سفرنوشت

راهنمای اخذ ویزای شینگن هلند - تجربه شخصی

هلند

به روز رسانی در تاریخ ۱۳۹۷/۵/۲۶: آدرس شرکت وی اف اس هلند تغییر پیدا کرده و به میدان هروی منتقل شده.

به روز رسانی در ۱۳۹۷/۳/۲۴: اگر وی اف اس به شما پیام داد که زودترین زمانی که وقت داره هفته چهارم سپتامبر هست این یعنی باید تاریخ سفر رو به هفته سوم نوامبر به بعد تغییر بدید و دوباره ایمیل درخواست وقت به وی اف اس بفرستید. هفته چهارم سپتامبر نوبت شما نیست! تا وقتی که یک روز و ساعت مشخص به شما اعلام نشه هیچ وقتی ندارید. ایمیل های وی اف اس خیلی واضح هست. یک دوست که دانش انگلیسی در سطح متوسط داره خیلی میتونه به شما کمک کنه.

به روزرسانی در ۱۳۹۷/۳/۷: از ابتدای سال ۱۳۹۷ تقاضای ویزا برای وی اف اس بسیار زیاد شده و احتمالا چندین بار وی اف اس به ایمیل شما پاسخ میده که زمان سفرتون رو عقب بیاندازید. به این ایمیل ها فوری پاسخ بدید تا نهایتا یک وقت تحویل مدارک به شما اختصاص داده بشه. به همین دلیل تقاضای زیاد سفارت هم معمولا نمیتونه در بازه ۱۴ روزه پرونده ها رو بررسی کنه و حتی تا ۳۰ روز هم شده که جواب دادن طول کشیده.

به روزرسانی در ۱۳۹۷/۱/۲۱

به روزرسانی در ۱۳۹۶/۱۰/۱۳: با توجه به این که کامنت های این پست داشت به ۱۰۰۰ تا می رسید، از امروز حذف کامنت هایی که برای دیگران مفید نبود رو شروع کردم تا استفاده از این مطلب و نظراتش برای مراجعه کنندگان ساده تر باشه. این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

به روزرسانی در ۱۳۹۶/۵/۱۶: سیستم ویزای کوتاه مدت هلند به شرکت وی اف اس گلوبال VFS Global واگذار شد که توضیحاتش رو در قسمت هایی که تغییرات ایجاد شده اضافه کردم.

به روزرسانی در ۱۳۹۶/۵/۱۱: توضیحات بیشتر به قسمت وقت مصاحبه و نوبت سفارت هلند اضافه کردم.

به روزرسانی در ۱۳۹۶/۳/۲۱: قسمت سوالات متداول در مورد ویزای هلند رو به مطلب اضافه کردم.

به روزرسانی در ۱۳۹۶/۱/۲۹: در آوریل ۲۰۱۷ وبسایت تمامی سفارت های هلند در دنیا تغییر یافت و اطلاعات به صورت یکپارچه در یک سایت ارائه می شود. لینک هایی که در این مطلب به سایت سفارت بود به روزرسانی شد و لینک به لیست شرکت های بیمه مورد قبول سفارت هلند، به دلیل اینکه در سایت جدید این لیست ارائه نشده، حذف شد.

اگر عبارت ویزای شینگن (Schengen Visa) رو سرچ کنید چند صفحه اول گوگل فقط آژانس هایی هستند که با دریافت مبالغ زیادی این کار رو انجام میدند. شاید برای همینه که تصور بر این شده تنها راه برای دریافت ویزای شینگن صرف مبالغ زیاد و مراجعه به این آژانس هاست. یک دلیل دیگرش هم شاید این باور غلط باشه که اکثر درخواست های ویزای شینگن ریجکت میشند که البته این هم درست نیست و در آخر این نوشته آمار جالبی رو بهتون میگم.

توی این مطلب سعی می کنم تجربه شخصی خودم و هرچی که راجع به این ویزای شینگن هست و مراحل لازم برای دریافتش رو با شما به اشتراک بگذارم.

ویزای شینگن چیست و چه مزایایی داره

سال ۱۹۸۵ شهر کوچکی به اسم شینگن در لوکزامبورگ میزبان سران ۵ کشور اروپایی بود که اولین قدم رو برای تحقق رویای اروپای بدون مرز برداشتند و معاهده ای که بعدها به معاهده شینگن معروف شد رو امضا کردند. ده سال بعد معاهده شینگن با برداشته شدن نقاط کنترل مرزی بین ۷ کشور عملیاتی شد و تا امروز که این کشورهای بدون مرز به ۲۶ تا رسیده در حال گسترش هست. در حقیقت مثل این میمونه که این ۲۶ کشور یکی هستند و فقط یک مرز بیرونی دارند.

معنی این بدون مرز بودن کشورها اینه که شما با ورود به یکی از این ۲۶ کشور، چون مرزی مابینشون نیست میتونید آزادانه به ۲۵ تای بقیه هم سفر کنید. برای ورود به این کشورها که محدوده شینگن رو تشکیل میدند شما باید از یکیشون ویزا دریافت کنید، ویزایی که به ویزای شینگن معروفه.

کشورهای حوزه شینگن عبارتند از

 • اتریش (Austria)
 • بلژیک (Belgium)
 • جمهوری چک (Czech Republic)
 • دانمارک (Denmark)
 • استونی (Estonia)
 • فنلاند (Finland)
 • فرانسه (France)
 • آلمان (Germany)
 • یونان (Greece)
 • مجارستان (Hungary)
 • ایسلند (Iceland)
 • ایتالیا (Italy)
 • لتونی (Latvia)
 • لیتوانی (Lithuania)
 • لوکزامبورگ (Luxembourg)
 • مالت (Malta)
 • هلند (Netherlands)
 • نروژ (Norway)
 • لهستان (Poland)
 • پرتغال (Portugal)
 • اسلواکی (Slovakia)
 • اسلونی (Slovenia)
 • اسپانیا (Spain)
 • سوئد (Sweden)
 • سوئیس (Switzerland)
 • لیختن اشتاین (Liechtenstein)

کشورهای عضو پیمان شینگن رو می تونید در نقشه زیر ببینید.

نقشه کشورهای عضو پیمان شینگن

نقشه کشورهای عضو پیمان شینگن

استونی یک کشور کوچک عضو شینگن با پایتخت بسیار زیبا

استونی یک کشور کوچک عضو شینگن با پایتخت بسیار زیبا

از این ۲۶ تا کشور ۱۷ تاشون در ایران سفارت دارند که از هر کدومشون میشه برای ویزای شینگن اقدام کرد.

با داشتن ویزای شینگن میتونید به ۴ تا کشور کوچولوی اروپایی که عضو محدوده شینگن نیستند ولی بین کشورهای عضو شینگن گیر کردند هم سفر کنید:

واتیکان، کوچکترین کشور اروپا در قلب رم

واتیکان، کوچکترین کشور اروپا در قلب رم

اگر ویزای شینگن شما دابل (دو بار ورود) یا مولتیپل (چند بار ورود) باشه علاوه بر ۳۰ کشور بالا میتونید به ۱۰ تا کشور اروپایی دیگه که عمدتا در منطقه بالکان هستند هم سفر کنید:

فقط باید حواستون باشه بعضی از این کشورها در صورتی اجازه ورود به شما میدند که ویزاتون دارای اعتبار باشه و یکبار هم ازش استفاده کرده باشید. شرایط هر کدوم رو جداگانه در کشور مربوطه خواهم نوشت.

علاوه بر کشورهای اروپایی، با داشتن ویزای شینگن میشه به چند تا کشور دیگه هم در آمریکای مرکزی سفر کرد که در قسمت خودش شرایط و جزییاتش رو می نویسم.

خوب حالا که دیدید با یک ویزا میشه به ۴۰ تا کشور اروپایی سفر کرد بریم مرحله بعد.

توضیح کشورهای بدون مرز در منطقه شینگن با چند مثال

قبل از اینکه برم اروپا، تصور دقیقی از اینکه کشورهای بدون مرز چطوری میتونه باشه و اینکه با ویزای یک بار ورودم میتونم همه کشورها رو ببینم ممکن نبود. اولین بار مرز زمینی هلند و بلژیک رو با ماشین دوستم رد کردیم و فقط از طریق جی پی اس ماشین که یک خط چین روی نقشه نشون میداد فهمیدم از مرز رد شدیم، واقعا هیچ نشانه فیزیکی و حتی تابلوی خوشامدگویی به بلژیک هم وجود نداشت. وضعیت مرزهای زمینی بین کشورهای حوزه شینگن تقریبا همه جا اینجوریه به جز برخی جاها که اتاقک های مخروبه کنترل مرزی از گذشته مونده. تنها یک بار در مرز زمینی ایتالیا به سوئیس ویزای همه مسافرها چک شد. این هم مربوط به سال ۲۰۱۵ و اوج مهاجرهای غیرقانونی از کشورهای جنگ زده بود.

کشور های یونان و مالتا مرز زمینی با بقیه کشورهای منطقه شینگن ندارند ولی با ویزای یک بار ورود میشه به این کشورها هم وارد شد چون مرزهای هوایی هم بین این کشورها حذف شده. فرودگاه های حوزه شینگن به دو قسمت تقسیم شدند، پروازهایی که خارج از شینگن به اون فرودگاه وارد و خارج میشند و پروازهای ورودی و خروجی مربوط به منطقه شینگن. مثلا وقتی شما از برلین آلمان به بارسلون اسپانیا پرواز کنید مثل این میمونه که از مادرید به بارسلون پرواز کردید. موقع خروج از آلمان و برلین پلیس مرزی پاسپورت شما رو نه کنترل میکنه نه مهری زده میشه (ممکنه بعضی از ایرلاین ها داشتن ویزای معتبر رو چک کنند) و همینطور موقع ورود به بارسلون کسی نه از شما پاسپورت و ویزا میخواد نه مهر ورودی در پاسپورتتون زده میشه. این مثال رو میشه به تمامی فرودگاه های حوزه شینگن بسط داد.

مثال آخر مربوط میشه به موردی که اکثر ما ممکنه اشتباه کنیم. اگر یک پرواز از تهران به پاریس با هواپیمایی آلیتالیا (هواپیمایی ایتالیا) داشته باشید این پرواز یک توقف هم در ایتالیا خواهد داشت. وقتی قصد تعویض پرواز در فرودگاه رم رو دارید چون پرواز شما از خارج منطقه شینگن اومده و الان قصد دارید یک پرواز داخل شینگن رو سوار بشید مجبور هستید از گیت پلیس مرزی در فرودگاه رم عبور کنید و مهر ورود به ایتالیا در پاسپورت شما خواهد خورد نه مهر فرانسه.

انواع ویزای شینگن و نوع مناسب برای سفر توریستی

ویزای شینگن تایپ A

ویزای ترانزیت فرودگاهی (Airport Transit Visa) که فقط برای استفاده از سالن ترانزیت یک فرودگاه در محدوده شینگن برای عوض کردن پرواز و خروج از شینگن هست و مسافر حق خروج از فرودگاه رو نداره. متاسفانه ایران جزو ۱۸ کشوری هست که این ویزا رو نیاز دارند و علت اصلیش هم میتونه درخواست پناهندگی در گذشته از این طریق باشه. هزینه این ویزا ثابت و ۶۰ یورو هست.

ویزای شینگن تایپ B

برای ترانزیت بود. منسوخ شده و دیگه وجود نداره.

ویزای شینگن تایپ C

ویزای کوتاه مدت (Short-stay Visa) که حداکثر اجازه اقامت ۹۰ روزه (پیوسته یا ناپیوسته) در یک بازه ۱۸۰ روزه رو میده. همه ویزاهای توریستی، شرکت در نمایشگاه و دیدار دوستان و اقوام و … در این دسته قرار می گیره. در مورد این ویزا خیلی نباید شاکی بود چون ۱۱۴ تا کشور دیگه هم مثل ما نیاز به دریافت این ویزا برای سفر به اروپا دارند. هزینه این ویزا هم ثابت و ۶۰ یورو هست. اسم دیگه این ویزا یونیفورم (Uniform Visa) هست.

ویزای تایپ C خودش به سه دسته یک بار ورود، دو بار ورود و چند بار ورود (مولتیپل) تقسیم میشه.

ویزای تایپ D

ویزای طولانی مدت که دیگه شینگن نیست و بهش ویزای ملی (National Visa) گفته میشه. برای تحصیل و کار از این ویزا استفاده میشه که من هم اطلاع چندانی ازش ندارم.

خانه های مکعبی عجیب و جالب شهر روتردام هلند

خانه های مکعبی عجیب و جالب شهر روتردام هلند

شروع اقدام برای ویزای شینگن

اولین مرحله انتخاب یک کشور از بین ۲۶ تا کشور حوزه شینگن برای انجام مراحل ویزا هست. قانونا شما باید از کشوری درخواست کنید که قصد سفر به اون رو دارید و اگر هدفتون سفر به بیش از یک کشور هست، سفارت اون کشوری رو انتخاب کنید که بیشترین مدت اقامت رو دارید.

از قانون که بگذریم منطقی اینه که از بین ۱۷ تا کشوری که توی ایران سفارت دارند انتخاب کنید. از بین اونها هم اگر کشوری هست که دوست یا فامیل دارید و میتونه براتون دعوتنامه بفرسته مسلما انتخاب بهتری هست.

من تجربه گرفتن ویزای شینگن از هلند (دو بار)، لهستان و یونان رو داشتم که لهستان از همه ساده تر بوده. بار دوم که از یونان اقدام کردم به قدری بی نظمی و شلختگی سفارت اذیتم کرد که قبل از گرفتن جواب رفتم و پاسپورتم رو گرفتم.

واقعا هیچ جوابی برای این سوال که کدوم سفارت اروپایی راحت شینگن میده و کدوم سختگیری بیشتره داره نیست، چون مورد به مورد فرق داره. من توصیه می کنم از آلمان و اتریش دوری کنید چون دوستانم تجربه های خوبی نداشتند. از سفارت یونان هم بدلیل بی نظمی و شلختگی وحشتناکش دوری کنید.

هر دو ویزای هلند با دعوتنامه دوستانم بوده و ویزای شینگن لهستان (ساده ترین ویزای شینگن من) و یونان بدون دعوتنامه. اینجا چون روی هلند تمرکز دارم جزئیات اونرو می نویسم.

دادگاه لاهه جایی که مصدق از حق ایران دفاع کرد.

دادگاه لاهه جایی که مصدق از حق ایران دفاع کرد.

وقت مصاحبه و تحویل مدارک سفارت هلند

به روزرسانی در ۱۳۹۶/۵/۱۶

بعضی از سفارت های اروپایی (مثلا ایتالیا) گرفتن نوبتشون هم دردسریه و بازار سیاه برای خرید و فروش نوبت به راه افتاده. خوشبختانه سفارت هلند این مشکل رو نداره و پروسه خیلی ساده هست. در سیستم جدید اصلا نیاز به ایمیل به سفارت هلند هم نیست. چون هلند هم مثل فرانسه و اتریش و انگلستان و … از تاریخ ۵ مرداد ۱۳۹۶ سیستم ویزای کوتاه مدتش رو برون سپاری کرد و به شرکت وی اف اس گلوبال VFS Global واگذار کرد.

برای دریافت نوبت دیگه به سفارت هلند ایمیل نمیزنید و به ایمیل مرکز وی اف اس گلوبال به آدرس appt.netherlands@vfshelpline.com مشخصات خودتون رو دقیقا به فرمت زیر و انگلیسی می فرستید:

 • Full Name
 • Passport Number
 • Date of Birth
 • Passport Expiry Date
 • Nationality
 • Gender
 • Date of Departure
 • Contact Number - Mobile Number
 • Email Address - for appointment confirmation

فوری یک ایمیل اتوماتیک میاد که بهتون میگه باید چه اطلاعاتی رو بفرستید. اگر اطلاعاتتون رو درست فرستادید اون ایمیل رو فراموش کنید. بین ۱ تا ۷ روز یک ایمیل دیگه که تاریخ تحویل مدارک تعیین شده برای شما ارسال میشه. این ایمیل رو باید پرینت بگیرید و روز تحویل مدارک همراه داشته باشید.

در صفحه تعیین وقت در سایت وی اف اس گلوبال به این دو نکته اشاره شده:

 1. تنها در صورتی برای شما وقت تعیین میشه که تمام اطلاعات بالا رو در ایمیل خود نوشته باشید. در غیر این صورت بدون هیچ جوابی به شما درخواست تعیین وقت شما رد میشه.

 2. زمانی که تعیین وقت انجام شد امکان کنسل یا تغییر تاریخ وجود نداره و در صورتی که در تاریخ وقت خود مراجعه نکردید باید درخواست تعیین وقت جدید بدید.

اگر بصورت گروهی و یا خانوادگی سفر می کنید مشخصات همه افراد رو در یک ایمیل بنویسید. اینجوری توی یک روز به همتون نوبت میدند.

اگر برای ویزای طولانی مدت تایپ D اقدام می کنید باید به خود سفارت هلند و ایمیل به teh-app@minbuza.nl درخواستتون رو بفرستید.

روستای خیتورن هلند جایی که وسیله حمل و نقل اصلی قایق هست.

روستای خیتورن هلند جایی که وسیله حمل و نقل اصلی قایق هست.

مدارک لازم برای ویزای شینگن هلند

مدارکی که سفارت هلند درخواست میکنه شبیه مدارک بقیه کشورهاست، همون هایی که توی راهنمای کلی ویزا هم نوشتم. بسته به اینکه قصد سفر توریستی دارید یا دیدار دوستان و فامیل (با دعوتنامه) برخی از مدارک زیر رو نیاز ندارید که جلوش نوشتم.

 1. فرم کامل شده و امضا شده ویزای شینگن فرم ویزای هلند رو از سایت شرکت وی اف اس گلوبال هلند دانلود کنید.

 2. پاسپورت: پاسپورت باید حداقل دو صفحه خالی و سه ماه پس از پایان سفر هم اعتبار داشه باشه. کپی صفحه اول و صفحاتی که ویزا داره هم ببرید. در صورت داشتن پاسپورت قدیمی که توش ویزا و مهر ورود خروج داره، اون رو هم ببرید.

 3. شناسنامه و ترجمه اون به زبان انگلیسی: ترجمه توسط دارالترجمه رسمی کافیه و نیازی به مهرهای دادگستری و وزارت امور خارجه نیست.

 4. یک قطعه عکس رنگی جدید ۳.۵ × ۴: عکس باید بدون روتوش باشه. این رو دست کم نگیرید، افراد زیادی رو دیدم که بدلیل اینکه عکسشون شبیه عکس پاسپورت بود یا روتوش داشت، مورد تایید سفارت قرار نگرفت و مجبور شدند دوباره عکس بگیرند. من چون این رو شنیده بودم برای محکم کاری همون پیراهنی که موقع عکس گرفتن پوشیده بودم روز مصاحبه هم پوشیدم. الان که تحویل مدارک به شرکت وی اف اس گلوبال شده، در اتاق انتظار امکان عکس پرسنلی البته با پرداخت هزینه هست. پیراهنی که موقع عکس گرفتن پوشیده بودم روز مصاحبه هم پوشیدم.

 5. رزرو بلیط رفت و برگشت: این رزرو رو رایگان از همه آژانس های مسافرتی میتونید بگیرید و هیچ لزومی هم نداره بلیط نهاییتون پس از گرفتن ویزا همین باشه.

 6. دعوتنامه رسمی: دوست یا فامیل شما در هلند باید بره شهرداری و یک فرم دعوتنامه برای شما پر بکنه. هزینه این کار ۲۰ یورو هست. کپی این دعوتنامه رو هم به سفارت بدید قبول می کنند و نیازی به پست کردن اصلش نیست. به همراه این دعوتنامه کپی پاسپورت شخص دعوت کننده (و در صورت ایرانی بودن پاسپورتش کپی ویزای طولانی مدتش) رو هم باید به سفارت بدید. اگر دوستتون هزینه های شما در طول سفر رو هم تقبل بکنه باید کپی سه تا فیش آخر حقوقیش رو هم ببرید سفارت هلند. اگر هم کسی ندارید که براتون دعوتنامه بفرسته میتونید کنفرانس علمی، کارگاه آموزشی و یا دوره های آموزشی کوتاه مدت برای ثبت نام کردن پیدا کنید و ازشون درخواست کنید براتون دعوتنامه ارسال کنند. داشتن دعوتنامه به هیچ وجه اجباری نیست ولی شانستون رو برای گرفتن ویزا بیشتر میکنه.

 7. رزرو هتل برای تمامی مدت اقامت: رزرو رو خودتون میتونید از سایت بوکینگ و انتخاب هتل هایی که بدون کردیت کارت هم میشه رزرو کرد انجام بدید ولی اگر یک ویزا کارت یا مستر کارت داشته باشید و هتل هایی که میشه بعدا مجانی کنسل کرد انتخاب کنید، اعتبار رزروتون خیلی بیشتره. اگر دعوتنامه از دوستان و فامیل دارید نیازی به رزرو هتل ندارید.

 8. مدرک شغلی: گواهی اشتغال به کار از شرکتی که براش کار می کنید یا قرارداد، مدارک شرکتی که صاحبش هستید، گواهی اشتغال به تحصیل، جواز کسب، سوابق بیمه ماه های اخیر و هر مدرکی که نشون بده شما در ایران به کاری مشغول هستید. داشتن کار خیال سفارت رو تا حدی راحت میکنه که مسافر بعد از سفر برمیگرده به کشور خودش. دوست هنرمندی دارم که از مدیر گالری که آخرین نمایشگاه نقاشیش رو اونجا برگزار کرده بود یک نامه گرفت و به عنوان مدرک شغلی تحویل سفارت فرانسه داد. شما هم هر کاری انجام میدید سعی کنید یک مدرکی براش تهیه کنید.

 9. مدرک مالی: گواهی تمکن مالی و گردش حساب سه ماه آخر حسابتون که همه بانک ها به زبان انگلیسی این دو تا مدرک رو بهتون میدند. اینکه توی حسابتون چقدر باید باشه هیچکس نمیدونه و بعضا توصیه شده زیر ۲۰ میلیون تومان نباشه، البته هرچه بیشتر بهتر. اگر پول کافی ندارید میتونید مدارک حساب بانکی بستگان درجه یک رو ارائه کنید. اگر خانوادگی سفر می کنید داشتن مدارک مالی برای یک از اعضای خانواده کافیه. ابتکاری که من زدم این بود که برگه چند تا سهامی که داشتم ترجمه کردم و به سفارت دادم. هم از نظر مالی ارزش داشت هم نشون میداد علاوه بر کار اولم به کار دیگه ای هم در ایران مشغولم. البته مبلغش چیزی نمیشد ولی تعدادش زیاد بود 🙂. اگر دعوتنامه ای دارید که شخص دعوت کننده هزینه های شما در طول سفر رو تقبل کرده نیازی به مورد ۹ ندارید.

 10. سند ملکی: سند ملکی و ترجمه اون میتونه نشون دهنده این باشه که به ایران برخواهید گشت. در صورت نداشتن هم اصلا نگران نباشید، من هم نداشتم.

 11. گواهی مرخصی: داشتن گواهی مرخصی از شرکت و سه تا فیش آخر حقوقی خودتون اجباری نیست ولی اگر داشتید ببرید.

 12. برنامه سفر: یک برنامه سفر خصوصا اگر توریستی و بدون دعوتنامه میرید به سفارت ارائه کنید. حواستون باشه این برنامه سفر با رزرو هتل هاتون همخوانی داشته باشه.

 13. بیمه مسافرتی: داشتن بیمه ای که هزینه های درمانی و حادثه رو در طول سفر پوشش بده اجباریه. حداقل تعهدات این بیمه باید ۳۰ هزار یورو باشه. هزینه این بیمه برای یک سفر ۳۰ روزه از ۴۰ تا ۱۰۰ هزار تومان و بسته به شرکت بیمه گزار متفاوته. حواستون باشه بیمه ای بگیرید که در صورت نگرفتن ویزا بتونید کنسلش کنید.

 14. حدود ۹۰ یورو پول نقد: هزینه ویزای شینگن ۶۰ یورو هست و شرکت وی اف اس گلوبال هم کارمزد خودش ۲۸ یورو هست. ویزای شما چه سه روز باشه چه سه ماه هزینش همین هست.

نکته ۱

همه مدارک فارسی باید به انگلیسی ترجمه بشه. ترجمه مدارک توسط دارالترجمه رسمی برای سفارت هلند کافیه و نیازی به مهر دادگستری و تایید وزارت امور خارجه ایران نیست. سفارت خانه ها در این مورد قوانینشون با هم فرق داره.

نکته ۲

از همه مدارک یک کپی داشته باشید.

مرحله آخر انجام مصاحبه و انگشت نگاری

به نظر میاد پروسه مصاحبه کلا حذف شده و مرکز وی اف اس گلوبال فقط مدارک رو جمع آوری و به سفارت ارسال میکنه.

البته درسته که مصاحبه نداره ولی ممکنه کارمندان مرکز از شما بخواند دلیلتون واسه سفر رو بطور واضح بگید. خود مرکز وی اف اس گفته که کارمندانش هیچ توصیه ای به شما نمی کنند و جواب این سوال که ویزا میگیرید یا نه رو نخواهند داد.

روزی که به مرکز وی اف اس گلوبال برای تحویل مدارکتون رفتید حتما ایمیلی که بهتون وقت داده رو پرینت گرفته باشید، با نشون دادن اون از قسمت بازرسی رد میشید و وارد اتاق انتظار میشید. وقتی نوبتتون شد مدارک رو به کارمند مرکز تحویل میدید. کارمندهای اونجا هیچ تصمیمی برای ویزای شما نمیگیرند و فقط تحویل گیرنده مدارک هستند.

بعد از پرداخت هزینه ویزا و کارمزد شرکت وی اف اس گلوبال، انگشت نگاری انجام میشه و باید صبر کنید تا جواب ویزا با ایمیل براتون فرستاده بشه.

آدرس مرکز وی اف اس گلوبال هلند تهران، خیابان موسوی (گلستان پنجم)، میدان هروی، طبقع ۴ مرکز هروی، مرکز ویزای هلند. تلفن مرکز هم ۰۲۱۸۲۸۰۵۹۱۴ هست. برای سوال پرسیدن و راهنمایی در مورد ویزای هلند میتونید از ۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر، همه روزه بجز جمعه و شنبه و روزهای تعطیل تماس بگیرید.

اگر ویزای طولانی مدت هلند درخواست دادید روز مصاحبه باید به سفارت هلند به آدرس فرمانیه، دیباجی شمالی، ارغوان غربی، پلاک ۸ که بیشتر شبیه یک دژ نظامی میمونه تا سفارت مراجعه کنید. امیدوارم حداقل گاردهای فلزیش رو رنگ کنند تا اینقدر ترسناک به نظر نیاد 🙂

از اونجایی که تابلوهای عکس ممنوع اطراف سفارت خیلی واضح بود من هم از کوچه بغلش عکس گرفتم 😁 برای رفتن به سفارت از میدان تجریش میتونید از اتوبوس یا تاکسی استفاده کنید. اگر مثل من نوبتتون بیفته یک روز برفی قضیه فرق میکنه

از اونجایی که تابلوهای عکس ممنوع اطراف سفارت خیلی واضح بود من هم از کوچه بغلش عکس گرفتم 😁 برای رفتن به سفارت از میدان تجریش میتونید از اتوبوس یا تاکسی استفاده کنید. اگر مثل من نوبتتون بیفته یک روز برفی قضیه فرق میکنه

درسته که مرحله استرس دار مصاحبه برای ویزای کوتاه مدت تایپ C حذف شده ولی تجربه خودم رو برای کسانی که به هر دلیلی نیاز به مصاحبه داشتند مینویسم.

خیلی مهمه که اعتماد به نفس و راجع سفرتون اطلاعات دقیقی داشته باشید. به نظر من مهمترین قسمت مصاحبه همین اعتماد به نفسه. یعنی به راحتی بتونید توضیح بدید هدفتون از ویزا گرفتن چیه.

یادم میاد مصاحبه کننده از یک نفر پرسید چرا از بین این همه کشور هلند رو انتخاب کردی؟ اون شخص هم جواب داد چون طبیعتش سرسبزه و خیلی زیباست. خانم مصاحبه کننده هم گفت خوب برو شمال، چه کاریه این همه میخوای هزینه کنی بری هلند 😆

درسته جواب ویزا رو معمولا دو هفته ای میدند ولی من خیلی خوش شانس نبودم و دفعه اول که برای ویزای هلند اقدام کردم دو ماه طول کشید تا بهم جواب داده بشه! البته روز مصاحبه بهم گفتند که مورد شما رو می فرستیم هلند راجع بهش تصمیم گیری بشه و بیشتر از ۲ هفته طول میکشه ولی نگفتند ۲ ماه! حدودا دو ماه بعد از روز مصاحبه از سفارت هلند تماس گرفتند و گفتند با ویزات موافقت شده و میتونی برای دریافت ویزا بیایی سفارت.

ان شاالله بعد از اینکه جواب مثبت ویزا رو گرفتید حتما به شرایطش و مدت اعتبار اون توجه کنید.

به مشخصات و تاریخ ویزای شینگنتون دقت کنید

به مشخصات و تاریخ ویزای شینگنتون دقت کنید

برای من تاریخ صدور ویزا رو ۶ اکتبر ۲۰۱۳ زده. تاریخ اعتبار ویزای من از ۱۰ اکتبر تا ۲۴ نوامبر هست یعنی یک بازه ۴۴ روزه. من توی این بازه زمانی باید وارد محدوده شینگن میشدم و تا قبل از ۲۴ نوامبر هم باید خارج می شدم. مدت زمان اقامت من رو هم زده ۳۰ روز، یعنی درسته که ویزا در یک بازه ۴۴ روزه اعتبار داره ولی حداکثر اجازه ۳۰ روز موندن در حوزه شینگن رو داشتم. تعداد ورود رو هم یک بار نوشته، یعنی اگر مثلا بعد از ۲۰ روز از حوزه شینگن خارج می شدم حتی با اینکه هنوز ۱۰ روز دیگه مجوز اقامت داشتم ولی اجازه ورود مجدد به من داده نمی شد.

اون پایین هم دو تا جمله نوشته. اولیش Report back to embassy معنیش اینه که وقتی از سفر برگشتم کپی ویزا و صفحات دارای مهر ورود و خروج ایران و حوزه شینگن رو ببرم تحویل سفارت بدم. ایمیل اسکن اون صفحات رو هم قبول کردند. جمله دوم Report to police Eindhoven within 72 hrs یعنی از وقتی وارد هلند شدم ۷۲ ساعت فرصت داشتم که برم اداره پلیس آیندهوون (شهری که دعوتنامه از شهرداری اونجا برای من فرستاده شده بود) و یک فرم پر کنم. پلیس آیندهوون هم یک برچسب توی پاسپورتم زد و موقع برگشت به ایران اسکنش رو فرستادم برای سفارت. این دو مورد برای افراد کمی نوشته میشه ولی ظاهرا مورد من خاص بوده 🙂

اگر خدایی نکرده درخواست ویزای شینگن شما ریجکت شد دنیا به آخر نرسیده. چند ماهی صبر کنید و ترجیحا از یک سفارتخانه دیگه اقدام کنید. اگر بدلیل کسری مدارک ویزاتون ریجکت شده باشه خیلی راحت میتونید بگید که برای درخواست قبلی مدارک کامل نداشتم و الان با مدارک کامل اومدم اقدام کنم.

مزرعه گل هاى لاله در لیسه هلند

مزرعه گل هاى لاله در لیسه هلند

چند توصیه برای ویزای شینگن هلند

 • سعی کنید ورودتون از هلند باشه، هم از این جهت که اگر از کشور دیگری وارد شینگن بشید ممکنه اجازه ورود بهتون داده نشه و هم دفعه بعد که برای ویزای هلند اقدام کنید احتمالا سختگیری بیشتری بشه.
 • اگر بار اولتون هست که قصد گرفتن ویزای شینگن رو دارید درخواست ویزای طولانی و مولتیپل ندید.
 • قبل از دریافت جواب قطعی ویزا هیچ بلیط قطار، هواپیما و رزرو هتلی رو قطعی نکنید.
 • سفارت هیچ پولی به عنوان ضمانت برگشت از شما دریافت نمیکنه. اگر از طریق آژانس اقدام کنید ممکنه اون آژانس از شما بخواد علاوه بر هزینه ای که برای ویزا دریافت میکنه پولی هم به عنوان ضمانت برگشت ازتون درخواست کنه. این پول رو میگیره تا مطمئن بشه شما برمی گردید و اعتبار آژانس که شما رو به سفارت معرفی کرده خدشه دار نمیشه.
 • هزینه ویزای شینگن فقط و فقط ۶۰ یورو هست بعلاوه ۲۸ یورو کارمزد شرکت وی اف اس گلوبال و هزینه ترجمه مدارک. اگر دانش زبان انگلیسی در حد متوسط دارید، فرم ها رو میتونید خودتون پرکنید و فرصت جستجو در سایت های رزرو هتل رو دارید، سراغ آژانس هایی که پول های کلانی دریافت می کنند نرید.
 • پادشاهی هلند تعدادی جزیره در دریای کارائیب داره که فقط با ویزای شینگن مولتیپل اجازه ورود به اون جزایر رو دارید.

در آخر اینکه از اونجایی که تصمیم گیرنده برای دادن ویزا شخص هست نه ماشینو روبات، این احتمال وجود داره که دو نفر مدارک شبیه به هم ارائه بدهند ولی جواب های متفاوتی بگیرند. موارد بالا تجربه شخصی من بوده و ممکنه دفعه بعد که به سفارت مراجعه کنم نحوه مراحل کار فرق کرده باشه و حتی جواب متفاوتی دریافت کنم.

آمارهای جالب از ویزای شینگن

در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۹۰ هزار ایرانی درخواست ویزای شینگن کردند که فقط ۱۴ درصد جواب منفی دریافت کردند و ویزاشون ریجکت شده. من خودم فکر می کردم جواب های منفی خیلی بیشتر از این باشه. ضمن اینکه آمار ایران به کشورهای تونس، مصر، لبنان و مراکش خیلی نزدیکه. از همسایمون پاکستان با ۳۴ درصد جواب منفی خیلی اوضاعمون بهتره. افغانستان هم با ۴۲ درصد ریجکت شدن ویزای شینگن شهروندانش بدترین آمار رو داره.

یک آمار جالبه دیگه در مورد دارندگان پاسپورت روسیه هست. بیشترین متقاضیان درخواست ویزای شینگن در سال ۲۰۱۵ شهروندان روسیه بودند و تعداد ریجکت شدن هاشون هم جزو کمترین ها و فقط ۱.۳ درصد بوده.

برای دیدن کلیه آمارهای ویزای شینگن به سایت Schengen Visa Information برید.

سوالات متداول در مورد ویزای هلند

کدوم آژانس اخذ ویزای تضمینی هلند انجام میده؟

چیزی به اسم ویزای تضمینی برای هلند وجود نداره. آژانس که هیچ، بعید میدونم کارمندان سفارت هلند در تهران هم بتونند همچین تضمینی به کسی بدهند چون تصمیم در مورد ویزای ایرانیان در سفارت هلند در امان پایتخت اردن گرفته میشه. بنابراین هرگونه ادعایی در مورد ویزای شینگن تضمینی هلند به نظر من بی پایه و اساس هست.

هزینه ویزای هلند چقدره؟

مثل بقیه کشورهای شینگن، هزینه برای ایرانی هایی که در ایران اقدام می کنند فقط و فقط ۶۰ یورو هست. اگر آژانس یا شخصی برای پر کردن فرم ها و تهیه مدارک لازم ویزا به شما کمک کنه و پولی دریافت کنه بحثش متفاوته، سفارت هلند فقط ۶۰ یورو برای ویزا دریافت میکنه که غیر قابل بازگشت هم هست. ۲۸ یورو هم کارمزد شرکت وی اف اس گلوبال هست.

در زمان عادی وی اف اس کل هزینه رو به ریال هم دریافت میکنه ولی در شرایطی که نرخ ارز کمی نوسان داشته باشه فقط یورو قبول میکنه. توصیه می کنم یورو ببرید.

نحوه اعتراض به ریجکت شدن ویزای هلند چطوریه؟

اگر درخواست ویزای شما توسط سفارت هلند ریجکت بشه، یک نامه به شما داده میشه که در اون دلایل ریجکت شدن رو نوشته. در انتهای اون نامه هم نحوه اعتراض به این نتیجه به شما اعلام میشه. شما باید دلایل اعتراضتون رو بنویسید و اون رو به آدرسی که سفارت میگه پست کنید. تصمیم نهایی در این مورد رو وزارت دادگستری هلند میگیره.

در صورت گرفتن ویزا همه اقامتم در هلند باید باشه؟

اجباری برای این قضیه نیست ولی اگر برنامه سفری که به سفارت دادید همش در هلند باشه و موقع ورود به هلند نتونید مامور مرزی رو قانع کنید، احتمالش هست از ورود شما به شینگن جلوگیری بشه. من ترجیح میدم همیشه صداقت داشته باشم.

اخذ ویزای هلند از ترکیه یا کشور دیگری رو توصیه می کنید؟

خیر. اگر اقامت ترکیه نداشته باشید و فقط بعنوان توریست در ترکیه باشید، شانس گرفتن ویزای هلند خیلی کم میشه.

ما یک خانواده – گروه هستیم که با هم سفر می کنیم، به سفارت اعلام کنیم؟

بله. اگر شما نگید و سفارت خودش متوجه بشه به احتمال زیاد بدلیل پنهان کردن حقیقت به شما بی اعتماد و درخواستتون ریجکت میشه.

امکانش هست یک برنامه سفر برای من بنویسید؟

خیر، ای کاش وقتش رو داشتم بتونم برای همه برنامه سفر بنویسم ولی ندارم. برنامه سفر هر شخص متناسب با سفر خودش و همچنین رزرو هتلش باید نوشته بشه. برنامه سفر پیچیده نیست. به انگلیسی بنویسید هر روز سفرتون چه جاهایی رو میخواهید ببینید.

شانس من برای گرفتن ویزای شینگن چقدره؟

شانس دریافت ویزا قابل محاسبه نیست. هرچه مدارکتون قوی تر باشه و نشون دهنده بازگشتتون به ایران باشه، شانستون برای گرفتن ویزا بیشتر میشه. حتی امکان داره دو نفر با شرایط کاملا مشابه جواب های متفاوتی بگیرند چون تصمیم گیرنده شخص هست نه ربات.

با عرض معذرت کامنت هایی که در مورد شانس دریافت ویزا و موارد مشابه سوال پرسیده باشند منتشر نخواهند شد.

چرا سوال من منتشر نمیشه؟

چون جوابتون توی متن مقاله یا سایر کامنت ها هست. بدلیل زیاد بودن کامنت های این مقاله سعی می کنم کامنت ها زیاد نشه تا برای همه قابل استفاده باشه.

یک دلیل دیگه سوال پرسیدن در مورد شانس دریافت ویزا و اقدام کردن و نکردن برای ویزا هست. این تصمیمی هست که خود شما باید بگیرید.

دلیل دیگه منتشر نشدن کامنت، سوال پرسیدن در مورد روش های غیرقانونی و خلاف برای دریافت ویزا هست.

در پایان از همه دوستانی که کامنتشون منتشر نمیشه عذرخواهی می کنم.

خوشحال میشم نظرتون رو بدونم و از اون خوشحال تر اگر تجربه ای دارید و میتونید به این نوشته اضافه کنید. به خصوص اگر برای ویزا اقدام کردید، مدارک ارائه شده به وی اف اس و همینطور نتیجه ویزای شینگن رو برای استفاده سایر دوستان کامنت کنید.

به این امید که این ۱۴ درصد ریجکتی هر سال کمتر بشه.

اسفند ۱۳۹۵

مطالب مرتبط

احمد خانی

احمد خانی عاشق سفر و دیدن سرزمین های متفاوت

۲۰۳۴دیدگاه

دیدگاه را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
 • - گزینه های دیدگاه، نام و ایمیل حتما باید وارد شوند.
 • - ایمیل شما هیچگاه منتشر نخواهد شد. فقط برای اطلاع شما از پاسخ به دیدگاهتان استفاده می شود.
آ
آیدا
۶ روز پیش

سلام
هلند برای صدور دعوتنامه از شخص متقاضی وثیقه میگیره؟ ده هزار یورو؟

پاسخ
پاسخ
ا
ایمان
۶ روز پیش

واسه سفارت هلند اقدام کردیم، من و خانمم و دو تا فرزندم، سابقه شینگن داشتیم (یکبار از هلند) با تمکن مالی 60 هزار یورو با بند 2 و 9 ریجکت شدیم امروز، مدارک کامل بود رزرو هتل و ...، من و خانمم هر دو self employed هستیم

پاسخ
پاسخ
س
سعيد
۶ روز پیش

با سلام خدمت دوستان
يه موردي كه دغدغه برخي عزيزان هست براي گرفتن ويزاي شينگن انتخاب كشور جهت اخذ ويزا هست و اينكه كدوم كشور راحتتر و كدوم سختتر ويزا ميده، با مراجعه به اين لينك ميتونيد ببينيد كه در سال 2018 كدوم كشور براي ايراني ها چه تعداد ويزا صادر كرده و چه تعداد رو رجكت كرده و درصد ريجكتي ويزا رو ببينيد، شايد بهتر بتونيد تصميم بگيريد.
موفق و پيروز باشيد
https://statistics.schengenvisainfo.com/
تو قسمت Schengen State كشور اروپائي و تو قسمت Country ايران رو انتخاب كنيد.
براي هلند در سال 2018 آمار به اين ترتيب هست: 28,431 درخواست ويزا - 18,752صدور ويزا - 9,402 ريجكت ويزا - يعني 33 درصد درخواستها ريجكت شده

پاسخ
پاسخ
م
مريم
۸ روز پیش

با عرض سلام خدمت دوستان گرامي،
ميخواستم بدونم توي برنامه سفر در خصوص ويزا با دعوت نامه هلند ايا ما بايد اسم تك تك اشناياني كه اونجا اقامت دارن و ميخوام شرح بدم كه واسه ديدار اونها و جشن فارق اتحصيلي پسر دخترعمه ام ميرم ،بايد قيد بشه با شناسنامه هاشون ؟؟ميشه در اين زمينه راهنمايي كنيد بنده رو.
و همچنين شخص دعوت كننده اگر هزينه مالي رو تقبل كنند ايا علاوه بر فيش حقوقي سه ماه اخر بايد قرار داد كاري رو هم ضميمه كنند يا خير؟
و اينكه اگه حساب من گردش مالي معمولي داشته باشه چون من دانشجو هستم براشون قابل درك هست ؟
و اينكه مدرك شغلي ندارم و ميخوام تو تعطيلات اخر تابستون با توجه به گراهي اشتغال به تحصيل و برگه مرخصي دانشگاه در يك هفته اول مهر چقدر شانس ويزا شدن دارم؟

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۶ روز پیش

درود
بله هرچه برنامه سفرتون ریز تر و دقیق تر باشه شانستون بالاتر میره
عکس کارت شناسایی اقوام درجه یک فقط نیاز هست
قرارداد کاری شخص دعوت کننده نیازی نیست فقط ۳ تا فیش آخر حقوقیشون
بهرحال شانستون رو امتحان کنید
توکل به خدا

پاسخ
پاسخ
S
Sara
۸ روز پیش

سلام من ۲ ماه قبل برای ۲۵ جون وقت سفارت هلندگرفته بودم متاسفانه امروز بهم ایمیل دادن وقتم کنسل شده، خیلی واقعا رفتارشون بده که بعد ۲ ماه انتظار وقت کنسل می کنن. آیا برای کسی این انفاق افتاده؟

پاسخ
پاسخ
س
سميعي
۶ روز پیش

سلام ،من ١٨ جون وقت دارم و إيميلي نيامده براي كنساي،دليل كنسليشون؟ة

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۶ روز پیش

درود بر شما
بله این اواخر خیلی این اتفاق افتاده و خیلی دردناک و ناراحت کنندست

پاسخ
پاسخ
ا
اینا
۸ روز پیش

خواهش میکنم کسی میتونه جواب من رو بدههه
دیروز رفتم vfsو همه مدارک کامل بود ولی بلیط برگشتم ۴ روز بعد از زمان بازگشته درخواستم هست میتونم کاری کنم؟ریجکتم حتمیه؟

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۶ روز پیش

سلام
دیگه کاریه که شده و نمیشه کاری کرد
اگه همه مدارکتون کامل باشه خیلی شاید گیر ندن
خوشبین باشید
مسلما بهتر بود که تاریخ رفت و برگشت بلیطتون با تاریخ درخواستتون و مرخصیتون و رزرو هتلتون یکی بود

پاسخ
پاسخ
م
مریم گلی
۸ روز پیش

سلام در عرض دو روز سه بار ایمیل زدم و جدول وقت سفارت رو پر کردم و در جواب فقط همون صفحه جدول وقت میاد،این یعنی چی؟ ایا باید هی وقت رو تغییر بدم تا ایمیل متفاوتی بیاد یا جایی از کارم ایراد داره چون مطمئنم مشخصات رو درست نوشتم.چون تو پیام ها خوندم که برای بعًی ها اومده که وقت دیگه ای تعیین کنید پر هست وقت مورد نظر ،ولی برای من فقط هی ایمیلی که جدول مشخصات هست فرستاده میشه ،لطفا با وضوح کامل توضیح بدید ممنونم.

پاسخ
پاسخ
ع
علیرضا
۶ روز پیش

سلام دوسن عزیز
شما نباید مداوم ایمیل بزنید
بلکه باید صبر کنید تا نتیجه بررسی درخواست وقتت بگن
اگر قرار باشه مجددا درخواست بفرستید تو متن به وضوح اعلام میکنه
این ایمیلی که شما دریافت میکنید صرفا یک تمپلت ر خصوص تایید دریافت درخواست شما هست

پاسخ
پاسخ
و
وحید
۸ روز پیش

سلام به همه. اینکه من تنها سفر کنم و همسر و فرزندم، ایران میمونن، در همه سفارتها امتیاز محسوب میشه؟ دوم اینکه، در فصل غیر توریستی ، راحت تر ویزا میدن؟

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۶ روز پیش

درود
در همه اتحادیه عضو شینگن نکته مثبتی بشمار میاد
اتفاقا در فصل توریستی باور اینکه شما توریست هستی بیشتره
اما در شرایط فعلی خیلی فرقی نمیکنه

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۱۰ روز پیش

سلام . طبق گفته سفارت ثبت نام برای وقت ملاقات ( وقت مرکز vfs) باید 3 ماه قبل از تاریخ شروع سفر باشه . تاریخ سفر من 98/08/22 هست با توجه به 3 ماه قبل باید 98/05/22 ثبت نام کنم . سئوال من اینه که : ایا می تونم 5 ماه قبل یعنی تاریخ 98/03/22 برای وقت ملاقات ثبت نام کنم با توجه به اینکه تاریخ سفرم 98/08/22 هست ؟ تشکر

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۶ روز پیش

سلام محمد جان
با شرایط فعلی اگه شما امروز اقدام به گرفتن وقت ملاقات کنی در خوشبینانه ترین حالت ۴ ماه دیگه بهت وقت ملاقات میدن و میتونی در ایمیلی که میزنی تاریخ سفرت رو برای همون تاریخ درخواستیت بزنی و مشکلی وجود نداره
اگه شما بخوای ۵/۲۲ تازه وقت بگیری ۳ ماه بعدش تازه بهت وقت میدن
شما باید همین امروز اقدام کنی و الا به تاریخت نمیرسی

پاسخ
پاسخ
س
سارا
۱۱ روز پیش

سلام دوستان. وققتون بخير، در مورد كسي كه مداركش كامل است ، به نظرتون سفارت اگر با درخواست ويزا مالتيپل موافقت نكند فرد را ريجكت مي كند؟ يا اينكه ويزاي سينگل را مي دهد؟
در واقع منظورم اين هست كه آيا به دليل درخواست ويزاي مولتي، ممكنه سفارت شخص رو ريجكت كنه؟
با سپاس

پاسخ
پاسخ
ع
علیرضا
۶ روز پیش

سلام
خیر من خودم درخواست مولتی داشتم ولی با سینگل یک ماهه موافقت کردن

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۶ روز پیش

درود بر شما
خیلی بعید به نظر میرسه که کسی همه چیزش کامل باشه اما چون مولتی بهش تعلق نمیگیره ریجکتش کنن
معمولا اینکارو نمیکنن
در حالت مشابه هم زمانی که شما درخواست سینگل میدی اگه واجد شرایط باشی خودشون مولتی میدن
کلا به درخواست ما توجهی نمیکنن و توجهشون سابقه شینگن شما و مدارکتون هست که تعیین میکنه که سینگل بدن یا مولتی
نگران نباشید

پاسخ
پاسخ
س
سارا
۱۱ روز پیش

سلام دوستان
ما دو هفته دیگه وقت سفارت داریم،در مورد مدارک مالی یه سوال برام پیش اومده، تصمیم داریم از حسابی که حقوق همسرم بهش واریز میشه (همون شماره حسابی که در فیش حقوقی درج شده) گردش، و از یک حساب دیگه که پس اندازهامون رو به اون انتقال میدادیم گواهی تمکن بگیریم، آیا لازمه از اون حساب پس انداز هم گردش جداگانه بگیریم؟ گردش خوبی داره و میتونه ماهیتشو به عنوان یه حساب پس انداز نشون بده، چون هرماه بخشی ازحقوق رو به اون انتقال میدادیم، منتها بالاجبار باید چند روز دیگه بابت جابجایی منزل و پرداخت ودیعه به صاحبخونه جدید برای مدت یک روز بخش زیادی رو از حساب برداریم تا ودیعه فعلی رو از صاحبخونه قبلی بگیریم و مجددا فردای اون روز همون مبلغ رو به حساب برگردونیم، آیا این برداشت و واریز چشمگیر اونم به فاصله کوتاه برای آفیسر ایجاد شبهه نمیکنه؟
بنظرتون باید بابت علت این نقل و انتقال ها در کاور لتر توضیح بدیم یا چون حساب در دراز مدت تمکن و گردش خوبی داشته ضرورتی به توضیح نیست؟

پاسخ
پاسخ
ع
علیرضا
۶ روز پیش

سلام
در پاسخ به شما چند دو وجود داره
یک) شما هر تعداد گردش حساب سه ماهه بخواید (منظورم از حساب ها متعدد هست) میتوید ارائه بدید و محدودیت نداره
دو) در خصوص تغییرات ناگهانی موجودی حاب حتما در کاور لتر توضیح بدید (به شخصه یک حساب بلند مدتم مهلتش تموم شد و کل مبلغ به حساب جاری من واریز شد که به نسبت موجودی قبلی قابل ملاحظه بود. از مرکز ویزا لاهه سوا کردم گفتن دقیقا مین موارد در نامه ای بهشون توضیح بدیم تا اون ها متوجه بشن پول از منشایی هست)

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۶ روز پیش

درود بر شما
شما از حسابی که حقوقتون بهش واریز میشه گردش ۳ ماهه بگیرید و از اون حسابی که پول داخلشه تمکن مالی بگیرید مشکلی پیش نمیاد
توضیحات اضافه ای در مورد مسائل مالی براشون ننویسید که شبهه ایجاد کنه

پاسخ
پاسخ
ک
کیا
۱۲ روز پیش

سلام
یه سوال داشتم از خدمت دوستانی که در چند هفته اخیر وقت سفارت داشتن، اینکه آیا به خود سفارت هلند مراجعه کردن یا دفتر وی اف اس در هروی؟
اون مسئله تصمیم سفارت هلند برای دریافت پرونده ها به صورت مستقیم از متقاضی آخرش به کجا رسید؟چون اگه درست یادم باشه چند وقت پیش تو سایت وی اف اس خوندم که از بیست و سه آوریل پروسه دریافت مدارک دوباره در دفتر خودشون انجام میشه.

پاسخ
پاسخ
ا
احسان
۱۲ روز پیش

ظاهرا یه دوره کوتاهی این اتفاق افتاد و بعدش رفت vfs اتفاقا ما از گروهی بودیم که رفتیم سفارت ولی ظاهرا بعد از چند روز برگشت vfs
اتفاقا چقدرم خوب بود هم خلوت بود و هم ۲۸ یورو رو ندادیم

پاسخ
پاسخ
م
محبی
۱۱ روز پیش

آقا احسان ،تو سفارت موقع تحویل مدرک ازتون سوالی هم پرسیدن؟ و اینکه شما ویزا شدید؟

پاسخ
پاسخ
ا
احسان
۷ روز پیش

خیر هیچ سوالی نپرسیدن

پاسخ
پاسخ
ر
رضا
۱۲ روز پیش

دوست عزیز، ما در تاریخ پنجم خرداد نود و هشت وقت سفارت داشتیم، و به vfs در هروی رفتیم

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۱۲ روز پیش

درود بر شما، یه مدت کوتاه به سفارت برگشته بود و در حال حاضر دوباره کلیه امور توسط vfs انجام میشه

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۱۲ روز پیش

سلام
ما 26 می وقت سفارت داشتیم که به دفتر وی اف اس در هروی رفتیم

پاسخ
پاسخ
و
وحید
۱۵ روز پیش

درود بر شما. برای ویزای هلند، گواهی چند ساله بیمه باید ترجمه بشه؟ یا ریز پرداخت مثلا 5 ماه آخر؟ شغل من آزاد هست. تا دو ماه پیش، صاحب کار، بیمه واریز میکرد، الان جواز دارم و بیمه خویش فرما شدم. ضمنا برنامه سفرم برای اوایل پاییزه.
ممنون

پاسخ
پاسخ
ا
احسان
۱۲ روز پیش

سلام
از روز اول بیمه رو بگیرید کلا تو یه صفحه خلاصه میشه

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۱۲ روز پیش

درود بر شما
شما به سازمان تامین اجتماعی مراجعه میکنید و تقاضای سابقه بیمه رو میدید و کلیه سابقه بیمه رو تو یک صفحه A4 بهتون میدن و همون برگه رو ترجمه میکنید و با مدارک دیگتون تحویل vfs. میدید

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۱۵ روز پیش

با درود خدمت دوستان و همراهان عزیز
من ۴ ماه پیش بابت ریجکت شدنم توسط وکیل در هلند اعتراض کرده بودم اما تا به امروز جوابی دریافت نکردیم و تصورم این بود که نهایتا ۱۲ هفته زمان میبره
امروز وکیل با IND تماس گرفت و اونها گفتن که سرمون شلوغه و نهایتا تا ۶ ماه جواب میدن و زیر بار اون ۱۲ هفته نرفتن و گفتن پروسه اعتراض از ۱ ماه تا نهایتا ۶ ماه زمان میبره و شما اگه بیشتر از ۶ ماه شد میتونید تماس بگیرید و پیگیری کنید
گفتم اطلاع رسانی کنم که دوستانی که اعتراض کردن در جریان باشن که ممکنه تا ۶ ماه هم طول بکشه
البته دوستانی که آدرس ایران رو دادن ۱ ماهم زمان میبره تا نامه IND به دستشون برسه
واقعا عجیبه که عرض ۲ هفته به سادگی ریجکتت میکنن اونوقت برلی رسیدگی به اعتراض تا ۶ ماه معطلتون میکنن
البته دوستانی هم بودن که سر ۲ ماه جوابشون اومده
اما کل پروسه طولانی و خسته کننده و پر هزینه ای هست
یه پیشنهادی هم برای دوستانی دارم که هنوز به vfs مراجعه نکردن
حتما از مدارکی که ترجمه کردید از همشون یه اسکن بگیرید که اگه خدایی نکرده ریجکت شدید و خواستید اعتراض کنید اسکن رنگی مدارک ترجمه شده رو داشته باشید که باز متحمل هزینه نشوید
با امید ویزا شدن همه دوستان

پاسخ
پاسخ
م
مژده
۷ روز پیش

با سلام
من متاسفانه ريجكت شدم و ميخوام نامه اعتراضم رو بفرستم . ميتونم ازشون بخوام كه جواب اعتراضم رو به ادرس دوستم كه در هلند زندگي ميكنند بفرستند؟ يا حتما بايد براي خودم ارسال بشه؟ و اينكه ميتونم نامه م رو بدم دوستم كه اونجا هست كه بفرسته؟
يا حتما بايد خودم امضا و پستش كنم ؟
ممنون ميشم راهنماييم كنيد

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۶ روز پیش

سلام خانم مژده
بسیار متاسف شدم
حتما و حتما باید نامه اعتراض رو خودتون امضا کنید
بهترین کار اینه که نامه اعتراض رو با فرمت درست و به زبان انگلیسی یا هلندی بنویسید و امضا کنید بعدش اسکن کنیدش و به ایمیل دوستتون در هلند بفرستید
تو نامه آدرس دوستتون رو بنویسید و حتما تو نامه ذکر کنید که این آدرس دوستتون هست و جواب نامه به آدرس دوستتون در هلند فرستاده بشه
فرمت درست نامه اعتراض رو در اینترنت سرچ کنید و تمامی مواردی رو که ذکر شده در نامه بنویسید، امیدوارم که جوابتون مثبت باشه، فقط باید صبور باشید
شما با چه بندهایی ریجکت شدید؟ درخواستتون با دعوتنامه بوده یا توریستی؟ سابقه شینگن داشتید؟

پاسخ
پاسخ
ع
علیرضا
۱۲ روز پیش

دلیل اینکه اینقدر در نوبت طولانی بررسی مجدد پرونده میرید و هزینه های اون رو تقبل می کنید چی هست؟ به راحتی میتونید یک بار دیگه به همین کشور یا سایر کشورها درخواست ویزا بدید که مسلما هم از نظر زمانی خیلی جلو تر هستید و هم از نظر هزینه

پاسخ
پاسخ
ب
بنفشه
۱۰ روز پیش

سلام دوستان محترم من و همسرم دو سال قبل با دعوتنامه از خواهرم و کلی مدارک و سند ملکی و گردش مالی خوب ریجکت شدیم . خواهرم با وکالت از طرف من به ان سازمان در هلند اعتراض فرستاد و بعد از چند ماه یک فرم چند برگی فرستادند و انرا تکمیل کردیم و فرستادیم . ولی در اخر بعد از ۵ ماه و کلی استرس و انتظار جواب بازم منفی بود و دلیل این که شما و همسرتان بازنشسته هستید و ممکن است برنگردید و شاید برگه گردش مالی شما تقلبی باشد در حالیکه چند سال قبل ویزای شینگن از هلند داشتم و حتی ویزای کانادا هم در پاسپورتم بود ولی باور کنید کارمند سفارت اصلا ویزاهای قبلی مرا اسکن نکرد و تحویل نگرفت خیلی اعصابم خورد شد . . وقتی ریجکت شدم خواهرم گفت اعتراض زیاد اثری ندارد وقتی جواب منفی دادند کار سخت میشود . انقدر تجربه بدی برایم شد دیگر تقاضا نکردم و یه سفر به مالزی و سنگاپور رفتم تا اروم شم . کلا سختگیری زیاد شده و مقداری شانس میخواهد . ببخشید پرچونگی کردم . این از تجربه من

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۶ روز پیش

سلام بنفشه جان ممنون از توضیحات کامل و خوبتون
بله همونطور که در بالا توضیح دادم ما هم تو هلند وکیل گرفتیم و وکیل نامه اعتراض رو تنظیم کرد و الان منتظریم و اون فرم چند صفحه ای هم برامون اومد و پرش کردیم و دیگه توکل به خدا

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۱۲ روز پیش

با درود بر شما
علیرضا جان اعتراض کردن و برسی مجدد چنتا نکته مثب داره که خدمتتون میگم
در مورد درخواست مجدد شما لااقل باید بزارید ۶ ماه زمان از ریجکتیتون بگذره که خودش زمان کمی نیست
از لحاظ هزینه هم مسلما تقاضای مجدد خیلی هزینش بالاتره چون هم باید ۸۸ یورو به سفارت بپردازید و هم کلی هزینه دارالترجمه رسمی رو بدید و هم اینکه ۳ ماه گردش حسابتون در جریان باشه و رقم بالایی تو حسابتون باشه که همه اینها هزینه بالایی رو داره
و از همه مهمتر زمانی که شما تقاضای دوباره میدید یک پوئن منفی در پروندتون وجود داره به نام ریجکتی
پرونده شما با علم اینکه یکبار ریجکت شدید برسی میشه و این مورد خوبی نیست
اما در عوض زمانی که شما اعتراض میکنید نه هزینه ترجمه دوباره میدید نه اون ۸۸ یورو رو میدید و نه پروندتون بدون پوئن منفی ریجکتی برسی میشه
بلکه توسط آفیسر دیگه ای و از ابتدا بدون هیچ پیش فرضی برسی میشه
اعتراض برای دوستانی که از صحت و سلامت مدارکشون مطمعن هستن پیشنهاد میشه و یک جورایی یه شانس دوبارست
ممکنه بگیره ممکنه نگیره
خیلیها اعتراض کردن و باز هم رد شده اما بعضی ها هم جواب اعتراضشون به ویزا تبدیل شده
پس چه از لحاظ زمانی و چه از لحاظ هزینه اگه درخواست مجدد بذیم جلو نمی افتیم به علاوه اینکه اون سابقه منفی ریجکتی تو سیستم ثبت میشه و نکته منفی محسوب میشه

پاسخ
پاسخ
ب
بنفشه محمدپور
۱۵ روز پیش

سلام ، در مورد سایز و تعداد عکس لطف کنید بفرمایید . در بعضی از سایتها ۳.۵در ۴.۵ نوشته شده و در جای دیگر ۳.۵ در ۴ . تشکر میکنم

پاسخ
پاسخ
ع
علیرضا
۱۲ روز پیش

سلام
همون 35 در 45 میلی متر درسته
اگر خیلی شک دارید توی خود VFS هم عکس میگیرن منتهی یک مقدار گرونتر

پاسخ
پاسخ
م
مژده
۱۶ روز پیش

سلام دوستان
متاسفانه من ديروز ريجكت شدم
با مدارك كامل
بنظرم واقعا بي عدالتي هستش
چون من فرزند و شوهرم ايران هستند و تنها و بدون دعوتنامه و توريستي ميخواستم برم و تاي عاطفي و جايگاه شغلي خوب و سند ملك و گواهي مرخصي و .... رو دادم بهشون و فقط شينگن لازم داشتم كه متاسفانه با بند ٢ و ٩ ريجكت شدم ، بنظر شما اعتراض بزنم؟ و اينكه اگر دعوتنامه پيدا كنم و روي مداركم بزارم و روي اعتراضم بفرستم تاثير داره؟؟

پاسخ
پاسخ
م
مژده
۱۱ روز پیش

دوستان من ميخوام اعتراض بزنم كسي رو ميشناسيد كه متن اعتراض رو حرفه اي و قانوني تنظيم كنه ؟؟

پاسخ
پاسخ
ع
علیرضا
۱۲ روز پیش

سلام
در قالب گروهی درخواست تفر داده بودید؟ منظورم این هست که آیا از طریق آژانس درخواست داده بودید یا انفرادی میخواستید برید؟

پاسخ
پاسخ
م
مژده
۱۱ روز پیش

نه به تنهايي اقدام كرده بودم

پاسخ
پاسخ
س
سارا
۱۲ روز پیش

عجیبه یه کم، شما سابقه شینگن قبلی هم داشتید؟ سن تون چقدر هست؟

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۱۱ روز پیش

درود بر شما
با سیاست جدیدی که دولت هلند در نظر گرفته خیلی هم عجیب نیست
من خودم با سابقه شینگن و مدارک کامل ۵ ماه پیش ریجکت شدم

پاسخ
پاسخ
م
مژده
۱۱ روز پیش

خير اولين اقدامم بود براي شينگن و ٣٤ ساله هستم

پاسخ
پاسخ
س
سارا
۱۷ روز پیش

سلام،من براي ويزاي 6 ماهه مولتي پل هلند دارم اقدام مي كنم . اولين سفرم 8 روز اقامت خواهم داشت و در سفر بعدي 13 روز اقامت خواهم داشت، مي خواستم راهنمايي كنيد كه در فرم قسمت ۲۵ چند روز باید بزنم؟ فقط تعداد روزهاي سفر اول؟ يا جمع هر دو سفر؟ممنونم از كمكتون

پاسخ
پاسخ
ا
امیر
۱۴ روز پیش

فقط مقدار سفر اولتون رو به همراه برنامه سفر قرار بدین و تعداد رو همون ۸ روز بزنین در صورت تکرر ویزا از سفارت هلند و شرایط ویزای مولتی افیسر بهتون مولتیپل میده

پاسخ
پاسخ
S
Sara
۱۲ روز پیش

ممنون از راهنمایی شما، به نظرتون درخواست مولتی بدم یا سینگل؟

پاسخ
پاسخ
ا
احسان
۱۷ روز پیش

سلام
شما از کجا می‌دونید که مولتیپل می‌دن بهتون؟
ظاهرا یا ویزا نمیدن یا اگه میدن سینگل میدن
در هر صورت شما اگه مایلید بزنید ۱۸۰ روز مولتی

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۱۷ روز پیش

سلام شما تقاضای ۴ هفته رو بدید، دیگه بستگی به سابقه شما و شرایط داره که چه ویزایی بهتون بدن
الان شرایط مثل گذشته نیست که بشه ازشون ویزای مولتی بلند مدت خواست
الان اگه با این شرایط ویزا بشید خیلی بهتون لطف داشتن

پاسخ
پاسخ
س
ساناز
۱۷ روز پیش

با سلام ، و تشکر فراوان از تمام توضیحات مفیدتون ، با کمک نوشته هاتون تونستم مادرم رو چندین و چند بار به مدت سه ما به هلند بیارم ، حال سوالم اینکه بهش اینبار ویزای شیش ماهه دادن ، تقریبا ۹۰ روز اولش رو به پایانه تیپ ویزاش c هست و مولتی ، آیا بعد ۹۰ روز از هلند خروج کنه میتونه ۹۰ روز یا کمتر از اون رو ، ورود کنه هلند ، ممنون میشم راهنماییم کنید و یا بهم بگید از کجا میتونم بپرسم و مطمعین بشم ، با سپاس فراوان 🙏🙏

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱۳ روز پیش

سلام
خیر نمیتونه. در کل بازه 180 روزه حداکثر 90 روز میتونه در هلند باشه

پاسخ
پاسخ
س
سوگند
۱۸ روز پیش

سلام
دختر بیست و سه ساله ای هستم و قصد داشتم امسال همراه مادربزرگم که پیر هستن به دیدن عموم توی هلند بریم
عموی من دعوتنامه عادی ۲۰ یورویی رو فرستاده و وقت سفارت برای اول مرداده
عموی من دعوتنامه برای ویزای دو ماهه فرستاده و خب یه ماهش در شهریوره و یه ماهش در مهر که من دانشگاه دارم
من گواهی اشتغال به تحصیلم رو گرفتم اما تا اخر شهریور اعتبار داره و برای گواهی جدید باید تا مهر صبر کنم که البته از وقت ویزام جلوتره
ایا ممکنه بهم گیر بدن که سفر توی دوره تحصیلیت میفته و مرخصی تحصیلی بده؟ چون دانشگاه من مهر فایل مرخصی پاییزو باز میکنه
از اونجا که عموم ساپورت مالی رو توی دعوت نامه زده و فیش حقوقیش هم هست امکانش هست با تمکن ۱۰ میلیون قبول شم؟
البته من تا به حال ویزا نگرفتم و این خیلی نگرانم میکنه اما مادر بزرگم دو بار به هلند رفته و امسال چون پیر شده من به عنوان همراه میخوام پیشش باشم
به نظرتون برای قبول شدن شانسی دارم؟ چیکار کنم شانس ریجکت نشدن بره بالا

پاسخ
پاسخ
م
مریم
۱۷ روز پیش

سلام
این نظر شخصی من هست:
شما با مادربزرگت نرو چون احتمالا هر دو باهم ریجکت می شید؛ حداقل بذار مادربزرگت تنهایی بره که شانس ریجکت شدنش خیلی کمتره

پاسخ
پاسخ
آ
آرزو
۱۷ روز پیش

سلام
چرا شما تو دلشون رو خالی میکنید؟؟؟
چرا نباید بره؟

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۱۸ روز پیش

سلام سوگند جان
با توجه به شرایط شما که سفر اولتون هست و تابحال سابقه شینگن نداشتید بهترین حالت ممکن به این شکل هست که شما برای خودتون تو فرم ویزا سفر یک ماهه رو انتخاب کنید و از اول شهریور تا آخر شهریور رو یعنی ۴ هفته رو مشخص کنید، اینجوری شانستون بالاتر میره چون هم تایم کوتاهتری رو برای مسافرت انتخاب کردید و هم اینکه تو تایم تعطیلات دانشگاهیتون هست و برای اونا قابل قبولتره که شما در تایم تعطیلات به مسافرت برید نه تایم تحصیلیتون
در مورد تمکن مالی چون از اونور ساپورت شدید کافیه
مادر بزرگتون هم چون ۲ بار رفته و برگشته شانستون بالاست
چون برای مهر گواهی ندارید ریسک نکنید و فقط تو فرم خودتون ۴ هفته ای بزنید، اما برای مادر بزرگ ۸ هفته بزنید، اونا خودشون به احتمال زیاد برای هردوتون ۳ ماهه میدن

پاسخ
پاسخ
س
سمیعی
۱۸ روز پیش

سلام.می خواهم ویزا مولتی هلند درخواست بدم ،در فرم قسمت ۲۵ چند روز باید بزنم در حالت آتلاین فقط عدد میشه زد،چکار کنم؟یعنی دستی کلا فرم را پر کنم یا میشه فقط عدد در حالت آنلاین میشه زد

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۱۸ روز پیش

در این شرایط اصلا تقاضای مولتی نکنید
اگه واجد شرایط باشید خودشون مولتی میدن

پاسخ
پاسخ
م
میثم
۱۷ روز پیش

اگر درخواست مولتی ندن، سفارت چطور باید تشخیص بده که ایشون تقاضای مولتی دارن تا بهشون ویزای مولتی بدن؟!

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۱۷ روز پیش

سلام میثم جان
سفارت با توجه به سابقه متقاضی و با توجه به شرایط سیاسی خودشون و مابقی چیزها خودش تعیین میکنه که مولتی بده یا سینگل
چه بسا که اگه تقاضای مولتی کنن ممکنه اصلا ریجکت بشن

پاسخ
پاسخ
ا
احسان
۱۸ روز پیش

سلام
پیشنهادم اینه که ویزای مولتی درخواست ندید.
ولی فرم رو که دانلود کنید به راحتی می‌تونید اطلاعات مد نظرتون رو وارد کنید.و اینکه فقط عدد قبول می‌کنه مگه شما چیز دیگه‌ای می‌حواهید داخلش بزنید؟

پاسخ
پاسخ
س
سميعي
۱۸ روز پیش

سلام،ويزاي قبلية ٤ماهه از هلند بود،خب چه عددي وارد كنم بهتره؟من ويزا يك ساله مي خواهم ولي مدت ٩٠ روز در سال خوبه.الان من گزينه مولتي را بزنم با چه عددي؟

پاسخ
پاسخ
آ
آرزو
۱۷ روز پیش

سلام
شما کلا قسمت سینگل و مولتی رو تیک نزن و خالی بزار، تقاضای ۹۰ روزه بدید

پاسخ
پاسخ
ا
احسان
۱۷ روز پیش

سلام
خیلی به ویزای قبلی استناد نکنید
اگر نظرات حضرات رو خونده باشید اخیرا ویزای مولتی به ندرت صادر میشه شما علی الحساب همون سینگل ۳۰ روزه رو درخواست بده تا اصلا بحث ویزا شدن حل بشه تا بعد
مگر این‌که مدارکی داشته باشید که ثابت می‌کنه برمی‌گردید بیشتر از مدارک مالی مدارک شغلی مهمه که اون فرد اینجا درآمد داره و وابستگی داره که برمی‌گرده

پاسخ
پاسخ
س
سمیعب
۱۷ روز پیش

مدارک مالی: گردش حساب و یک سند ملکی دارم
مدارک شغلی:مدرس،مدیر انتشارات،دانشجو دکتری و نویسنده سال هم لوحشو گذاشتم.
برای کانادا که قبل از عید اقدام کردم ۵ساله بهم دادند
امکان داره با این شرایط که دارم مولتی ندن؟چون با توجه به شرایطم اصلا سینگل به دردم نمیخوره

پاسخ
پاسخ
ا
احسان
۱۳ روز پیش

پیشنهادم اینه که در بدو امر یه ویزای کوتاه مدت چه مولتی چه سینگل بگیرید بعد از اون مجدد درخواست بلند مدت بدید.
شما یه درخواست بدید با توجه به مدارکتون انشالله اون ویزای مد نظرتون رو صادر می‌کنن

پاسخ
پاسخ
ادامه...