سفرنوشت

به چه زبان هایی و در چه سطح برای مسافرت و جهانگردی نیاز داریم؟

راهنمای سفر

میخوام به تعدادی از سوال هایی که مرتب از من پرسیده میشه پاسخ بدهم.

این همه کشور رفتی زبان همشون رو یاد گرفتی قبل سفر؟

بعد از زبان انگلیسی سراغ چه زبانی برم؟

تافل یا آیلتس چند باید داشته باشم تا خودم بتونم مسافرت و جهانگردی کنم؟

قبل از هرچیز بگم که جواب های من احتمالا با باورهای قبلیتون در مورد زبان مورد نیاز برای سفر تفاوت داره و شاید شوکه بشید و بگید این بابا دیوانه ست.

شاید، همه مسافرها و جهانگردها درجه ای از این دیوانگی رو دارند 🙂 ولی مطالبی که بهتون میگم حاصل تجربه خودم و کاربردی هستند و حداقل توی سفرهای من مفید بوده. ممکنه این روش برای شما کاربردی نباشه.

چین از اون کشورهایی هست که زبان انگلیسی کاربرد چندانی نداره

چین از اون کشورهایی هست که زبان انگلیسی کاربرد چندانی نداره

زبان هایی که من صحبت میکنم

بهتره با خودم شروع کنم. من فارسی رو مثل بلبل صحبت می کنم و شاید باورتون نشه توی سفر به بعضی از کشورها خیلی بیشتر از انگلیسی ازش استفاده می کنم.

زبان دومی که بهش صحبت می کنم انگلیسی هست که تقریبا از سن ۲۲ سالگی با چند تا کلاس شروع به یادگیریش کردم و بعد خودم ادامه دادم.

اگر امتحان آیلتس بدم احتمالا ۵ رو بیارم و علتش هم اینه که تست زدنم خوبه، یعنی یک متن انگلیسی که هیچی ازش نفهمم رو هم میتونم چند تا تستش رو بزنم.

زبان سومی که میتونم ادعا کنم کمی باهاش آشنایی دارم زبان روسی هست. در حد اینکه اعداد رو بلد باشم و توی آدرس پرسیدن بفهمم چپ و راست کدوم طرفه.

کمی روسی صحبت کردن و فهمیدن سفر روسیه من رو خیلی متفاوت کرد

کمی روسی صحبت کردن و فهمیدن سفر روسیه من رو خیلی متفاوت کرد

چه سطحی از زبان انگلیسی برای سفر کافی است؟

برای اینکه بدونید چقدر زبان نیاز دارید اول باید نوع سفرتون رو مشخص کنید.

اگر با تور و گروه میرید با دانش زبان انگلیسی نزدیک به صفر هم ممکنه بتونید برید سفر و مشکلی نداشته باشید. فقط لیدر رو بیچاره میکنید و احتمالا همسفری ها باید جور سفارش دادن غذا برای شما رو بکشند. البته اگر با دوستان صمیمی تون مسافرت میرید احتمالا اون ها با کمال میل به شما کمک خواهند کرد.

توی این راهنما مخاطب من بیشتر کسانی هست که خودشون سفر میرند.

اونجور که من از صحبت با مشتاقان سفر متوجه شدم تعداد کسانی که فکر می کنند برای سفر رفتن باید سطح زبان انگلیسی ایده آل داشته باشند و بتونند یک نمره آیلتس خوب یا یک مدرک زبان از موسسه معتبر بگیرند کم نیست.اما نظر من چیز دیگریست.

میزان زبان انگلیسی مورد نیاز برای سفر برای اشخاص مختلف فرق داره و با توجه به ویژگی شخصیتی افراد متفاوته.

اگر بخوام یک جواب خیلی صریح بدم اینه: شما اونقدر باید زبان انگلیسی یاد بگیرید که اعتماد به نفس لازم برای صحبت کردن و گوش کردن به یک غیر فارسی زبان رو داشته باشید.

اون اعتماد به نفس رو خود شما باید بفهمید که کی بهش میرسید. یک نفر با یک دوره زبان مقدماتی بهش میرسه، یک نفر با چند سال زبان خوندن و دایره لغات عالی هم ممکنه بهش نرسه. حتی ممکنه کسی با دانش زبان صفر و یک دیکشنری جرات سفر رفتن داشته باشه.

خود من زبان انگلیسی رو در حد متوسط بلدم. در فهمیدن کسانی که از کشورهای انگلیسی زبان هستن و سریع صحبت می کنند مشکل دارم، صحبت کردنم هم ایده آل نیست و کلی غلط دارم.

انگلیسی رو با فکر فارسی صحبت می کنم. وقتی از یک انگلیسی زبان راجع به دانش انگلیسی خودم سوال می پرسم معمولا جواب یکسانی میشنوم: انگلیسی حرف زدنت ۱۰۰ درصد قابل فهمه ولی انگلیسی نیست 🙂

بیشترین مشکل رو در سفر نیوزلند داشتم، وقتی باهام صحبت می کردند احساس می کردم به زبانی کاملا متفاوت از انگلیسی دارند حرف می زنند!

فهمیدن زبان این نیوزلندی ها خیلی خیلی سخت بود برام

فهمیدن زبان این نیوزلندی ها خیلی خیلی سخت بود برام

یک مثال جالب بزنم. توی سفر ونزوئلا وسط جنگل های کانائیما یک توریست ایتالیایی ۵۰ ساله بود که بدون دونستن یک کلمه انگلیسی یا اسپانیایی تور آبشار آنجل رو اینترنتی خریده بود و اومده بود اونجا. اینکه چطوری تا اونجا اومده بود واقعا برای من تعجب داشت! اون شخص از نظر من الهه اعتماد به نفس بود.

نفر سمت چپ همون ایتالیایی که گفتم

نفر سمت چپ همون ایتالیایی که گفتم

زبان فارسی در سفر و ترکیب آن با زبان اشاره

زبان فارسی جزو زبان هایی هست که من توی سفرهام زیاد ازش استفاده می کنم. منظورم تاجیکستان و افغانستان نیست، اصلا به این دو کشور سفر نکردم.

چند سال پیش همسفری داشتم که حتی یک کلمه هم انگلیسی بلد نبود. وقتی با هم بیرون میرفتیم با فارسی حرف زدن و حرکات بدن و زبان اشاره (Body language) خیلی خوب میتونست منظور خودش رو برسونه.

همونجا فارسی حرف زدن در سفر رو شروع کردم. کشورهایی که میزان افراد آشنا به زبان انگلیسی خیلی کم باشه منظورم هست.

خوب وقتی جایی هستم که کسی انگلیسی بلد نیست چرا بیخود به خودم زحمت بدم و به زبانی که تسلط ندارم صحبت کنم؟!

وقتی من به زبان مادری صحبت کنم تسلط و اعتماد به نفس خیلی بیشتری دارم و با حالت صورت و حرکات بدنم در رسوندن منظورم موفق تر هستم.

در صورت انگلیسی صحبت کردن برای کسی که هیچ درکی از اون نداره، بیهوده انرژی خودم رو تلف کردم و مخاطبم رو از درک مطلب با کمک حرکات بدن و حالت های صورتم محروم کردم.

زبان اشاره در سفر خیلی کاربردیه و من وقتی خیلی خوب میتونم ازش استفاده کنم که ذهنم درگیر انگلیسی فکر کردن نباشه و با خیال راحت فارسی صحبت کنم.

در سفر چین و بخش هایی از آمریکای جنوبی که هیچ کس انگلیسی بلد نبود، صحبت کردن به زبان فارسی کار همیشگی من بود.

وقتی در مینی بوس یا بازاری بودم که همه چینی با من صحبت میکردند، مسلما جواب من هم فارسی بود.

مادربزرگی که در یک روستای دورافتاده اکوادور در حال درد و دل با من بود، پاسخ ها و همراهی من به فارسی فکر می کنم حس بیشتری به اون منتقل می کرد.

وقتی یک پلیس یا مسوول کنترل بلیط در آمریکای جنوبی اعصابم رو خورد می کرد، فکر نمیکردم به انگلیسی چه دادی سرش بزنم، با فریادهای فارسی من اون خیلی بهتر عصبانیت من رو متوجه میشد.

حالا که به اینجا رسید یکی دیگه از کاربردهای زبان فارسی هم خلاص شدن از دست آدم های مزاحم هست.

افرادی که به نحوی قصد دارند تور یا سرویسی رو به شما بفروشند، این افراد وقتی ببینند شما به زبانی صحبت می کنید که اون ها هیچ درکی ازش ندارند، خیلی زودتر ناامید میشند و شما رو رها می کنند.

در اکوادور زبان فارسی رو زیاد استفاده کردم

در اکوادور زبان فارسی رو زیاد استفاده کردم

این نکته رو هم بگم که استفاده از زبان فارسی در سفر برای موارد دقیق مثلا پرسیدن ساعت حرکت قطار بعدی خیلی کاربرد نداره، همینطور در کشورهای انگلیسی زبان و یا مثلا کشوری مثل هلند که اکثرا انگلیسی بلدند.

زبان های پر کاربرد در سفر کدامند؟

علاوه بر انگلیسی و فارسی من قدری روسی بلدم. دانش روسی من بسیار ابتدایی و در حد اعداد و آدرس پرسیدن و فهمیدن چپ و راست هست.

با همین دانش روسی در سفرم به روسیه تفاوت بسیار زیادی رو حس می کردم، مثل یک بچه که تازه حرف زدن یاد گرفته کیف می کردم.

زبان روسی در سفرهام به ارمنستان و گرجستان هم خیلی کمکم کرد. در اکثر کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق، نسل قدیم روسی رو به خوبی بلدند و این زبان کاربردی تر از انگلیسی هست.

حتی در سفر بالکان با اینکه زبان های اسلاو اون منطقه تفاوت زیادی با زبان روسی دارند ولی اعداد به گوشم آشنا بود و در صورت دقت زیاد میتونستم متوجه بشم.

زبان بعدی که خیلی دوست دارم یاد بگیرم و به نظرم جزو پرکاربردترین ها در سفر محسوب میشه زبان اسپانیایی هست.

تقریبا همه کشورهای آمریکای جنوبی و مرکزی به زبان اسپانیایی صحبت می کنند. هنگام سفرم به آمریکای جنوبی هیچی اسپانیایی بلد نبودم و فقط چند کلمه و اعداد رو در طول سفر یاد گرفتم. مطمئنا اگر اسپانیایی بلد بودم سفرم متفاوت میشد.

اگر قبل از سفر فرصت داشته باشید خیلی خیلی ابتدایی زبان کشور مقصدتون رو یاد بگیرید عالیه. من هیچوقت فرصتش رو نداشتم. این مقدمات شامل حرف الفبا و تلفظشون، اعداد، سلام و احوال پرسی و پرسیدن قیمت میشه.

زبان اسپانیایی در بولیوی و تقریبا همه آمریکای مرکزی و جنوبی کاربرد داره

زبان اسپانیایی در بولیوی و تقریبا همه آمریکای مرکزی و جنوبی کاربرد داره

خاطره

تا دلتون بخواد از زبان و ارتباطات در سفر خاطره دارم. یکیش رو که هروقت یادم میافته از ته دل میخندم براتون تعریف می کنم.

توی شهر مومباسا کشور کنیا و از طریق وبسایت کوچ سرفینگ مهمان یک خانواده آفریقایی شده بودم.

از اونجایی که کنیا مستعمره انگلستان بوده خیلی ها زبان انگلیسی بلدند و هرکس مدرسه رفته باشه به راحتی انگلیسی صحبت میکنه.

یک روز به خانم خونه گفتم امروز ناهار مهمان من هستید و می خوام همه با هم ماهی بخوریم. خانم خونه هم به خدمتکارشون گفت احمد رو ببر بازار ماهی فروش ها تا ماهی بخره.

خدمتکار واقعا انگلیسی بلد نبود، فقط در حد چند کلمه! خدمتکار به خانم خونه گفت من انگلیسی بلد نیستم سختمه بخوام با احمد صحبت کنم، خودت ببرش.

خانم خونه هم در جواب گفتند نگران نباش انگلیسی احمد هم در حد خودته!!! من رو میگی مونده بودم بخندم یا گریه کنم 😂😂😂 تا بحال هیچ کس اینقدر دانش انگلیسی من رو تحقیر نکرده بود و بعد از اون هم نکرد.

ایشون خدمتکار خونه بودند

ایشون خدمتکار خونه بودند

جمع بندی

اگر بخوام خیلی خلاصه و فشرده بگم این میشه:

  • در سفر باید در حدی انگلیسی بلد باشید که اعتماد به نفس صحبت کردن داشته باشید.
  • در سفر به کشورهای غیر انگلیسی زبان، یادگیری الفبا و یک سری جملات ابتدایی خیلی سفر رو شیرین میکنه.
  • اگر در جایی هستید که هیچ کس انگلیسی بلد نیست، بیهوده تلاش نکنید، فارسی صحبت کنید، اینجوری حرکات بدن و احساساتتون خیلی طبیعی تره و حداقل با زبان اشاره میتونید بخشی از پیام رو منتقل کنید.
  • نرم افزار آفلاین مترجم زبان کشور مقصد میتونه کمک زیادی بکنه.

این ها همش تجربه و نظر شخصی من هست. احتمال اینکه این روش ها برای شما کاربردی نباشه هست.

ممنون میشم شما هم اگر ایده ای دارید و یا تجربه جالبی در مورد کاربرد زبان در سفر و مانع های زبانی دارید با من و خوانندگان سفرنوشت در میان بذارید.

تیرماه ۱۳۹۶

مطالب مرتبط

احمد خانی

احمد خانی عاشق سفر و دیدن سرزمین های متفاوت

۷۲دیدگاه

دیدگاه را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
  • - گزینه های دیدگاه، نام و ایمیل حتما باید وارد شوند.
  • - ایمیل شما هیچگاه منتشر نخواهد شد. فقط برای اطلاع شما از پاسخ به دیدگاهتان استفاده می شود.
م
میثم
۳ ماه قبل

با سلام
لطفا میشه بفرمایید با تجربه سفر به افریقا که دارید کدام کشور افریقایی مناسب واسه تجارت و راه اندازه کسب و کار؟
با سپاس میثم

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۳ ماه قبل

سلام دوست عزیز
سوالتون بسیار کلی هست. سفرنامه های آفریقا رو مطالعه کنید، شاید ایده بگیرید.

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۳ ماه قبل

بابا دم همه ی شما جهانگردا گرم چه اراده هایی قوی دارید چه روحیه ای میدید به همتون افتخار میکنم و ممنون از اینکه خاطراتتون و تجربیاتتون رو ثبت میکنید

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۳ ماه قبل

مرسی از محبتت محمد عزیز

پاسخ
پاسخ
ع
علی
۴ ماه قبل

سلام دوست عزیز
من سایت شما را دنبال میکنم واقعا عالی می نویسید من هم حدود شصت کشور را رفته ام آخرین سفرم ابان ۹۸ به قطب جنوب از طریق شیلی و پونتا آرناس بود که سفر نامه آنرا نوشتم که اگر امکانش هست در سایت شما ارائه کنم ولی واقعا مثل شما نمی توانم جزئیات را بنویسم شما عالی هستید اگر امکانش بود میتوانستیم از تجربیات همدیگر استفاده کنیم با تشکر کوچک شما علی از چابهار

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۳ ماه قبل

سلام علی جان
ممنون از لطفت. پیام شما رو ندیده بودم. باهاتون تماس میگیرم.

پاسخ
پاسخ
ع
علی
۳ ماه قبل

سلام ا
ممنون که جواب دادی اره ساحل چابهار هم زیبا هست خوشحال می شم در خدمت شما باشم

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
۴ ماه قبل

سلام احمد عزیز.
میدونم که خیلی خیلی داری خلاصه سفرهاتو مینویسی. پیشنهاد دارم تبدیلش کنی به صوت و خاطره گویی. یعنی صوتی تو تلگرام بزاری جوری که داری تعریفش میکنی برا دوستات و خیلی جذاب میشه. یه سبک جدید از سفر نوشت.

احمد عزیز، من سفر زیاد دارم، اگه تونستی یه دعوت از اردن گیر بیاری، شگفت زده میشی.
یکماه هم واسه هند و تبت بزار عالیه.

من برنامه ریزی دارم از دو سال دیگه جهانگردی کنم با پاسپورت آلمان البته، و هرچی دارمو میفروشم و اجاره اپارتمان و مغازه رو کاری میکنم تبدیل بشه و بره تو حساب ویزا یا... کارت، اما سفر هوایی نه، زمینی با موتور. نظرت چیه؟؟ چونکه خودرو دردسر داره، هزینه داره، جمع و جور نیست، برای صعب العبور به درد نمیخوره و...

یه ماجراجویی و زندگی، تا اینکه مرگ حق به سراغم بیاد.

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۴ ماه قبل

سلام دوست عزیز
مرسی از پیشنهات. مدتیه دارم بهش فکر می کنم.
در مورد سفر با موتور و ماشین هر کدام مزایا و معایب خودش رو داره. فکر کنم با توجه به سلیقه خودت و کشورهایی که قصد داری بهش سفر کنی، باید انتخاب کنی

پاسخ
پاسخ
y
yasna
۵ ماه قبل

سلام آقای خانی از اینکه سفرنامه هاتونو میخونم
خیلی خوشحالم خیلی حس خوبی بهم میده امیدوارم یه روز منم بتونم به جاهایی که دوس دارم سفر کنم موفق باشید :)

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۵ ماه قبل

سلام دوست عزیز
منم خوشحالم حس خوب بهتون داده.
آرزو می کنم به هرکجا دوست دارید سفر کنید.

پاسخ
پاسخ
ح
حسن رنجبر
۵ ماه قبل

سلام عزیز مرسی بابت اطلاعات مفیدتون.....راستش رو بخوابید من هنوز توی بحث نحوه امرار معاش موندم و احساس میکنم اونایی که سفر میکنن از به جایی یه درامد دارن که حداقل پول حمل و نقل و غذا و ویزا رو جور کن توی سفر که نمیشه درآمد کسب کرد اشتباه فکر میکنم؟؟؟خود من حاضرم توی سفر کار کنم حتی کار سخت .ظرف بشورم یا کارای خدماتی انجام بدم که خرج سفرم در بیاد ولی به نظر شما این سبک سفر شدنیه؟؟؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۵ ماه قبل

سلام دوست عزیز
کار در سفر هم نوعی از سفر هست که خیلی ها انجام میدند ولی سبک سفر من این نیست

پاسخ
پاسخ
م
محمد
۶ ماه قبل

احمد حبيبي أنت لازم تتعلم عربي و تحكي عربي في سفر أو اَي دوله عربيه ! والله إذا أنت سافرت الي نرويج راح اعلمك العربي حتي نتكلم سوأ ..
كابتن محمد من نرويج اسلو 😎

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۶ ماه قبل

سلام محمد جان
ان شاالله عربی هم یاد میگیرم. برای سفر به کشورهای عرب زبان عالیه

پاسخ
پاسخ
ع
علی
۶ ماه قبل

سلام و درود فراوان من را پذیرا باشید
حدود یک ماه است که مطالعه سفرنامه های شما رادر اوقات فراغت آغاز کردم و فکر می کنم اگر چند نکته را که شخصا تجربه کرده ام بدانید شاید کمیت و کیفیت سفر ها متفاوت تر ( لزوما به معنای کیفیت بهتر نیست!) شود
1 حتما سعی کنید کشور های آفریقایی و آمریکای جنوبی را بطور کامل در صورت امکان بازدید کنید
2 در آنجا حتما به راهنمایی مردم محلی برای بازدید از شهرها و یا نقاط گردشگری بیشتر ازاینترنت اهمیت دهید
3 بنا به نوع حرفه کاری و یا تخصص خود بعضی از سفر ها را به صورت کاری بروید و در ابتدا یا انتها آن چند روز را به گشت و گذار اختصاص دهید در این بخش سعی کنید به تمام جنبه های شغل خود اشراف داشته باشید( به عنوان مثال بنده دانشجوی پزشکی مقطع فوق تخصص و جراح هستم اما جراحی و طبابت نمیکنم بلکه به عنوان یک محقق در رشته خودم فعالیت می کنم و با توجه به اینکه متولد 1360 هستم موفق به بازدید از 68 کشور شده ام)
4 در سفر ها با توجه به تفکر بسیار ارزشمند شما از استفاده از هاستل ها سعی کنید میزان بیشتری دوستان جدید پیدا کنید البته در بعضی از سفر ها این کار را انجام داده ایید
خالی از لطف نیست اگر بگوییم شما یکی از ارزشمند ترین جوانها هستید که تجربیات خود را با همگان سهیم میشوید
بیشترین برترین ها را برایتان آرزو مندم

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۶ ماه قبل

سلام علی جان
خیلی ممنون از وقتی که گذاشتید، سفرنامه ها رو مطالعه کردید و توصیه ها تون رو نوشتید.
امیدوارم شما هم با این هم سفر، از تجربه هاتون در سفرنامه یا هر قالب دیگری، برای دوستداران سفر بگید.
موفق و پیروز باشید.

پاسخ
پاسخ
ا
الهه از مشهد
۱۰ ماه قبل

سلام .ممنون بابت تجربه های خوبی که در اختیارم گذاشتید .من همیشه عاشق سفر به دور دنیا بودم و هستم و به چند کشور همسایه سفر کردم. و از امروز مصمم شدم که روی هدفم کار کنم.

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۹ ماه قبل

سلام دوست عزیز
امیدوارم به هرکجا که دوست دارید سفر کنید

پاسخ
پاسخ
ع
علی سلطانی
۱۲ ماه قبل

با سلام و عرض تشکر فراوان از اینکه تجربه های سفرتون رو با ما در میان گذاشتید. فقط یه نکته: بعضی ها هم در مورد زبان انگلیسی زیاده گویی می کنن به طوری که میگن؛ اگه انگلیسی بلد باشی تقریباً به هیچ زبان دیگه ای نیاز نداری! از این که میبینم ترکیب زبان فارسی و زبان اشاره بدن به دردتون خورده خوشحالم. سبز باشد و درخشان!

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱۲ ماه قبل

سلام و سپاس دوست عزیز 🌺

پاسخ
پاسخ
م
مجید
حدود ۱ سال قبل

فقط مشکل زبان دارم

پاسخ
پاسخ
و
واعظ
بیشتر از ۱ سال قبل

تشکر بابت این همه اطلاعات مفید برای عاشقان سفر مثل خودم

پاسخ
پاسخ
ت
توحید
نزدیک ۲ سال قبل

ترکی چرا بلد نیستی آخه😊😊

پاسخ
پاسخ
ا
الهه
نزدیک ۲ سال قبل

سلام .
خیلللللیییی لذت بردم از مطالعه سایتتون. من خیلی علاقه به سفر کردن دارم . امیدوارم بتونم خیلی زود شروع کنم تا بتونم تجربیاتی مثل شما پیداکنم . مرسی به خاطر لبخندی که به من هدیه دادید 😀

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
نزدیک ۲ سال قبل

سلام
همیشه بخندی دوست عزیز

پاسخ
پاسخ
م
ميثم
نزدیک ۲ سال قبل

من سفر زياد ميرم و همه فكر ميكنند لابد زبان من خوبه ( براى سرچ تو اينترنت خوبه ولى صحبت افتضاح)، ولى من از قبل سفر معمولا اطلاعات لازم رو ميگيرم تا به مشكلى نخورم، از سيستم حمل ونقل گرفته تا إمكانات هاستل، و با يه پيش فرض و اعتمادبنفس كامل سفر ميرم، سال 2018 حداقل سيزده كشور رو سفر كردم و مشكلى نداشتم، فقط اينكه با محلى ها يا هم هاستلى ها معاشرت نداشتم و ديدن از من بدترم هستند.

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
نزدیک ۲ سال قبل

ممنون از نوشتن تجربت میثم جان

پاسخ
پاسخ
س
سامیار
نزدیک ۲ سال قبل

سلام به بلژیک سفر نکردید؟ حتما برید به اشتراک بذارید و اینکه سفرنامه گرجستان توی وبستایت نیست میخواستم یکم اظلاعات گیر بیارم آخراین ماه قصد دارم برم

پاسخ
پاسخ
ر
رضا
حدود ۲ سال قبل

سفرنامه افریقا رو کی مینویسین؟

پاسخ
پاسخ
س
سلیمی
بیشتر از ۲ سال قبل

خسته نباشی دلاور.
علت اینکه اون مرد ایتالیایی تونسته بود بلیط خریداری کنه این هستش که زبان ایتالیایی با زبان پرتغالی تقریبا 60 درصد کلمات مشترک البته با کمی تفاوت لهجه دارند و زبان پرتغالی با زبان اسپانیایی 95 درصد مشترک هستند. به همین خاطر کسانیکه زبان ایتالیایی بلد باشند تقریبا زبان پرتغالی و اسپانیایی رو می فهمند و می توانند صحبت کنن.

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۲ سال قبل

سلام دوست عزیز
درسته ایتالیایی و اسپانیایی ریشه یکسانی دارند و احتمالا تشابهات فراوان ولی اون مرد ایتالیایی و راهنمای ونزوئلایی (اسپانیایی زبان) قادر به ارتباط برقرار کردن نبودند و نهایتا راهنما از یک زوج ایتالیایی که انگلیسی هم بلد بودند برای ارتباط با این مرد ایتالیایی کمک گرفت.

پاسخ
پاسخ
م
مرضیه
بیشتر از ۲ سال قبل

چقد توضیحاتتون جالب و مفید بود . خیلی دوس داشتم
خداقوت

پاسخ
پاسخ
ه
هایده
بیشتر از ۲ سال قبل

درود بر شما و همتت و خوش به حالت !
چه روان و صمیمی می نویسی.
ذره ذره وجودم خواست که پای در سفر بذاره ،کاش بتونم ...

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۲ سال قبل

سلام دوست عزیز
امیدوارم هرچه زودتر سفرهات رو شروع کنی

پاسخ
پاسخ
ادامه...