

با عرض سلام و تشکر
ممنون از زحماتی که کشیدید و این اطلاعات رو بصورت رایگان در اختیار هموطنانتون قرار دادید
بنده به همراه همسرم ۳ هفته دیگه وقت vfs داریم که در جمع آوری مدارک یکم سردرگم شدیم
ممنون میشم که راهنمایی کنید
من و همسرم هردو شاغل هستیم و تمامی مدارک از جمله ۳ فیش حقوقی آخرمون و برگه مرخصی و گواهی اشتغال به کار رو تهیه کردیم، سند منزل به نام همسرم هست، آیا لازمه که سند خونه رو ۲ بار ترجمه کنیم که در پوشه مدارک من هم بزاریم یا اینکه نیازی نیست و ترجمه سند تو مدارک همسرم کفایت میکنه؟
چه مدارکی رو قبل رفتنمون باید لزوما کپی رنگی بکنیم؟
مدارک مالی از جمله تمکن مالی و گردش حساب همسرم آیا تو مدارک منم باید گذاشته بشه یا نیازی نیست؟
بسیار ممنون میشم که وقت میزارید و پاسخ میدید

پاسخ
پاسخ
م
مریم
۱۳ روز پیش

من شهریور ویزای هلند گرفتم و سند خونه فقط به نام من بود و در مدارک خودم تنها گذاشتم نه همسرم.
هیچ چیزی کپی رنگی نمیخواد، فقط ترجمه پلمپ شده مدارک که کپی برابر اصل شده.
میتونی گردش مالی رو دوتا از بانک بگیری و در مدارک هر دو باشه

پاسخ
پاسخ
م
مریم
۱۲ روز پیش

مریم جان شینگن اولی بودید یا قبلا هم شینگن داشتید؟ به نظرتون تمکن مالی و گردش حسابمون چقدر باشه مناسبه؟

پاسخ
پاسخ
م
مریم
۱۱ روز پیش

من چهارماه قبلش یک شینگن از اسپانیا گرفته بودم که با تور رفته بودم برای همین بار دوم خودم به تنهایی اقدام کردم برای شینگن و مولتیپل گرفتم
توصیه میکنم اگر با تور نمیرید و بار اولتون هست مدارک کامل ببرید(مثل سوابق بیمه ایی، برنامه سفر،مرخصی)
اما من نه بار اول نه بار دوم هیچکدوم از این مدارک بالا رو ندادم
حساب خودم و همسرم رو با گردش یکساله ارائه دادیم اما شش ماهه هم کافی بود با مانده ۱۰۰ میلیون برای هر کدوم و میانگین همین حدود و گردش روزانه خوب
اما مطمئنم که پنجاه میلیون هم کافی هست و اصلا لازم نیست مبلغ بالایی باشه

پاسخ
پاسخ
م
مریم
۱۲ روز پیش

سلام مریم جان ممنون از پاسخگوییتون
منظورتون از ترجمه پلمپ شده مدارک که کپی برابر اصل شده چیه؟

پاسخ
پاسخ
م
مریم
۱۱ روز پیش

مترجم ها خودشون کپی ها رو مهر کپی برابر اصل میزنند و بعد با یک چسبی به مدرکه ترجمه شده میچسبوننش(منظورم از پلمپ همین چسب کوچک هست که نباید بازش کنی) و دیگه نیاز به اصل مدرک نیست

پاسخ
پاسخ
آ
آرزو
۱۳ روز پیش

با سلام خدمت شما
یه سوالی ذهنم رو درگیر کرده بود
ممنون میشم جوابم رو بدید
فی حقوقی بنده که میخوام ترجمه کنم و به سفارت ارایه کنم برای چند ماه آخر نیاز هست؟ ۳ ماه آخر یا همون ۱ ماه آخر؟
و اینکه آیا همسرم باید از سند خونه ۲ تا ترجمه کنه و تو مدارک منم بزاره یا اینکه فقط تو مدارک خودش بزاره کافیه؟

پاسخ
پاسخ
م
مریم
۱۳ روز پیش

من فقط فیش حقوقی یکماه آخر رو دادم و بهم ویزا دادن
ولی اگر سه ماه آخر هم بدی ایرادی نداره

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱۳ روز پیش

سلام وقت بخير سه ماه اخر
سفارت هلند سند منزل رو قبول نمي كنند

پاسخ
پاسخ
آ
آرزو
۱۲ روز پیش

سلام حامدخان
مگه یکی از ملزومات ترجمه سند خونه نیست؟ چون بارها شنیده بودم که خیلی مهمه و بودنش کمک میکنه به گرفتن ویزا، البته میخواستم بدونم ترجمه سند منزل که به نام همسرم هست باید تو مدارک منم باشه یا نه

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱۰ روز پیش

سلام وقت بخير
من در سالهاي ٢٠١٧ و ٢٠١٨ اقدام كردم و از من نگرفتن

پاسخ
پاسخ
س
سارا
۱۵ روز پیش

فوق العاده عالی بود
با کمک این وب سایت مادرم 3 ماه اومدن هلند پیش من در صورتی که وقتی به آژانس ها تماس می گرفتم می گفت 800 هزار تومن بده تا برات وقت سفارت بگیریم.

پاسخ
پاسخ
M
Mina
۱۹ روز پیش

سلام
ممنون از توضیحات کاملی که دادید و این وبلاگی که درست کردید . من دقیقا مطابق نوشته هاتون عمل کردم و خیلی راحت به من و همسرم و دخترم ویزا دادن. حتی ما درخواست سینگل کرده بودیم که خودشون مولتی سه ماهه بهمون دادن. سپتامبر رفتیم و چند کشورو دیدیم عالی بود. خواستم ازتون تشکر کنم.

پاسخ
پاسخ
س
ساسان
۱۴ روز پیش

سلام خانم مینا
*** با چه چک لیستی از مدارک ویزا شدید؟ ***
مخصوصا مقدار تمکن / آیا هتل رزرو بوده یا ووچر داشتید / پرواز چطور؟ نوع ویزا ؟ دعوت نامه؟ سند ملکی؟ و ...
از شما و سایر دوستانی که ویزا میشن خواهشی که دارم اینه که لیست مدارکی که ارائه دادید را هم لطف کنید و بنویسید مطمئنا خیلی کمک میکنه همچنین مقایسه کردن شرایط افراد فقط با لیست مدارک ممکنه حتی امکان داره دونفر مدارک یکسان داده باشند و یکی ویزا شده باشه یکی هم رد شده باشه.
البته از مدیریت محترم این سایت هم خواهشی که دارم امکانی در سایت فراهم کنه کسانی که ویزا شدن صفحه ای جدا داشته باشند و چک لیست مدارکشون رو برای همه بزارن تا کسانی که رد میشدن بهتر بتونن به راه حل برسند.

پاسخ
پاسخ
آ
آرش
۱۹ روز پیش

سلام خسته نباشید , اینطور که پیداست مهمترین قسمت برنامه ی سفری هست که ارائه داده میشه , سوالی که داشتم در مورد بیمه هست , من حسابداری چندین شرکت رو به صورت غیر حضوری انجام میدم برای همین بیمه نیستم ولی میتونم از شرکت ها نامه بگیرم که براشون کار میکنم, واینکه بیمه خویش فرما هستم , میخواستم بدونم اشکالی نداره از نظر سفارت؟

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱۸ روز پیش

سلام وقت بخير
مد نظر بيمه تامين اجتماعي مي باشد كه به وضوح اسم شركت يا سازماني كه براي شما بيمه رد مي كنند رو قيد كردند
اشكال هم ميتونه باشه در صورت ارائه گواهي اشتغال مختلف هم نمي تونه باشه .

پاسخ
پاسخ
ا
احمد
۲۳ روز پیش

سلام آیا وجود مهر ورود به کردستان عراق باعث ریجکتی در ویزای شنگن میشه? من اشنا فامیل زیاد اونجا دارم و رفت و امد دارم و میترسم به خاطر تراول هیستوری نتونم ویزای شنگن بگیرم

پاسخ
پاسخ
ا
امیر
۱۳ روز پیش

دوست من سلام من اردیبهشت ماه سفر به عتبات عالیات داشتم بعدش هم از هلند اقدام کردم و بهم ویزا دادن فکر نمی‌کنم هیچ مشگلی براتون پیش بیاد

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱۸ روز پیش

سلام وقت بخير
كشور عراق و افغانستان كشورهايي هستند كه تردد بهشون براي اخذ ويزا سختگيري هاي بيشتري ميشه ، اميدوارم مشكلي پيش نياد ولي من يك نمونه بارز سراغ دارم كه ريجكت شده به دليل سفر به عراق

پاسخ
پاسخ
ا
احمد
۱۵ روز پیش

ممنون حامد جان البته یه مسئله دیکه اینکه مهر ورود به عراق در پاسپورت قبلیمه که از آخرین بار ورودم به عراق ۳.۴ سالی میگذره .اگه اون پاسپورتم که میشه اولین پاسپورتم رو نبرم سفارت میفهمن که به عراق سفر داشتم? البته یه مسئله دیگه اینکه مهر ورود به عراقم فقط برای اقلیم کردستان که مجوز ورود به ۳ استان هست بوده و نه مناطق دیگه

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱۳ روز پیش

سلام مجدد
نيازي به پاسپورت قبلي شما نيست

پاسخ
پاسخ
س
سام
۲۴ روز پیش

سلام
چند ماه با عصبانیت صبر کردم و امروز وقتش رسید که بنویسم
خرداد ماه برای کشور چک با دعوت نامه جهت شرکت در دوره عکاسی اقدام کردم شرکت وی اف اس نوبت داد برای سه هفته بعد وارد شدم و مدارک رو دادم که با برخورد بسیار بد دختر بچه ای پشت کانتر مواجه شدم که تاریخ سفر شما درست میشه ۱۶ روز بعد !! خب من اصرار که مدارک رو بگیرید ۱۴روز جواب سفارت هست مشکلی نیست و این دختر قبول نکرد و گفت تاریخ دعوت نامه رو عوض کنید !! وگرنه ریجکت میشید !!!! بهرحال با جر و بحث زیاد و پای سوپروایز وی اف وسط اومد در نهایت اومدم بیرون از ترس ریجکت شدن و از بی تجربگی بار اول ورود به این داستان بود مجدد وقت سفارت چک و دوباره سه هفته انتظار و مجدد درخواست دعوت نامه و با مدارک کامل و تمکن جمع ۲۰ هزار دلار و سند ملکی و بیمه و روزنامه رسمی شرکت و سپرده حدود ۸۰۰۰ دلار و رزرو بلیط هواپیما و ووچر هتل به همراه تاییده ایمیل ووچر هتل برای سه روز با بیمه نامه مسافرتی همه چیز دقیق و کامل رفتم وی اف اس و بعد از پنج ساعت معطلی اعصاب خرد کن دیدم اون دختر بچه سری قبل نیست و یه خانم دیگه بود که عینک دودی زده بود و برخورد مناسب و از دیدن کامل بودن و مرتب بودن مدارک لذت برد و گفت حتما ویزا میشید به نظرم !
برای انگشت نگاری رفتم و عکس برداری نکرد و اومدم بیرون و ۱۵ روز پر استرس رو تا اواسط تیر تحمل کردم و رفتم وی اف ای چون ایمیل زد که پاس اماده هست رفتم با جمعیت بسیار زیاد و معترض روبرو شدم که در راه پله های اضطراری همه به صف شده بودند و شاکی بودند اکثرا هم برای کشور اتریش بودند بعد دو ساعت علافی روی پله ها رفتیم داخل بخش وی ای پی که پاس رو بگیریم حدود یک ساعت طول کشید و مدام من پیگیر همه میشدم که ویزا شدند یا نه که تمام اتریش ها ریجکت شدند البته با نامه هشدار قبل از ریجکتی! طبق توضیح متصدی باجه اتریش به مردم!!! همه درخواست خودشون رو پس گرفتن از ترس ریجکتی!!! تمام کاسانی که برای کشور چک اونده بودن راه افتادند و همه ویزا شدند منم خوشحال که حتما منم مثل اینا دیگه چون پیگیر میشدم هیچ کدوم بلیط پرواز نخریده بودند و هتل ها همگی رزرو و توریستی یک هفته با تمکن های حدود صد میلیون و همه شنگن اولی مجرد و متاهل نوبت من رسید رفتم کانتر کشور چک و در کمال تعجب همون دختر بچه پررو رو دیدم و سعی میکردم بحثم نشه گفتم حالا این که یادش نیست من رو الان هم که کار تموم شده بی خیال شماره رو دادم و اولین جمله گفت خب دعوت نامه شما در چه مورد بود !!!!!! برق از سرم پرید و در کمال خونسردی گفتم عکاسی بین المللی نشنال جئوگرافیک و گشت بین پاس ها و با نهایت خوشحالی و ذوق گفت که بله و شما ریجکت شدین !!!! شوکه و عصبانی برگه رو گرفتم و تیک ۲ و ۸ و ۹ رو دیدم اومدم بیرون و روز بعد سریعا نامه اعتراضی به زبان انگلیسی در دو صفحه آچهار نوشتم و دقیق و عالی دفاعیه نوشتم چون هیج شکی نسبت به مدارکم نداشتم رفتم سفارت و یه خانم بود که گفت ما اعتراض قبول نمی کنیم و منم که باروت قبل انفجار بودن عصبانی شدم و دفاع کردم و استناد به حق قانونی خودم و برگه رسمی که داشتم بعد یک ربع جر و بحث به زور قبول کرد برگه من رو و پرت کرد روی میز و من اومدم بیرون که گفتم این لعنتی حتما میندازه دور رسید که نداد ! بعد از چهل روز نامه ای از سفارت اومد به منزل به زبان چکی و من دربه در شدم تا زبان عجیب اینارو ترجمه کنم به سه روز علافش شدم بالاخره گفته بود که ادرس محل اقامت شما برای ما مشخص نیست و ظرف یک هفته از تاریخ روییت به ما اعلام کنید و زمان کمی هم باقی مونده بود که من هم محل اقامت رو اجاره نامه و غیره رو ترجمه کردم با نامه رسمی پیوست زدم و بردم سفارت و تحویل گرفت همون دختره و گفت خبر میدیم بعد از دو ماه ایمیل اومد که بیا جوابت اماده هست منم رفتم سفارت و نامه رو تحویل گرفتم دو صفحه توضیحات زیاد نوشته بود به زبان چکی من هم مجدد اقدام به ترجمه نامه کردم
.... قبل از اینکه ترجمه رو بگم این نکته رو اینجا می نویسم که من اعتراض کرده بودم جدا از قصد از سفر و دلایل دعوت نامه و غیره به لیست مدارکی که تحویل وی اف اس داده بودم معترض شدم و تمام مدارکی که اون روز تحویل داده بودم رو مجدد لیست کردم برای سفارت و سوال پرسیده بودم ایا شما تمام این مدارک را دریافت کردید؟
....
حالا جواب سفارت:
یه لیست مجدد داده بود از مدارک من و نظرش این بود که دلیل شما برای شرکت در دوره نامبرده برای ما محرز نشده و محل اقامت شما در چک وجود نداشت و پرواز شما رزرو بود پس از ترک حوزه شنگن مطمئن نشدیم !!!
در کمال تعجب و عصبانیت و کلافگی دعوت نامه و ووچر هتل من بین مدارکم نبوده !!
... دوستانی که وی اف رفتن میدونن وقتی کانتر مدارکت رو تحویل میگیره دوباره توی یه پوشه زرد پارچه ای به خودت تحویل میده و میری انگشت نگاری و بعد تحویل یکی دیگه میدی که در تمام مراحل در این پوشه باز هست !!
به یقین رسیدم که بی نظمی وی اف اس توان دخالت در نتیحه رو میتونه رقم بزنه و اون دختر بچه و جر بحث ها و به خاطر موندن مدارک من کاملا به هم ربط دارن و بنده شکایت رسمی خودم رو علیه این مجموعه شروع کردم که متعاقبا اینجا مینویسم ...
واقعا واقعا متاسفم برای این حال روزی که به وجود اومده
از حامد عزیز هم عذر میخوام چون تاپیک چک نبود بنویسم اومدم توی هلند نوشتم البته بیشتر موارد به درد اکثر دوستان میخوره که مراقب باشن و ایشالا به نتیحه برسه هم اطلاع رسانی میکنم و هم رسانه ای هم خواهد شد

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱۸ روز پیش

سلام وقت بخير
بسيار متاسف هستم براي اين رخداد تراژيك، مطمنا سيستم اين شركت براي هلند اين پروسه كه شما فرموديد رو نداشته ، اميدوارم در اين راه موفق باشيد و بي صبرانه منتظر نتيجه پيگيري شما هستيم

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۱ ماه پیش

سلام یک سوال داشتم. من توی ایمیلی که برای وی اف اس فرستادم تاریخ سفرم رو زدم ۲۰ فبریه. می خواستم بدونم من می تونم تاریخ سفرم رو برای روزی که می رم وی اف اس عوض کنم یا چون تو درخواستم زدم ۲۰ فبریه باید فقط برای همون روز اقدام کنم

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۲۴ روز پیش

سلام
بله قابل تغییره و مشکلی نداره

پاسخ
پاسخ
ا
امیر حسین
۲۴ روز پیش

سلام بله می تونین این کا رو انجام بدین فقط از وقت ملاقاتتون تا زمان سفر نباید بیش از ۹۰ روز باشه

پاسخ
پاسخ
ح
حميدان
۱ ماه پیش

سلام ، براي دومين سال پياپي با وجود داشتن شينگن و سابقه سفر اسيايي و دعوتنامه با اسپانسر و مدارك شغلي كامل و تمكن مالي ريجكت شدم ، واقعا گيج شدم !!! توضيحي براش پيدا نميكنم ، انقدر اوضاع شينگن دادن بد شده ؟ يعني ديگه هيچوقت نميتونم واسه شينگن اقدام كنم دوباره ؟

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱ ماه پیش

سلام وقت بخير
با استناد به چه بندي ريجكت شديد ؟

پاسخ
پاسخ
ح
حميدان
۲۵ روز پیش

درود بر شما
براي دومين سال پياپي با بند ٢ و ٩ ريجكت شدم ، هركي مداركمو ديده بود باورش نميشد واقعا ناراحتم ، اونا كرديت منو نابود كردن و فكر نميكنم ديگه بشه واسه شنگن اقدام كنم نميدونم اعتراض كنم يا نكنم واقعا شوك شدم

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱۸ روز پیش

مجدد عرض ميكنم پروسه اعتراض بسيار طولاني مي باشد بطوري كه شما ميتوانيد يك سفارت ديگر به راحتي اقدام مجدد كنيد

پاسخ
پاسخ
م
محمد ساعی
۱ ماه پیش

دوستان عزیز سلام
به نظرتون برای گرفتن ویزای مولتی بهتره که قسمت تعداد ورود تو فرم ویزای شینگن رو پر بکنم یا اینکه خالی بزارم یا اینکه قسمت مولتی رو تیک بزنم؟

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱ ماه پیش

سلام وقت بخیر
پیشنهاد من این است که گزینه Single را انتخاب کنید .

پاسخ
پاسخ
ا
امین
۱ ماه پیش

با سلام
من شرکتی نرم افزاری دارم که به لحاظ کاری فعاله و گردش حساب خوبی هم داره ولی کار ما به صورت دورکاریه و کد کارگاه بیمه نداریم. یعنی بیمه برای خودم و کسانی که با من کار می کنن رد نمی کنم. بیمه خود من از شرکت یکی از دوستان رد میشه -
طبعا داشتن یک شرکت پوئن خوبی محسوب میشه اما با شرایطی که توضیح دادم اگه بخوام ادعا کنم که صاحب شرکت هستم آیا اینکه بیمه خودم از شرکت دیگه ای رد میشه ایراد خواهد داشت؟ در این صورت بهتره ارائه اسناد و مدارک شرکت خودم رو بیخیال بشم و ادعا کنم که کارمند شرکتی هستم که داره بیمه ام از اونجا رد میشه؟ البته در این صورت بحث چرخش حساب و سایر پوئن های مثبت ناشی از داشتن شرکت برم منتفی خواهد شد!!
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱ ماه پیش

سلام وقت بخیر
در مورد سوال اول شما بله، اشکال دارد، چون شما راهی برای اثبات نداریدو بیمه شما توسط یک شرکت دیگر رد شده.
به نظرم از هر دو موضوع استفاده کنید
هم شرکت خودتون هم گواهی از اون شرکتی که برای شما بیمه رد می کند.

پاسخ
پاسخ
ا
امین
۱ ماه پیش

بسیار ممنون از راهنمایی شما
یه سوال دیگه هم داشتم - من دو ویزای یک ماه و شش ماه UK مربوط به ده سال پیش و یک ویزای دو هفته ای شینگن مربوط به سال 93 توی پاسم دارم - در فرم بیشتر سفارت ها گفته شده که اگر در سه سال گذشته ویزای شینگن داشتید قید کنید. با توجه به اینکه در تجربه سفر قبلیم متوجه شدم ویزای UK بسیار ارزشمنده آیا در فرم به این دو تا ویزا و ویزای شینگن اشاره کنم؟ ولو اینکه بیشتر از سه سال از زمانشون گذشته؟

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱ ماه پیش

سلام مجدد
خير بازه زماني مد نظر سفارت ها ٣٦ ماه مي باشد

پاسخ
پاسخ
G
Gol
۲ ماه پیش

سلام من 25دسامبر از سفارت هلند ریجکت شدم میتونم برای اسفند ماه وقت ملاقات بگیرم دوباره از هلند یا ریسکه که دوباره منو ریجکت کنند و تا حالا شده کسی دوبار پشت سرهم ریجکت بشه؟؟؟

پاسخ
پاسخ
م
محمد ساعی
۱ ماه پیش

درود بر شما
فاصله ۱۰ ماهه تایم مناسبی هست برای اقدام دوبارتون
اگه دلایل ریجکت شدنتون رو رفع کردید میتونید اقدام کنید
اگه از سفارت دیگه ای اقدام میکردید بهتر بود

پاسخ
پاسخ
ا
الی
۲ ماه پیش

با سلام

با تشکر از پاسخ های عالی شما دوستان مهربان

یک سوال داشتم . فاصله بین ویزاهای شینگن چه قدر باید باشد . ویزای ما تاریخ اعتبارش تا اواسط آذر هست اگر برای تعطیلات عید بخواهیم اقدام کنیم امکان داره ؟ من شنیدم شش ماه باید فاصله داشته باشه به نظرتون درسته ؟
سپاس فراوان

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱ ماه پیش

سلام وقت بخیر
پس از پایان مدت اعتبار ویزا می توانید اقدام کنید.

پاسخ
پاسخ
ا
احسان
۱ ماه پیش

یک ماه قبل از اینکه ویزاتون تمام بشه میتونید مجدد برای ویزای جدید اقدام کنید استناد میکنم به اطلاعاتی که از سفارت گرفتم

پاسخ
پاسخ
ح
حسین
۱ ماه پیش

همزمانی ویزا نباید باشه

پاسخ
پاسخ
ح
حامد ش
۲ ماه پیش

خیر
هر زمان دوست داشته باشید مجدداً میتونید اقدام کنید.

پاسخ
پاسخ
ج
جلال
۲ ماه پیش

سلام
امروز 3 آبان پاسپورت را تحویل گرفتم، متاسفانه جواب ریجکت بود
مدارکم:
1.گواهی اشتغال بە کار از شرکت
2.سابقە 10 سال بیمە تامین اجتماعی از سوی شرکت
3. پرینت سە ماهە حساب با 31 میلیون تمکن
و سایر مدراک لازمە...

موارد اشارە شدە در نامە سفارت عدم داشتن هدف و عدم اطمینان از برگشت
نمیدونم کسی کە 10 سال از جایی بیمە هست و کارمند هست دیگە باید چکار کنە کە بگە من برمیگردم!!!!!

پاسخ
پاسخ
ج
جلال
۲ ماه پیش

سلام مجدد
و تشکر از پاسخگویی شما مدیر سایت
سوال: آیا برای اعتراض بە رد ویزا با موارد 2 و 9 میتوان امیدوار بود؟ و اینکە. پروسە اعتراض چە مدت طول میکشد؟
سپاس

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱ ماه پیش

سلام وقت بخیر
پروسه پاسخ اعتراض بسیار زمان بر می باشد.

پاسخ
پاسخ
M
Mohammad
۲ ماه پیش

ببخشید یک سوال داشتم یکی از بستگان اینجانب که عموم میشه با داشتن مدارک کامل و دو ویزای شینگن با بند 2 و 3 و 8 و 9 از سفارت هلند ریجکت شدن البته موقعه درخواست برای سه نفر بود. همسرشون و دخترشون . همسرشون ویزای شینگین داشت ولی دخترشون ویزا اولی بود . علت چی میتونه باشه ؟

پاسخ
پاسخ
ا
امیرحسین
۲۲ روز پیش

نداشتن تمکن کافی و عدم اطمینان از بازگشت

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱ ماه پیش

سلام وقت بخیر
عدم اطمینان کشور هلند مبنی بر بازگشت درخواست کننده ویزا

پاسخ
پاسخ
ش
شهرزاد
۲ ماه پیش

سلام
ممنون از اطلاعات خوبتون ، یه سوال در مورد سابقه کار دارم .
من بیشتر از 3 سال سابقه بیمه دارم و بعد از اون شامل بیمه بیکاری شدم تا الان به مدت 7 ماه ، البته در حال حاضر در شرکتی که امکان بیمه کردن نداره مشغول به کار هستم و امکان ارائه گواهی اشتغال به کار دارم.
به نظر شما ارائه سابقه بیمه بیکاری در روند درخواست ویزا با دعودت نامه اقوام مشکلی ایجاد می کنه ؟

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱ ماه پیش

سلام وقت بخیر
خیر مشکلی ایجاد نمی کند.
در دعوت نامه شما آیا قید شده است که هزینه های اقامت و سفر شما بر عهده چه کسی می باشد ؟

پاسخ
پاسخ
ی
یوسف فرجی
۲ ماه پیش

با سلام و عرض احترام و خسته نباشید برای اطلاعات مفیدتون.
یک سوالی داشتم خدمت شما.
برای اخذ ویزای توریستی جهت تعطیلات عید 98 از چه زمانی می توان ایمیل ارسال کرد.
با توجه به قوانین موجود از 20 تا 90 روز قبل از سفر می توان ایمیل زد اما با توجه به شلوغی آن زمان می توان درخواست ویزا را زودتر ایمیل کرد؟
با تشکر

پاسخ
پاسخ
ا
امیر حسین
۲ ماه پیش

با سلام
بله‌میتونین
تاریخ ملاقات رو تو‌بهمن انتخاب کنین
تاریخ سفر رو تو نوروز

پاسخ
پاسخ
ادامه...