سفرنوشت

چطور ویزای شینگن فرانسه گرفتم، اردیبهشت ۱۳۹۶

فرانسه

به روز رسانی در ۱۳۹۷/۳/۲۴: اگر وی اف اس به شما پیام داد که زودترین زمانی که وقت داره هفته چهارم سپتامبر هست این یعنی باید تاریخ سفر رو به هفته سوم نوامبر به بعد تغییر بدید و دوباره ایمیل درخواست وقت به وی اف اس بفرستید. هفته چهارم سپتامبر نوبت شما نیست! تا وقتی که یک روز و ساعت مشخص به شما اعلام نشه هیچ وقتی ندارید. ایمیل های وی اف اس خیلی واضح هست. یک دوست که دانش انگلیسی در سطح متوسط داره خیلی میتونه به شما کمک کنه.

به روزرسانی در ۱۳۹۷/۳/۷: از ابتدای سال ۱۳۹۷ تقاضای ویزا برای وی اف اس بسیار زیاد شده و احتمالا چندین بار وی اف اس به ایمیل شما پاسخ میده که زمان سفرتون رو عقب بیاندازید. به این ایمیل ها فوری پاسخ بدید تا نهایتا یک وقت تحویل مدارک به شما اختصاص داده بشه. به همین دلیل تقاضای زیاد سفارت هم معمولا نمیتونه در بازه ۱۴ روزه پرونده ها رو بررسی کنه و حتی تا ۳۰ روز هم شده که جواب دادن طول کشیده.

به روزرسانی در ۱۳۹۷/۱/۲۷: مراحل درخواست ویزا فرانسه از فروردین ۹۷ تغییراتی کرده که قسمت های مربوطه رو به روز کردم.

مقدمه

فرانسه یکی از مقاصد بسیار محبوب برای گردشگری هست و در مورد ویزاش سوالات بسیاری از من شده. فرانسه رو دیدم ولی نه با ویزای فرانسه، با ویزای شینگن سایر کشورها. اطلاعات کمی در مورد ویزای فرانسه داشتم و دوست داشتم کسی که خودش این تجربه رو داشته برای من و همراهان سفرنوشت بنویسه.

خوشبختانه دوستم جاوید امسال موفق شد ویزای فرانسه رو بگیره و تقاضای من برای نوشتن راهنما و مراحل ویزای فرانسه رو قبول کرد.

توی این راهنما توضیحی در مورد اینکه ویزای شینگن چی هست، انواعش چیه و با ویزای شینگن به چه کشورهایی میشه سفر کرد داده نشده و این اطلاعات کلی رو میتونید در ویزای شینگن هلند بطور مفصل بخونید. اینجا جاوید در مورد ویزای شینگن فرانسه نوشته.

احمد

دعوتنامه از فرانسه

طبق تصمیم و برنامه ریزی قبلی به همراه مریم (همسر عزیزم) و رشید (دوست خوبم) از تابستان ۹۵ برای سفر در نوروز ۹۶ به اروپا شروع به تحقیق برای ویزا کردیم و به عنوان یه منبع خوب و نسبتا کامل (در ادامه توضیح میدم چرا نسبتا) از سایت سفارت فرانسه اطلاعات به روز و مدارک مورد نیاز رو دریافت کردیم. از اونجایی که قصد داشتیم از دوستی فرانسوی (ساکن یک روستا در نزدیکی شهر لیون در فرانسه) دعوتنامه بگیریم ضمن مکاتبه با ایشون مدارک مورد نیاز که اسکن کپی پاسپورتها و اسکن ترجمه انگلیسی یکی از قبوض پرداختی (آب، برق، گاز یا تلفن، همه شون قبولن) به آدرسی که توش ساکن هستیم به همراه مشخصات شخصی بود رو از طریق ایمیل برای دوستم ارسال کردیم و ایشون با مراجعه به دفتر شهرداری با پرداخت هزینه ۳۰ یورو برای هر نفر و طی مراحل اداری دعوتنامه ها رو دریافت و برای ما ارسال کرد که پس از حدود یک هفته به دست ما رسید.

برج ایفلِ با ابهت، حاصل نمایشگاه جهانی ۱۸۸۹ به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب فرانسه. ساخت گوستاو ایفل.

برج ایفلِ با ابهت، حاصل نمایشگاه جهانی ۱۸۸۹ به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب فرانسه. ساخت گوستاو ایفل.

دریافت وقت سفارت فرانسه

از اونجایی که دریافت نوبت مصاحبه در سفارت فرانسه از طریق ایمیل انجام میشه و سفارت اعلام کرده بود که باید ایمیلی که برای درخواست نوبت ارسال میشه بین ۹۰ روز تا ۴۵ روز مانده به تاریخ سفر ارسال بشه و در غیر این صورت ایمیل بررسی نمیشه ، پس صبر کردیم و تقریبا ۹۰ روز مانده به وقت سفر نسبت به ارسال ایمیل اقدام کردیم و بعد از دو روز ایمیلی از طرف سفارت دریافت کردیم که در کمال ناباوری اعلام کرده بود برای تاریخ مورد تقاضای ما (یعنی ایام عید - ۱۰ مارچ تا ۱۰ آوریل) به دلیل شلوغی وقت مصاحبه داده نمیشه و ما باید برای تاریخی بعد از این ایام اقدام به درخواست کنیم.

به غیر از مشکل مرخصی در ایام غیر از عید، تاریخی که دعوتنامه ما داشت می گذشت و همه زحماتی که دوستمون برای دریافت دعوتنامه کشیده بود و هزینه ها به باد می رفت، پس خیلی تلاش کردیم در تماس با سفارت بتونیم متقاعدشون کنیم که بهمون وقت مصاحبه بدن که از طریق ایمیل جوابی نگرفتیم ، از اون جایی که سفارت در خصوص ویزا هیچ تلفنی رو جواب نمیده و تماس تلفنی به سفارت فقط برای شهروندان فرانسه مقدوره (تلفن سفارت فرانسه ۰۲۱۶۴۰۹۴۰۰۰) از یه دوست فرانسوی در ایران خواستیم زحمت تماس رو بکشه که در جواب ایشون سفارت گفته بود با توجه به حجم خیلی خیلی زیاد درخواست که انتظارش رو نداشتن واقعا براشون امکان نداره، باز هم نا امید نشدیم و راه مراجعه حضوری رو امتحان کردیم و با توجه به اینکه ساکن تهران نیستیم قرار شد رشید بره و از طرف همه از سفارت سوال کنه.

آدرس سفارت فرانسه در ایران، تهران، خیابان نوفل لوشاتو، پلاک ۶۴-۶۶ هست. در جواب رشید گفته بودن مقدور نیست، وقتی گفته بود وقت دعوتنامه میگذره مامور سفارت گفته بود خب بگذره! این مشکل ما نیست! اینجا بود که فهمیدیم همیشه هم نمیتونیم به اطلاعاتی که توی سایت سفارت هست مطمئن باشیم و اتکا کنیم.

خب از اون جایی که برای مسافرت هایی که ویزای سخت دارن همیشه باید پلان دومی هم داشت سریعا واسه عید برنامه ریزی سفر هند رو در دستور کار گذاشتیم.

اما ما که ول کن سفر اروپا نبودیم این بار با توجه به اینکه دیگه دعوتنامه ای نداشتیم و دوستمون در فرانسه هم به سفر رفته بود و امکان اینکه دوباره دعوتنامه بده وجود نداشت تصمیم گرفتیم این بار شانسمون رو بدون دعوتنامه امتحان کنیم (برای ۱۰ می تا ۱۰ جون) و درخواستمون رو ایمیل کردیم. بعد از دو روز نوبت مصاحبه که دو هفته قبل از شروع سفر بود، برامون ارسال شد.

بر فراز طاق نصرت تریومف، در میدان شارل دوگل

بر فراز طاق نصرت تریومف، در میدان شارل دوگل

مدارک ویزای فرانسه

با نزدیک شدن زمان همه مدارک مورد نیاز رو آماده کردیم. مدارک برای من که کارمند بودم شامل اینها میشد:

 • نامه از طرف محلی که کار می کنم که حقوق دریافتی و تاریخ مرخصی و اینکه بعد از مرخصی سر کارم بر می گردم رو توش ذکر کرده باشه. این نامه باید به انگلیسی تهیه شده باشه و یا اینکه به صورت رسمی به انگلیسی یا فرانسه ترجمه شده باشه؛ همینطور دو تا از فیشهای حقوقی هم باید ارائه بشن.

 • برای مریم که هنرمنده (نقاش) و رشید که مدرس شنا و واترپولو هست که شغلشون شخصی محسوب میشه صرفا کارتی که از صنف خودشون ارائه کنن و پرینت بانکی مورد نیاز بود.

سایر مدارک مورد نیاز که برای همه مشاغل درخواست میشن اینها بودن:

 • اصل گذرنامه با حداقل سه ماه اعتبار و دو صفحه خالی
 • فرم درخواست ویزای فرانسه پر شده و امضا شده
 • کپی همه صفحات مهر دار و ویزا خورده پاسپورت
 • عکس که فرمتش خاصه و اگر قصد سفر دارین حتما در زمان اقدام خصوصیاتش رو مد نظر داشته باشین (در تجربه شخصی یکی از دوستانم عکسش رو نپذیرفته بودن و مجبور شده بود سریع بره عکس بگیره و بیاره سفارت)
 • پرینت حساب بانکی و گواهی تمکن (زبان فارسی هم پذیرفته میشه!)
 • هر مدرک دیگه ای که تمکن مالی رو ثابت کنه و نشون بده شما قصد موندن ندارید
 • رزرو پرواز رفت و برگشت
 • دعوتنامه و یا رزرو هتل
 • بیمه مسافرتی برای مدت سفر با پوشش حداقل ۳۰۰۰۰ یورو
 • هزینه هم ۶۰ یورو برای هر نفرهست که به یورو و نقد دریافت میشه. یادتون باشه حتما یورو همراه داشته باشین.

باز هم تاکید می کنم پیش از اقدام مدارک مورد نیاز رو از سایت چک کنین.

تفاوت خیلی بارزی که در مدارک ارائه شده به سفارت فرانسه و اسپانیا که قبلا یه تجربه ناموفق ازش داشتم وجود داره اینه که در سفارت فرانسه تقریبا همه مدارک رو میتونین به زبان فارسی ارائه کنین، در حالی که در سفارت اسپانیا مجبور بودیم همه مدارک رو به اسپانیایی ترجمه کنیم که مبلغ زیادی بابت ترجمه مدارک پرداخت کردیم.

خوشمزگی های هیجان انگیز و معروف فرانسوی..😋

خوشمزگی های هیجان انگیز و معروف فرانسوی..😋

موزه لوور، پر مخاطب ترین موزه دنیا.

موزه لوور، پر مخاطب ترین موزه دنیا.

روز مصاحبه در سفارت فرانسه

در زمانی که تا مصاحبه باقی مونده بودبه طور اتفاقی با توجه به اینکه مریم هنرمنده از طریق رایزنی فرهنگی سفارت فرانسه قرار شد من و مریم (که اون زمان نامزد بودیم) از قسمت وی.آی.پی بریم داخل سفارت و رشید هم از قسمت معمولی وارد بشه.

روزی که نوبتمون بود با کمی تاخیر و بدون اینکه در صف بایستیم از درب وی آی پی وارد شدیم. بار غیر عادی، مایعات ، پاور بانک و امثال اونها نباید همراهتون باشه و گوشی های موبایل دم در ازتون گرفته میشن.

خیلی مودبانه به اتاق انتظار هدایت شدیم و چون تاخیر داشتیم زوجی که نوبتشون بعد از ما بود زودتر دعوت به مصاحبه شدند، بعد از حدود نیم ساعت برای مصاحبه وارد اتاقی شدیم.

سوالاتی در خصوص میزان درآمد، قصدمون از سفر و اینکه آیا قبلا انگشت نگاری برای ویزای شینگن داشتیم ازمون انجام شد. خیلی مصاحبه خوب و دوستانه ای بود و حدود نیم ساعت طول کشید که بیشترش به تایپ کردن و وارد کردن اطلاعاتی که ما توی فرم پر کرده بودم به کامپیوتر توسط مصاحبه کننده گذشت و در پایان رسید تحویل مدارک به همراه تاریخ دریافت جواب ( که برای ما دو روز قبل از شروع سفری بود که اعلام کرده بودیم) بهمون تحویل داده شد.

تجربه ای که رشید در قسمت عادی داشت به غیر از معطلی در صف تقریبا با ما یکسان بود، برخورد بسیار خوب و مودبانه ای انجام شده بود.

شب و رود سن و قلعه کونسیرژری. این قلعه محل نگداری لویی شانزدهم و ماری آنتوانت قبل از اعدام با گیوتین در میدان کنکورد توسط انقلابیون بوده است.

شب و رود سن و قلعه کونسیرژری. این قلعه محل نگداری لویی شانزدهم و ماری آنتوانت قبل از اعدام با گیوتین در میدان کنکورد توسط انقلابیون بوده است.

دلبری کردن رود سن و ابرهای زیبا. هر صبح و شام.

دلبری کردن رود سن و ابرهای زیبا. هر صبح و شام.

دریافت جواب ویزا

از اونجایی که پاسپورت شما در مدتی که منتظر جواب هستین پیش سفارت باقی می مونه (در اکثر مواقع جواب شما ۱۴ روزه آماده میشه) اگر ساکن تهران نیستین میتونین با تهیه پاکت پستی پرداخت شده DHL پاسپورتتون رو درب منزلتون تحویل بگیرین.

اگر نمی خواین هزینه پستی بدین دقت کنین در مراجعه های چند نفره یا گروهی اگر نسبت خانوادگی بین درخواست کننده ها وجود نداره یا باید شخصا برای دریافت پاسپورت و جواب به سفارت مراجعه کنید یا همونجا فرمی رو پر کنید که به یک نفر وکالت داده میشه از طرف شما بره و پاسپورتتون رو بگیره.

در تاریخ دریافت جواب هم در پاسخ به درخواست ۳۰ روزه ما ویزای من و مریم به مدت ۴۰ روز در بازه ۵۵ روزه در پاسپورت چسبانده شده بود، البته اعلام شده بود حتما باید اصل رزرو هتل ها و بلیط بازگشت رو در فرودگاه به مامور مرزی ارائه بدیم.

متاسفانه در مورد رشید موضوع متفاوت بود و جواب منفی بود. البته با توجه به سن کمتر رشید و اینکه هنوز سربازی نرفته جواب منفی خیلی دور از انتظار نبود.

برای من هم یک کاغذ با لحن تحدید آمیز لای پاسپورت گذاشته شده بود که حتما باید اولین پنجشنبه بعد از بازگشت برای اعلام بازگشت به سفارت مراجعه کنم (خودم حدس می زنم علتش این بود که قبلا یه بار با درخواست ویزایی که از سفارت اسپانیا داشتم مخالفت شده بود و یا اینکه چون زمان درخواست ویزا مجرد بودم).

این مرحله هم یه مرحله عذاب آور بود که بعد از بازگشتمون از سفر مجبور شدم با وجود درد شدید سیاتیک و مشکل خیلی شدید مرخصی شخصا انجامش بدم (اونجا دو پسر جوان مجرد با شرایط مشابه خودم رو دیدم)، قبلش پاسپورتم رو برای دوستی در تهران ارسال کردم و ایشون به سفارت فرانسه مراجعه کرده بود اما نپذیرفته بودن و گفته بودن باید حتما خودم برم!

کاتاکومب، تونلهای اسکلتی. با سکوت و سکون در تضاد با پاریسِ پر تپش.

کاتاکومب، تونلهای اسکلتی. با سکوت و سکون در تضاد با پاریسِ پر تپش.

تاکید دوباره بر چک کردن آخرین تغییرات

در تجربه شخصی یکی از دوستانم، پس از اخذ تاریخ ملاقات و تهیه همه مدارک مورد نیاز دو روز مونده به وقت سفارت خیلی اتفاقی به سایت سر می زنن و متوجه میشن که مدارک مورد نیاز کمی تغییر کرده؛ مدارک رو اصلاح می کنن و ویزاشون رو راحت می گیرن. پس پیشنهاد می کنم همیشه اطلاعات به روز رو از سایت دنبال کنین.

کاخ ورسای و اینجا باغ ورسای. (احتمالا لویی شانزدهم اینجا توو بچگی هاش با یه قایق چوبی بادبانی روی این حوض بازی کرده🤔😋)

کاخ ورسای و اینجا باغ ورسای. (احتمالا لویی شانزدهم اینجا توو بچگی هاش با یه قایق چوبی بادبانی روی این حوض بازی کرده🤔😋)

ویزای فرانسه و وی اف اس گلوبال

خوب فرانسه هم راه سایر کشورها رو رفت و از ۲۷ تیرماه ۱۳۹۶ مراحل جمع آوری مدارک و انگشت نگاری رو به شرکت وی اف اس گلوبال VFS Global واگذار کرد. شما دیگه اصلا نیاز نیست به سفارت فرانسه در خیابان نوفل لوشاتو مراجعه کنید و همه کارها توسط این مرکز انجام میشه.

برای دریافت نوبت (در بازه سه ماه قبل از شروع سفر) یک ایمیل به وی اف اس گلوبال و آدرس appointmentfrance@vfshelpline.com میفرستید. ایمیل به انگلیسی و باید شامل موارد زیر باشه:

 • نام و نام خانوادگی
 • شماره پاسپورت
 • تاریخ تولد
 • تاریخ انقضای پاسپورت
 • ملیت
 • مذکر یا مونث بودن
 • تاریخ شروع سفر
 • شماره موبایل
 • کپی صفحه اول پاسپورت
 • در صورت داشتن ویزای قبلی از کشورهای منطقه شینگن، انگلستان، ژاپن، کره جنوبی، استرالیا، نیوزلند، استرالیا، امریکا و کانادا، کپی اون ویزاها و مهر ورود و خروج به اون کشور

اگر بصورت گروهی یا خانوادگی سفر می کنید، مشخصات همه افراد رو در یک ایمیل ارسال کنید تا نوبت تحویل مدارکتون با هم باشه. بعد از ۲ تا ۷ روز ایمیلی که حاوی تاریخ و ساعت تحویل مدارک هست براتون ارسال میشه. البته توی چند ساعت اول هم یک ایمیل میاد که بهتون یادآوری میکنه توی ایمیل چه مطالبی باید براشون ارسال می کردید. این ایمیل چه اطلاعات صحیح باشه چه غلط برای همه فرستاده میشه.

ممکنه با ایمیل به شما اطلاع داده بشه تا زمان سفر شما همه وقت های وی اف اس پر شده، در اینصورت باید مجددا ایمیل بفرستید با تغییر تاریخ سفرتون.

علاوه بر ۶۰ یورو هزینه ویزا باید ۲۸ یورو هم به شرکت وی اف اس گلوبال پرداخت کنید. همه وجوه نقدی دریافت میشه.

تغییراتی در مدارک مورد نیاز داده نشده فقط شناسنامه و ترجمش (انگلیسی یا فرانسوی) اضافه شده.

آدرس وی اف اس گلوبال: تهران، خیابان مقدس اردبیلی، مرکز خرید پالادیوم، طبقه ۱۱، مرکز ویزای فرانسه

تلفن مرکز ویزای فرانسه: ۰۲۱۲۷۶۷۴۰۰۰

کاباره قرن نوزدهمی مولن روژ 😻

کاباره قرن نوزدهمی مولن روژ 😻

روزی که به مرکز وی اف اس گلوبال برای تحویل مدارکتون رفتید حتما ایمیلی که بهتون وقت داده رو پرینت گرفته باشید، با نشون دادن اون از قسمت بازرسی رد میشید و وارد اتاق انتظار میشید. اونجا میتونید از خدمات فتوکپی و عکس پرسنلی (با پرداخت هزینه) استفاده کنید.

وقتی نوبتتون شد مدارک رو به کارمند وی اف اس گلوبال تحویل میدید. کارمندهای اونجا هیچ نقشی در نتیجه ویزای شما ندارند و فقط مدارک رو جمع آوری می کنند.

اگر فرم هاتون تکمیل نیست یا مدارکتون ناقضی داره به شما میگند. میتونید برید مدارک رو کامل کنید و دوباره وقت بگیرید یا یک برگه امضا کنید که با آگاهی از ناقصی مدارک پروسه اخذ ویزا رو شروع می کنید.

مرحله بعدی باجه پرداخت وجه یعنی ۶۰ یورو و ۲۸ یورو هست. مرحله آخر هم انجام انگشت نگاری و عکسبرداری دیجیتال هست و نهایتا رسید پرداخت وجه و پاسپورت رو به شما میدند.

کلیسای نوتردام با معماری بسیار زیبای سبک گوتیک

کلیسای نوتردام با معماری بسیار زیبای سبک گوتیک

غذای خوشمزه فرانسوی

غذای خوشمزه فرانسوی

میتونید توی این صفحه مراحل ویزا رو پیگیری کنید.

البته بعد از تصمیم گیری در مورد ویزای شما، از طریق پیامک و ایمیل به شما اطلاع داده میشه که پاسپورت شما آماده هست و میتونید اون رو دریافت کنید. اما نتیجه دریافت یا عدم دریافت ویزا رو با ایمیل، پیامک یا تماس تلفنی اطلاع نمی دهند و فقط وقتی پاسپورت رو دریافت کردید از نتیجه مطلع میشید.

از فروردین ۱۳۹۷ وی اف اس فرم ویزا رو از وبسایتش حذف کرده. شما باید به وبسایت سفارت برید و یک اکانت برای خودتون بسازید.

برای ساختن اکانت دقت کنید دو تا ایمیل برای شما میاد. یک ایمیل حاوی لینکی هست که برای وریفای کردن استفاده میشه و ایمیل دوم هم حاوی پسورد موقت هست.

پس از ساخت اکانت و وارد شدن به اون، روی ساخت اپلیکیشن جدید کلیک کنید و شروع کنید پاسخ دادن به سوالات. پاسخ دادن به سوالات ستاره دار الزامی هست. این سوالات در حقیقت همون سوالات فرم ویزا هست که به اینصورت پرسیده میشه. بعد از پاسخ دادن به همه سوالات یک فایل پی دی اف ۳ صفحه ای تولید میشه که فرم ویزای شینگن با اطلاعات شما هست. این فایل رو باید پرینت بگیرید و با خودتون به وی اف اس ببرید. همینطور لیستی از کلیه مدارکی که باید تهیه کنید هم در آخر به شما نشون داده میشه.

برای اطلاع کلی از مواردی که بصورت انلاین از شما پرسیده، فرم ویزای شینگن فرانسه رو میتونید از اینجا دانلود کنید. تاکید می کنم که این فرم دیگه برای وی اف اس قابل قبول نیست و باید مراحل بالا رو انجام دهید.

ساعات کاری مرکز وی اف اس گلوبال برای اخذ مدارک ویزا از ۷:۳۰ صبح تا ۳ بعداز ظهر روزهای یکشنبه تا پنجشنبه هست. اگر نوبتتون قبل از ۹ صبح هست چون پالادیوم ساعت ۹ باز میکنه باید از درب جنوبی توی خیابان عروضی وارد بشید.

ساعات دریافت پاسپورت ۸:۳۰ صبح تا ۵ عصر هست. ساعات پاسخگویی مرکز وی اف اس گلوبال هم مشابه ساعت های دریافت پاسپورت هست.

ما و پارک لوکزامبورگ..😇

ما و پارک لوکزامبورگ..😇

در آخر توصیه می کنم قسمت سوالات متداول در انتهای مقاله راهنمای ویزای هلند رو مطالعه کنید.

نویسنده: جاوید کاظم زاده عطوفی

مرداد ماه ۱۳۹۶

مطالب مرتبط

احمد خانی

احمد خانی عاشق سفر و دیدن سرزمین های متفاوت

۴۷۶دیدگاه

دیدگاه را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
 • - گزینه های دیدگاه، نام و ایمیل حتما باید وارد شوند.
 • - ایمیل شما هیچگاه منتشر نخواهد شد. فقط برای اطلاع شما از پاسخ به دیدگاهتان استفاده می شود.
ح
حانا
۱۰ روز پیش

سلام و وقتتون بخیر
اولا ممنون بابت توضیحات کامل و عالی تون. خیلی خیلی کمک می کنه.
بعد یک سوال داشتم. قبل از پر کردن فرم سفارت، اول باید ایمیل زد؟ و آیا ارائه دعوتنامه در ایمیل لازمه؟

پاسخ
پاسخ
م
مهسا
۱ ماه پیش

سلام وقتتون بخیر. من از طرف داییم دعوت نامه برای فرانسه دارم. سوالی که دارم این هست که قسمتی توی فرم ویزای شنگن هست که پرسیده آیا اقوامی دارید که نشنالیتی فرانسوی داشته باشن یا خیر؟ و بعد چند گزینه داره که میتونیم مشخص کنیم چه نسبتی با ما دارن…
گزینه ها شامل اقوام درجه یک هست (مثل بچه و نوه و همسر ) و همچنین سه گزینه ی دیگه که به ترتیب Depandant relative, Non dependant relative و others هست…
خواستم بپرسم من از بین این گزینه ها کدوم رو باید انتخاب کنم ؟ و همچنین برای همسرم وقتی خواستم فرم رو پر کنم لازم هست این گزینه رو yes بزنم یا خیر…

پاسخ
پاسخ
س
سميرا
۱ ماه پیش

سلام
من يه سوال داشتم ممنون ميشم راهنمايي كنيد.
من دوتا شينگن از فرانسه داشتم، يكي سينگل يكي مولتي ٣ ماهه، امسال با پدر همسرم و خواهرشون تقاضا داديم كه متاسفانه اونا ريجكت شدن و به ما فقط ويزا دادن، يعني سومين شينگن از فرانسه رو گرفتيم اما واسمون مقدور نيست اين سفر رو بريم، قبلاً شنيدم ويزا گرفتن و نرفتن يه پوينت منفي حساب ميشه و ممكنه ديگه دفعه ي بعد ويزا ندن بهمون.شما در اين مورد اطلاعي داريد؟ چكار بايد كرد؟

پاسخ
پاسخ
س
ساسان
۱ ماه پیش

با سلام ، اگر از ويزا استفاده نكنيد دفعه بعد اقدام ميكنيد بايد يه دليل قانع كننده روي كپي ويزا كه به سفارت
مي دهيد بايد بنوسيد كه چرا استفاده نكرديد ...

پاسخ
پاسخ
ا
امید
۱ ماه پیش

به شما مولتی دادن؟

پاسخ
پاسخ
ا
المیرا فراهانی
۱ ماه پیش

حتما باید از ویزاتون استفاده کنید

پاسخ
پاسخ
ا
امید
۱ ماه پیش

با سلام
برای پر کردن فرم سایت سفارت فرانسه یکی از سوالها اینه، چی باید بنویسیم؟ ممنون
Number of stays planned in France for the coming year

پاسخ
پاسخ
س
سارا
۲ ماه پیش

سلام مرسی از این همه اطلاعات خوب و کامل.
درمورد برنامه سفر که به سفارت ارائه میدیم، اگر سفارت مورد نظر به عنوان مثال فرانسه باشه، اما در طول سفر دو هفته ای قصد رفتن به هلند و بلژیک هم داشته باشم، باید توی برنامه حتما قید کنم؟ یا نه دو هفته رو کامل برنامه فرانسه گردی بدم به سفارت؟ و از فرانسه برم کشورهای دیگه؟
و اینکه در حال حاضر کدوم سفارت بهتره برای اخذ ویزا؟ (سال گذشته از سفارت هلند ویزا گرفتم اما الان تا مدت نامعلوم ویزا صادر نمیکنه)

پاسخ
پاسخ
ا
احسان
۱ ماه پیش

شما همه رو تو فرانسه نشون بده بعدش هر جا خواستی برو ولی اگه ویزای قبلی شما از هلنده خو از همون جا اقدام کن.

پاسخ
پاسخ
س
سارا
۱ ماه پیش

مرسی از راهنماییتون.
اما سفارت هلند از 20 فروردین 98 دیگه نوبت نمیده.

پاسخ
پاسخ
ا
ایمان
۳ ماه پیش

سلام
واقعا متشکرم از بابت اطلاعات بسیار خوبتون و اینکه با صبر و حوصله تمام مرحله به مرحله همه چیز رو توضیح دادین.
من حدودا 4 ماه پیش به وسیله دعوتنامه یکی از دوستای فرانسویم اقدام به وقت گرفتن از vfs کردم و از طریق اطلاعات همین جا تمام فرم ها رو پر کردم.
مدارک خودم که شامل سند خونه ، تمام اطلاعات ثبت شرکت ، گردش مالی ، گزارش بیمه و ... می شد رو ترجمه به همراه مهر دادگستری و تمبر وزارت امور خارجه کردم. بعد از حدود 8 روز از خود سفارت با من تماس گرفتند و گفتند باید بیام خود سفارت فرانسه در خیابان نوفلوشاتو . اونجا فهمیدم که کسانی که ویزا اولی هستند رو اونجا میخوان و بهم یه وقت دادن که در فلان روز یک هفته بعد از سفر باید برم خودم رو سفارت فرانسه معرفی کنم و بگم که از سفر برگشتم .

پاسخ
پاسخ
F
Fereshte
۳ ماه پیش

سلام . مرسی بابت همه اینها، اطلاعات خوبی بود.
یک سوال دارم، من با یک آقای فرانسوی دو سه ساله که دوستم و جدیدا قراره ازدواج کنیم، قبلا دوبی زندگی میکرد و حالا برگشته و میخاد برای من دعوتنامه بفرسته که برم پاریس و اونجا مراحل رو انجام بدیم، حالا اینکه یک خانم در اژانس هواپیمایی گفتن که من چون مجرد و جوان هستم(۲۹ساله) احتمال ریجکت شدنم زیاده! چون میگن ممکنه بره بمونه! یا یه کسی رو پیدا کنه اونجا و این حرفا! حالا با این وجود اگه ببینند که دعوتنامه من از طرف یک آقای جوان(۳۸ساله) هست، خب احتمال ریجکت شدنم که باید بالاتر بره؟ سوالم اینه که فکر نمیکنید بهتر باشه بدون دعوتنامه اقدام کنم؟ در کل خیلی ذهنم درگیره اگه میشه راهنماییم کنید، میترسم ریجکت بشم، بخصوص که میگن اگه یه بار ریجکت بشم برای درخواست بعدیم نمره منفی هست :/

پاسخ
پاسخ
م
مهیار
۳ ماه پیش

سلام.اگر فیشی که تو تو وی اف اس به ما دادن که ۶۰ یورو پرداخت کردیم گم کرده باشم چی کار بای بکنم؟؟

پاسخ
پاسخ
ف
فرزانه
۴ ماه پیش

سلام من پذیرش ازیه دانشگاه فرانسوی دارم برای دکترا ایابایدازvfsاقدام کنم برای گرفتن ویزا واینکه بایدزودتر وقت رزرو کنم تمام مدارکم اماده هست فقط منتظر یه نامه ازفرانسه هستم ایا قبل ازاینکه اون نامه به دستم برسه میتونم وقت رزرو کنم واینکه دریافت ویزای من چه مدت زمان خواهد برد

پاسخ
پاسخ
م
مریم
۵ ماه پیش

سلام خدمت شما
برای وارد شدن به فرانسه من هم از طریق نمایشگاه می تونم وارد شم هم دعوت نامه به نظر شما کدوم روش بهتر برای تقاضای ویزا.
سوال دیگه ام اینه که من عید امسال برای ژاپن هم می خواهم اقدام کنم به نظر شما وقت بگیرم از الان پاسپورتم تا اخر اردیبهشت به دستم می رسه مشکلی پیش نمی اید .؟

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۵ ماه پیش

سلام وقت بخير
سوال شما كاملا مبهم است

پاسخ
پاسخ
ت
تقی شهبازی
۵ ماه پیش

سلام ممنون ازسفرنامه خوبتان.خیلی عالی بود‌دوست عزیز ما26اسفندوقت سفارت داریم ومامیخواهیم به هلن بریم به مدت۵ روز.که ۴روزبه امستردام ویه روزبه لیسه.دوست عزیز نمی دونم متن برنامه سفرکه میخواهم به سفارت ارایه بدم چطوری بنویسم چندخط باشه.ایابایدساعت ورودبه موزه فلان وساعت خروج ازموزه راهم بنویسم وهزینه موزه راهم باید بنویسم.لطفا درنوشتن متن کمکم کنید.اگه نمونه نوشته خودتون که به سفارت داذید رادارید برام ایمیل کنید ممنون میشم.منتظرراهنماییتان هستم‌.

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۵ ماه پیش

سلام وقت بخير
تاريخ رفت
تاريخ برگشت
محل اقامت و مستندات سفر

پاسخ
پاسخ
T
Turkmen Oglu
۵ ماه پیش

سلام من می خوام ویزای توریستی فرانسه بگیرم
قراره حدود 15 روز تو فرانسه اقامت داشته باشم و یکی از دوستام برام دعوتنامه می فرسته و همه هزینه های اقامت و ... رو متقبل میشه
می خواستم بدونم دوست من برای فرستادن دعوتنامه چیکار باید بکنه؟
تو لیست مدارک مورد نیاز ترجمه شناسنامه که به تایید سفارت رسیده باشه ذکر شده من شناسنامه رو تو شهرستان ترجمه کردم مهر دادگستری هم لازمه که بزنم؟ و اینکه ترجمه رو چجوری باید به تایید سفارت برسونم؟ اصلا لازمه اینکار؟
و سوال اخر اینکه من موقع پر کردن فرم سفارت تاریخ سفر رو 25 زانویه زدم در حالی که هنوز نتونستم وقت از VFS بگیرم می تونم تاریخ سفر رو تغییر بدم و عقب بندازم؟
ممنون میشم به این سوالات جواب بدین
تشکر

پاسخ
پاسخ
و
وحید
۶ ماه پیش

سلام
سپاس از پاسخگویی شما
من سی و پنج سالمه مجردم و با مادر زندگی میکنم و دیگر خاهر برادرام ازدواج کردن
من چه سندی برای سفارت ببرم تا نشون بده وابستگی عاطفی دارم و به خاطر مادرم برمیگردم ایران.سازمان یارانه ها و ثبت احوال هیچ نامه ای نمیدن نظر شما چیه؟

پاسخ
پاسخ
س
سارا
۷ ماه پیش

سلام دوستان
من چند روز پیش برای شنگن فرانسه اقدام کردم. یه تا سوال دارم. من الان خودم کارمند یه شرکت هستم که حقوق ماهانه دارم و مدارک مربوط به اشتغال رو می تونم ارائه بدم. از طرفی من و همسرم هم یه شرکت داریم که سال 95 ثبت شده و من رئیس هیت مدیره هستم. این شرکت همچنان فعاله ولی از سال 97 فعالیت زیادی نداشته. به نظر شما برای شغل کدوم شرکت رو ذکر کنم؟ ضمن اینکه من فرم سفارت رو با شغل کارمندی پر کردم . امکان تغییرش هست؟
اولین درخواست ویزای شنگن من هست.
برای گردش حساب هم روزنه حدود 5 میلیون تومن به حسابم واریز و برداشت میشه. به نظر شما گردش حسابم قابل قبول هست؟

پاسخ
پاسخ
ک
کریستال
۸ ماه پیش

سلام. خواستم بگم که ما روز ۱۲ مهر وقت سفارت داشتیم و با دعوتنامه اقدام کرده بودیم. امروز جوابش اومد و رفتیم تحویل گرفتیم. ما درخواست ویزای ۲ ساله کرده بودیم با توجه به اینکه ویزای قبلیمون ۱ ساله و از کشور هلند بود. ویزا بهمون دادن ولی با نهایت تاسف فقط یک ماهه دادن و سینگل هست یعنی فقط یک بار میشه وارد و خارج شد و این خیلی افتضاحه. نمیدونم چرا این کارو میکنن. گویا رویه شون رو عوض کردن. محل پیکاپ ویزا هم عوض شده و به مرکز خرید هروی منتقل شده بود. اونجا افراد زیادی اومده بودن که میگفتن ریجکت شدن. باز خوبه به ما دادن!خلاصه اینکه خیلی سخت گیری ها داره بیشتر میشه و احتمال ویزا رفتن از این سفارت داره کمتر و کمتر میشه....

پاسخ
پاسخ
ز
زهره
۸ ماه پیش

سلام
من برای ۱۸ اکتبر یعنی چهار روز دیگه وقت سفارت دارم لطفا اگر کسی اطلاع داره سریع جوابمو بده،ممنونم
توی فرم که پر می کنم شماره ویزای قبلی رو که می زنم میگه اشتباهه و اجازه نمیده برم مراحل بعدی رو پر کنم
شماره ویزا مگه همون شماره بالا سمت راست ویزا نیست؟؟

پاسخ
پاسخ
ع
علی
۲ ماه پیش

ابتدا کد اختصاری کشوری که قبلا ویزا گرفتی رو وارد کن بعد شماره ویزا رو مثلا اگر قبلا از فرانسه ویزا گرفتی بصورت FRA1234567

پاسخ
پاسخ
L
Lily
۸ ماه پیش

سلام. من اگر اواخر دسامبر امسال بخوام برم فرانسه از کی باید اقدام کنم برای ویزا؟ ممنون

پاسخ
پاسخ
م
محمدرضا
۹ ماه پیش

درود. خداقوت. ۵ سپتامبر وقت داشتم. بامدارک کامل رفتم . گردش حسابم برای شش ماه یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان بود. و مانده حساب ۲۱ میلیون تومان. پرینت حساب و ۲۴ روز قبل از وقت سفارت گرفتم. البته بدون تمکن مالی از بانک. چون روزیکه پرینت حساب و گرفتم متصدی بانک فراموش کرده بود تمکن مالی و برام بزنه. وقتی مدارک و به شرکت VFS تحویل دادم بهم گفتن مدارک ناقص ندارم. بعد از ۱۶ روز ایمیل زدن و رفتم و متاسفانه ریجکت بند۹. رزرو بلیط هواپیما داشتم. و از بوکینگ دات کام هتل رزرو کرده بودم.کارمند شرکت حق العمل کار گمرک هستم و متاهل. اونجا اقایی منو دید و گفت چون دفعه اولت هست ریجکت میکنن. دلیلی نداره!نمیدونم دلیلش رزرو هتل بودن یا بلیط هواپیما یا تاریخ پرینت حساب. لطفا راهنمایی کنین. سپاس.

پاسخ
پاسخ
ب
بابک
۶ ماه پیش

دوست عزیز دلیل رانت و فساد است و بخور بخور دوستان ایرانی و هموطن که مثل زالو همه جا رخنه میکنند -ایراد از پرونده شما نبوده-خیلی قبلتر توضیح دادم که با ویزای کانادا که بنده گرفتم و مانده حساب 400میلیون تومانی و 7 سند تک برگ و 12 کارمند و ویزای های قبلی 1 ساله مالتی از هلند و .... بازم ریجکت 2 بار پشت سر هم و این یعنی اینکه اصلا لای پرونده بنده باز نشده و این یعنی فساد-شک ندارم

پاسخ
پاسخ
A
Alireza
۹ ماه پیش

سلام دوستان عزیز تشکر از مطالب و راهنمایی های این وب سایت
متاسفانه على رغم اینکه من یک شنگن در ۵ سال گذشته از فرانسه داشتم و مجدد برای ویزا توریستی اقدام کردم امروز جواب ويزاى فرانسه من اومد و ريجكت شدم .دلیل بند ۸ ( محل و شرایط اقامت مورد نظر قابل اعتماد نیست ) مدارک کامل دادم رزرو هتل از بوکینگ دادم با پیش شرط کنسلی رایگان.
ادمین عزیز و دوستانی که تجربه دارن لطفا راهنمایی بفرماین :
۱- آیا رزرو هتل بصورت free cancelation دلیل ریجکتی بند ۸ بوده یعنی من باید رزرو کامل هتل با پرداخت نشون میدادم به سفارت ؟
۲- لطفا راهنمایی بفرمایین درخواست اعتراض را به زبان فرانسوی ارسال کنم یا انگلیسی و اینکه چه مدارکی ضمیمه کنم.سپاس

پاسخ
پاسخ
s
saeed
۴ ماه پیش

با سلام من برای هم دقیقا این اتفاق افتاد
کجا باید نامه اعتراض رو بزنیم؟
نه ایمیل دادند و نه آدرس
فقط زیر برگه یه صندوق پستیه که احتمالا واسه کشور فرانسه است

پاسخ
پاسخ
F
Farhad
۹ ماه پیش

سلام
لطفا در مورد گرفتن ویزا برای PACs توضیح بفرماید، آیا به اسناد تمکن مالی با داشتن دعوتنامه و محل اسکان و تقبل هزینه ها نیاز دارم؟ ابتدا باید برای گرفتن ویزای توریستی یا دعوت آشنایان اقدام کنم؟حداکثر ویزای چند مدت میتوانم بگیرم و در طول این مدت کار کردن در فرانسه مجاز هست ؟ ثبت PACs چقدر زمان بر است .

پاسخ
پاسخ
ادامه...