سفرنوشت

تجربه گرفتن ویزای شنگن ایتالیا برای مادرم

آریا افروزه

تور نوروز ۱۴۰۳ مکزیک و کوبا

نوشته شده توسط نویسنده مهمان آریا افروزه

متاسفانه به دلیل پناهنده شدن خیلی از ایرانی ها در اروپا، گرفتن ویزای شنگن با پاسپورت ایرانی خیلی سخت شده. ایتالیا که قبلا راحت ترین ویزای شنگن برای ایرانی ها رو صادر می کرد، در ماه های اخیر سختگیری بسیار زیادی برای متقاضیان ایرانی اعمال می کنه. اما خوشبختانه هنوز با دعوتنامه از بستگان نزدیک میشه ویزای شنگن ایتالیا رو دریافت کرد. توی این مطلب خیلی به اینکه ویزای شینگن چی هست نمی پردازم و اطلاعات مفصل در مورد شینگن رو میتونید توی ویزای شینگن هلند مطالعه کنید.

من برای مادرم دعوتنامه فرستادم و ایشون تونستن با دعوتنامه من، ویزای شنگن ایتالیا با اعتبار نود روز در بازه شش ماه رو دریافت کنن. با توجه به تجربیاتی که از متقاضیان ویزای شنگن برای دیدار بستگان درجه یک شون دیدم، حداقل در این بازه زمانی(اواخر سال ۱۴۰۱ و اوایل ۱۴۰۲)، اکثرا ویزای ۳ ماهه مالتیپل در بازه شش ماهه گرفتن. امیدوارم که شرایط گرفتن ویزا برای بستگان درجه یک رو از این سخت تر نکنن.

برج کج پیزا

برج کج پیزا

در حال حاضر (اردیبهشت ۱۴۰۲) پروسه وقت گرفتن برای ویزای توریستی علاوه بر کانال شرکت کاکس اند کینگز گلوبال سرویسز(مثل ویزای دانشجویی)، از کانال ایمیل به آدرسی که سفارت در سایتش گذاشته ممکن شده. به این صورت که سفارت مرتب بازه های دو هفته ای رو برای تایم های درخواست ویزا درنظر میگیره، و شما باید نام، نام خانوادگی، شماره تلفن و شماره پاسپورت تون رو به آدرس ایمیل TEHERAN.APPLICATIONS@ESTERI.IT ارسال کنید. با توجه به ترتیب درخواست های ایمیلی، در صورت موجود بودن وقت ها، برای حضور در شرکت کاکس بهتون وقت داده میشه. توضیحات دردسرهای وقت گرفتن از سایت کاکس رو در قسمت ویزای دانشجویی ایتالیا نوشتم. متاسفانه هنوز مشکلات قبلی وقت گرفتن پابرجاست.

مدارک لازم برای درخواست ویزای شنگن ایتالیا به صورت زیر هست:

 1. فرم درخواست روادید شنگن
 2. دو قطعه عکس پرسنلی ۳.۵ در ۴ مربوط به شش ماه اخیر و بدون روتوش
 3. گذرنامه با دست کم دو برگ سفید و با حداقل سه ماه اعتبار باقی مانده از تاریخی که فرد، حوزه شنگن را در پایان سفر ترک خواهد کرد.
 4. هزینه صدور روادید به قرار ذیل که تنها به صورت نقدی و در وجه یورو قابل پرداخت است:
 • افراد بزرگسال: ۸۰ یورو
 • افراد ۶ تا ۱۲ سال: ۴۵ یورو
 • افراد زیر ۶ سال: رایگان
 • همسران شهروندان ایتالیایی یا تبعه اتحادیه اروپا و نیز فرزندان زیر ۲۱ سال آنان، در صورت ملحق شدن به والدین یا همراهی ایشان، از پرداخت هزینه صدور روادید معاف خواهند بود. همچنین والدین و والدین همسر شهروندان ایتالیا یا اتحادیه اروپا، در صورتی که تحت تکفل اقتصادی فرزند دارای تابعیت ایتالیایی یا اروپایی خود باشند؛ و نیز، فرزندان بالای ۲۱ سال شهروندان ایتالیا یا اتحادیه اروپا ، در صورتی که همچنان تحت سرپرستی اقتصادی یکی یا هردوی والدین باشند، از پرداخت هزینه صدور روادید معاف خواهند بود.
 1. هزینه خدمات شرکت کاکس ۲۷ یورو هست، که از نظر من واقعا پول زوره. موقع ورود به شرکت کاکس هم اسکناس های یورو رو با دقت چک می کنن که خط خوردگی یا تا خوردگی نداشته باشه.
 2. دعوت نامه تکمیل شده این فرم در سایت شرکت کاکس موجوده و باید دانلودش کنید. فرم رو تایپ کنید یا با خودکار پر کنید و برای شخص متقاضی بفرستید. نیازی به ثبت کردن فرم در اداره خاصی نیست. در صورتی که متقاضی توسط یک شهروند ایتالیایی یا خارجی که اقامت قانونی در ایتالیا دارد، دعوت شود، فرد دعوت کننده باید نمونه دعوت نامه را به صورت کامل پر نموده و تصویر یکی از مدارک شناسایی ذیل را نیز به آن ضمیمه کند:
 • شهروندان ایتالیایی: گذرنامه یا شناسنامه معتبر
 • شهروندان خارجی مقیم ایتالیا: اجازه اقامت با اعتبار حداقل یک ماه از تاریخ خاتمه روادید درخواستی مواردی بوده که قبل رسیدن کارت اقامت شون، با رسید درخواست کارت اقامت دعوتنامه فرستادن و بستگان شون ویزا هم گرفتن. ولی خب این مورد قطعی نیست و ممکنه در شرکت کاکس بهتون ایراد بگیرن.
 1. اصل و تصویر شناسنامه معتبر متقاضی به همراه ترجمه رسمی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی (بدون نیاز به تأیید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه)
 2. اصل و تصویر مدارک شغلی متقاضی به همراه ترجمه رسمی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی (بدون نیاز به تأیید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه)
 • مدیران و اعضای هیئت مدیره شرکت ها: آخرین روزنامه رسمی (که از تاریخ آن بیش از سه سال نگذشته باشد) حاوی اطلاعات تأسیس و ثبت شرکت مربوطه و نام متقاضی. چنان چه بیش از سه سال از تاریخ روزنامه رسمی گذشته باشد، متقاضی باید یک روزنامه رسمی جدید (با تاریخ زیر سه سال) نیز شامل تغییرات احتمالی انجام پذیرفته در خصوص تأسیس شرکت؛ ویا یک گواهی از اداره ثبت دال بر ادامه فعالیت شرکت علی‌رغم عدم ثبت تغییرات، ارائه نماید.
 • مشاغل آزاد: پروانه کسب معتبر صادره از اداره مربوطه در شهر محل اقامت یا کارت بازگانی معتبر
 • مشاغل وابسته و کارمندان دولتی: لیست پرداختی شش ماه آخر بیمه شغلی یا کارت پرسنلی صادره توسط سازمان دولتی یا نیمه دولتی مربوطه، یا معرفی نامه ای از سوی شرکت مربوطه در تأیید رابطه کاری متقاضی با آن شرکت ضمن مشخص نمودن سمت شغلی وی.
 1. اصل و کپی مدارک مالی، که حاکی از تمکن مالی فرد و امکان او برای تامین مالی سفر باشند؛ به همراه ترجمه به زبان ایتالیایی یا انگلیسی(بدون نیاز به تأیید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه)
 • پرینت گردش سه ماهه آخر حساب جاری با مهر و امضای بانک
 • نامه تمکن مالی و گردش حساب رو بانک به زبان انگلیسی صادر می کنه و نیاز به ترجمه نیست. دو سه روز قبل وقت ویزا برید از بانک بگیرید.
 • علاوه بر مدارک یاد شده، چنان چه متقاضی دارای سند ملکی نیز باشد، توسط کنسولگری در پرونده لحاظ می گردد. داشتن سند ملکی میتونه تاثیر مثبتی داشته بشه. مادرم هم جزو مدارک شون گذاشتن.
 1. اصل و کپی بیمه مسافرتی بین المللی با پوشش حداقل ۳۰.۰۰۰ یورو که کل دوره اقامت متقاضی را در حوزه شنگن پوشش دهد.
 2. اصل و کپی بلیط هواپیما یا رزرو بلیط.
 3. اصل و کپی رزرو هتل یا هتل ها (در صورت دارا بودن) و برنامه سفر در ایتالیا.
 4. کپی صفحه اول گذرنامه و روادیدهای گذشته (در صورت دارا بودن).

کنسولگری ممکنه که در صورت نیاز به بررسی بیشتر، تلفنی تماس بگیره و مدارک بیشتری ازتون بخواد. در صورتی که مدارک تون در تایم درخواست کامل نباشه، شرکت کاکس ۵ روز بابت تکمیل مدارک وقت میده بهتون. در صورتی هم که نتونید سر وقت ویزا حاضر بشید، متاسفانه تا ۶۰ روز امکان وقت رو گرفتن نخواهید داشت. مادر من روز ۲۶ فوریه درخواست ویزا شون رو دادن. درخواست ویزای شنگن ایتالیا مصاحبه نداره. صرفا انگشت نگاری میشید و باید منتظر جواب ویزا بمونید. وقتی شرکت کاکس پاسپورت تون رو از کنسولگری دریافت کنه، برای تحویل پاسپورت بهتون ایمیل می زنن که بین ساعات ۳ تا ۴ بعد از ظهر مراجعه کنید. نتیجه درخواست ویزا صرفا بعد حضور در مرکز کاکس و دریافت پاسپورت تون امکان پذیره.

ویزای شنگن ایتالیا

ویزای شنگن ایتالیا

آریا افروزه

آریا افروزه نویسنده مهمان

برای اطلاع از سفرنامه و ویزای کشور جدید، به روز رسانی مطالب قبلی و اطلاع از برنامه‌ سفرهای گروهی و تور عضو خبرنامه سفرنوشت بشوید

۲دیدگاه

دیدگاه را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
 • - گزینه های دیدگاه، نام و ایمیل حتما باید وارد شوند.
 • - ایمیل شما هیچگاه منتشر نخواهد شد. فقط برای اطلاع شما از پاسخ به دیدگاهتان استفاده می شود.
ه
هدی
۸ ماه قبل

سلام و وقت به خیر
دخترم پذیرش دانشگاه پلی می اینالی رو گرفته و منتظره ترجمه مدارکش در ابتدای مرداد بیاد که برای ویزا اقدام کنه، من و همسرم می خوایم همراهیش کنیم. لازم به ذکر هست من در پاسپورتم ویزا ۵ ساله کانادا دارم و از طرفی سابقه سفر خانوادگی به حوزه شنگن، فرانسه و اسپانیا داریم. هر دو شاغل و نامه اشتغال به کار و سوابق بیمه و سند ملکی و تمکن مالی آماده است.
اما دعوت نامه ندارم و فقط نامه پذیرش دخترم هست. در فرم درخواست ویزا نوع ویزا درخواستی رو توریستی اعلام کنم یا غیرهothers , و در قسمت توضیحات سفر ذکر کنم که می خواهم دخترمان رو همراهی کنیم و و اقامتش رو تسهیل کنیم و نیاز به ویزای مولتیپل داریم تا بتونیم در صورت نیاز بهش سر بزنیم؟ لطفا راهنمایی کنید. چهارشنبه آینده باید بریم دفتر کاکس. ممنونم.

پاسخ
پاسخ
م
مجتبی احمدی
۹ ماه قبل

با سلام و احترام. تجربیات بسیار خوبی به اشتراک گذاشته شده. با تشکر
اگر یک نمونه تکمیل شده از دعوتنامه رو هم قرار بدین بسیار عالی هست

پاسخ
پاسخ
ادامه...