سفرنوشت

راهنمای اخذ ویزای شینگن هلند - تجربه شخصی

هلند

به روز رسانی در تاریخ ۱۳۹۷/۵/۲۶: آدرس شرکت وی اف اس هلند تغییر پیدا کرده و به میدان هروی منتقل شده.

به روز رسانی در ۱۳۹۷/۳/۲۴: اگر وی اف اس به شما پیام داد که زودترین زمانی که وقت داره هفته چهارم سپتامبر هست این یعنی باید تاریخ سفر رو به هفته سوم نوامبر به بعد تغییر بدید و دوباره ایمیل درخواست وقت به وی اف اس بفرستید. هفته چهارم سپتامبر نوبت شما نیست! تا وقتی که یک روز و ساعت مشخص به شما اعلام نشه هیچ وقتی ندارید. ایمیل های وی اف اس خیلی واضح هست. یک دوست که دانش انگلیسی در سطح متوسط داره خیلی میتونه به شما کمک کنه.

به روزرسانی در ۱۳۹۷/۳/۷: از ابتدای سال ۱۳۹۷ تقاضای ویزا برای وی اف اس بسیار زیاد شده و احتمالا چندین بار وی اف اس به ایمیل شما پاسخ میده که زمان سفرتون رو عقب بیاندازید. به این ایمیل ها فوری پاسخ بدید تا نهایتا یک وقت تحویل مدارک به شما اختصاص داده بشه. به همین دلیل تقاضای زیاد سفارت هم معمولا نمیتونه در بازه ۱۴ روزه پرونده ها رو بررسی کنه و حتی تا ۳۰ روز هم شده که جواب دادن طول کشیده.

به روزرسانی در ۱۳۹۷/۱/۲۱

به روزرسانی در ۱۳۹۶/۱۰/۱۳: با توجه به این که کامنت های این پست داشت به ۱۰۰۰ تا می رسید، از امروز حذف کامنت هایی که برای دیگران مفید نبود رو شروع کردم تا استفاده از این مطلب و نظراتش برای مراجعه کنندگان ساده تر باشه. این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

به روزرسانی در ۱۳۹۶/۵/۱۶: سیستم ویزای کوتاه مدت هلند به شرکت وی اف اس گلوبال VFS Global واگذار شد که توضیحاتش رو در قسمت هایی که تغییرات ایجاد شده اضافه کردم.

به روزرسانی در ۱۳۹۶/۵/۱۱: توضیحات بیشتر به قسمت وقت مصاحبه و نوبت سفارت هلند اضافه کردم.

به روزرسانی در ۱۳۹۶/۳/۲۱: قسمت سوالات متداول در مورد ویزای هلند رو به مطلب اضافه کردم.

به روزرسانی در ۱۳۹۶/۱/۲۹: در آوریل ۲۰۱۷ وبسایت تمامی سفارت های هلند در دنیا تغییر یافت و اطلاعات به صورت یکپارچه در یک سایت ارائه می شود. لینک هایی که در این مطلب به سایت سفارت بود به روزرسانی شد و لینک به لیست شرکت های بیمه مورد قبول سفارت هلند، به دلیل اینکه در سایت جدید این لیست ارائه نشده، حذف شد.

اگر عبارت ویزای شینگن (Schengen Visa) رو سرچ کنید چند صفحه اول گوگل فقط آژانس هایی هستند که با دریافت مبالغ زیادی این کار رو انجام میدند. شاید برای همینه که تصور بر این شده تنها راه برای دریافت ویزای شینگن صرف مبالغ زیاد و مراجعه به این آژانس هاست. یک دلیل دیگرش هم شاید این باور غلط باشه که اکثر درخواست های ویزای شینگن ریجکت میشند که البته این هم درست نیست و در آخر این نوشته آمار جالبی رو بهتون میگم.

توی این مطلب سعی می کنم تجربه شخصی خودم و هرچی که راجع به این ویزای شینگن هست و مراحل لازم برای دریافتش رو با شما به اشتراک بگذارم.

ویزای شینگن چیست و چه مزایایی داره

سال ۱۹۸۵ شهر کوچکی به اسم شینگن در لوکزامبورگ میزبان سران ۵ کشور اروپایی بود که اولین قدم رو برای تحقق رویای اروپای بدون مرز برداشتند و معاهده ای که بعدها به معاهده شینگن معروف شد رو امضا کردند. ده سال بعد معاهده شینگن با برداشته شدن نقاط کنترل مرزی بین ۷ کشور عملیاتی شد و تا امروز که این کشورهای بدون مرز به ۲۶ تا رسیده در حال گسترش هست. در حقیقت مثل این میمونه که این ۲۶ کشور یکی هستند و فقط یک مرز بیرونی دارند.

معنی این بدون مرز بودن کشورها اینه که شما با ورود به یکی از این ۲۶ کشور، چون مرزی مابینشون نیست میتونید آزادانه به ۲۵ تای بقیه هم سفر کنید. برای ورود به این کشورها که محدوده شینگن رو تشکیل میدند شما باید از یکیشون ویزا دریافت کنید، ویزایی که به ویزای شینگن معروفه.

کشورهای حوزه شینگن عبارتند از

 • اتریش (Austria)
 • بلژیک (Belgium)
 • جمهوری چک (Czech Republic)
 • دانمارک (Denmark)
 • استونی (Estonia)
 • فنلاند (Finland)
 • فرانسه (France)
 • آلمان (Germany)
 • یونان (Greece)
 • مجارستان (Hungary)
 • ایسلند (Iceland)
 • ایتالیا (Italy)
 • لتونی (Latvia)
 • لیتوانی (Lithuania)
 • لوکزامبورگ (Luxembourg)
 • مالت (Malta)
 • هلند (Netherlands)
 • نروژ (Norway)
 • لهستان (Poland)
 • پرتغال (Portugal)
 • اسلواکی (Slovakia)
 • اسلونی (Slovenia)
 • اسپانیا (Spain)
 • سوئد (Sweden)
 • سوئیس (Switzerland)
 • لیختن اشتاین (Liechtenstein)

کشورهای عضو پیمان شینگن رو می تونید در نقشه زیر ببینید.

نقشه کشورهای عضو پیمان شینگن

نقشه کشورهای عضو پیمان شینگن

استونی یک کشور کوچک عضو شینگن با پایتخت بسیار زیبا

استونی یک کشور کوچک عضو شینگن با پایتخت بسیار زیبا

از این ۲۶ تا کشور ۱۷ تاشون در ایران سفارت دارند که از هر کدومشون میشه برای ویزای شینگن اقدام کرد.

با داشتن ویزای شینگن میتونید به ۴ تا کشور کوچولوی اروپایی که عضو محدوده شینگن نیستند ولی بین کشورهای عضو شینگن گیر کردند هم سفر کنید:

واتیکان، کوچکترین کشور اروپا در قلب رم

واتیکان، کوچکترین کشور اروپا در قلب رم

اگر ویزای شینگن شما دابل (دو بار ورود) یا مولتیپل (چند بار ورود) باشه علاوه بر ۳۰ کشور بالا میتونید به ۱۰ تا کشور اروپایی دیگه که عمدتا در منطقه بالکان هستند هم سفر کنید:

فقط باید حواستون باشه بعضی از این کشورها در صورتی اجازه ورود به شما میدند که ویزاتون دارای اعتبار باشه و یکبار هم ازش استفاده کرده باشید. شرایط هر کدوم رو جداگانه در کشور مربوطه خواهم نوشت.

علاوه بر کشورهای اروپایی، با داشتن ویزای شینگن میشه به چند تا کشور دیگه هم در آمریکای مرکزی سفر کرد که در قسمت خودش شرایط و جزییاتش رو می نویسم.

خوب حالا که دیدید با یک ویزا میشه به ۴۰ تا کشور اروپایی سفر کرد بریم مرحله بعد.

توضیح کشورهای بدون مرز در منطقه شینگن با چند مثال

قبل از اینکه برم اروپا، تصور دقیقی از اینکه کشورهای بدون مرز چطوری میتونه باشه و اینکه با ویزای یک بار ورودم میتونم همه کشورها رو ببینم ممکن نبود. اولین بار مرز زمینی هلند و بلژیک رو با ماشین دوستم رد کردیم و فقط از طریق جی پی اس ماشین که یک خط چین روی نقشه نشون میداد فهمیدم از مرز رد شدیم، واقعا هیچ نشانه فیزیکی و حتی تابلوی خوشامدگویی به بلژیک هم وجود نداشت. وضعیت مرزهای زمینی بین کشورهای حوزه شینگن تقریبا همه جا اینجوریه به جز برخی جاها که اتاقک های مخروبه کنترل مرزی از گذشته مونده. تنها یک بار در مرز زمینی ایتالیا به سوئیس ویزای همه مسافرها چک شد. این هم مربوط به سال ۲۰۱۵ و اوج مهاجرهای غیرقانونی از کشورهای جنگ زده بود.

کشور های یونان و مالتا مرز زمینی با بقیه کشورهای منطقه شینگن ندارند ولی با ویزای یک بار ورود میشه به این کشورها هم وارد شد چون مرزهای هوایی هم بین این کشورها حذف شده. فرودگاه های حوزه شینگن به دو قسمت تقسیم شدند، پروازهایی که خارج از شینگن به اون فرودگاه وارد و خارج میشند و پروازهای ورودی و خروجی مربوط به منطقه شینگن. مثلا وقتی شما از برلین آلمان به بارسلون اسپانیا پرواز کنید مثل این میمونه که از مادرید به بارسلون پرواز کردید. موقع خروج از آلمان و برلین پلیس مرزی پاسپورت شما رو نه کنترل میکنه نه مهری زده میشه (ممکنه بعضی از ایرلاین ها داشتن ویزای معتبر رو چک کنند) و همینطور موقع ورود به بارسلون کسی نه از شما پاسپورت و ویزا میخواد نه مهر ورودی در پاسپورتتون زده میشه. این مثال رو میشه به تمامی فرودگاه های حوزه شینگن بسط داد.

مثال آخر مربوط میشه به موردی که اکثر ما ممکنه اشتباه کنیم. اگر یک پرواز از تهران به پاریس با هواپیمایی آلیتالیا (هواپیمایی ایتالیا) داشته باشید این پرواز یک توقف هم در ایتالیا خواهد داشت. وقتی قصد تعویض پرواز در فرودگاه رم رو دارید چون پرواز شما از خارج منطقه شینگن اومده و الان قصد دارید یک پرواز داخل شینگن رو سوار بشید مجبور هستید از گیت پلیس مرزی در فرودگاه رم عبور کنید و مهر ورود به ایتالیا در پاسپورت شما خواهد خورد نه مهر فرانسه.

انواع ویزای شینگن و نوع مناسب برای سفر توریستی

ویزای شینگن تایپ A

ویزای ترانزیت فرودگاهی (Airport Transit Visa) که فقط برای استفاده از سالن ترانزیت یک فرودگاه در محدوده شینگن برای عوض کردن پرواز و خروج از شینگن هست و مسافر حق خروج از فرودگاه رو نداره. متاسفانه ایران جزو ۱۸ کشوری هست که این ویزا رو نیاز دارند و علت اصلیش هم میتونه درخواست پناهندگی در گذشته از این طریق باشه. هزینه این ویزا ثابت و ۶۰ یورو هست.

ویزای شینگن تایپ B

برای ترانزیت بود. منسوخ شده و دیگه وجود نداره.

ویزای شینگن تایپ C

ویزای کوتاه مدت (Short-stay Visa) که حداکثر اجازه اقامت ۹۰ روزه (پیوسته یا ناپیوسته) در یک بازه ۱۸۰ روزه رو میده. همه ویزاهای توریستی، شرکت در نمایشگاه و دیدار دوستان و اقوام و … در این دسته قرار می گیره. در مورد این ویزا خیلی نباید شاکی بود چون ۱۱۴ تا کشور دیگه هم مثل ما نیاز به دریافت این ویزا برای سفر به اروپا دارند. هزینه این ویزا هم ثابت و ۶۰ یورو هست. اسم دیگه این ویزا یونیفورم (Uniform Visa) هست.

ویزای تایپ C خودش به سه دسته یک بار ورود، دو بار ورود و چند بار ورود (مولتیپل) تقسیم میشه.

ویزای تایپ D

ویزای طولانی مدت که دیگه شینگن نیست و بهش ویزای ملی (National Visa) گفته میشه. برای تحصیل و کار از این ویزا استفاده میشه که من هم اطلاع چندانی ازش ندارم.

خانه های مکعبی عجیب و جالب شهر روتردام هلند

خانه های مکعبی عجیب و جالب شهر روتردام هلند

شروع اقدام برای ویزای شینگن

اولین مرحله انتخاب یک کشور از بین ۲۶ تا کشور حوزه شینگن برای انجام مراحل ویزا هست. قانونا شما باید از کشوری درخواست کنید که قصد سفر به اون رو دارید و اگر هدفتون سفر به بیش از یک کشور هست، سفارت اون کشوری رو انتخاب کنید که بیشترین مدت اقامت رو دارید.

از قانون که بگذریم منطقی اینه که از بین ۱۷ تا کشوری که توی ایران سفارت دارند انتخاب کنید. از بین اونها هم اگر کشوری هست که دوست یا فامیل دارید و میتونه براتون دعوتنامه بفرسته مسلما انتخاب بهتری هست.

من تجربه گرفتن ویزای شینگن از هلند (دو بار)، لهستان و یونان رو داشتم که لهستان از همه ساده تر بوده. بار دوم که از یونان اقدام کردم به قدری بی نظمی و شلختگی سفارت اذیتم کرد که قبل از گرفتن جواب رفتم و پاسپورتم رو گرفتم.

واقعا هیچ جوابی برای این سوال که کدوم سفارت اروپایی راحت شینگن میده و کدوم سختگیری بیشتره داره نیست، چون مورد به مورد فرق داره. من توصیه می کنم از آلمان و اتریش دوری کنید چون دوستانم تجربه های خوبی نداشتند. از سفارت یونان هم بدلیل بی نظمی و شلختگی وحشتناکش دوری کنید.

هر دو ویزای هلند با دعوتنامه دوستانم بوده و ویزای شینگن لهستان (ساده ترین ویزای شینگن من) و یونان بدون دعوتنامه. اینجا چون روی هلند تمرکز دارم جزئیات اونرو می نویسم.

دادگاه لاهه جایی که مصدق از حق ایران دفاع کرد.

دادگاه لاهه جایی که مصدق از حق ایران دفاع کرد.

وقت مصاحبه و تحویل مدارک سفارت هلند

به روزرسانی در ۱۳۹۶/۵/۱۶

بعضی از سفارت های اروپایی (مثلا ایتالیا) گرفتن نوبتشون هم دردسریه و بازار سیاه برای خرید و فروش نوبت به راه افتاده. خوشبختانه سفارت هلند این مشکل رو نداره و پروسه خیلی ساده هست. در سیستم جدید اصلا نیاز به ایمیل به سفارت هلند هم نیست. چون هلند هم مثل فرانسه و اتریش و انگلستان و … از تاریخ ۵ مرداد ۱۳۹۶ سیستم ویزای کوتاه مدتش رو برون سپاری کرد و به شرکت وی اف اس گلوبال VFS Global واگذار کرد.

برای دریافت نوبت دیگه به سفارت هلند ایمیل نمیزنید و به ایمیل مرکز وی اف اس گلوبال به آدرس appt.netherlands@vfshelpline.com مشخصات خودتون رو دقیقا به فرمت زیر و انگلیسی می فرستید:

 • Full Name
 • Passport Number
 • Date of Birth
 • Passport Expiry Date
 • Nationality
 • Gender
 • Date of Departure
 • Contact Number - Mobile Number
 • Email Address - for appointment confirmation

فوری یک ایمیل اتوماتیک میاد که بهتون میگه باید چه اطلاعاتی رو بفرستید. اگر اطلاعاتتون رو درست فرستادید اون ایمیل رو فراموش کنید. بین ۱ تا ۷ روز یک ایمیل دیگه که تاریخ تحویل مدارک تعیین شده برای شما ارسال میشه. این ایمیل رو باید پرینت بگیرید و روز تحویل مدارک همراه داشته باشید.

در صفحه تعیین وقت در سایت وی اف اس گلوبال به این دو نکته اشاره شده:

 1. تنها در صورتی برای شما وقت تعیین میشه که تمام اطلاعات بالا رو در ایمیل خود نوشته باشید. در غیر این صورت بدون هیچ جوابی به شما درخواست تعیین وقت شما رد میشه.

 2. زمانی که تعیین وقت انجام شد امکان کنسل یا تغییر تاریخ وجود نداره و در صورتی که در تاریخ وقت خود مراجعه نکردید باید درخواست تعیین وقت جدید بدید.

اگر بصورت گروهی و یا خانوادگی سفر می کنید مشخصات همه افراد رو در یک ایمیل بنویسید. اینجوری توی یک روز به همتون نوبت میدند.

اگر برای ویزای طولانی مدت تایپ D اقدام می کنید باید به خود سفارت هلند و ایمیل به teh-app@minbuza.nl درخواستتون رو بفرستید.

روستای خیتورن هلند جایی که وسیله حمل و نقل اصلی قایق هست.

روستای خیتورن هلند جایی که وسیله حمل و نقل اصلی قایق هست.

مدارک لازم برای ویزای شینگن هلند

مدارکی که سفارت هلند درخواست میکنه شبیه مدارک بقیه کشورهاست، همون هایی که توی راهنمای کلی ویزا هم نوشتم. بسته به اینکه قصد سفر توریستی دارید یا دیدار دوستان و فامیل (با دعوتنامه) برخی از مدارک زیر رو نیاز ندارید که جلوش نوشتم.

 1. فرم کامل شده و امضا شده ویزای شینگن فرم ویزای هلند رو از سایت شرکت وی اف اس گلوبال هلند دانلود کنید.

 2. پاسپورت: پاسپورت باید حداقل دو صفحه خالی و سه ماه پس از پایان سفر هم اعتبار داشه باشه. کپی صفحه اول و صفحاتی که ویزا داره هم ببرید. در صورت داشتن پاسپورت قدیمی که توش ویزا و مهر ورود خروج داره، اون رو هم ببرید.

 3. شناسنامه و ترجمه اون به زبان انگلیسی: ترجمه توسط دارالترجمه رسمی کافیه و نیازی به مهرهای دادگستری و وزارت امور خارجه نیست.

 4. یک قطعه عکس رنگی جدید ۳.۵ × ۴: عکس باید بدون روتوش باشه. این رو دست کم نگیرید، افراد زیادی رو دیدم که بدلیل اینکه عکسشون شبیه عکس پاسپورت بود یا روتوش داشت، مورد تایید سفارت قرار نگرفت و مجبور شدند دوباره عکس بگیرند. من چون این رو شنیده بودم برای محکم کاری همون پیراهنی که موقع عکس گرفتن پوشیده بودم روز مصاحبه هم پوشیدم. الان که تحویل مدارک به شرکت وی اف اس گلوبال شده، در اتاق انتظار امکان عکس پرسنلی البته با پرداخت هزینه هست. پیراهنی که موقع عکس گرفتن پوشیده بودم روز مصاحبه هم پوشیدم.

 5. رزرو بلیط رفت و برگشت: این رزرو رو رایگان از همه آژانس های مسافرتی میتونید بگیرید و هیچ لزومی هم نداره بلیط نهاییتون پس از گرفتن ویزا همین باشه.

 6. دعوتنامه رسمی: دوست یا فامیل شما در هلند باید بره شهرداری و یک فرم دعوتنامه برای شما پر بکنه. هزینه این کار ۲۰ یورو هست. کپی این دعوتنامه رو هم به سفارت بدید قبول می کنند و نیازی به پست کردن اصلش نیست. به همراه این دعوتنامه کپی پاسپورت شخص دعوت کننده (و در صورت ایرانی بودن پاسپورتش کپی ویزای طولانی مدتش) رو هم باید به سفارت بدید. اگر دوستتون هزینه های شما در طول سفر رو هم تقبل بکنه باید کپی سه تا فیش آخر حقوقیش رو هم ببرید سفارت هلند. اگر هم کسی ندارید که براتون دعوتنامه بفرسته میتونید کنفرانس علمی، کارگاه آموزشی و یا دوره های آموزشی کوتاه مدت برای ثبت نام کردن پیدا کنید و ازشون درخواست کنید براتون دعوتنامه ارسال کنند. داشتن دعوتنامه به هیچ وجه اجباری نیست ولی شانستون رو برای گرفتن ویزا بیشتر میکنه.

 7. رزرو هتل برای تمامی مدت اقامت: رزرو رو خودتون میتونید از سایت بوکینگ و انتخاب هتل هایی که بدون کردیت کارت هم میشه رزرو کرد انجام بدید ولی اگر یک ویزا کارت یا مستر کارت داشته باشید و هتل هایی که میشه بعدا مجانی کنسل کرد انتخاب کنید، اعتبار رزروتون خیلی بیشتره. اگر دعوتنامه از دوستان و فامیل دارید نیازی به رزرو هتل ندارید.

 8. مدرک شغلی: گواهی اشتغال به کار از شرکتی که براش کار می کنید یا قرارداد، مدارک شرکتی که صاحبش هستید، گواهی اشتغال به تحصیل، جواز کسب، سوابق بیمه ماه های اخیر و هر مدرکی که نشون بده شما در ایران به کاری مشغول هستید. داشتن کار خیال سفارت رو تا حدی راحت میکنه که مسافر بعد از سفر برمیگرده به کشور خودش. دوست هنرمندی دارم که از مدیر گالری که آخرین نمایشگاه نقاشیش رو اونجا برگزار کرده بود یک نامه گرفت و به عنوان مدرک شغلی تحویل سفارت فرانسه داد. شما هم هر کاری انجام میدید سعی کنید یک مدرکی براش تهیه کنید.

 9. مدرک مالی: گواهی تمکن مالی و گردش حساب سه ماه آخر حسابتون که همه بانک ها به زبان انگلیسی این دو تا مدرک رو بهتون میدند. اینکه توی حسابتون چقدر باید باشه هیچکس نمیدونه و بعضا توصیه شده زیر ۲۰ میلیون تومان نباشه، البته هرچه بیشتر بهتر. اگر پول کافی ندارید میتونید مدارک حساب بانکی بستگان درجه یک رو ارائه کنید. اگر خانوادگی سفر می کنید داشتن مدارک مالی برای یک از اعضای خانواده کافیه. ابتکاری که من زدم این بود که برگه چند تا سهامی که داشتم ترجمه کردم و به سفارت دادم. هم از نظر مالی ارزش داشت هم نشون میداد علاوه بر کار اولم به کار دیگه ای هم در ایران مشغولم. البته مبلغش چیزی نمیشد ولی تعدادش زیاد بود 🙂. اگر دعوتنامه ای دارید که شخص دعوت کننده هزینه های شما در طول سفر رو تقبل کرده نیازی به مورد ۹ ندارید.

 10. سند ملکی: سند ملکی و ترجمه اون میتونه نشون دهنده این باشه که به ایران برخواهید گشت. در صورت نداشتن هم اصلا نگران نباشید، من هم نداشتم.

 11. گواهی مرخصی: داشتن گواهی مرخصی از شرکت و سه تا فیش آخر حقوقی خودتون اجباری نیست ولی اگر داشتید ببرید.

 12. برنامه سفر: یک برنامه سفر خصوصا اگر توریستی و بدون دعوتنامه میرید به سفارت ارائه کنید. حواستون باشه این برنامه سفر با رزرو هتل هاتون همخوانی داشته باشه.

 13. بیمه مسافرتی: داشتن بیمه ای که هزینه های درمانی و حادثه رو در طول سفر پوشش بده اجباریه. حداقل تعهدات این بیمه باید ۳۰ هزار یورو باشه. هزینه این بیمه برای یک سفر ۳۰ روزه از ۴۰ تا ۱۰۰ هزار تومان و بسته به شرکت بیمه گزار متفاوته. حواستون باشه بیمه ای بگیرید که در صورت نگرفتن ویزا بتونید کنسلش کنید.

 14. حدود ۹۰ یورو پول نقد: هزینه ویزای شینگن ۶۰ یورو هست و شرکت وی اف اس گلوبال هم کارمزد خودش ۲۸ یورو هست. ویزای شما چه سه روز باشه چه سه ماه هزینش همین هست.

نکته ۱

همه مدارک فارسی باید به انگلیسی ترجمه بشه. ترجمه مدارک توسط دارالترجمه رسمی برای سفارت هلند کافیه و نیازی به مهر دادگستری و تایید وزارت امور خارجه ایران نیست. سفارت خانه ها در این مورد قوانینشون با هم فرق داره.

نکته ۲

از همه مدارک یک کپی داشته باشید.

مرحله آخر انجام مصاحبه و انگشت نگاری

به نظر میاد پروسه مصاحبه کلا حذف شده و مرکز وی اف اس گلوبال فقط مدارک رو جمع آوری و به سفارت ارسال میکنه.

البته درسته که مصاحبه نداره ولی ممکنه کارمندان مرکز از شما بخواند دلیلتون واسه سفر رو بطور واضح بگید. خود مرکز وی اف اس گفته که کارمندانش هیچ توصیه ای به شما نمی کنند و جواب این سوال که ویزا میگیرید یا نه رو نخواهند داد.

روزی که به مرکز وی اف اس گلوبال برای تحویل مدارکتون رفتید حتما ایمیلی که بهتون وقت داده رو پرینت گرفته باشید، با نشون دادن اون از قسمت بازرسی رد میشید و وارد اتاق انتظار میشید. وقتی نوبتتون شد مدارک رو به کارمند مرکز تحویل میدید. کارمندهای اونجا هیچ تصمیمی برای ویزای شما نمیگیرند و فقط تحویل گیرنده مدارک هستند.

بعد از پرداخت هزینه ویزا و کارمزد شرکت وی اف اس گلوبال، انگشت نگاری انجام میشه و باید صبر کنید تا جواب ویزا با ایمیل براتون فرستاده بشه.

آدرس مرکز وی اف اس گلوبال هلند تهران، خیابان موسوی (گلستان پنجم)، میدان هروی، طبقع ۴ مرکز هروی، مرکز ویزای هلند. تلفن مرکز هم ۰۲۱۸۲۸۰۵۹۱۴ هست. برای سوال پرسیدن و راهنمایی در مورد ویزای هلند میتونید از ۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر، همه روزه بجز جمعه و شنبه و روزهای تعطیل تماس بگیرید.

اگر ویزای طولانی مدت هلند درخواست دادید روز مصاحبه باید به سفارت هلند به آدرس فرمانیه، دیباجی شمالی، ارغوان غربی، پلاک ۸ که بیشتر شبیه یک دژ نظامی میمونه تا سفارت مراجعه کنید. امیدوارم حداقل گاردهای فلزیش رو رنگ کنند تا اینقدر ترسناک به نظر نیاد 🙂

از اونجایی که تابلوهای عکس ممنوع اطراف سفارت خیلی واضح بود من هم از کوچه بغلش عکس گرفتم 😁 برای رفتن به سفارت از میدان تجریش میتونید از اتوبوس یا تاکسی استفاده کنید. اگر مثل من نوبتتون بیفته یک روز برفی قضیه فرق میکنه

از اونجایی که تابلوهای عکس ممنوع اطراف سفارت خیلی واضح بود من هم از کوچه بغلش عکس گرفتم 😁 برای رفتن به سفارت از میدان تجریش میتونید از اتوبوس یا تاکسی استفاده کنید. اگر مثل من نوبتتون بیفته یک روز برفی قضیه فرق میکنه

درسته که مرحله استرس دار مصاحبه برای ویزای کوتاه مدت تایپ C حذف شده ولی تجربه خودم رو برای کسانی که به هر دلیلی نیاز به مصاحبه داشتند مینویسم.

خیلی مهمه که اعتماد به نفس و راجع سفرتون اطلاعات دقیقی داشته باشید. به نظر من مهمترین قسمت مصاحبه همین اعتماد به نفسه. یعنی به راحتی بتونید توضیح بدید هدفتون از ویزا گرفتن چیه.

یادم میاد مصاحبه کننده از یک نفر پرسید چرا از بین این همه کشور هلند رو انتخاب کردی؟ اون شخص هم جواب داد چون طبیعتش سرسبزه و خیلی زیباست. خانم مصاحبه کننده هم گفت خوب برو شمال، چه کاریه این همه میخوای هزینه کنی بری هلند 😆

درسته جواب ویزا رو معمولا دو هفته ای میدند ولی من خیلی خوش شانس نبودم و دفعه اول که برای ویزای هلند اقدام کردم دو ماه طول کشید تا بهم جواب داده بشه! البته روز مصاحبه بهم گفتند که مورد شما رو می فرستیم هلند راجع بهش تصمیم گیری بشه و بیشتر از ۲ هفته طول میکشه ولی نگفتند ۲ ماه! حدودا دو ماه بعد از روز مصاحبه از سفارت هلند تماس گرفتند و گفتند با ویزات موافقت شده و میتونی برای دریافت ویزا بیایی سفارت.

ان شاالله بعد از اینکه جواب مثبت ویزا رو گرفتید حتما به شرایطش و مدت اعتبار اون توجه کنید.

به مشخصات و تاریخ ویزای شینگنتون دقت کنید

به مشخصات و تاریخ ویزای شینگنتون دقت کنید

برای من تاریخ صدور ویزا رو ۶ اکتبر ۲۰۱۳ زده. تاریخ اعتبار ویزای من از ۱۰ اکتبر تا ۲۴ نوامبر هست یعنی یک بازه ۴۴ روزه. من توی این بازه زمانی باید وارد محدوده شینگن میشدم و تا قبل از ۲۴ نوامبر هم باید خارج می شدم. مدت زمان اقامت من رو هم زده ۳۰ روز، یعنی درسته که ویزا در یک بازه ۴۴ روزه اعتبار داره ولی حداکثر اجازه ۳۰ روز موندن در حوزه شینگن رو داشتم. تعداد ورود رو هم یک بار نوشته، یعنی اگر مثلا بعد از ۲۰ روز از حوزه شینگن خارج می شدم حتی با اینکه هنوز ۱۰ روز دیگه مجوز اقامت داشتم ولی اجازه ورود مجدد به من داده نمی شد.

اون پایین هم دو تا جمله نوشته. اولیش Report back to embassy معنیش اینه که وقتی از سفر برگشتم کپی ویزا و صفحات دارای مهر ورود و خروج ایران و حوزه شینگن رو ببرم تحویل سفارت بدم. ایمیل اسکن اون صفحات رو هم قبول کردند. جمله دوم Report to police Eindhoven within 72 hrs یعنی از وقتی وارد هلند شدم ۷۲ ساعت فرصت داشتم که برم اداره پلیس آیندهوون (شهری که دعوتنامه از شهرداری اونجا برای من فرستاده شده بود) و یک فرم پر کنم. پلیس آیندهوون هم یک برچسب توی پاسپورتم زد و موقع برگشت به ایران اسکنش رو فرستادم برای سفارت. این دو مورد برای افراد کمی نوشته میشه ولی ظاهرا مورد من خاص بوده 🙂

اگر خدایی نکرده درخواست ویزای شینگن شما ریجکت شد دنیا به آخر نرسیده. چند ماهی صبر کنید و ترجیحا از یک سفارتخانه دیگه اقدام کنید. اگر بدلیل کسری مدارک ویزاتون ریجکت شده باشه خیلی راحت میتونید بگید که برای درخواست قبلی مدارک کامل نداشتم و الان با مدارک کامل اومدم اقدام کنم.

مزرعه گل هاى لاله در لیسه هلند

مزرعه گل هاى لاله در لیسه هلند

چند توصیه برای ویزای شینگن هلند

 • سعی کنید ورودتون از هلند باشه، هم از این جهت که اگر از کشور دیگری وارد شینگن بشید ممکنه اجازه ورود بهتون داده نشه و هم دفعه بعد که برای ویزای هلند اقدام کنید احتمالا سختگیری بیشتری بشه.
 • اگر بار اولتون هست که قصد گرفتن ویزای شینگن رو دارید درخواست ویزای طولانی و مولتیپل ندید.
 • قبل از دریافت جواب قطعی ویزا هیچ بلیط قطار، هواپیما و رزرو هتلی رو قطعی نکنید.
 • سفارت هیچ پولی به عنوان ضمانت برگشت از شما دریافت نمیکنه. اگر از طریق آژانس اقدام کنید ممکنه اون آژانس از شما بخواد علاوه بر هزینه ای که برای ویزا دریافت میکنه پولی هم به عنوان ضمانت برگشت ازتون درخواست کنه. این پول رو میگیره تا مطمئن بشه شما برمی گردید و اعتبار آژانس که شما رو به سفارت معرفی کرده خدشه دار نمیشه.
 • هزینه ویزای شینگن فقط و فقط ۶۰ یورو هست بعلاوه ۲۸ یورو کارمزد شرکت وی اف اس گلوبال و هزینه ترجمه مدارک. اگر دانش زبان انگلیسی در حد متوسط دارید، فرم ها رو میتونید خودتون پرکنید و فرصت جستجو در سایت های رزرو هتل رو دارید، سراغ آژانس هایی که پول های کلانی دریافت می کنند نرید.
 • پادشاهی هلند تعدادی جزیره در دریای کارائیب داره که فقط با ویزای شینگن مولتیپل اجازه ورود به اون جزایر رو دارید.

در آخر اینکه از اونجایی که تصمیم گیرنده برای دادن ویزا شخص هست نه ماشینو روبات، این احتمال وجود داره که دو نفر مدارک شبیه به هم ارائه بدهند ولی جواب های متفاوتی بگیرند. موارد بالا تجربه شخصی من بوده و ممکنه دفعه بعد که به سفارت مراجعه کنم نحوه مراحل کار فرق کرده باشه و حتی جواب متفاوتی دریافت کنم.

آمارهای جالب از ویزای شینگن

در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۹۰ هزار ایرانی درخواست ویزای شینگن کردند که فقط ۱۴ درصد جواب منفی دریافت کردند و ویزاشون ریجکت شده. من خودم فکر می کردم جواب های منفی خیلی بیشتر از این باشه. ضمن اینکه آمار ایران به کشورهای تونس، مصر، لبنان و مراکش خیلی نزدیکه. از همسایمون پاکستان با ۳۴ درصد جواب منفی خیلی اوضاعمون بهتره. افغانستان هم با ۴۲ درصد ریجکت شدن ویزای شینگن شهروندانش بدترین آمار رو داره.

یک آمار جالبه دیگه در مورد دارندگان پاسپورت روسیه هست. بیشترین متقاضیان درخواست ویزای شینگن در سال ۲۰۱۵ شهروندان روسیه بودند و تعداد ریجکت شدن هاشون هم جزو کمترین ها و فقط ۱.۳ درصد بوده.

برای دیدن کلیه آمارهای ویزای شینگن به سایت Schengen Visa Information برید.

سوالات متداول در مورد ویزای هلند

کدوم آژانس اخذ ویزای تضمینی هلند انجام میده؟

چیزی به اسم ویزای تضمینی برای هلند وجود نداره. آژانس که هیچ، بعید میدونم کارمندان سفارت هلند در تهران هم بتونند همچین تضمینی به کسی بدهند چون تصمیم در مورد ویزای ایرانیان در سفارت هلند در امان پایتخت اردن گرفته میشه. بنابراین هرگونه ادعایی در مورد ویزای شینگن تضمینی هلند به نظر من بی پایه و اساس هست.

هزینه ویزای هلند چقدره؟

مثل بقیه کشورهای شینگن، هزینه برای ایرانی هایی که در ایران اقدام می کنند فقط و فقط ۶۰ یورو هست. اگر آژانس یا شخصی برای پر کردن فرم ها و تهیه مدارک لازم ویزا به شما کمک کنه و پولی دریافت کنه بحثش متفاوته، سفارت هلند فقط ۶۰ یورو برای ویزا دریافت میکنه که غیر قابل بازگشت هم هست. ۲۸ یورو هم کارمزد شرکت وی اف اس گلوبال هست.

در زمان عادی وی اف اس کل هزینه رو به ریال هم دریافت میکنه ولی در شرایطی که نرخ ارز کمی نوسان داشته باشه فقط یورو قبول میکنه. توصیه می کنم یورو ببرید.

نحوه اعتراض به ریجکت شدن ویزای هلند چطوریه؟

اگر درخواست ویزای شما توسط سفارت هلند ریجکت بشه، یک نامه به شما داده میشه که در اون دلایل ریجکت شدن رو نوشته. در انتهای اون نامه هم نحوه اعتراض به این نتیجه به شما اعلام میشه. شما باید دلایل اعتراضتون رو بنویسید و اون رو به آدرسی که سفارت میگه پست کنید. تصمیم نهایی در این مورد رو وزارت دادگستری هلند میگیره.

در صورت گرفتن ویزا همه اقامتم در هلند باید باشه؟

اجباری برای این قضیه نیست ولی اگر برنامه سفری که به سفارت دادید همش در هلند باشه و موقع ورود به هلند نتونید مامور مرزی رو قانع کنید، احتمالش هست از ورود شما به شینگن جلوگیری بشه. من ترجیح میدم همیشه صداقت داشته باشم.

اخذ ویزای هلند از ترکیه یا کشور دیگری رو توصیه می کنید؟

خیر. اگر اقامت ترکیه نداشته باشید و فقط بعنوان توریست در ترکیه باشید، شانس گرفتن ویزای هلند خیلی کم میشه.

ما یک خانواده – گروه هستیم که با هم سفر می کنیم، به سفارت اعلام کنیم؟

بله. اگر شما نگید و سفارت خودش متوجه بشه به احتمال زیاد بدلیل پنهان کردن حقیقت به شما بی اعتماد و درخواستتون ریجکت میشه.

امکانش هست یک برنامه سفر برای من بنویسید؟

خیر، ای کاش وقتش رو داشتم بتونم برای همه برنامه سفر بنویسم ولی ندارم. برنامه سفر هر شخص متناسب با سفر خودش و همچنین رزرو هتلش باید نوشته بشه. برنامه سفر پیچیده نیست. به انگلیسی بنویسید هر روز سفرتون چه جاهایی رو میخواهید ببینید.

شانس من برای گرفتن ویزای شینگن چقدره؟

شانس دریافت ویزا قابل محاسبه نیست. هرچه مدارکتون قوی تر باشه و نشون دهنده بازگشتتون به ایران باشه، شانستون برای گرفتن ویزا بیشتر میشه. حتی امکان داره دو نفر با شرایط کاملا مشابه جواب های متفاوتی بگیرند چون تصمیم گیرنده شخص هست نه ربات.

با عرض معذرت کامنت هایی که در مورد شانس دریافت ویزا و موارد مشابه سوال پرسیده باشند منتشر نخواهند شد.

چرا سوال من منتشر نمیشه؟

چون جوابتون توی متن مقاله یا سایر کامنت ها هست. بدلیل زیاد بودن کامنت های این مقاله سعی می کنم کامنت ها زیاد نشه تا برای همه قابل استفاده باشه.

یک دلیل دیگه سوال پرسیدن در مورد شانس دریافت ویزا و اقدام کردن و نکردن برای ویزا هست. این تصمیمی هست که خود شما باید بگیرید.

دلیل دیگه منتشر نشدن کامنت، سوال پرسیدن در مورد روش های غیرقانونی و خلاف برای دریافت ویزا هست.

در پایان از همه دوستانی که کامنتشون منتشر نمیشه عذرخواهی می کنم.

خوشحال میشم نظرتون رو بدونم و از اون خوشحال تر اگر تجربه ای دارید و میتونید به این نوشته اضافه کنید. به خصوص اگر برای ویزا اقدام کردید، مدارک ارائه شده به وی اف اس و همینطور نتیجه ویزای شینگن رو برای استفاده سایر دوستان کامنت کنید.

به این امید که این ۱۴ درصد ریجکتی هر سال کمتر بشه.

اسفند ۱۳۹۵

مطالب مرتبط

احمد خانی

احمد خانی عاشق سفر و دیدن سرزمین های متفاوت

۱۷۳۴دیدگاه

دیدگاه را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
 • - گزینه های دیدگاه، نام و ایمیل حتما باید وارد شوند.
 • - ایمیل شما هیچگاه منتشر نخواهد شد. فقط برای اطلاع شما از پاسخ به دیدگاهتان استفاده می شود.
ح
حسن
۱ روز پیش

با عرض سلام،اگر ویزای هلند را برای بار دوم استفاده نکنم مشکلی پیش نمیاد؟

پاسخ
پاسخ
ه
هادی
۱ روز پیش

با سلام و ادب
من برای بار چهارم ویزای شینگن از هلند گرفتم.این دفعه سخت گیر تر عمل کردن چرا که ویزای یک بار ورود با اقامت 30 روزه دادن .دفعات قبلی 6 ماهه با اقمت 90 روزه بود.میگن خیلی سخت گیر شدن و به نظر من هم درسته.ضمنا خیلی به برنامه سفر تاکید دارن یعنی بگید چه روزهایی کجاها میرید ؟من اینو نداشتم.با تشکر.

پاسخ
پاسخ
ا
اميني
۲ روز پیش

سلام. اگه يادتون باشه من با ٣ ويزاي هلند و اخري مولتي يكساله دي ماه از هلند ريجكت شدم. ( بدون دعوتنامه ) .با بندهاي ٢و ٣ و ٨ و ٩ /
١١ بهمن ماه اعتراضم رو به زبان انگليسي و با پست فرستادم كه هزينه پست ٤٦٠ هزار تومان شد . ( كپي مدارك رو ضميمه كردم) . ديروز جواب اعتراضم بصورت يه نامه ٥ صفحه ايي به زبان هلندي درب منزل پست شده بود و خلاصه اش اين بود كه اعتراضتون قبول نشده! ( به كلي بند و قانون اشاره كرده بود )
البته واقعا وقت نكردم همه صفحات رو ترجمه كنم .

پاسخ
پاسخ
ش
شوکا
۲ روز پیش

سلام.وقت سفارت ما 11 آپریل بود که در ایمیلی بهمون اعلام‌کردن که به جای وی اف اس،بریم خود سفارت.ویزای سینگل شینگن ریاد داشتیم.آخربن ویزامون شینگن شش ماهه توریستی هلند بود که دو بار ورود و خروج از هلند داشتیم و تا یه هفته دیگه هم اعتبارش باقیه.تو سفارت فهمیدیم که به جهت مشکلات فی ما بین کشورها،ازین به بعد مالتی نمیدن و ته تهش ویزای سینگل یه‌ماهه میدن.من به لاهه ایمیل زدم‌و مساله رو سوال کردم که تاییدش کردن.فعلا منتظریم تا ببینیم ویزامون رو چطور میدن.....در ضمن بهمون گفتن که این روال محدودیت صدور ویزای مالتی،در آینده در تمام سفارت ها رخ خواهد داد.!!!!!!

پاسخ
پاسخ
ا
ایمان
۵ روز پیش

سلام من یکم اپریل وقت سفارت داشتم از وی اف اس گفتن وقتا فعلا کنسل شده و بهتون اطلاع میدیم آیا باید منتظر بمونم یا دوباره وقت بگیرم در ضمن دعوتنامه از پسر داییم هم دارم ممنون میشم اطلاع بدید

پاسخ
پاسخ
ع
علیرضا
۱ روز پیش

طبق آخرین اعلام سایت سفارت تحویل مدار مجددا به VFS سپرده شده

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۳ روز پیش

سلام وقت بخیر
با VFS مجدد مکاتبه کنید و درخواست وقت مجدد کنید

پاسخ
پاسخ
ی
یاسی
۶ روز پیش

با سلام و وقت بخیر
می خواستم بپرسم الان که برای ویزا باید از طریق خود سفارت هلند اقدام کنیم، پروسه اخذ ویزا با مصاحبه انجام میشه؟ من ویزای شنگن نداشتم تا حالا و برای یه دوره آموزشی دارم اقدام میکنم. خیلی استرس دارم که مصاحبه داشته باشه، چون هیچ تجربه ای در این زمینه ندارم.. ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمائید.

پاسخ
پاسخ
ا
احسان
۵ روز پیش

سلام
برای ویزای توریستی خیر مصاحبه نداشت

پاسخ
پاسخ
ع
علی
۵ روز پیش

سلام. من قبلا از vfs وقت ویزای توریستی برای 15 آپریل داشتم که برام ایمیل اومد و تبدیل شد به تحویل مدارک به سفارت. دیروز رفتم سفارت ومدارک رو دادم. بسیار خلوت بود و بعد از نیم ساعت کارم تمام شد. مصاحبه نداشتم. و تنها مدارک رو از من گرفت و بعد از بررسی بهم رسید دادن . فقط گفت که vfs بهتون زنگ میزنه و نتیجه ویزا و پاسپورتم رو بهتون میده.

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۵ روز پیش

سلام وقت بخير
بله
پروسه از طريق سفارت مي باشد
استرس نداره
هدف شما از سفر كاملا مشخص هست
توضحياتتون رو كامل بديد

پاسخ
پاسخ
م
مریم
۶ روز پیش

با درود خدمت دوستان عزیز
من و همسرم ۲ ماه و نیم پیش با بند ۲ و ۹ ریجکت شدیم و طی ۲ هفته بعد از ریجکتی اعتراض کردیم، تقریبا یک هفته پیش یه فرم و نامه ۱۷ صفحه ای برامون ارسال شد که حاوی سوالات مختلفی بود که پرشون کردیم و چند صفحه ای هم توسط دعوت کننده ما به هلند باید پر و امضا میشد که انجام شد و کلا ۵ روز بیشنر هم بهمون وقت نداده بودن و در نهایت فرستادیم برای IND
الان منتظر جوابشون هستیم ببینیم چی میشه
دوستان عزیز تابحال چنین اتفاقی براشون افتاده؟

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۵ روز پیش

سلام وقت بخير
مطمنا اگر دعوت كننده شما موارد مطروحه رو با دقت پاسخ داده باشه و شما هم فرم رو تكميل كرده باشيد
مطمنا ويزا خواهيد شد

پاسخ
پاسخ
ع
علی
۸ روز پیش

با سلام بنده در اوایل سال 2017 ویزای توریستی 3 ماهه مواتی از هلند گرفتم و در انتهای همون سال جهت شرکت در کنگره علمی درخواست ویزای مولتی دادم که 2 ساله صادر کردن. قبل از آن هم از سال 2010 تا 2017 حدود 8 تا ویزای شنگن از سوییس و ایتالیا و المان داشتم که یکیش از سوییس 6 ماهه و مولتی بود. الان ویزای 5 ساله تورسیتی کانادا هم دارم. با توجه به اینکه الان هیات علمی رسمی دانشگاه هستم و می خواستم درخواست ویزا جهت کنگره بدهم با این اوضاع به نظر شما بهتره درخواست سینگل بزنم یا مولتی؟ اصلا احتمال صدور ویزا چقدره؟

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۶ روز پیش

سلام
شما از هر کشوری مولتی تقاضا کنی بی برو برگشت ویزا میشید و جای هیچ گونه نگرانی وجود نداره

پاسخ
پاسخ
ا
امیر
۷ روز پیش

با سلام
شما مدارکتون رو کامل بزارین و به اندازه مدت کنگره و سفرتون درخواست بدین احتمال بالا خود افیسر مولتی میده بهتون
البته اگر از فرانسه و هلند اقدام کنید

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۷ روز پیش

سلام وقت بخير
مشخص نكرديد از كدوم سفارت ميخواهيد اقدام كنيد ؟
توريستي قصد اقدام داريد يا بيزينس ؟
اطلاعاتون كامل نيست.

پاسخ
پاسخ
ع
علی
۶ روز پیش

با تشکر از پاسخ شما. قصد دارم درخواست ویزای بیزنس(برای کنگره) از هلند داشته باشم.

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۵ روز پیش

سلام وقت بخير
اگر دعوت نامه قوي داري
اقدام كنيد
و به تعداد روز مورد نظر سفر درخواست بديد و يكبار ورود

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۱۰ روز پیش

درود خدمت جناب خانی و دوستان محترم
یه خواهشی از دوستان عزیز
لطفا هرکی ریجکت شده و اعتراض زده لطف کنه و جواب اعتراض و اتفاقهایی که در این بین افتاده رو با همه به اشتراک بگذاره که لااقل تجربیاتمون بیشتر بشه و بتونیم در این شرایط بد که اکثرا ریجکت میشن ویزا بشیم

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱۰ روز پیش

با سلام و احترام
طبق اطلاعات جديد دريافتي اخير سفارت يا ويزايي صادر نميكنه ! يا اگر صادر ميكنه ديگه خبري از ويزاي مولتي نيست

پاسخ
پاسخ
ا
امیر
۹ روز پیش

حامد جان اخیرا شما هلند رفتین اتفاقات اخیر در سخت گیری افیسرها تاثیری داشته یا خیر

پاسخ
پاسخ
ا
امیر
۹ روز پیش

منبع حامد جان؟؟؟

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۹ روز پیش

نیازی به منبع نداره امیر جان، چه منبعی بهتر از اطلاع رسانی دوستان در اینجا، شما جواب درخواست ۶ ماه پیش بچه ها رو با الان مقایسه کنی مشخصه، الان اکثرا ریجکت میشن

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۹ روز پیش

امير جان منبع تر از خودم وجود نداره !

پاسخ
پاسخ
ا
امیر
۸ روز پیش

اخه این خبر بود که فقط به شینگن‌دارا در صورت تکمیل بودن مدارک ویزا میده ولی اینکه فقط شینگل بده عجیب بود

پاسخ
پاسخ
م
محمد ساعی
۱۰ روز پیش

بله متاسفانه ظاهرا این اتفاق افتاده و گرفتن شینگن خیلی سخت شده

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۱۰ روز پیش

سلام خسته نباشید ببخشید بعد از اعتراض جواب اعتراض به چه صورت ارسال میشه و آیا به کسی که اعتراض نامه رو زده خبر می‌دهند یا به کسی که ویزاش ریجکت شده

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱۰ روز پیش

سلام وقت بخیر
بصورت ایمیل
یا از طریق سفارت
بستگی به نوع مکاتبه شما داره

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۱۰ روز پیش

درود بر شما
از ۲ حالت خارج نیست
اگه شما وکیل در هلند گرفته باشید جواب برای وکیل ارسال میشه
اما اگه وکیل نگرفته باشید جوابش برای خودتون که ریجکت شدید به آدرستون ارسال میشه، حتی اگه اقوامتون در هلند نامه رو فرستاده باشن باز به آدرس پستی شما ارسال میشه

پاسخ
پاسخ
س
سحر
۱۱ روز پیش

سلام وقت بخیر میتونید راهنمایی کنید ما به هلند ویزا درخواست بدیم بهتره یا فنلاند؟ من یکبار ویزای ایتالیا گرفتم و همسرم ویزای بلژیک و سوییس گرفتن ولی میخوایم از هلند یا فنلاند اقدام کنیم

پاسخ
پاسخ
ا
امیر
۸ روز پیش

سرکار خانم فنلاند که بسار سخت ویزا میده
هلندم که شرایط الان با قبل متفاوته
از ایتالیا اقدام بکنید شانستون بیشتره

پاسخ
پاسخ
م
مریم
۱۰ روز پیش

سلام
چون در گذشته از ایتالیا ویزا شدید بهترین کار اینه که با وظعیت موجود ایتالیا رو انتخاب کنید و کلا بی خیال هلند و فلاند شوید

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱۰ روز پیش

سلام وقت بخیر
فعلا هیچکدام از سفارت ها پیشنهاد نمی شود .
شرایط اصلا شرایط مناسبی نیست .
اگر ویزا اولی هستید که خود بخوان حدیث مفصل ....

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۱۰ روز پیش

سلام
سحر خانم با اوضاع سیاسی الان هلند خیلی راحت شینگن نمیده
صد البته نمیشه گفت که فلاند هم خوب ویزا میده

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۱۱ روز پیش

سلام خسته نباشید ببخشید من که مقیم هلند هستم و برای همسرم دعوتنامه دادم و ریجکت شد و نامه اعتراض از خود هلند به IND فرستادم و بعد از دو هفته برای همسرم ایمیل زدن که بره Vfs ممکنه ویزا شده باشه

پاسخ
پاسخ
م
محمد ساعی
۶ روز پیش

سلام بر شما
دوست عزیز به Vfs مراجعه نمودن چه جوابی دریافت کردن؟

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۹ روز پیش

درود بر شما
لطفا بعد از مراجعه همسر محترم به vfs اطلاع بدید که چه جوابی بهشون دادن، به امید خدا جوابشون مثبت خواهد بود

پاسخ
پاسخ
م
مریم
۱۰ روز پیش

با سلام
به احتمال خیلی زیاد بهشون یک فرم چند صفحه ای بدن که ایشون و شما باید پرش کنید و مجددا این فرم رو باید به ind پست کنند تا جوابشون بیاد، میشه گفت یجورایی درخواست مجدد از جانب شما و همسرتون محسوب میشه البته اون فرم خیلی مفصل تر و کامل تر از فرمی هست که ایشون قبلا در ایران برای درخواست ویزا پر کرده بودن، احتمال گرفتن ویزاشون خیلی زیاده
لطفا بعد از مراجعه همسرتون به vfs اطلاع رسانی کنید

پاسخ
پاسخ
آ
آرزو
۱۰ روز پیش

درود بر شما
امیدوارم که به احتمال قوی ویزا شده باشن و به زودی در کنار همسرتون باشید
لطفا حتما اطلاع رسانی کنید که ویزا شدن یا نه
راستی شما اعتراض کردید از ind فرمی براتون ارسال نشد که باز پرش کنید؟

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱۰ روز پیش

سلام وقت بخیر
بله این امکان وجود دارد.
شما به راحتی میتواند با خود IND مکاتبه کنید و درخواست کنید جواب اعتراض رو بهتون بگن (البته با همون ایمیل که به IND معرفی شده)

پاسخ
پاسخ
آ
آرزو
۱۱ روز پیش

با درود خدمت آقای خانی و تمام دوستان عزیز
هرچی گشتم نتونستم کامنتی در مورد نتایج اعتراض دوستانی که ریجکت شدن رو پیدا کنم، هیچ کسی تابحال اعتراض نکرده؟ جوابی که بهشون داده شده چی بوده؟ لطفا در این مورد هم اطلاع رسانی کنند دوستانی که اعتراض کردن، الان بزرگترین دغدغه سفر گرفتن ویزای شینگن هست که کم کم داره به یک رویا تبدیل میشه

پاسخ
پاسخ
م
مریم
۱۰ روز پیش

سلام
بله متاسفانه دوستان جواب اعتراضهاشون به ریجکتی رو اعلام نمیکنن و مشخص نیست که چه تعداد از این پرونده ها به جواب مثبت ختم میشه

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱۰ روز پیش

سلام وقت بخیر
مشکلی نیست برای پروسه اعتراض !
شما به راحتی می توانید با هزینه حدود 1 میلیون تومان پروسه اعتراض رو طی کنید .
و اگر مدارک شما کامل باشد موفق به اخذ ویزا خواهید شد.

پاسخ
پاسخ
آ
آرزو
۹ روز پیش

سلام
بله حامد خان پروسه اعتراض رو که در جریانش هستم، صحبت من بیشتر به دوستانی هست که اعتراض کردن و جواب اعتراضشون رو گرفتن اما اعلام نمیکنن که مثبت بوده یا منفی
اگه دوستان نتیجه اعتراضشون رو اعلام کنن میشه فهمید که به چه میزانی شانس ویزا شدن وجود داره

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۱۰ روز پیش

درود بر شما
متاسفانه همینطوره که شما میگید و اکثر دوستان تا زمانی که ویزا نشدن فعال هستن اما زمانی که ویزا میشن کمتر پیش میاد که تجربیاتشون رو بخصوص در زمینه جواب مثبت بعد اعتراض به اشتراک بگذارند

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۹ روز پیش

والا ما از ٢٠١٧ اينجا هستيم.
سعي كرديم تا اونجايي كه امكان داره و مشغله كاري اجازه بده پاسخگو همطونان عزيزم باشم

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۸ روز پیش

سلام
بله ممنون از شما
شما و جناب خانی ثابت شده هستید و همیشه پاسخگوی دوستان بودید

پاسخ
پاسخ
ع
عباس
۱۱ روز پیش

سلام .ببخشید ما برای 15 آوریل وقت سفارت داریم .امروز یه خبر دیدم که کل وقت های سفارت تا اطلاع ثانوی لغو شده .اگه کسی خبر دقیق داره راهنمایی کنه .ممنون

پاسخ
پاسخ
ا
احسان
۱۰ روز پیش

سلام
وقت ما هم همین روزه کنسل که نشده ضمنا یه ای-میل هم دادن که برید سفارت

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱۰ روز پیش

سلام وقت بخیر
تمامی وقت های توریستی سفارت لغو و به زمانی دیگری موکل شده است.
متاسفانه هر دم از این باغ .....

پاسخ
پاسخ
ش
شهاب
۷ روز پیش

سلام
من خرداد وقت دارم ولی ایمیلی برای اینکه کنسل شده نیامده
چطوری مطمین شم که وقتم سر جاش است چون باید برنامه ریزی کنم

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۷ روز پیش

سلام وقت بخير
براي ماه اپريل كنسل شده و به ايميل ها ايميل زده شده

پاسخ
پاسخ
غ
غزل
۸ روز پیش

سلام وقت بخیر ، میشه بگین کجا اعلام کردن که وقتها کنسل شده؟ من برای 15 اردیبهشت وقت دارم ، ولی ایمیلی برای کنسل شدن وقتم نیومده !

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۷ روز پیش

سلام وقت بخير
اگر ايميل نيومده فكر ميكنم مشكلي نباشه
ولي تا اين لحظه تمامي وقت هاي توريستي اپريل كنسل شده

پاسخ
پاسخ
س
سامان
۱۱ روز پیش

دوستان سلام.
چندتا سوال دارم ، ممنون میشم جواب بدید.
۱. من برنامه سفرم ، ۴ شب ایتالیا و ۲ شب هلند هست و ابتدا قصد ورود به هلند رو دارم. درخواست ویزا رو باید به کدوم سفارت ارائه بدم؟
۲. در صورت ریجکت شدن ، چه مدتی رو باید صبر کنم و دوباره درخواست ویزا بدم؟ حالا چه از همون سفارت ، چه سفارت دیگه.
۳. آیا داشتن ریجکتی ، تاثیری بر گرفتن ویزا از سفارت دیگه ای از حوزه شینگن رو داره؟

پاسخ
پاسخ
ا
امیر
۹ روز پیش

شما طبق قاعده از ایتالیا باید اقدام کنین
حداقل ۶ ماه
بله داره

پاسخ
پاسخ
م
مریم
۱۰ روز پیش

سلام
از IND که نمیشه وقت ملاقات برای vfs یا سفارت گرفت

پاسخ
پاسخ
م
مریم
۱۰ روز پیش

سلام
۱. ایتالیا
۲. ۶ ماه بعد
۳. صددرصد تاثیر منفی داره

پاسخ
پاسخ
ا
احسان
۱۰ روز پیش

سلام
همشو بزن هلند بعد برو ایتالیا
فقط ورود و خروجت از هلند باشه که بعد دچار دردسر نشی

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱۰ روز پیش

سلام وقت بخیر
برنامه پیشنهادی شما دچار اشکال میباشد چون محل درخواست ویزای شما هلند می باشد خوب در شرایط فعلی پیشنهاد می شود تعداد روزهای بیشتری باید در هلند باشید.
6 ماه صبر کنید از هر سفارت می تونید . الان شرایط مثل قبل نیست که بگیم این خوبه و اون بده ! همه بدن الان ...
سوال 3 شمام که کامل مشخص هست، بله ! حوزه شینگن از یک رویه در صدور ویزا استفاده می کنند و همه از نحوه ریجکت شما مطلع هستند

پاسخ
پاسخ
م
محمد ساعی
۱۰ روز پیش

درود
جواب سوال اول ایتالیا بهتره
سوال دومتون حداقل ۶ ماه
سوال سومتون صددرصد تاثیر داره و یه نکته منفی محسوب میشه

پاسخ
پاسخ
ع
علی
۱۲ روز پیش

سلام
با این شرایط به وجود آمده در حال حاضر به چه صورت باید وقت سفارت گرفت؟
یکی از دوستان گفته میشه از IND وقت سفارت گرفت آیا صحت داره ؟

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱۰ روز پیش

سلام وقت بخیر
IND وقت سفارت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
غیر ممکن هست این موضوع

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۱۰ روز پیش

درود بر شما
شما یا از سفارت یا از vfs میتونید وقت ملاقات بگیرید
از ind که نمیشه وقت گرفت مگه اینکه اعتراض به جواب ریجکتیتون کرده باید و خود ind بعد از برسی نامه اعتراضتون بهتون وقت دوباره بده که اونم به ندرت چنین چیزی پیش نیاد

پاسخ
پاسخ
ح
حمیده
۱۲ روز پیش

سلام دوستان من قبل از عید برای سوئیس اقدام کردم که مولتی 30 روزه بهم دادن

2 تا شنگن مولتی 6 ماهه فرانسه داشتم در 2 سال قبل با 3 تا مهر ورود
52 میلیون پول تو حسابم بود با میانگین 16 میلیون در سه ماه
روز تحویل مدارک به VFS من گواهی تمکن مالی نبرده بوده و فقط گردش سه ماه رو بردم که گفته شد یکی از مهمترین مدارک بوده و حتی طرف گفت در آموزش ها به ما گفتن داشتن گواهی تمکن مالی از مهمترین مدارک برای ویزا هستش و
با توجه به اینکه دعوتنامه هیچ هزینه ای رو تقبل نکرده بود تمکن مالی مهم بود ولی خوشبختانه مشکلی ایجاد نکرد.

هزینه درخواست ویزا سفارت سوئیس تو VFS به صورت ریالی دریافت می شه و کارمزد خود VFS ارزی... این رو در نظر بگیرید هر سفارتی برای خودش قوانین خاص خودش رو داره در دریافت هزینه... حتما پیش از رفتن سایت VFS رو دقیق بررسی کنید، من به هوای اینکه سفارت فرانسه ارزی می گیره، ریال نبرده بودم که اونجا به دردسر افتاده چون گفتن حدود 850 هزار تومن نقدی می خوایم و تصور کنید تو هروی از این مغازه به اون مغازه دنبال پول نقد و کارتخون بودم.

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۱۲ روز پیش

سلام وقت بخیر ببخشید از زمان نامه اعتراض چند وقت بعد جواب اعتراض را می‌دهند

پاسخ
پاسخ
A
Amiransari
۶ روز پیش

خودشون تو سایت ind نوشته.از اخرین روز مهلت اعتراض یعنی یک ماه پس از دریافت ریجکتی به مدت ۳ماه زمان میبره.در کل از زمان دریافت نامه ریجکتی (فرقی نمیکنه نامه را در چه روزی از بازه یکماهه مهلت اعتراض پست کنید چون اونها اخرین روز را ملاک قرار میدن)۴ماه طول میکشه.

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱۰ روز پیش

سلام وقت بخیر
بین 15 تا 90 روز بستگی به پرونده شما دارد.

پاسخ
پاسخ
آ
آرزو
۱۰ روز پیش

درود بر شما
معمولا تو حالت نرمال بین ۲ ماه و نیم تا ۳ ماه و نیم زمان میبره

پاسخ
پاسخ
آ
آزاده
۱۲ روز پیش

سلام
ما ۲۰ مارچ وقت مصاحبه داشتیم و امروز تماس گرفتن برای گرفتن پاسپورت. سینگل‌، ۴۵ روز اعتبار، ۳۰ روز اقامت.
شرایط ما:
۴ شنگن از ایتالیا، فرانسه، اسپانیا و هلند. شنگن آخر از هلند مولتی ۶ ماهه. ۴ سند ملکی. همسرم مدیر منابع انسانی یک شرکت تاپ ایران، ۱۳ سال سابقه بیمه، خودم کارمند شرکت خارجی‌۱۳ سال سابقه بیمه، مانده حساب همسر ۱۲۰ میلیون با گردش بالا. خودم حساب ارزی ۴۰ هزار دلار و حساب بلند مدت ۱۸۵ میلیون. درخواست مولتی هم کرده بودم. خسته نباشن واقعا. واقعا فکر کنم لب مرزی ویزا گرفتیم.

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۱۰ روز پیش

سلام
آخه چطور ممکنه که دفعه پیش مولتی ۶ ماهه بدن و الان سینگل ۱ ماهه، در صورتی که الان باید تو بدترین حالت مولتی ۱ ساله میدادن بهتون

پاسخ
پاسخ
م
مریم
۱۰ روز پیش

سلام
با این تمکن قوی مالی و حسابهای ارزی و ریالی شانس آوردید که ریجکت نشدید، در خیلی از موارد اگه مسائل مالی در بانک زیاد باشه شک میکنن که طرف همه چیزش رو تبدیل به ارز و پول کرده و قصد مهاجرت داره، دقیقا این اتفاق برای یکی از دوستان ما افتاد که مانده حسابش ۳ میلیارد بود و ایشون ۳ شینگن قبلی هم داشتن اما ریجکت شده بودن، از یکی از کارمندان سفارت شنیده بود که علت ریجکتیشون همین مانده بالای حسابشون بوده

پاسخ
پاسخ
آ
آزاده
۹ روز پیش

مریم جان من حقوقم دلاری هست و تمام مدارک شغلیم اینو نشون میده و حساب ارزی من در مقایسه با حقوق ماهیانه دریافتی اصلا عدد زیادی نبود که بخوان به این دلیل ریجکت کنن. یعنی

پاسخ
پاسخ
م
محمد ساعی
۱۰ روز پیش

سلام
واقعا عجیبه که بعد ویزای مولتی ۶ ماهه بهتون ویزای ۱ ماهه سینگل دادن

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۱۱ روز پیش

دعا فراموش نشه !
واقعا خسته کننده شده این پروسه دیگه !

پاسخ
پاسخ
ح
حامد ش
۱۲ روز پیش

سلام
مبارک باشه
اما مورد شما واقعاً عجیب هست. تا به امروز ندیدم کسی بعد از مولتی 6 ماهه بهش سینگل 45 روزه بدن. اگر مقدور هست لطفاً بفرمایید دعوتنامه هم داشتید ؟؟

پاسخ
پاسخ
آ
آزاده
۹ روز پیش

نه دعوتنامه نداشتیم. به نظر من شرایط شغلی من و همسرم خیلی خوب بود و آدم خوب باید دیوانه باشه این شرایط رو ول کنه بره اونجا پناهنده بشه. معلوم نیست معیارشون چی هست اصلا. ای کاش مولتی میدادن واقعا هر سال این همه مدرک جمع کردن برای ویزا فرسایشی هست

پاسخ
پاسخ
آ
آرزو
۹ روز پیش

سلام
اصلا ربطی به داشتن شغل مناسب نداره، برادر من کارمند شرکت نفت بود با ۲۰ سال سابقه و ریجکت شد متاسفانه، در مورد مهاجرت هم کسایی رو سراغ دارم که خیلی متمول بودن و باز اقدام به مهاجرت کردن، دولت هلند از این موارد بسیار دیده

پاسخ
پاسخ
آ
آزاده
۷ روز پیش

مهاجرت بله خیلی ها به صورت قانونی این کار انجام میدن. ولی پناهندگی نه، بعید میدونم کسی با شرایط خوب تو کشور خودش به صورت غیر قانونی بخواد پناهنده بشه. حداقل من برداشتم این هست

پاسخ
پاسخ
م
مریم
۹ روز پیش

من الان خانواده ای رو میشناسم که زن و شوهر دکتر هستن و همین چند وقت پیش به آمریکا مهاجرت کردن، داشتن شغل مناسب دلیل قانع کننده ای نمیتونه باشه، خیلی ها شغل مناسب دارن اما بازهم مهاجرت میکنن و دولتهای اروپایی این مسئله رو میدونن

پاسخ
پاسخ
ا
امیر
۱۲ روز پیش

خیلی سختگیریها زیاد شده پس شرکت تاپ و غیر تاپ کارکردن معنی نداره برای سفارت

پاسخ
پاسخ
ادامه...