سفرنوشت

به چه زبان هایی و در چه سطح برای مسافرت و جهانگردی نیاز داریم؟

راهنمای سفر

میخوام به تعدادی از سوال هایی که مرتب از من پرسیده میشه پاسخ بدهم.

این همه کشور رفتی زبان همشون رو یاد گرفتی قبل سفر؟

بعد از زبان انگلیسی سراغ چه زبانی برم؟

تافل یا آیلتس چند باید داشته باشم تا خودم بتونم مسافرت و جهانگردی کنم؟

قبل از هرچیز بگم که جواب های من احتمالا با باورهای قبلیتون در مورد زبان مورد نیاز برای سفر تفاوت داره و شاید شوکه بشید و بگید این بابا دیوانه ست.

شاید، همه مسافرها و جهانگردها درجه ای از این دیوانگی رو دارند 🙂 ولی مطالبی که بهتون میگم حاصل تجربه خودم و کاربردی هستند و حداقل توی سفرهای من مفید بوده. ممکنه این روش برای شما کاربردی نباشه.

چین از اون کشورهایی هست که زبان انگلیسی کاربرد چندانی نداره

چین از اون کشورهایی هست که زبان انگلیسی کاربرد چندانی نداره

زبان هایی که من صحبت میکنم

بهتره با خودم شروع کنم. من فارسی رو مثل بلبل صحبت می کنم و شاید باورتون نشه توی سفر به بعضی از کشورها خیلی بیشتر از انگلیسی ازش استفاده می کنم.

زبان دومی که بهش صحبت می کنم انگلیسی هست که تقریبا از سن ۲۲ سالگی با چند تا کلاس شروع به یادگیریش کردم و بعد خودم ادامه دادم.

اگر امتحان آیلتس بدم احتمالا ۵ رو بیارم و علتش هم اینه که تست زدنم خوبه، یعنی یک متن انگلیسی که هیچی ازش نفهمم رو هم میتونم چند تا تستش رو بزنم.

با اینستاگرام در سفرها همراه من باشید. @safarnevesht

زبان سومی که میتونم ادعا کنم کمی باهاش آشنایی دارم زبان روسی هست. در حد اینکه اعداد رو بلد باشم و توی آدرس پرسیدن بفهمم چپ و راست کدوم طرفه.

کمی روسی صحبت کردن و فهمیدن سفر روسیه من رو خیلی متفاوت کرد

کمی روسی صحبت کردن و فهمیدن سفر روسیه من رو خیلی متفاوت کرد

چه سطحی از زبان انگلیسی برای سفر کافی است؟

برای اینکه بدونید چقدر زبان نیاز دارید اول باید نوع سفرتون رو مشخص کنید.

اگر با تور و گروه میرید با دانش زبان انگلیسی نزدیک به صفر هم ممکنه بتونید برید سفر و مشکلی نداشته باشید. فقط لیدر رو بیچاره میکنید و احتمالا همسفری ها باید جور سفارش دادن غذا برای شما رو بکشند. البته اگر با دوستان صمیمی تون مسافرت میرید احتمالا اون ها با کمال میل به شما کمک خواهند کرد.

توی این راهنما مخاطب من بیشتر کسانی هست که خودشون سفر میرند.

اونجور که من از صحبت با مشتاقان سفر متوجه شدم تعداد کسانی که فکر می کنند برای سفر رفتن باید سطح زبان انگلیسی ایده آل داشته باشند و بتونند یک نمره آیلتس خوب یا یک مدرک زبان از موسسه معتبر بگیرند کم نیست.اما نظر من چیز دیگریست.

میزان زبان انگلیسی مورد نیاز برای سفر برای اشخاص مختلف فرق داره و با توجه به ویژگی شخصیتی افراد متفاوته.

اگر بخوام یک جواب خیلی صریح بدم اینه: شما اونقدر باید زبان انگلیسی یاد بگیرید که اعتماد به نفس لازم برای صحبت کردن و گوش کردن به یک غیر فارسی زبان رو داشته باشید.

اون اعتماد به نفس رو خود شما باید بفهمید که کی بهش میرسید. یک نفر با یک دوره زبان مقدماتی بهش میرسه، یک نفر با چند سال زبان خوندن و دایره لغات عالی هم ممکنه بهش نرسه. حتی ممکنه کسی با دانش زبان صفر و یک دیکشنری جرات سفر رفتن داشته باشه.

خود من زبان انگلیسی رو در حد متوسط بلدم. در فهمیدن کسانی که از کشورهای انگلیسی زبان هستن و سریع صحبت می کنند مشکل دارم، صحبت کردنم هم ایده آل نیست و کلی غلط دارم.

انگلیسی رو با فکر فارسی صحبت می کنم. وقتی از یک انگلیسی زبان راجع به دانش انگلیسی خودم سوال می پرسم معمولا جواب یکسانی میشنوم: انگلیسی حرف زدنت ۱۰۰ درصد قابل فهمه ولی انگلیسی نیست 🙂

بیشترین مشکل رو در سفر نیوزلند داشتم، وقتی باهام صحبت می کردند احساس می کردم به زبانی کاملا متفاوت از انگلیسی دارند حرف می زنند!

فهمیدن زبان این نیوزلندی ها خیلی خیلی سخت بود برام

فهمیدن زبان این نیوزلندی ها خیلی خیلی سخت بود برام

یک مثال جالب بزنم. توی سفر ونزوئلا وسط جنگل های کانائیما یک توریست ایتالیایی ۵۰ ساله بود که بدون دونستن یک کلمه انگلیسی یا اسپانیایی تور آبشار آنجل رو اینترنتی خریده بود و اومده بود اونجا. اینکه چطوری تا اونجا اومده بود واقعا برای من تعجب داشت! اون شخص از نظر من الهه اعتماد به نفس بود.

نفر سمت چپ همون ایتالیایی که گفتم

نفر سمت چپ همون ایتالیایی که گفتم

زبان فارسی در سفر و ترکیب آن با زبان اشاره

زبان فارسی جزو زبان هایی هست که من توی سفرهام زیاد ازش استفاده می کنم. منظورم تاجیکستان و افغانستان نیست، اصلا به این دو کشور سفر نکردم.

چند سال پیش همسفری داشتم که حتی یک کلمه هم انگلیسی بلد نبود. وقتی با هم بیرون میرفتیم با فارسی حرف زدن و حرکات بدن و زبان اشاره (Body language) خیلی خوب میتونست منظور خودش رو برسونه.

همونجا فارسی حرف زدن در سفر رو شروع کردم. کشورهایی که میزان افراد آشنا به زبان انگلیسی خیلی کم باشه منظورم هست.

خوب وقتی جایی هستم که کسی انگلیسی بلد نیست چرا بیخود به خودم زحمت بدم و به زبانی که تسلط ندارم صحبت کنم؟!

وقتی من به زبان مادری صحبت کنم تسلط و اعتماد به نفس خیلی بیشتری دارم و با حالت صورت و حرکات بدنم در رسوندن منظورم موفق تر هستم.

در صورت انگلیسی صحبت کردن برای کسی که هیچ درکی از اون نداره، بیهوده انرژی خودم رو تلف کردم و مخاطبم رو از درک مطلب با کمک حرکات بدن و حالت های صورتم محروم کردم.

زبان اشاره در سفر خیلی کاربردیه و من وقتی خیلی خوب میتونم ازش استفاده کنم که ذهنم درگیر انگلیسی فکر کردن نباشه و با خیال راحت فارسی صحبت کنم.

در سفر چین و بخش هایی از آمریکای جنوبی که هیچ کس انگلیسی بلد نبود، صحبت کردن به زبان فارسی کار همیشگی من بود.

وقتی در مینی بوس یا بازاری بودم که همه چینی با من صحبت میکردند، مسلما جواب من هم فارسی بود.

مادربزرگی که در یک روستای دورافتاده اکوادور در حال درد و دل با من بود، پاسخ ها و همراهی من به فارسی فکر می کنم حس بیشتری به اون منتقل می کرد.

وقتی یک پلیس یا مسوول کنترل بلیط در آمریکای جنوبی اعصابم رو خورد می کرد، فکر نمیکردم به انگلیسی چه دادی سرش بزنم، با فریادهای فارسی من اون خیلی بهتر عصبانیت من رو متوجه میشد.

حالا که به اینجا رسید یکی دیگه از کاربردهای زبان فارسی هم خلاص شدن از دست آدم های مزاحم هست.

افرادی که به نحوی قصد دارند تور یا سرویسی رو به شما بفروشند، این افراد وقتی ببینند شما به زبانی صحبت می کنید که اون ها هیچ درکی ازش ندارند، خیلی زودتر ناامید میشند و شما رو رها می کنند.

در اکوادور زبان فارسی رو زیاد استفاده کردم

در اکوادور زبان فارسی رو زیاد استفاده کردم

این نکته رو هم بگم که استفاده از زبان فارسی در سفر برای موارد دقیق مثلا پرسیدن ساعت حرکت قطار بعدی خیلی کاربرد نداره، همینطور در کشورهای انگلیسی زبان و یا مثلا کشوری مثل هلند که اکثرا انگلیسی بلدند.

زبان های پر کاربرد در سفر کدامند؟

علاوه بر انگلیسی و فارسی من قدری روسی بلدم. دانش روسی من بسیار ابتدایی و در حد اعداد و آدرس پرسیدن و فهمیدن چپ و راست هست.

با همین دانش روسی در سفرم به روسیه تفاوت بسیار زیادی رو حس می کردم، مثل یک بچه که تازه حرف زدن یاد گرفته کیف می کردم.

زبان روسی در سفرهام به ارمنستان و گرجستان هم خیلی کمکم کرد. در اکثر کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق، نسل قدیم روسی رو به خوبی بلدند و این زبان کاربردی تر از انگلیسی هست.

حتی در سفر بالکان با اینکه زبان های اسلاو اون منطقه تفاوت زیادی با زبان روسی دارند ولی اعداد به گوشم آشنا بود و در صورت دقت زیاد میتونستم متوجه بشم.

با اینستاگرام در سفرها همراه من باشید. @safarnevesht

زبان بعدی که خیلی دوست دارم یاد بگیرم و به نظرم جزو پرکاربردترین ها در سفر محسوب میشه زبان اسپانیایی هست.

تقریبا همه کشورهای آمریکای جنوبی و مرکزی به زبان اسپانیایی صحبت می کنند. هنگام سفرم به آمریکای جنوبی هیچی اسپانیایی بلد نبودم و فقط چند کلمه و اعداد رو در طول سفر یاد گرفتم. مطمئنا اگر اسپانیایی بلد بودم سفرم متفاوت میشد.

اگر قبل از سفر فرصت داشته باشید خیلی خیلی ابتدایی زبان کشور مقصدتون رو یاد بگیرید عالیه. من هیچوقت فرصتش رو نداشتم. این مقدمات شامل حرف الفبا و تلفظشون، اعداد، سلام و احوال پرسی و پرسیدن قیمت میشه.

زبان اسپانیایی در بولیوی و تقریبا همه آمریکای مرکزی و جنوبی کاربرد داره

زبان اسپانیایی در بولیوی و تقریبا همه آمریکای مرکزی و جنوبی کاربرد داره

خاطره

تا دلتون بخواد از زبان و ارتباطات در سفر خاطره دارم. یکیش رو که هروقت یادم میافته از ته دل میخندم براتون تعریف می کنم.

توی شهر مومباسا کشور کنیا و از طریق وبسایت کوچ سرفینگ مهمان یک خانواده آفریقایی شده بودم.

از اونجایی که کنیا مستعمره انگلستان بوده خیلی ها زبان انگلیسی بلدند و هرکس مدرسه رفته باشه به راحتی انگلیسی صحبت میکنه.

یک روز به خانم خونه گفتم امروز ناهار مهمان من هستید و می خوام همه با هم ماهی بخوریم. خانم خونه هم به خدمتکارشون گفت احمد رو ببر بازار ماهی فروش ها تا ماهی بخره.

خدمتکار واقعا انگلیسی بلد نبود، فقط در حد چند کلمه! خدمتکار به خانم خونه گفت من انگلیسی بلد نیستم سختمه بخوام با احمد صحبت کنم، خودت ببرش.

خانم خونه هم در جواب گفتند نگران نباش انگلیسی احمد هم در حد خودته!!! من رو میگی مونده بودم بخندم یا گریه کنم 😂😂😂 تا بحال هیچ کس اینقدر دانش انگلیسی من رو تحقیر نکرده بود و بعد از اون هم نکرد.

ایشون خدمتکار خونه بودند

ایشون خدمتکار خونه بودند

جمع بندی

اگر بخوام خیلی خلاصه و فشرده بگم این میشه:

  • در سفر باید در حدی انگلیسی بلد باشید که اعتماد به نفس صحبت کردن داشته باشید.
  • در سفر به کشورهای غیر انگلیسی زبان، یادگیری الفبا و یک سری جملات ابتدایی خیلی سفر رو شیرین میکنه.
  • اگر در جایی هستید که هیچ کس انگلیسی بلد نیست، بیهوده تلاش نکنید، فارسی صحبت کنید، اینجوری حرکات بدن و احساساتتون خیلی طبیعی تره و حداقل با زبان اشاره میتونید بخشی از پیام رو منتقل کنید.
  • نرم افزار آفلاین مترجم زبان کشور مقصد میتونه کمک زیادی بکنه.

این ها همش تجربه و نظر شخصی من هست. احتمال اینکه این روش ها برای شما کاربردی نباشه هست.

با اینستاگرام در سفرها همراه من باشید. @safarnevesht

ممنون میشم شما هم اگر ایده ای دارید و یا تجربه جالبی در مورد کاربرد زبان در سفر و مانع های زبانی دارید با من و خوانندگان سفرنوشت در میان بذارید.

تیرماه ۱۳۹۶

مطالب مرتبط

احمد خانی

احمد خانی عاشق سفر و دیدن سرزمین های متفاوت

برای اطلاع از سفرنامه و ویزای کشور جدید، به روز رسانی مطالب قبلی و اطلاع از برنامه‌ سفرهای گروهی و تور عضو خبرنامه سفرنوشت بشوید

۹۷دیدگاه

دیدگاه را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
  • - گزینه های دیدگاه، نام و ایمیل حتما باید وارد شوند.
  • - ایمیل شما هیچگاه منتشر نخواهد شد. فقط برای اطلاع شما از پاسخ به دیدگاهتان استفاده می شود.
م
ماه
حدود ۱ سال قبل

سلام خیلی بهم انگیزه دادین من از زبان عربی و انگلیسی فقط گرامر رو کامل بلدم و کلمات هم عربی ۲۰۰کلمه و انگلیسی ۶۰۰کلمه بلدم اعتماد بنفس برای حرف زدن هم زیاد ندارم میشه یه راه برای افزایش اعتماد بنفس موقع حرف زدن بهم بگین

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
۱۲ ماه قبل

سلام، در این زمینه تخصصی ندارم

پاسخ
پاسخ
ن
نرگس
حدود ۱ سال قبل

سلام وقت بخیر من دانشجوی گردشگری هستم و الانم ترم ۵ هستم واسه ترم ششم میگن باید یه زبان دوم غیر از انگلیسی انتخاب کرد ایا زبان ترکی استانبولی هم میشه انتخاب کرد یا نه ؟ ممنون اگه رشتتون گردشگری بوده بهم بگید چه زبان هایی رو میشه غیر از انگلیسی انتخاب کنیم

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
حدود ۱ سال قبل

سلام دوست عزیز
رشته تحصیلی من گردشگری نبود و در مورد سوال شما اطلاعی ندارم.

پاسخ
پاسخ
ا
اسدالله
بیشتر از ۱ سال قبل

سلام داداش احمد خوب هستی خیلی کمکم کرد این جملات و تعریفات از سفر کردن در کشور ها من یه سوالی داشتم خدمتتون من دانشجوی رشته ساخت و تولید هستم جزو نفرات بر تر دانشگاهم برام مدرک ویزا وتحصیل در خارج انتقالی برام اومده وجالب اینه که هیچی از زبان خارجی یاد ندارم اونجا تو فرود گاه کشوری که بخام برم (استرالیا)لازمه حطماً کسی اونجا از ایران هست که کمکم کنه؟
نظرت خیلی برام مهمه

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۱ سال قبل

سلام
من فکر نمیکنم تو فرودگاه استرالیا کسی باشه بخواد به شما کمک بکنه. اینکه چطوری بدون دانستن زبان ویزای تحصیلی گرفتی هم نمیدونم ولی مامور مرزی ببینه واسه دانشجویی رفتی و زبان بلد نیستی احتمالا اجازه ورود نده بهت.

پاسخ
پاسخ
ن
نيما
نزدیک ۳ سال قبل

جناب خاني عزيز
سپاس از اطلاعات بسيار مفيد و با ارزشي كه در اختيارمون ميزاريد
موفق و سربلند باشيد

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
نزدیک ۳ سال قبل

خواهش می کنم دوست عزیز

پاسخ
پاسخ
م
محمودجلالیان
حدود ۳ سال قبل

سپاس فراوان ک همه خاطراتتان را با ما در میان می‌گذارید

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
حدود ۳ سال قبل

خواهش می کنم دوست عزیز

پاسخ
پاسخ
ش
شهباز
حدود ۳ سال قبل

سلام اقای خانی عزیز
من هم با شما موافقم
زبان بدن بسیار کاربردی است
من 20 سال پیش سفر کاری به کشورهای امارات بحرین هنگ کنگ و کره جنوبی رفتم و اتفاقا غیر از فارسی هیچ زبانی بلد نبودم
همه کارهامو با زبان بین المللی 🙂 یعنی همون زبان اشاره انجام میدادم

پاسخ
پاسخ
آ
آرش
بیشتر از ۳ سال قبل

شما فوق العاده اید .
من هم کشور های عربی خیلی رفت و آمد دارم ، مثل عمان 🇴🇲 ، امارات 🇦🇪 و قطر 🇶🇦 یا مثلا اولین باری که فرانسه رفته بودم هیچی هیچی بلد نبودم ، ولی کتاب عربی در سفر و انگلیسی در سفر تا حدی کمکم می کنن ولی اگه به نت دسترسی دارین گوگل ترجمه هم عالیه چون می تونه با صدا بخونه براتون و شما اونو به طرف مقابلتون پلی کنین

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۳ سال قبل

سلام و سپاس آرش جان
درست میگید اون مترجم گویای گوگل میتونه کمک خوبی باشه

پاسخ
پاسخ
س
س. د
بیشتر از ۳ سال قبل

با سلام.
قلم بسیار روان و شیرینی دارید.
ازینکه رایگان سفرنامه هاتون را در اختیار دیگران میگذارید از شما سپاسگزارم.
همیشه سلامت و شاد باشید.

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۳ سال قبل

سلام دوست عزیز
شما هم شاد و پیروز باشید

پاسخ
پاسخ
ف
فرزین
بیشتر از ۳ سال قبل

سلام
من هم وقتی اولین سفرم رو به خارج کشور تجربه کردم فهمیدم که با همین قدر زبان انگلیسی که بلدم کارم راه میافته، در مورد فارسی حرف زدن هم شما درست میگید

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۳ سال قبل

سلام و سپاس دوست عزیز

پاسخ
پاسخ
M
Masuomeh
بیشتر از ۳ سال قبل

سلام
من هم مطالب شما رو در اوقات فراغتم دنبال میکنم ممنونم بابت مطالب خوبتون در ضمن برای سفر به استانبول برای زندگی حداقل چه مقدار پول لازم دارم و حتمن باید زبان انجا را بلد باشم ممنون میشم حواب بدید

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۳ سال قبل

سلام دوست عزیز
در مورد زندگی در استانبول اطلاعی ندارم

پاسخ
پاسخ
ح
حمید اصابتی
بیشتر از ۳ سال قبل

سلام
خوبه که همه چیو راحت می گیری و هرجا دلت میخواد میری. رمز موقیتتو به منم بگو.
همیشه به سفر

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۳ سال قبل

سلام
ممنونم

پاسخ
پاسخ
ع
علی
بیشتر از ۳ سال قبل

سلام، ممنون از در اختیار گذاشتن تجربه هاتون. من هم چند وقتی هست که بخاطر آشنا شدن با فرهنگ ها و آداب مردم کشورهای دیگه دیگه شروع به سفرگردی کردم . یه سوال از خدمتتون داشتم، با توجه به تجربه سفرهاتون، مردم کدوم کشورها یا مناطق به نظرتون خونگرم تر و مودب تر اومد؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۳ سال قبل

سلام علی جان
در مورد خونگرمی آمریکای جنوبی رو میتونم بگم ولی در مورد مودب بودن سخته

پاسخ
پاسخ
ی
یوسف
بیشتر از ۳ سال قبل

سلام فرمایشاتتون خیلی کاربردیی بودند.
و خاطره زبان بلد بودنتون هم شیرین
موفق باشید

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۳ سال قبل

سلام و سپاس دوست عزیز

پاسخ
پاسخ
م
میثم
نزدیک ۴ سال قبل

با سلام
لطفا میشه بفرمایید با تجربه سفر به افریقا که دارید کدام کشور افریقایی مناسب واسه تجارت و راه اندازه کسب و کار؟
با سپاس میثم

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
نزدیک ۴ سال قبل

سلام دوست عزیز
سوالتون بسیار کلی هست. سفرنامه های آفریقا رو مطالعه کنید، شاید ایده بگیرید.

پاسخ
پاسخ
م
محمد
نزدیک ۴ سال قبل

بابا دم همه ی شما جهانگردا گرم چه اراده هایی قوی دارید چه روحیه ای میدید به همتون افتخار میکنم و ممنون از اینکه خاطراتتون و تجربیاتتون رو ثبت میکنید

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
نزدیک ۴ سال قبل

مرسی از محبتت محمد عزیز

پاسخ
پاسخ
ع
علی
حدود ۴ سال قبل

سلام دوست عزیز
من سایت شما را دنبال میکنم واقعا عالی می نویسید من هم حدود شصت کشور را رفته ام آخرین سفرم ابان ۹۸ به قطب جنوب از طریق شیلی و پونتا آرناس بود که سفر نامه آنرا نوشتم که اگر امکانش هست در سایت شما ارائه کنم ولی واقعا مثل شما نمی توانم جزئیات را بنویسم شما عالی هستید اگر امکانش بود میتوانستیم از تجربیات همدیگر استفاده کنیم با تشکر کوچک شما علی از چابهار

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
نزدیک ۴ سال قبل

سلام علی جان
ممنون از لطفت. پیام شما رو ندیده بودم. باهاتون تماس میگیرم.

پاسخ
پاسخ
ع
علی
نزدیک ۴ سال قبل

سلام ا
ممنون که جواب دادی اره ساحل چابهار هم زیبا هست خوشحال می شم در خدمت شما باشم

پاسخ
پاسخ
ح
حامد
حدود ۴ سال قبل

سلام احمد عزیز.
میدونم که خیلی خیلی داری خلاصه سفرهاتو مینویسی. پیشنهاد دارم تبدیلش کنی به صوت و خاطره گویی. یعنی صوتی تو تلگرام بزاری جوری که داری تعریفش میکنی برا دوستات و خیلی جذاب میشه. یه سبک جدید از سفر نوشت.

احمد عزیز، من سفر زیاد دارم، اگه تونستی یه دعوت از اردن گیر بیاری، شگفت زده میشی.
یکماه هم واسه هند و تبت بزار عالیه.

من برنامه ریزی دارم از دو سال دیگه جهانگردی کنم با پاسپورت آلمان البته، و هرچی دارمو میفروشم و اجاره اپارتمان و مغازه رو کاری میکنم تبدیل بشه و بره تو حساب ویزا یا... کارت، اما سفر هوایی نه، زمینی با موتور. نظرت چیه؟؟ چونکه خودرو دردسر داره، هزینه داره، جمع و جور نیست، برای صعب العبور به درد نمیخوره و...

یه ماجراجویی و زندگی، تا اینکه مرگ حق به سراغم بیاد.

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
حدود ۴ سال قبل

سلام دوست عزیز
مرسی از پیشنهات. مدتیه دارم بهش فکر می کنم.
در مورد سفر با موتور و ماشین هر کدام مزایا و معایب خودش رو داره. فکر کنم با توجه به سلیقه خودت و کشورهایی که قصد داری بهش سفر کنی، باید انتخاب کنی

پاسخ
پاسخ
y
yasna
حدود ۴ سال قبل

سلام آقای خانی از اینکه سفرنامه هاتونو میخونم
خیلی خوشحالم خیلی حس خوبی بهم میده امیدوارم یه روز منم بتونم به جاهایی که دوس دارم سفر کنم موفق باشید :)

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
حدود ۴ سال قبل

سلام دوست عزیز
منم خوشحالم حس خوب بهتون داده.
آرزو می کنم به هرکجا دوست دارید سفر کنید.

پاسخ
پاسخ
ح
حسن رنجبر
حدود ۴ سال قبل

سلام عزیز مرسی بابت اطلاعات مفیدتون.....راستش رو بخوابید من هنوز توی بحث نحوه امرار معاش موندم و احساس میکنم اونایی که سفر میکنن از به جایی یه درامد دارن که حداقل پول حمل و نقل و غذا و ویزا رو جور کن توی سفر که نمیشه درآمد کسب کرد اشتباه فکر میکنم؟؟؟خود من حاضرم توی سفر کار کنم حتی کار سخت .ظرف بشورم یا کارای خدماتی انجام بدم که خرج سفرم در بیاد ولی به نظر شما این سبک سفر شدنیه؟؟؟

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
حدود ۴ سال قبل

سلام دوست عزیز
کار در سفر هم نوعی از سفر هست که خیلی ها انجام میدند ولی سبک سفر من این نیست

پاسخ
پاسخ
م
محمد
بیشتر از ۴ سال قبل

احمد حبيبي أنت لازم تتعلم عربي و تحكي عربي في سفر أو اَي دوله عربيه ! والله إذا أنت سافرت الي نرويج راح اعلمك العربي حتي نتكلم سوأ ..
كابتن محمد من نرويج اسلو 😎

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
بیشتر از ۴ سال قبل

سلام محمد جان
ان شاالله عربی هم یاد میگیرم. برای سفر به کشورهای عرب زبان عالیه

پاسخ
پاسخ
ادامه...