سفرنوشت

تجربه شخصی ویزای دانشجویی ایتالیا

آریا افروزه

نوشته شده توسط نویسنده مهمان آریا افروزه

من حقیقتا از دوازده سالگی به مهاجرت فکر می کردم. آرزو داشتم در دبیرستان های شبانه روزی آمریکایی یا اروپایی تحصیل کنم ولی جدای از هزینه هنگفتی که باید متحمل می شدیم، خوانواده م تحت هیچ شرایط راضی نمی شدند. پدرم برای اینکه منو دست به سر کنه می گفت: “دیپلمت رو بگیر فعلا، بعد یه فکری می کنیم”. فکر می کرد از سرم می افته ولی در اشتباه بود. تمام سه سال دبیرستان رو به مهاجرت فکر می کردم. سال دوازدهم اصرار داشتم که برای دانشگاه های آمریکا اقدام کنم و چقدر با خوانواده دعوا داشتم سر این مسئله. با این حال اقدام کردم و اتفاقا از دانشگاه ایالتی نیویورک در بافلو، انستیتوی تکنولوژی نیوجرسی و دانشگاه سنت لوئیس، هر سه در رشته مهندسی پزشکی پذیرش گرفتم. منتها مبلغ اسکالرشیپی که ارائه میکردن خیلی کم بود و حتی نصف شهریه رو پوشش نمیداد. با دلار سی هزار تومنی سال ۱۴۰۰ غیر ممکن بود. الان متاسفانه غیر ممکن تر شده.

مراحل اقدام برای ویزای دانشجویی ایتالیا

خلاصه که شش ماه اول سال کنکور رو با فکر آمریکا گذروندم و شش ماه دوم رو با فکر ایتالیا. اتفاقی از طریق یکی از بستگان دور مون متوجه شدم ایتالیا کورس پزشکی به زبان انگلیسی داره و هزینه ش به مراتب از آمریکا و انگلستان پایین تره. مراحلش رو هول هولکی و دور از چشم مادرم مطالعه کردم و با وجود اینکه هنوز خیلی چیزها برام گنگ بود، استارت کار رو با پیش ثبت نام کردن در سایت یونیورس ایتالی universitaly.it زدم. به جز دوره های فوق دیپلم تخصصی فنی در موسسات فنی عالی، که بعید میدونم از ایران کسی براش اپلای کنه، همه متقاضیان ویزای دانشجویی باید در سایت یونیورس ایتالی پیش ثبت نام کنند. این پیش ثبت نام مستقیم به سفارت ایتالیا در تهران ارسال میشه برای پروسه ویزا.

در صورت کامل بودن مدارک، معمولا ویزای دانشجویی ایتالیا ریجکت نمیشه. یکی از مهم ترین فاکتور ها، داشتن مبلغ حدودی ۶۰۰۰ یورو برای سال اول در حساب بانکی متقاضی یا همسر یا والدین هست. در صورتی که حساب تون از این مبلغ کمتر داشته باشه، ممکنه از سفارت بهتون زنگ بزنند و ازتون بخوان تمکن مالی تون رو افزایش بدید. برای کورس های لیسانس هم گپ تحصیلی ممکنه چالش برانگیز باشه. سفارت بعضا از متقاضیان بالای ۲۶ سال برای کورس های لیسانس، توجیه گپ تحصیلی خواسته که معمولا با نوشتن انگیزه نامه و در صورت اشتغال در زمان گپ تحصیلی، ارائه گواهی کاری حل میشه. من حقیقتا امسال ریجکتی دانشجویی ندیدم. اکثر مشکل ها برای همین تمکن یا گپ تحصیلی بوده که حل شدنیه.

نکته مهم دیگه این که مدارک تحصیلی متقاضی و شناسنامه شون حتما باید به زبان ایتالیایی ترجمه بشه و تاییدیه دادگستری و وزارت امور خارجه رو بگیره. ترجمه ایتالیایی به دلیل کم بودن مترجم رسمی این زبان و کثرت تعداد متقاضیان ویزای دانشجویی، حدودا بعد از فروردین ماه بسیار زمانبر میشه. من مدارکم رو اواخر مرداد تحویل دادم و تونستم اوایل مهر تحویل شون بگیرم. بعضی از دارالترجمه ها با دریافت مبالغ هنگفت دو هفته ای تحویل میدن. مثلا بابت هر مدرک سه میلیون تومن میگیرن و ۶ تا برگه کاغذ رو بیست میلیون تومن حساب میکنن! در صورتی که تعرفه ترجمه عادی و تاییدات دادگستری و وزارت امور خارجه امسال نهایتا حدود پونصد هزار تومن بود. برای همین در مورد ترجمه مدارک تون حتما به ددلاین های دانشگاه و بورس توجه کنید که تاخیر در ترجمه مدارک براتون مشکل ساز نشه.

البته برای اپلای و پیش ثبت نام در سایت universitaly، ترجمه انگلیسی مدارک بدون مهرهای وزارت خارجه و دادگستری قابل قبوله. صرفا برای ویزا و صدور ارزشیابی تحصیلی Declaration of Value نیاز به ترجمه ایتالیایی دارید. مدرک ارزشیابیDoV رو سفارت همراه با ویزا صادر می کنه و هنگام تحویل پاسپورت بهتون تحویل میدن. ضمنا پیش ثبت نام در سایت یونیورس ایتالی هزینه ای نداره، ولی بعضی دانشگاه ها برای بعضی مقاطع application fee جداگانه دارن که باید در سایت خود دانشگاه پرداخت کنید.

کلیسای جامع شهر میلان

کلیسای جامع شهر میلان

مدارک لازم برای ویزای دانشجویی ایتالیا

چک لیست ویزای دانشجویی ایتالیا هر سال اوایل ماه می میلادی منتشر میشه، ولی معمولا هیچ فرقی با سال های قبلش نداره. فقط هزینه خدمات شرکت کاکس اند گینگز که مدارک ویزا رو تحویل میگیره ممکنه بالا بره مدارکی که امسال ارائه دادیم به این صورت بود:

 • فرم ویزای پر شده و امضا شده
 • سه قطعه عکس ۳۵*۴۰ در پس زمینه سفید، پشت نویسی شده با اسم و تاریخ تولد متقاضی
 • تاییدیه پیش ثبت نام سایت یونیورس ایتالی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • رزرو هتل برای ده روز اول اقامت. اکثر بچه های ایرانی با کردیت کارت هتل رزرو می کنن و سفارت هم کاری نداره. ولی من خوش شانس بودم و تونستم بلند مدت خونه پیدا کنم و صاحبخونه قرارداد خونه رو برام فرستاد.
 • پاسپورت با حداقل سه ماه اعتبار از تاریخ خاتمه اعتبار ویزای درخواستی و حداقل دو صفحه خالی و سه نسخه کپی از صفحه اول، کپی ویزاهای شینگن قبلی (در صورت وجود) و مهرهای ورود خروج
 • مدرک زبان برای کورس های انگلیسی با حداقل نمره:
  • IELTS : 6
  • TOEFLE : 78
  • TOLIMO : 600
  • FCE : 169
  • DUOLINGO : 90
 • مدرک زبان ایتایی با حداقل سطح B2 در یکی از آزمون های زیر:
  • CELI
  • CILS
  • Roma Tre
  • Dante Alighieris
 • اصل و ترجمه ایتالیایی دیپلم و ریز نمرات دبیرستان با مهر وزارت خارجه و دادگستری
 • در صورتی که دانش آموز نظام قدیمی بودید، اصل و ترجمه ایتالیایی پیش دانشگاهی ریز نمراتش با مهر وزارت خارجه و دادگستری
 • برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد، اصل و ترجمه ایتالیایی دانشنامه کارشناسی و ریز نمرات چهار سال دانشگاه با مهر وزارت خارجه و دادگستری
 • برای متقاضیان مقطع دکترا، اصل و ترجمه ایتالیایی دانشنامه کارشناسی ارشد و ریز نمرات دوسال با مهر وزارت خارجه و دادگستری
 • اصل و ترجمه ایتالیایی شناسنامه با مهر وزارت خارجه و دادگستری
 • گواهی تمکن مالی و گردش حساب سه ماهه (از یک حساب)، به نام متقاضی یا والدین، صادره در یک هفته اخیر. در صورت تاهل متقاضی، تمکن مالی و گردش حساب همسر هم قبوله، فقط در صورت ارائه مدارک مالی والدین یا همسر، حتما ترجمه انگلیسی یا ایتالیایی شناسنامه شون رو هم ارائه بدید. ترجمه شناسنامه والدین یا همسر نیازی به مهر دادگستری و وزارت خارجه نداره. منم ترجمه انگلیسی شناسنامه مادرم رو دادم، فقط با مهر دارالترجمه.
 • بیمه مسافرتی برای ماه اول اقامت در ایتالیا، با حداقل پوشش سی هزار یورو
 • رزرو بلیط یک طرفه پرواز در بازه ۱۵ آگست ۲۰۲۲ تا ژانویه ۲۰۲۳
 • اصل تاییدیه تحصیلی آخرین مقطع متوسطه. یک نسخه برای دارالترجمه ارسال می کنید که مترجم همراه با مدارک ترجمه شده بهتون تحویل میده. یک نسخه هم باید برای کنسولگری به کد پستی ۱۹۱۷۶۸۶۹۱۳ بفرستید و رسیدش رو به شرکت کاکس اند کینگز نشون بدید. تاییدات تحصیلی از سامانه تاییدیه مدارک تحصیلی emt.medu.ir درخواست میشن و پروسه پیچیده ای ندارن. صرفا مشخصات شخصی خودتون و مدرسه رو وارد می کنید. در بخش استعلام گیرنده، برای دارالترجمه می زنید مترجمین رسمی، و کد دارالترجمه رو می نویسید، برای تاییدیه کنسولگری هم باید استعلام گیرنده رو وزارت امور خارجه و اداره خدمات کنسولی بزنید و بنویسید کنسولگری ایتالیا به کد پستی ۱۹۱۷۶۸۶۹۱۳
 • در صورتی که دانش آموز نظام قدیمی بودید، یک تاییدیه تحصیلی باید برای دیپلم درخواست بدید و یکی هم برای پیش دانشگاهی
 • هزینه درخواست ویزای دانشجویی ۵۰ یورو هست، به علاوه ۲۷ یورو هزینه خدمات شرکت CKGS

پروسه گرفتن وقت ویزا از شرکت کاکس اند کینگز گلوبال سرویسز CKGS

سفارت ایتالیا چند سالی میشه که دریافت مدارک ویزا رو به شرکت کاکس اند کینگز گلوبال سرویسز برون سپاری کرده. اوایل گرفتن وقت از این شرکت چندان سخت نبود، ولی از زمان شیوع ویروس کرونا به شدت سخت شده. وقت ها هفتگی باز میشن ولی هیچ روز و ساعت مشخصی برای باز شدنشون نیست و صرفا باید از روزهای سه شنبه تا جمعه پشت سیستم کشیک داد تا بشه وقت گرفت! گروه های کشیک در تلگرام هست و متاسفانه دلال های وقت از این گروه ها هم سوء استفاده میکنن. عده ای از متقاضی ها سفارت ایتالیا و شرکت کاکس رو به فساد مالی و زد و بند با دلال ها متهم می کنن و حتی بارها به وزارت امور خارجه ایتالیا نامه نوشتن، ولی هیچ تغییری تا الان ایجاد نشده. ولی باز هم توصیه من این هست که تحت هیچ شرایطی گرفتن وقت رو به دلال نسپرید و حتی اگه یه ماه پشت سر هم مجبور شدید کشیک بدید، پول تون رو دور نریزید. من هم بعد سه هفته تلاش تونستم برای سیزدهم نوامبر وقت بگیرم. شرکت کاکس در مرکز خرید گالریا در خیابان سیزدهم ولنجک واقع شده. فقط اینکه در مورد هزینه ویزا حواس تون باشه اسکناس یورو هیچ خط خوردگی و تاخوردگی و نوشته ای نداشته باشه، چون دم در ورودی دقیق چکش می کنن. از بعضی ها حتی خواسته شد که شماره سریال اسکناس یورو شون رو روی برگه appointment letter شون بنویسن، ولی از من چنین چیزی نخواستن. صرفا مدارک رو قبل تحویل چک کردن و بعد هم تحویل گرفتن. روزی که من رفتم به شدت شلوغ بود و نزدیک ۳ ساعت منتظر موندم. توجه کنید که ویزای دانشجویی انگشت نگاری نداره. مدارک رو تحویل دادم و تمام. ۱۷ روز تمام رو استرس کشیدم تا اینکه ایمیل صدور ویزا از سایت universitaly و تحویل پاسپورت ازشرکت کاکس اومد. سر از پا نمی شناختم از خوشحالی. بهترین اتفاقی بود که در سال های اخیر تجربه کرده بودم. حتی از کسب رتبه ۲۷۹ کنکور و پزشکی دانشگاه ایران برام شیرین تر بود. مادرم به شدت مخالف رفتن من بود و روزهای بسیار سختی رو برای راضی کردن شون گذروندم. بلیط رو با ایرلاین ترکیش از تبریز به میلان گرفتم و آماده این سفر هیجان انگیز شدم. ضمنا، ترکیش ایرلاینز و قطر ایرویز استیودنت کلاب دارن و برای دانشجوها تخفیف یا بار بیشتر ارائه می کنند. علت این هم که بلیط رو از تبریز گرفتم صرفا این بود که قیمتش پروازهای مبدا تبریز از پروازهای مبدا تهران ارزونتر بود من آخر نوامبر بلیطم رو با استیودنت کلاب ترکیش، شش میلیون و ششصد هزار تومن خریدم و واقعا می صرفید از تبریز برم.

روزهای آخر با مکافات اجازه خروج نظام وظیفه سپری شد. اسم دانشگاه منو در پرتال نظام وظیفه اشتباه زده بودن و درخواست اجازه خروجم اشتباهی به دانشگاه تهران ارسال میشد. با سختی فراوان اجازه خروجم رو روز قبل رفتن دستی در نظام وظیفه تایید کردن. هنوز فکرش عذابم میده.

این مطلب در اردیبهشت ۱۴۰۲ نوشته شده و قبل از انتشارش شرایط و هزینه های ویزای دانشجویی برای امسال هم اعلام شده که خوشبختانه هیچ فرقی با سال قبل که من اقدام کردم نداره. امیدوارم این مطلب بتونه به شما هم کمک کنه بدون نیاز به افراد، شرکت¬ها و آژانس ها بتونید ویزای دانشجویی ایتالیا را بگیرید.

ویزای دانشجویی ایتالیا

ویزای دانشجویی ایتالیا

آریا افروزه

آریا افروزه نویسنده مهمان

برای اطلاع از سفرنامه و ویزای کشور جدید، به روز رسانی مطالب قبلی و اطلاع از برنامه‌ سفرهای گروهی و تور عضو خبرنامه سفرنوشت بشوید

۴دیدگاه

دیدگاه را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
 • - گزینه های دیدگاه، نام و ایمیل حتما باید وارد شوند.
 • - ایمیل شما هیچگاه منتشر نخواهد شد. فقط برای اطلاع شما از پاسخ به دیدگاهتان استفاده می شود.
ب
بهناز
۸ ماه قبل

سلام کسی میدونه چرا امسال ویزا برای دانشجویان قبولی آیمت صادر نمیشه ؟

پاسخ
پاسخ
ب
بهروز
حدود ۱ سال قبل

ممکنه در مورد دانشگاه پذیرش شده، رشته تون، معدل، تافل و بورسیه و دیگر موارد مشابه کمی مختصر توضیح بدین. سپاس

پاسخ
پاسخ
ا
احمد ا
حدود ۱ سال قبل

خوش به حال تون

پاسخ
پاسخ
م
محمد علوی
حدود ۱ سال قبل

خیلی خوب نوشتی و کامل داداش عزیز فقط چقدر سخت بود مراحلش فقط نیم ساعت طول کشید خوندنش چه برسه به اینکه بخوای این همه کار رو حضوری انجام بدی دیوونه کنندست واسه همین چندباری قید اینکارو زدم چون حوصله اینهمه کار رو ندارم

پاسخ
پاسخ
ادامه...