سفرنوشت

سفرنامه چین؛ شهر سوجو؛ مرکز باغ های کلاسیک چینی

چین

شهر سوجو (Suzhou) که در فارسی به اشتباه سوژو هم نوشته میشه در فاصله ١٠٠ كیلومتری شانگهای زمانی ثروتمندترین شهر چین بوده (قبل از میلاد) و الان هم مركز الكترونیك این كشور محسوب میشه. سوجو بدلیل كانال های متعددش و باغ های كلاسیك چینیش مورد توجه توریست هاست و هر سال میلیون ها نفر از اون بازدید می کنند. كانال بزرگ به طول ١٨٠٠ كیلومتر که طولانیترین رودخانه مصنوعی دنیاست از شهر سوجو عبور میکنه. این كانال شمالی- جنوبی برای متصل كردن ٥ رودخانه مهم غربی شرقی و كشتیرانی بین شهرهای مهم كشور در زمان چین باستان حفر شده.

از ووجن با اتوبوس ۲ ساعت تا سوجو طول کشید. کنار دستم یک معلم زبان انگلیسی به اسم آنیه نشسته بود که اون هم توریست بود و از فرصت تعطیلات روز کارگر داشت استفاده می کرد. از اونجایی که حتی دوست های چینی من توی شانگهای هم نتونسته بودند هاستل یا هتلی در سوجو توی اون روز شلوغ برای من رزرو کنند، از آنیه خواستم برای پیدا کردن هتل کمکم کنه. توی ترمینال اتوبوسرانی سوجو مثل همه ترمینال های چین تعداد زیادی دلال رزرو هتل و اتاق بودند. دو تا اتاق توی یک هتل مرکز شهر به قیمت هر اتاق ۱۵۰ یوان رزرو کردیم. از اونجایی که اون هتل مسافر خارجی قبول نمی کرد آنیه با کارت شناسایی خودش اتاق من رو هم رزرو کرد.

آنیه پیشنهاد کرد با توجه به شلوغی بسیار زیاد شهر یک پکیج تور برای بازدید از دیدنی های شهر خرید کنیم. از راننده ای که ما رو به هتل رسوند یک تور به قیمت ۱۰۰ یوان خریدیم و ساعت ۳ ظهر با یک اتوبوس توریست های چینی، دیدن سوجو شروع شد. قسمت اول تور کشتیرانی در کانال بزرگ بود. خود كانال زیبایی چندانی نداشت ولی برای فرار از جمعیت و هوای گرم سوجو بد نبود. قسمت دوم تور بازدید از یک کارگاه تولید ابریشم و فروشگاهش بود. قسمت سوم تور بازدید از موزه ابریشم و فروشگاه ابریشم بود. آخرین قسمت تور هم بازدید از خانه-باغ یکی از شاعره های معروف سوجو بود. بجز کشتیرانی در کانال بزرگ بقیه قسمت های تور وقت تلف کردن بود. آنیه هر ده دقیقه بخاطر برنامه تور عذرخواهی می کرد و می گفت فروشنده تور سرش کلاه گذاشته و برنامه قرار بود چیز دیگه ای باشه. موقع تمام شدن تور و در مسیر برگشت به هتل آنیه هر ۱ دقیقه از یک نفر آدرس هتل و نحوه رسیدن به هتل رو می پرسید و این عدم اعتمادش به من و جی پی اس موبایلم بیش از پیش ناراحتم می کرد. نهایتا با اولتیماتوم من که دیگه حق سوال کردن نداره تونستیم برسیم به هتل.

روز بعد صبح زود بیدار شدم كه قبل از توریست های چینی یكی از باغ های كلاسیك چینی رو ببینم. نیم ساعت قبل از اینكه بلیط فروشی شروع بشه با آنیه جلوی باغ هامبل (Humble administrator)  بودیم و جزو اولین نفراتی كه وارد باغ شدند. در باغ های چینی علاوه بر درخت و گل، دو تا عنصر مهم آب و صخره هم بكار رفته. این باغ هم همه این عناصر رو داشت ولی …

باغ هامبل خیلی ساده تر از اونی بود كه انتظارش رو داشتم. كمتر از نیم ساعت همه قسمت هاش رو دیدم. با اینكه نوشته بود باغ بیش از ٥٠٠ سال قدمت داره ولی به نظر من درخت هاش ٥٠ سال هم عمر نداشتند. پارك جمشیدیه رو بسیار بیشتر از این باغ كلاسیك چینی دوست دارم.

یكی از مواردی كه سفر به چین رو سخت میكنه اینه كه هر شهر تعداد بسیار زیادی مكان برای بازدید داره و بازدید كننده باید بتونه اونهایی رو كه واقع ارزش دیدن داره رو انتخاب كنه تا زمان و پولش به هدر نره. باغ كلاسیك چینی هامبل كه حتی جزو میراث جهانی هم ثبت شده نه ارزش وقت گذاشتن داشت و نه بلیط۹۰ یوانی!

در کل شهر سوجو خیلی مورد پسندم نبود. کتاب های راهنما بیش از حد در مورد زیبایی این شهر اغراق کردند. شهر ووجن در فاصله دو ساعتی خیلی زیباتر از سوجو هست.

ساعت ۱۰ صبح بلیط قطار تندرو یک ساعته سوجو به شاگهای رو به قیمت ۴۰ یوان خریدم و به سمت مقصد آخرم در چین حرکت کردم.

 کانال بزرگ در شهر سوجو

کانال بزرگ در شهر سوجو

 موزه و کارگاه تولید ابریشم از کرم ابریشم

موزه و کارگاه تولید ابریشم از کرم ابریشم

 غذای خیابانی در شهر سوجو

غذای خیابانی در شهر سوجو

 به اندازه یک وانت بار زده

به اندازه یک وانت بار زده

 کانال های شهر سوجو

کانال های شهر سوجو

 باغ سبک چینی هامبل

باغ سبک چینی هامبل

 باغ سبک چینی هامبل

باغ سبک چینی هامبل

 باغ چینی هامبل

باغ چینی هامبل

 درختان بونسای در باغ هامبل

درختان بونسای در باغ هامبل

 درختان بونسای در باغ هامبل

درختان بونسای در باغ هامبل

 باغ کلاسیک چینی هامبل در شهر سوجو

باغ کلاسیک چینی هامبل در شهر سوجو

 باغ کلاسیک چینی هامبل

باغ کلاسیک چینی هامبل

 من و آنیه در باغ هامبل

من و آنیه در باغ هامبل

تاریخ سفر: بهار ۱۳۹۵

احمد خانی

احمد خانی عاشق سفر و دیدن سرزمین های متفاوت

برای اطلاع از سفرنامه و ویزای کشور جدید، به روز رسانی مطالب قبلی و اطلاع از برنامه‌ سفرهای گروهی و تور عضو خبرنامه سفرنوشت بشوید

۷دیدگاه

دیدگاه را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
  • - گزینه های دیدگاه، نام و ایمیل حتما باید وارد شوند.
  • - ایمیل شما هیچگاه منتشر نخواهد شد. فقط برای اطلاع شما از پاسخ به دیدگاهتان استفاده می شود.
م
مینا
بیشتر از ۳ سال قبل

سلام دوست عزیز, شما تحصیل در دانشگاهای این شهر رو توصیه میکنید ؟

پاسخ
پاسخ
ب
بهروز
نزدیک ۶ سال قبل

سلام من حدود دو ماه پیش با شما در مورد بازدید از سوجو صحبت کردم ؛ خوشبختانه فرصتی ۲۴ روزه داشتم تا از شهر سوجو به مدت ۱۷ روز و شانگهای به مدت ۲ شبانه روز و گوانگجو به مدت ۳ شبانه روز و ارومچی به مدت یک شب بازدید کنم شهر سوجو شهر زیبایی بود که مثل همه شهرهای چین جنب و جوش و رونق اقتصادی؛ تمیز بودن و ترافیک کم علی رغم جمعیت ۶ میلیونی آن قابل توجه بود ؛ به علت نزدیکی سوجو به شانگهای این شهر بیشتر تحت نفوذ جاذبه های شانگهای می باشد ؛ و خود من در مدت ۱۷ روزی که برای دوره اموزشی بودم توریست خیلی زیادی ندیدم ؛ احتمالا بیشتر مسافران و توریستها از خود کشور چین بودن ؛ البته به نظر من چنانچه کسی توانایی داشته باشه شهر هانگجو ؛ سوجو و شانگهای را در یک مسیر یک هفته ای بازدید کنه احتمالآ لذت بیشتری میبره چون این سه شهر معروف حدودا با قطار یک ساعت از هم فاصله دارن؛ شهر گوانگجو در جنوب چین هم بیشتر برای خرید خوبه ؛ و شهر ارومچی در شمال غربی چین حدودا ۴ ساعت پرواز از شانگهای یک منطقه خودمختار و با جمعیت قابل توجه مسلمان هم شهر جالبی بود و اگرچه یه جو امنیتی و حالت حکومت نظامی داشت اما باز هم ارزش دیدن داره

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
نزدیک ۶ سال قبل

سلام دوست عزيز
شما سوجو رو خيلى كامل ديديد و مطمئنا اطلاعاتتون از من بيشتره. ممنون از به اشتراك گذارى تجربياتتون 🙏🏻🌺🌸

پاسخ
پاسخ
ک
کریم
نزدیک ۶ سال قبل

تا الان چندین بار سفرنامه شما رو خوندم و ازش لذت بردم . اگه جور بشه آخر مهر میرم شانگهای .میخواستم بدونم از چه برنامه ای برای GPS گوشی استفاده میکنید.من Navitel دارم ولی نقشه های چین گیرم نمیاد . ممنون میشم اگه برای بدست آوردن نرم افزار مناسب و نقشه های چین راهنمایی کنید.
با تشکر فراوان

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
نزدیک ۶ سال قبل

امیدوارم سفر بسیار خوبی داشته باشید ✔👍👌
برنامه های مورد استفاده من برای آیفون در چین:
۱. Galileo
۲. CityMaps۲Go
۳. Baidu maps

پاسخ
پاسخ
n
narges esfahan k
حدود ۶ سال قبل

چقد بده آدم فک کنه با رفتن با یه مکان باعث شده وقتش هدر بره. عکسا قشنگن

پاسخ
پاسخ
ahmad
احمد مدیر سایت
حدود ۶ سال قبل

سپاسگزارم
این هم بخشی از سفره، نمیشه همه چیز عالی باشه، مشکلاتی هم پیش میاد ☺

پاسخ
پاسخ
ادامه...