سفرنوشت

سید میثم شفیعی مطهر

شاید برای بسیاری از افراد هدف ازسفر فقط تفریح و استراحت باشد ولی واقعیت آن است که برای استراحت هیچ جا بهتراز خانه خودمان نیست. ایرانگردی و جهانگردی برای من بیشتر از آن که تفریح و سرگرمی باشد، راهی برای یادگیری، تجربه و به ویژه ارضای حس کنجکاوی است.

علاقه به تاریخ ایران و جهان و شناخت فرهنگ های مختلف، عامل اصلی اشتیاق من به سفر و کشف ناشناخته هاست. معمولا سفر برای پیدا کردن پاسخ به پرسش هایی است که بر اساس شنیده ها ومطالعات پراکنده در مورد یک کشور در ذهن من ایجاد شده است.

البته عکاسی در سفر هم عامل دیگری است که لذت سفر را برای من بیشتر و ماندگارتر می کند.

اولین سفر خارجی من سال ها پیش به شهرهای زیبا و تاریخی کشور ترکیه بود و بعد سفرهایی به کشورهای دور و نزدیک برنامه ریزی و تجربه کردم. از ارمنستان و آذربایجان گرفته تا اروپا و ایالات متحده و چین و…

ویکی از ماندگارترین تجاربم، سفر به سرزمین عجایب باورنکردنی هندوستان بود. سفر، شغل یا حرفه من نیست و به عنوان یک پزشک چهل ویک ساله متاهل، مثل هر فرد دیگری از جامعه، مسوولیت های مختلف شغلی و خانوادگی دارم ولی تا به حال سفر به چهارده کشور را تجربه کرده ام که همه آن ها همراه با اعضای خانواده ام بوده است. تلاش کرده ام گرفتاری های شغلی و … مانعی برای دستیابی به رویا هایم نباشد وامیدوارم بتوانم ادامه دهم.

شاید راحت ترین روش سفر، خرید بسته های تورکامل از آژانس های مسافرتی باشد و در ابتدا تنها انگیزه من برای سفر بدون خرید تور، صرفه جویی در هزینه های سفر بود ولی کم کم متوجه شدم لذتی که در برنامه ریزی و تدارک سفر شخصی است، هرگز در سفر با تور نیست.

تدارک و برنامه ریزی شخصی برای یک سفرخانوادگی به ویژه اگرهمراه با بچه باشد، الزامات خاص و سخت گیرانه تری دارد و من سعی کردم از طریق اینستاگرام و نگارش سفرنامه، این تجربیات را در اختیار سفردوستان بگذارم که امیدوارم مفید باشد.

اینستاگرام: shafiei_motahar

در جستجوی خدایان، سفرنامه هند و راهنمای سفر به چهارده شهر آن

هند India در جستجوی خدایان، سفرنامه هند و راهنمای سفر به چهارده شهر آن
نویسنده مهمان: سید میثم شفیعی مطهر

سفرنامه مالزی، سالاد فرهنگ‌ها

مالزی Malaysia سفرنامه مالزی، سالاد فرهنگ‌ها
نویسنده مهمان: سید میثم شفیعی مطهر

سفرنامه گرجستان، در جستجوی تاریخ مشترک

گرجستان Georgia سفرنامه گرجستان، در جستجوی تاریخ مشترک
نویسنده مهمان: سید میثم شفیعی مطهر

سفرنامه جمهوری آذربایجان، سرزمین شعله های جاویدان

آذربایجان Azerbaijan سفرنامه جمهوری آذربایجان، سرزمین شعله های جاویدان
نویسنده مهمان: سید میثم شفیعی مطهر

سفر زمینی با ماشین شخصی به ۱۷ شهر ترکیه

ترکیه Turkey سفر زمینی با ماشین شخصی به ۱۷ شهر ترکیه
نویسنده مهمان: سید میثم شفیعی مطهر